Erdogan a Putin – spojenectvo proti spoločnému nepriateľovi

Posledné odhalenia v tureckej kríze úplne menia náhľad na úlohu jednotlivých aktérov a strán. Zároveň z toho vyplývajú ďalekosiahle geopolitické uzávery.

Iránska agentúra FARS informovala, že puč bol reálny a Erdoganovi skutočne hrozilo minimálne zatknutie a možno smrť. Podľa diplomatických zdrojov o prevrate vedeli všetci doterajší spojenci Erdogana, napriek tomu neurobili nič. Dokonca, podľa všetkého mali vzbúrenci prisľúbenú okamžitú podporu, ak by sa im podarilo eliminovať súčasnú vládu. O prevrate informovali tureckú tajnú službu MIT ruské zdroje niekoľko hodín pred tým, než došlo k spusteniu akcie, ktorá bola pôvodne naplánovaná na tri hodiny ráno. Z prostredia MIT unikla informácia o prezradení puču, preto vojaci vsadili všetko na jednu kartu a vydali príkaz na útok o šesť hodín skôr.

Edit 22.7.

Hovorca ruského prezidenta  Peškov odmietol účasť Ruska pri zabránení prevratu. Turecký denník Hurriyet tvrdí, že informácie o prevrate získala tajná služba MIT okolo 16:00. Zdroj informácie nebol uvedený. Ďalší iránsky news portál Al-Alam prebral informáciu od Fars News a naviac napísal, že puč bol pripravený za pomoci Saudskej Arábie.

Edit 25.7. Komentátor a analytik Alexander Mercouris rozoberá ex-post pravdepodobnosť pravdivosti tvrdenia o ruskom zdroji varovania. Podľa jeho úvahy je táto pravdepodobnosť veľmi vysoká a informácia bola vypustená cez pološtátnu agentúru FARS úmyselne so súhlasom ruskej aj iránskej strany. Sám za seba by som dodal, že z tureckej strany nikto nedementoval správu agentúry FARS

Výsledok poznáme. Erdoganovi sa podarilo zachrániť sa a plány pučistov stroskotali. Vzhľadom na diktátorskú totalitnú povahu režimu, kde tajná služba kontroluje všetko a každého, Erdogan prikázal zneškodniť každú evidovanú hrozbu v štáte. To sa dnes týka desiatok tisíc osôb, kde nerozhoduje vina, ale stačí len podozrenie. Poučenie z pokusu o prevrat je pre Erdogana desivé. Hoci režim má dnes väčšinovú podporu ľudí na uliciach, ale aj podporu značnej časti mocenských zložiek, nemôže sa zatiaľ na nikoho spoľahnúť. Ako inak vysvetliť, že informácia o prezradení, sa z tajnej služby okamžite dostala ku vzbúrencom. Predznamenáva to rozsah represií. Tie musia byť uskutočnené okamžite a čo najdôkladnejšie. Po ukončení prebiehajúcich čistiek grandióznych rozmerov musí ostať a aj ostane na všetkých štátom kontrolovaných pozíciách iba poslušný aparát. V médiách a vo sfére propagandy ostanú rovnako už len prorežimní pracovníci. Kritika bude brutálne potlačená.

Zámerom týchto zmien je zabrániť budúcim prevratom a hlavne zabrániť externým silám, aby mohli vplývať na domácu politickú scénu. Erdogan sa na vlastnej koži presvedčil o pravdivosti známeho úslovia: „Byť nepriateľom vlády USA je nebezpečné, byť jej spojencom je smrtiace!“ Záver pre neho je jednoznačný. Keďže ho doterajší spojenci zradili, hra na vlastnú politiku v rámci spojeneckých vzťahov skončila.

Erdogan nemá na výber. Musí hľadať spojencov nie tam, kde by chcel, ale tam, kde sa v reálnom svete nachádzajú. Každá krajina v okolí Turecka dnes patrí buď k ruskej, alebo americkej aliancii. Ak sa USA a proamerické krajiny stali smrteľným nepriateľom, prakticky ho zahnali do náručia ruského medveďa. Nehovoriac o fakte, že mu už Rusi zachránili krk. Nebude to priateľstvo, je to len poznanie obojstranne výhodných spoločných záujmov a snaha postaviť sa spoločnému nepriateľovi. Tym je dnes vláda USA a vlády všetkých amerických satelitov a spojencov v Európe a na Blízkom Východe.

