Ako ďalej Slovensko v Európe.

Slovensko je zvláštna krajina. Leží v strede Európy zmietaná raz náklonnosťou k východným mesianistickým posolstvám, druhýkrát zas náhlym príklonom k západnému pragmatizmu a racionalite. Zároveň nie je homogénnou krajinou, keďže minimálne dvadsať percent nie sú slovenskej národnosti. Nemá ani historicky ukotvené hranice, keďže sme skoro tisíc rokom ako národ prežili v multinárodnom a multietnickom Uhorskom kráľovstve.

Z toho všetkého nám vyplýva, že musíme veľmi opatrne vážiť svoje kroky a zámery vo vzťahu k štátnej suverenite či národnostnej otázke. Naša suverenita je skrátka ešte mladá a nemáme odkiaľ čerpať ani národné povedomie a sebavedomie viažúce sa k histórii Slovenska ako samostatného štátu. To je jeden z dôvodov, prečo sme neuznali Kosovo, hoci Medzinárodný súdny dvor v Haagu oznámil, že vyhlásenie nezávislosti ľubovoľnej časti územia nie je z hľadiska medzinárodného práva zakázané, keďže medzinárodné právo neobsahuje žiadne ustanovenie, ktoré by vyhlásenie nezávislosti z nejakého zväzku povoľovalo.

Medzinárodné právo neobsahuje aktívne ustanovenie, ktoré obmedzuje vyhlásenia nezávislosti, preto kosovské vyhlásenie nezávislosti neporušuje medzinárodné právo“, znie najdôležitejšia veta posudku.

Posudok nie je právne záväzný, preto sa každý štát rozhoduje sám za seba ako sa k tejto otázke postaví. Slovenský postoj je dlhodobo jednoznačný, územná integrita má prednosť pred separatistickými tendenciami.

Európska Únia ako štát

Prečo o tom píšem, prečo taký široký úvod? Je to kvôli procesom, ktoré sa rozbehli v Európskej Únii a ktoré logicky vedú ku konečnej likvidácii suverenity štátov ako takých. Hlasovaním o kvótach, kde dostaneme nanútený percentuálny počet všetkých imigrantov, ktorí prekročia hranice Únie sa likviduje jeden z príznakov štátnej suverenity.

Štát je základná územná mocenská jednotka, inštitúcia (či organizácia) disponujúca mocou vládnuť, súdiť a vytvárať zákony spoločnosti (štátu). Štát je vymedzený štátnou mocou, štátnym ľudom (štátnym občianstvom) a štátnym územím. Zvrchovaný štát nie je podriadený žiadnej inej (štátnej) moci a to ako vonkajšej, tak vnútornej.

Lisabonskou zmluvou sme odovzdali veľkú časť štátnej suverenity niekam do centra s vedomím (aspoň tak naši ideológovia prezentovali) že kooperácia a tesnejšie partnerstvo prinesú prospech všetkým a umožní nám to rozvíjať sa ako národ do ďalšej budúcnosti. Dokonca aj problém migrácie sa vtedy prezentoval ako jedna z budúcich pozitív Lisabonskej zmluvy

Za túto zmluvu a jej kontroverzný návrh umožňujúci v problémových prípadoch prehlasovať väčšinovým hlasovaním „vzpierajúcich“ sa členov Únie, mimochodom hlasovali aj dnešný premiér Fico, resp. SNS, ktorá sa dnes k tejto kompromitujúcej udalosti akosi nepriznáva.

Zdá sa, že násilným prehlasovaním kvalifikovanou väčšinou, ktorou sa definitívne poprela ilúzia suverenity jednotlivých štátov, začal otvorený prechod budovania Únie nie ako spoločenstva štátov, ale ako skutočného štátneho celku s jednotným vedením a stále viac sa unifikujúcimi pravidlami. – dokonca dnes už aj so snahou vymeniť pôvodné obyvateľstvo a nahradiť ho „niečim iným“, vernejším a poslušnejším príkazov Bruselu.

V mojom okolí je len málo ľudí, ktorí túto zmenu vítajú, resp. ja osobne nepoznám nikoho. To však ešte neznamená, že takí nie sú. Rozhodne ich bude viac ako dosť medzi nadšenými budovateľmi multikultúry v tisíckach európskych mimovládok, ktorí túto spoločnosť pomáhajú slniečkovo  zmeniť. Pre ostatných zrejme ostáva už len jedna možnosť. Vystúpiť z Únie.

Vystúpenie z Únie podľa Lisabonskej zmluvy

Zmluva síce popísala postup, ako sa dá z chomúta veľkých krajín uniknúť, má to len jeden háčik. Od samotnej krajiny to tak úplne nezávisí – opäť rozhoduje kvalifikovaná väčšina. Takže ak sa teoreticky rozhodne niektorá krajiny odstúpiť, samotné pravidlá Únie umožňujú odstúpenie zablokovať

