Analýza Danske Bank: Zrušenie sankcií je otázka mesiaca maximálne troch

Danske Bank prichádza s vyhlásením, že sankcie vočiRusku by mali byť zrušené do mesiaca až troch.

V analýze o ruských sankciách tvrdí, že nastal čas „vytriezvenia“.

Vzájomná obchodná vojna spôsobuje EÚ a Rusku zbytočné masívne škody.

Analýza sa ďalej zaoberá dopadom sankcií na severské krajiny ako Fínsko, Švédsko, Nórsko a Dánsko.

Najväčšou obavou EÚ je prichádzajúca jeseň, kedy by mohlo dôjsť obmedzeniu dodávok zemného plynu a ropy. Z toho by mohlo profitovať ako jediné Nórsko, ktoré by dokázalo z časti nahradiť výpadok za ruský plyn. 

Za zvyšovanie napätia medzi EÚ a Ruskom, možno považovať aj pripravované embargo Poľska na dovoz čierneho uhlia z Ruska, ako odpoveď na ruské agrosankcie. Doteraz sa vzájomné sankcie netýkali nerastných surovín. Po poľskom kroku sa môže roztočiť nová špirála nepredvídateľných sankcií.

Ukrajinská kríza ma výrazný vplyv na hospodárstvo EÚ a mnohé krajiny kvôli nej upadajú do recesie. No najhoršia je neistota ohľadne budúcnosti, ktorá vyvoláva negatívnu náladu a tá sa odráža na prepade európskych akciových trhov.

Zo severských krajín je masívne postihnuté Fínsko, ktoré má s Ruskom vzájomnú dohodu o obchode, cestovnom ruchu a priamych investíciach. Po prijatí ruských agrosankcii bolo Danske Bank znížený odhad Fínskeho HDP o 0,2 %, čo pre Fínov znamená prepad do recesie. Obdobne sú na tom Dáni aj Švédi.

Naopak Nórsko môže z krízy dlhodobo profitovať a stať sa ťahúňom v HDP severu Európy.

Zdroj:
Deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

Pridaj komentár