Spojenectvo s Ruskom je pre Erdogana výhodné aj z ďalších dôvodov. Rusov nezaujíma export ideológie, ako je to v prípade Únie, ani nemienia zasahovať do vnútropolitického vývoja, ako to robili doterajší spojenci. Zaujíma ich len plnenie zmlúv a dohôd. Zároveň majú Turci na Rusov páku kontroly Bosporu a Dardanel. Ani nie tak v zmysle brániť Rusom v plavbe, ako v schopnosti (ne)povoliť plavbu iným krajinám, ktoré sú Rusku nepriateľské. S Ruskom je tiež nutná spolupráca pri riešení problémov s turkickými národmi Ázie, ktoré však tiež môžu pôsobiť ako forma nátlaku na Rusko.

Prehodnotenie vzťahov v zahraničnej politike Turecka dramaticky zmení geopolitiku nielen v regióne, ale doslova na celom svete. V minulej úvahe som uviedol názor, že táto zmena (aj keď som vtedy predpokladal iné, skôr utilitárne príčiny) spôsobí zánik NATO a tiež aj kolaps Únie. Mali by sme sa pripraviť na to, že súčasný model usporiadania sveta končí. Spoliehať sa na večnosť prítomnosti USA v Európe a na Úniu ako budúcnosť Európy je naivné a iracionálne. Budúcnosť je chaotická a zodpovednosť politikov bude v tom, aby sa neuzatvárali možným alternatívam vývoja.

51 komentárov

 • Knieza Myskin

  Noví přátelé: Erdogan poděkoval Putinovi za podporu při puči. Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý na úvod první schůzky se svým tureckým protějškem od loňského sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami vyslovil pro obnovu vztahů mezi oběma státy. Recep Tayyip Erdogan na oplátku poděkoval Putinovi za podporu po nedávném neúspěšném pokusu části armády o puč.

  „Jsem přesvědčen, že spolupráce s Ruskem významně přispěje k řešení mnoha problémů v regionu,“ řekl Erdogan ve zjevné narážce na konflikt v Sýrii, kde Ankara podporuje povstalce proti režimu Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

  Putin zase podpořil Erdogana v půli července při pokusu o převrat v Turecku s 240 oběťmi na životech.
  „Chci ještě jednou vyjádřit naše principiální stanovisko: vždy jsme kategoricky vystupovali proti jakýmkoli pokusům o neústavní kroky,“ řekl dnes Putin a dodal, že pod Erdoganovým vedením si turecký lid poradí a zase bude nastolen ústavní řád a pořádek.

  Schůzka obou prezidentů v Putinově rezidenci v Petrohradu začala s více než hodinovým zpožděním oproti původně plánovanému termínu. Erdoganova petrohradská mise má podle pozorovatelů odstranit poslední zbytky nedůvěry mezi oběma vůdci

  V předvečer schůzky Erdogan ujistil o ochotě podniknout kroky k realizaci nového rusko-tureckého plynovodu Turkish Stream, kterým by mělo přes Černé moře podle dřívějších plánů zpočátku putovat asi 31,5 miliardy metrů krychlových ruského plynu ročně.

  http://echo24.cz/a/i5MSZ/novi-pratele-erdogan-podekoval-putinovi-za-podporu-pri-puci

 • Zapad, Stoltenberg a aj opinion makers, cize nasi politruci z roznych think-tankov uz kapli bozskou a priznali ze „NATO nie je o hodnotach“.

  Toto priznanie je dost zavazne a rozvazuje ruky.
  Pre USA je Turecko svojou polohou strategicky clen. (polohou voci Rusku)
  A preto budu robit vsetko preto, aby Turecko v NATO zostalo.

  Aj ked Erdogan zavedie verejne popravy gilotinou na namestiach a cistky az do poslednej upratovacky, Stoltenberg bude stale opakovat, ze vsetko co je do tohto bodu jeho prejavu je O.K.

  A o to sa s vami stavim. Pani.

  • Ale to je potom zrútenie kompletne celej konštrukcie, na ktorej je postavená západná propaganda. My sme predsa nebombardovali Srbov z dôvodu presadenia geopolitických cieľov USA, ale kvôli ochrane demokracie, čisto z humanitárnych pohnútok. Ani Líbya neznamenala snahu o prístup k miestnym zdrojom „zadarmo“, ale bol to chvályhodný pokus zachrániť trpiacich ľudí pre diktatúrou zlého plukovníka. Aj proti Rusku ideme z dôvodu ochrany medzinárodného práva a nie opäť kvôli geopolickým záujmom USA. Atď.

