Chystá sa Európa na zmenu?

Gazprom ohlásil ojedinelú, ba dokonca skoro neuveriteľnú novinu  – podpísanie memoranda o stavbe nového plynovodu. Problém však nie je  ohlásenie dodávateľa plynu – t.j. firmy Gazprom, ani stavba plynovodu nie je ničím zvláštna. Ibaže  oznam o tom, že pôjde o druhý priamy plynovod z Ruska do Nemecka cez Baltické more je doslova šokom.

Plynovody o kapacite 55miliárd kubických metrov ročne sú jednoznačne geopolitickými projektami. Ako je možné, že Nemecko, resp. spoločnost E.ON a Rakúsko so štátnou spoločnosťou OMV spolu s firmou Shell sú ochotné sa pustiť do projektu, ktorý doplní už existujúci plynovod Nord Stream, s Ruskom, na ktoré sa práve predĺžili ďalšie sankcie?

Možno že odpoveď ešte nie je verejne známa, ale mnoho ľudí začína tušiť, že kríza, ktorú Amerika svojou voluntaristickou politikou v Európe a jej okolí vyvolala, nie je mnohým po chuti. Zvlášť nie Nemecku, ktoré  si najviac odnáša boj sankcií a vyzerá to na dlhodobé prerušenie kontaktov s kľúčovým partnerom Nemecka, Ruskom.

V časopise Týden sa zjavila úvaha o tom, že nemecko-ruská väzba by mohla vystriedať tú americkú…

Reuters, Turkish Stream

Reuters, Turkish Stream

Zároveň prichádzajú ďalšie správy o tom, že chmáry medzi Tureckom a Ruskom sa rozplývajú a Turecko je pripravené podpísať zmluvu o stavbe plynovodu Turecký prúd, keďže Gazprom začal realizáciu projektu bez zmluvy s Tureckom. A Grécko podpísalo memorandum s Ruskom o pokračovaní Tureckého prúdu v hodnote dvoch miliárd dolárov.

Myslím, že sa niečo deje…

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

 

4 komentáre

 • No ja vidím na obzore veľké nepokoje na Cypre… je asi len otázka času, kedy tam nejaká umelo-vyvolaná provokácia vyvolá vlny násilia a stav ako na východe Ukrajiny, lebo neverím, že veľký brat sa bude nečinne prizerať, ako sa mu nedarí odstrihnúť Európu od ruského plynu a ropy! Ešte aby sa turci s grékmi dohodli a ťahali spolu s Ruskom za jeden povraz, veď to je koniec sveta!

 • Tuna je vidieť aký je postoj Nemecka a jemu podobných krajín. Navonok vyhlasujú, že musíme byť solidárni, musíme si pomáhať, že sme všetci na jednej lodi. A hľa výsledok už vidíme.
  Veď toto je facka do tváre ostatným krajinám Európy!!! Chudobné krajiny prišli o spústu peňazí a pracovných miest keď za zrušil plynovod z Ruska na Balkán. Vtedy každý musel byť solidárny, ale keď sa jedná o Nemcov, tak už toto neplatí. Nemci si to vybudovať môžu a každý vie prečo sa do toho Nemci hrnú.
  Kde je tá tak tvrdo presadzovaná diverzifikácia zdrojov?

 • Ešte to nejaký rok potrvá. Je tomu už niekoľko rokov, čo som písal, že po odznení prebiehajúcich udalostí podpíše Nemecko s Ruskom veľkú obchodnú dohodu. Možno sa bude jednať o pridruženie k BRICS, možno len bilaterál. Prikláňam sa skôr k prvej možnosti.
  Turecko skončí zle. Má rozohratú hru na všetky strany, nechce sa mi teraz zdôvodňovať, ale cesta návratu v jeho prípade už nie je možná. Surovinovo je závislé od RF a Iránu, ale pod obrovským tlakom USA, ktorému sa bude musieť podvoliť vláda a parlament. Kruto sa mu to vypomstí a kontrolu nad Južným prúdom získa Grécko. Predchádzať tomu bude veľký vojenský konflikt v oblasti Čierneho a časti Stredozemného mora. Grécko sa ho nezúčastní a tým získa.

  • niežeby som ťa chcel poučovať … ale … Turecko je na tom lepšie, než si myslíš … má zásoby uhlia na storočie – teraz stavajú ďalšie uholné elektrárne. Majú veľké množstvo vodných elektrární … relatívne teplé podnebie … v poľnohospodárstve sú sebestační a vyvážajú … dovážajú len čaj a niečo málo tropického ovocia a ryže. Priemysel kvitne – prejdi sa od Istanbulu po Izmit – jedna dlhá priemyselná zóna.
   Sú príliž múdri, než aby Erdoganovi skočili na rečičky … toho volili islámsky konzervatívci … mladí vedia, že rozvoj nezastavíš … a bohatí mladí sa vzdelávajú v zahraničí – v USA – dvoch poznám osobne … mladí a bystrí ….
   Do vojny s Gréckom nepojdu – v Istanbule mi viacerí hovorili, že sú rodinne prepojený s Grékmi … žili tam spolu stáročia … v oblasti Trákie ….
   K tomu všetkému … Turci majú s Rusmi dobré vzťahy – stovky firiem majú zákazky v Rusku … pozri firmu ENKA na nete ….
   A teraz Nemecko ukázalo, ako na to … priemyselníci vystavili Merkelovej „úmrtný list“ … tá už do Ruska nepáchne …. ono, je to tak … bohatí sa vždy dohodnú … sú chamtiví, ale dohodnú sa, chcú zostať bohatí … chudobní sú chamtivejší … a preto sa nedohodnú … a zostanú chudobní … a to sa stalo aj teraz … amíci nám natlačili do pionierskeho domu svoje lajno …. čo hneď vykrikovalo proti bohatým Rusom a podávalo si ruku s chudovným ukrajincom …. a máme to … doteraz Nemci platili nám za tranzit plynu … po 1.1.2020 budeme platiť im my …. Ševčovič može loziť po kanáloch ….
   a čo ma štve … toto platím z daní … a o chvíľu budem na dochodku hladovať a mrznúť …

Pridaj komentár