Článok 50

 1. Každý členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z Únie v súlade so svojimi ústavnými požiadavkami.
 2. Členský štát, ktorý sa rozhodne vystúpiť, oznámi svoj úmysel Európskej rade. V zmysle usmernení Európskej rady Únia dojedná a uzavrie s takým štátom dohodu, ktorá ustanoví spôsob jeho vystúpenia, pričom zohľadní rámec jeho budúcich vzťahov s Úniou. Táto dohoda sa dojedná v súlade s článkom 218 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Uzatvára ju v mene Únie Rada, ktorá sa uznáša kvalifikovanou väčšinou po udelení súhlasu Európskeho parlamentu.
 3. Zmluvy sa prestanú vzťahovať na dotknutý členský štát odo dňa nadobudnutia platnosti dohody o vystúpení alebo v prípade, ak sa tak nestane, dva roky po oznámení uvedenom v odseku 2, pokiaľ Európska rada jednomyseľne nerozhodne o predĺžení tejto lehoty po dohode s dotknutým členským štátom.
 4. Na účely odsekov 2 a 3 sa člen Európskej rady alebo Rady, ktorý zastupuje vystupujúci členský štát, nezúčastňuje na rokovaniach alebo rozhodnutiach Rady alebo Európskej rady, ktoré sa ho týkajú. Kvalifikovaná väčšina je vymedzená v súlade s článkom 238 ods. 3 písm. b) Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Vráťme sa na začiatok článku, k posudku Medzinárodného súdneho dvora. Európska Únia sama seba prehlásila fakticky za štát, ktorý svoju právomoc a suverenitu „uplatňuje“ bez ohľadu na záujem jej podriadených regiónov. Preto môže mať oprávnené námietky typu Ukrajina voči Krymu, či Srbsko voči Kosovu, kvôli vyhláseniu nezávislosti jej podriadenej časti. Aj napriek možným komplikáciám, medzinárodné právo neumožňuje anulovať vyhlásenie nezávislosti ľubovoľnej časti „štátu“, takže Slovensko by teoreticky kedykoľvek mohlo vystúpiť z podobného zväzku.

Tu sa však dostávame k jadru problému, že posudok Medzinárodného súdneho dvora neuznávame kvôli hroziacim problémom s maďarskou menšinou. Záver je potom celkom zaujímavý. Ak bude chcieť Slovensko opustiť Európsku Úniu a tá sa rozhodne klásť tomuto procesu prekážky slovenská vláda to musí akceptovať…

Zdroj:

9 komentárov

 • No ako ďalej? Ako? To sa ešte uvidí ako dopadne ten bordel v Európe. Je tu veľa otáznikov, lenže to čo malo byť skryté pred verejnosťou sa zrazu odkrylo a uviedlo sa to v celej kráse. A to si už asi uvedomili aj tzv. „EÚ elity“. To čo ťažko desaťročia budovali – ilúziu rovnoprávnosti, jednoty a solidárnosti, tak ľahko zborili za pár hodín. Ak je pravda to čo hovorí Fico, že sa na samite nikto nepýtal na žalobu, tak to môže značiť, že si „elity“ dali pauzu a poverili našu piatu kolónu aby odpálila Fica na domácej politickej scéne. To, že to už začalo svedčia vyjadrenia KDH, OĽaNO a NOVA a ďalších. Hlavne Lipštein a Matovič sa včera vyznamenali. To čo tí dvaja stvárali na TB, ktorú odvysielala TA3 nemá obdobu a svedčí za koho vlastne kopú. Slováci a Slovensko to nie je.

  Ak chceme zodpovedať alebo počuť odpoveď na otázku „Ako ďalej Slovensko v Európe?“ musíme vedieť odpoveď na otázku „Quo vadis Európa?“.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Ako ďalej Slovensko v Európe.

 • nesuhlasim s polackom, ak by po uspesnom referende za vystupenie dajme tomu ficko poziadal eu o vystupenie z eu nespravili by nic …. ak by zacali klast poziadavky to este len vtedy by ste videli ten bordel v europe …

  • Myslím, že Fica preceňuješ. Ten po voľbách urobí všetko o čo ho požiada socialistická internacionála. Štandardné politické spektrum má veľa väzieb na európsku byrokraciu a nikdy sa nevzdá výhod ktoré jej z toho vyplývajú pre jednotlivcov konajúcich v jej prospech.
   Ak by sa neblížili voľby, o kvótach by bol ticho a Kaliňák by ich presadil aj za použitia sily policajných donucovacích prostriedkov na domácom nespokojnom obyvateľstve.

 • krasna buducnost

  Tiež si myslím, že prežijú aj bruselskú diktatúru. Len tí „Slováci“ budú trochu počernejší, budú sa na koberčekoch hádzať o zem a ich ženy budú chodiť zabalené v plachtách. A to v tom lepšom prípade. V horšom budú ešte k tomu svetielkovať v tme.

 • Slováci patria k najstarším národom Európy. Prežili nájazdy tatárov, turkov, genocídnu maďarizáciu, dve svetové vojny, Prežili komunistickú diktatúru a prežijú aj Bruselskú diktatúru. Len treba zvoliť takú reprezentáciu, ktorá náš štát vyvedie spod jarma Bruselu, NATO a poradí si aj s ich pešiakmi z mimovládok. Niečoho takého nie sú impotentné strany štandardného politického spektra schopné. Preto budem voliť neštandardnú stranu – ĽS-NS, ktorá to ako jediná na Slovensku dokáže a má to aj v programe.

 • Lubos Baluzinsky

  V zaujme SR je vystupit s Eu ak nechce byt ponemcene, rozbite, bezpohlane,beznazorove!!!

 • Fico ma tusim sancu vyhrat volby
  ak ho EU potresta za jeho postoj k utecencom, tak to budete vidiet tie % hore

  Smer má problém, začínajú sa rokovania o jeho vylúčení zo Strany európskych socialistov
  Po výzvach a kritike prišiel konkrétny návrh. Predseda frakcie európskych socialistov nechce v európskej strane Smer
  https://dennikn.sk/249106/smer-ma-problem-zacinaju-rokovania-o-jeho-vyluceni-z-pes/?ref=top

Pridaj komentár