Čo Richard Sulík nepochopil

Na českom portáli Neviditelný pes, som si prečítal nárek Sulíka o tom, ako ručíme za stále vyšší a stále absurdnejší dlh Grécka. Richard Sulík, však bohužiaľ nevníma širšiu dimenziu situáciu, ostal len na ekonomickej úrovni.

Z hľadiska suchých počtov Má dať-Dal existujú všetky príčiny na to, aby zalamoval rukami. Základným predpokladom pre túto kritiku je domnienka, že vedenie Únie sa správa ekonomicky racionálne a že svoje rozhodnutia zakladá na pragmatizme a všeobecnej výhodnosti. Richard Sulík sa fatálne mýli.

Možno by si mal preštudovať ideové fundamenty a začiatky dnešnej Únie. Pri menách a myšlienkach ľudí ako
barón Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi, či Altiero Spinelli by mal každý správny libertarián zbystriť zrak a zvýšiť opatrnosť pri posudzovaní zámerov Únie.

Skrátka, Únia nikdy nebola a nebude ekonomickým projektom, kde by sa riešilo len uľahčenie tokov peňazí, tovaru a ľudí. Od úplného začiatku to bol sociálno-inžiniersky projekt elity na vytvorenie ideálneho, ľahko ovládateľného beztvarého spoločenstva ľudí. Spoločenstva, kde národy zaniknú, financie a moc bude koncentrovaná v Bruseli v rukách nevolenej, alebo len formálne volenej elity.

Z tohto pohľadu je potom postoj Bruselu a ECB voči Grécku dokonale zrozumiteľný a čitateľný. Grécko jednak nikdy nesmie opustiť Úniu, lebo by sa zmenšila moc spomínanej elity. Na druhej strane je Grécko užitočným nástrojom na vytvorenie finančného centra, keďže sa pomocou neustále sa zvyšujúceho dlhu odôvodňuje potreba koordinovanej a centrálne riadenej európskej fiškálnej politiky. Zároveň sa malé štáty ako Slovensko na úkor Grécka prudko zadlžujú, čím sa stávajú hračkami v rukách veriteľov.

Aké je riešenie pre Slovensko? Je zrejmé, že ak je zámerom elity udržať Grécko v stave aké je, riešenie vo vnútri systému neexistuje. Jedinou možnosťou je potom ukončiť členstvo v Únii.

Teória je to pekná, ake prakticky len ťažko realizovateľná. Rozhodne je však naivné kritizovať unijnú politiku voči Grécku čisto len z ekonomických pozícií. Nemá to význam…
[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

5 komentárov

Pridaj komentár