Autor populárneho, anglojazyčného blogu na temu Švédska, „The Sweden Report“, odchádza zo Švédska.

Autor populárneho, anglojazyčného blogu na temu Švédska, „The Sweden Report“, odchádza zo Švédska.

Z toho čo vidím neexistuje nijaký pravdepodobný scenár, v ktorom súčasné spoločenské napätie a finančné záväzky nepovedú do špirály narastajúcich ťažkostí a konfliktov„, píše bloger vo svojich posledných slovách čitateľom.

Narodil sa vo Švédsku, vyrastal vo Švédsku, získal americké občianstvo a tam odchádza, nešetriac trpkých slov pre „škandinávsky štát“.

?Keď som bol dieťa, Švédsko bolo nudným, ale bezpečným miestom. Áno, bola tam všetko pokrývajúca ťažká deka socializmu a kolektívnych hodnôt, ale pod červenou farbou existovalo jadro pragmatizmu. Intencie a ciele boli vždy v prospech občanov.? (…)

Čo sa zmenilo od toho času? Dnes sa politici zúčastňujú pretekov kto sa viac postará o občanov cudzích štátov,“zatiaľ čo  švédski dôchodcovia, žiaci, postihnutí a iné kategórie ľudí sú celkom ignorovane“. Vzrastá násilie, „džihádistické trójske kone“ sú zamiešane medzi tisíce imigrantov nemajúcich žiadne doklady.

A nejde tu o protekcionizmus a nacionalizmus. Bloger verí vo voľný trh, a slobodu zamestnania pre vzdelaných zamestnancov, v imigráciu, ktorá zdravo ovplyvňuje spoločnosť, stimuluje obchod a kultúru. Ale to nie je prípad Švédska.

Do nedávna homogénna krajina má teraz obrovské množstvo ľudí z úplne odlišnej kultúry: „26.8 % detí  alebo aspoň jeden jeho rodič sa narodili mimo hraníc Švédska. A štátny štatisticky úrad predpokladá, že každý rok bude do Švédska prichádzať 150 tisíc ľudí, do krajiny ktorá má len 9,8 milióna občanov..

Neexistuje žiadna možnosť asimilácie a absorpcie takého množstva ľudí, bodka“, tvrdí bloger a popisuje proces ktorý sa odohráva vo Švédsku. „Tvoria sa rôzne enklávy, ktoré sa z dôvodu nekompatibility jazyka, kultúry a profesionálnych schopností stavajú gettami, ktorého výsledkom je trestná činnosť, chudoba a extrémizmus. To znamená „oblasti šariátu“, kde vládne právo šaria.

To nie sú jediné problémy „raja“ na severnom brehu baltického mora. Edukačný systém rezignoval na tvrdé vzdelávanie na úkor mäkkých kompetencií, čo tvorí armádu ignorantov.  Dôchodkový systém je preťažený, ale to starnúca spoločnosť musí pracovať a vydržiavať nepracujúcich imigrantov. Znížil sa  počet nemocničných lôžok a predlžila sa doba na liečbu rakoviny.

Mariusz Malinowski

Zdroj: Pożegnanie ze szwedzkim rajem

4 komentáre

Pridaj komentár