Bitva o Khanasser – sýrske Ardeny

Islamistom sa podaril pomerne „husársky kúsok“, keď prekvapivou ofenzívou odrezali sýrsko – kurdské jednotky rozmiestnené pri meste Aleppo od centrálnej Sýrie. Preťali totiž jedinú (!) cestu medzi Khanasser (Khanasir)- Aleppo, po ktorej boli jednotky v severnej Sýrii zásobované

Ofenzíva bola pomerne dobre pripravená, v rámci prípravy sebevražední atentátnici nahradili chýbajúce islamistické letectvo. Dokonca, tentokrát bol útok aj koordinovaný, keď z jednej strany útočili „deriváty“ al Kaidy, z druhej jednotky Islamského štátu.

Khanaser

úspech islamistov severne od Khanasser zdroj: SAA reporter

Aj keď situáciu v ktorej sa sýrske jednoty ocitli nepodceňujem, „eurohodnotoví“ politici a mimovládkari, ale nateraz ešte nemajú čo oslavovať. Podobnej situácii v okolí Khanasseru čelili sýrske sily aj pred niekoľkými mesiacmi.

Teraz sú však o niečo v lepšej situácii. Na severe pri Al Safire si práve uvoľnila ruky elitná jednotka Tiger Forces. Sýrsky kombinovaný zbor pri Ithrii vie tiež niečo poskytnúť prakticky okamžite, samozrejme za cenu zastavenia postupu na Rakku. Sýrske jednotky pri Aleppe iste pár dní bez prísunu zásob a munície vydržia.

Islamistické jednotky k dôvodu útoku nevyhnutne museli opustiť zodolnené pozície a je veľký predpoklad, že na miestnych polopúštnych rovinách a miernych pahorkoch bude mať rusko sýrske letectvo slušnú žatvu.

Sýrske delostrelectvo urobilo za posledné mesiace tiež obrovský skok dopredu a iste dá pri Khanasser o sebe vedieť.

Je preto namieste predpoklad, že islamistická ofenzíva sa čoskoro zlomí a súvaha ziskov a strát bude pre islamistov dosť nepriaznivá. Niečo podobné, ako bola bitva o výbežok – Ardeny 1944-45.

 

 

9 komentárov

Pridaj komentár