   Takže Turecko v štruktúrach NATO a Únie prakticky popiera dôvody, na základe ktorých boli tieto organizácie založené. Je zrejmé, že pre väčšinu členov ide o veľmi nevýhodné spojenectvo. Jediný spôsob, ako potom udržať tieto euroatlantické štruktúry, je primitívne brachiálne násilie a vyhrážky neposlušným členom. Ako sme sa z histórie presvedčili, takýto nestabilný útvar je neschopný dlhodobej existencie a vždy skolabuje. Skôr alebo neskôr.

 • Putinofilov ide zdvíhať so stoličky, keď čítajú tento článok pána Poláčeka, ale tento článok z HlavnýchSpráv to potvrdzuje. K kontextu toho čo hovoril Putinov poradca veľmi jasne vyplýva, že Rusko sa vydalo veľmi radikálnou cestou podpory zločineckého režimu Turecka v ktorom prebieha hon na čarodejnice. Putinov poradca ironicky vyčíta Európe že v porovnaní s Ruskom veľmi slabo spolupracuje s Tureckom.
  Citujem: „Preto v niektorých otázkach nebudeme pomáhať Európe – aj keď napríklad, mohli by sme pomôcť v otázke utečencov. Napríklad, keby sme všetci spoločne uzatvorili štátne hranice, to by pomohlo. V tomto zmysle konáme desaťnásobne efektívnejšie, ako vy, Európania. Namiesto toho sa snažíme spolupracovať s Tureckom. Je to hanba pre vás. My sa držíme našej tvrdej línie a sme v tom úspešní.“
  Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/pochopte-to-ani-my-vam-nedoverujeme-osobny-poradca-vladimira-putina-poskytol-otvoreny-a-tvrdy-rozhovor-pre-casopis-spiegel/811194

 • Knieza Myskin

  toto nie je sranda

  http://www.newyorker.com/news/news-desk/the-h-bombs-in-turkey
  Je samozřejmě jasné, že jaderné zbraně umístěné v Turecku nejsou turecké, ale americké. To však neznamená, že nejsou na území země kráčející k politickému islámu, potažmo islamismu. A mít sedmdesát atomových bomb v zemi kráčející směrem k chalífátu… No nevím.

  Časopis The New Yorker upozornil na pikantní skutečnost: V Turecku parkuje asi sedmdesát amerických vodíkových bomb. Jsou to trochu starší bomby (nesené letadly) typu B-61, které mají nastavitelnou sílu detonace od 0,3 do 340 kilotun TNT. Pro srovnání: Hirošimská bomba měla asi patnáct kilotun, takže maximální síla výbuchu B-61 je asi dvaadvacet hirošimských bomb. Pořád se ale jedná o „malé“ vodíkové bomby, tzv. taktické. Ty strategické hlavice, megatunové, jsou za oceánem na mezikontentálních nosičích.

  Nyní New Yorker připomněl, že v Turecku je náloží B-61 asi padesát na základně, kterou povstalci vypnuli proud – Incirlik.

  Takže nejenže ty bomby byly chvíli pod kontrolou povstalců, ale teď jsou opět v rukou Erdogana směřujícímu k islamizaci Turecka. Statut takzvaně sdílených jaderných zbraní je komplikovaný.

  „Sdílení jaderných zbraní umožňuje státům bez jaderného arzenálu začlenit do své vojenské strategie použití jaderných zbraní vlastními vojenskými silami. V NATO jsou vlastníkem „sdílených“ jaderných zbraní Spojené státy, které rovněž zajišťují ochranu zbraní vlastním personálem. Hostitelská země se podílí na politice použití jaderných zbraní, zajišťuje techniku (letadla) a personál nutný pro použití jaderných zbraní a poskytuje skladovací prostory. V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic),“ uvádí web Armádní noviny.
  http://www.armadninoviny.cz/americke-takticke-jaderne-zbrane-v-evrope.html

  To, že Američané zajišťují bezpečnost svých v Turecku umístěných zbraní vlastními vojáky, je chvályhodné. V momentě, kdy se ale základna s těmi bombami a americkými vojáky ocitne v zemi s půlmilionovou zislamizovanou armádou, která dostane rozkaz ty bomby dostat pod plnou kontrolu, nemají jejich američtí hlídači šanci. A vzhledem k tomu, že nosiče – letadla – poskytuje hostitelská země, Turecko, stává se okamžikem převzetí amerických vodíkových bomb nenapadnutelnou islámskou jadernou velmocí. Má v tu chvíli vodíkové bomby i prostředky, jak je dopravit nad cíl – a Američané spolu se zbytkem NATO mají smolíka.

