CATO INSTITUTE: Ukrajina má druhú najvyššiu infláciu na svete

by STEVE H. HANKE

Venezuela má nepochybne najvyššiu mieru inflácie na svete. Podľa môjho odhadu, ročná implicitná miera inflácie vo Venezuele je 252%.

Ďalšou krajinou, ktorá má infláciu skladajúcu sa z troch čísel je Ukrajina, a to vo výške 111%.

Jediné povzbudzujúce, čo sa dá na margo tejto hodnoty povedať je to, že je to lepšie číslo, než som odhadoval  24. februára s odhadom 272% , čo pritiahlo značnú pozornosť, pretože Matt O’Brien z Washington Post prebral moje výpočty a informoval o nich v Post ‚s „Wonka blog.“

Ako sa začala formovať pomoc Ukrajine, hrozný obraz inflácie sa „zlepšil.“

Vzhľadom k tomu, 24.februára 2015, hrivna posilnila na čiernom trhu z 33,78 na americký dolár na 26,1 za americký dolár. To je takmer 30% zhodnotenie (viď priložený graf).

Ako noc strieda deň, pevnosť meny nasleduje nižšia inflácia. Štandardná ekonomická teória a spoľahlivé empirické techniky nám umožňujú  vytvárať presné odhady inflácie.

Z voľného trhu výmenných kurzov (zvyčajne údaje na čiernom trhu), možno vypočítať mieru inflácie – princíp parity kúpnej sily (PPP), ktorá spája zmeny výmenných kurzov a zmeny cien, umožňuje spoľahlivý odhad inflácie.

Na výpočet miery inflácie na Ukrajine, všetko, čo je potrebujete, je pomerne jednoduchá aplikácia štandardu, časom preverené ekonomickej teórie (čítaj: PPP). Pri použití dát na čiernom trhu, výmenný kurz, ktorý zhromaždil Johns Hopkins, Cato – Meny Project v priebehu minulého roka, odhadujem, že súčasná ročná miera inflácie na Ukrajine bude 111%.

Táto sadzba je oveľa vyššia, než „oficiálne uvádzaná“ sadzba 34,5%.

Extended Fund Facility Medzinárodného menového fondu pre Ukrajinu (ktorý bol nedávno schválený) a rokovania o Ukrajinskom splátkovom kalendári dlhu (ktoré práve začali) stoja na tekutých pieskoch. Jednoducho programy a rokovania založené na falošnom predpoklade sú vždy zradné záležitosti.

 

Zdroj:

http://www.cato.org/blog/ukraine-worlds-second-highest-inflation

Pridaj komentár