 • Knieza Myskin

  http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Puc-armady-proti-Erdoganovi-nie-je-pre-znalca-zase-take-prekvapenie-Teraz-Turci-uvidia-co-to-je-autoritativny-rezim-Pohlad-na-prevrat-z-Ruska-272896

  Pokus o prevrat v Turecku, vykonaný v piatkovú noc, málokde tak pozorne sledovali ako v Rusku, ktoré v regióne absolvovalo s Tureckom už niekoľko konfrontácií. V poslednom čase sa navyše vzťahy oboch krajín vyvíjali pomerne búrlivo. Analytička Veronika Sušová-Salminen pre Parlamentné Listy zhŕňa reakcie ruskej tlače.

  Ako ďalej ruský politológ uviedol, je všeobecne známe, že mnoho vysokých tureckých dôstojníkov je zviazaných s USA, kde mnohí z nich získali vzdelanie a má nielen sekulárnu, kemalistickú, ale tiež veľmi proamerickú orientáciu. Na adresu puču Sotničenko povedal: „Je celkom možné, že je to reakcia na to, že sa Turecko v súčasnosti nachádza v najhorších vzťahoch s USA od roku 1974 a na to, že sa Turecko začalo aktívne zbližovať s Ruskom.“

  Celková situácia sa podľa politológovho hodnotenia nevyvinula príliš dobre pre Rusko s jeho záujmami v sýrskom konflikte. Podľa Sotničenkových slov: „Myslím, že sýrsky problém je možné vyriešiť len pomocou dialógu s Tureckom a tento dialóg sa sotva začal realizovať.“ V najbližšom čase sa Turecko ponorí do vnútropolitických problémov, čo bude hľadanie riešení komplikovať.

  Tiež Nezavisimaja gazeta dala priestor názorom ruských odborníkov na Blízky východ a Turecko. Hlavnou otázkou, ktorú im noviny kládli, boli dôvody pre vojenský puč v Turecku. Názor turkológa Jurija Mavaševa hovorí, že za pučom bol Erdoganov tlak na armádu a jej vytláčanie z verejného života krajiny. To urobilo puč nevyhnutným a armáda sa snažila pri jeho príprave využiť negatívne verejné nálady po júnových teroristických útokoch v krajine. Za ne zodpovednosť padá hlavne na turecké tajné služby a políciu.

  Je tu ešte jeden otáznik nad Erdoganovými čistkami v armáde, na ktorý upozornil napríklad Kommersant. Podľa všetkého bude teraz turecká armáda prechádzať zložitým obdobím kádrových zmien. Ak bude Erdogan postupovať ideologicky a z hľadiska lojality a nie schopností a profesionality, môže to mať vo výsledku oslabujúce konce. V najhoršom prípade môže Turecko stratiť regionálnu autoritu postavenú práve na projekcii vojenskej sily vo veľmi nestabilnom regióne a s množstvom vnútorných problémov. Inými slovami, existuje tu určitá možnosť, že oslabené Turecko bude nútené vypratať niektoré pozície zahraničnopoliticky alebo sa ponorí do hlbokej vnútornej krízy. Takéto domnienky potvrdí alebo vyvráti až budúci vývoj.

  Ak bude Erdogan doma priťahovať opraty a Západ zvolí principiálnu pozíciu a nie pragmatickú, vznikne široké okno príležitosti pre Moskvu, ktorá sa nebude týkať len Sýrie.

  ———————————————————–

  Viac než 50.000 osôb už v Turecku zatkli, prepustili zo zamestnania alebo suspendovali v rámci vládnych opatrení po víkendovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine. Informovala o tom dnes stanica BBC.

 • je dost pravdepodobne, ze Turecko, teda Erdogan, sa pousmeje aj smerom k Iranu.

 • Knieza Myskin

  Jaroslav Daniška:

  Patrí Turecko ešte do NATO? Komentátor týždenníka Echo Dan Kaiser si myslí, že nie: škody pre spojencov by podľa neho neboli ani veľké, jednak preto, že Turecko sa už ako spojenec nespráva (napr. keď pomáhala Ankara ISIS), hrozba Ruska (kedysi ZSSR) pre Západ je v porovnaní so studenou vojnou neporovnateľná.
  http://echo24.cz/a/wCMdn/a-patri-turecko-do-nato

  Presný opak si myslí Michael Thumann z Die Zeit, dôvodom je práve Putinovo Rusko, čerpám z prepisu jeho téz, ako ich priniesol týždenník Respekt. Západ by mal podľa neho Turecko „za každú cenu navzdory všetkým katastrofám v NATO udržať“, okrem iného preto, že je to kotva, ktorá krajinu drží na Západe. Inak je to s rokovaním o členstve v EÚ, s tým je podľa Thumanna ende.
  https://www.respekt.cz/denni-menu/vylouceni-turecka-z-nato-by-bylo-skvelym-darem-putinovi

  K téme má čo povedať aj Slovensko. Už preto, že s Mečiarom sme mali dvere do Aliancie zatvorené kvôli nízkym demokratickým štandardom. Mečiar je pritom oproti Erdoganovi iná liga. Nikdy nezaútočil na susednú krajinu, nepodporoval teroristickú organizáciu, nepotláčal krvavo demonštrácie ani neväznil tisíce ľudí.

  Keby sme mali v našej krajine nejakého politika, začal by o tom hovoriť a postupne vytvárať na Erdogana tlak. Jeho obete v Turecku presne na takýto prístup Európy čakajú.

  • Európa by sa v prvom rade mala starať o svoje hranice a neriešiť nejaké vytváranie tlaku a obete. Prisahám, že niektorým ľuďom z tej „progresívnej“ propagandy už úplne šibe, čo sa my máme čo starať do tureckých alebo islamských vecí?

   Páčilo sa vám, keď nám tu Rusi importovali socializmus? Nie? Tak čo teraz chcete exportovať tie akože demokracie, slobody a ľudské práva do iných krajín, keď ich tam očividne nechcú?

   Inak ten komentátor echo je úplne mimo realitu, isis nie je nič iné ako americká proxy slúžiaca na odstránenie Assada a celkovo destabilizáciu regiónu.

 • Juraj, z akych zdrojou cerpate, ze Erdogana pred prevratom varovala RF? Pocuvajuc vcerajsiu relaciu s Jevgenijom Satanovskym, tak ten popiera takuto variantu, skorej ma y toho srandu. Vdakaza odpoved.

  • Edit 25.7. Komentátor a analytik Alexander Mercouris rozoberá http://theduran.com/alexander-mercouris-report-russian-tip-off-erdogan-true/ ex-post pravdepodobnosť pravdivosti tvrdenia o ruskom zdroji varovania. Podľa jeho úvahy je táto pravdepodobnosť veľmi vysoká a informácia bola vypustená cez pološtátnu agentúru FARS úmyselne so súhlasom ruskej aj iránskej strany. Sám za seba by som dodal, že z tureckej strany doteraz nikto nedementoval správu agentúry FARS

   • je to hoax alebo skutocnost?
    ————————————-

    Známý rusofob a hlavní ideolog vnější politiky Spojených států Zbigniew Brzezinski ve svém blogu přiznal, že za pokusem o turecký převrat stojí USA. Podle něho byl puč jednou z největších chyb USA, dovedl Turecko k revizi veškeré zahraniční politiky a nyní může případná koalice Ruska, Turecka a Íránu rozhodnout syrskou krizi.

    Scénář

    Prozrazení Brzezinského bylo potvrzeno. Listy Aksam a Yeni Safak zveřejnily v průběhu nezávislého vyšetřování jména spolupracovníků amerických tajných služeb, kteří byli bezprostředně zapojeni do pokusu o vojenský převrat v Turecku. Podle listů přišli tito pracovníci CIA do Turecka jako diplomaté mezi 13. a 15. červencem a koordinovali činnost povstalců i zprávy medií, která kontrolovali.

    Koordinačním centrem byl ostrov Buyukada poblíž Istanbulu. Na konci puče se ještě podařilo vydat falešnou zprávu o tom, že si turecký prezident sám zosnoval pokus o vojenský převrat. Tu vzápětí převzaly všechny západní sdělovací prostředky.

    Oba listy udávají dvě klíčové postavy puče – generála Johna F. Campbella, bývalého velitele Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF), který prováděl operace NATO v Afghánistánu, a bývalého pracovníka CIA Grahama E. Fullera, který přes 20 let dozoroval speciální operace USA na celém Blízkém východě.

    Plán

    Plán Washingtonu byl naprosto jasný a jednoduchý – vyměnit paličatého tureckého prezidenta Erdogana za poslušnou figurku, aby mohli Američané využívat Turecko pro své zahraniční cíle, především v Sýrii. V případě odepření poslušnosti samotných povstalců byly USA připraveny destabilizovat Turecko a zorganizovat tam „Sýrii-2“.

    Dohody

    Pučisté slíbili, že na hranicích Turecka a Sýrie otevřou pro USA novou vojenskou základnu a zesílí politický a ekonomický nátlak na Rusko.

    Peníze

    Příprava puče stála USA a pučisty více než 8 měsíců času a přes 2 miliardy USD, které byly převáděny přes africké banky pod kontrolou amerického generála Campbella.

    http://eurasia24.cz/zpravy/865-brzezinski-pokus-o-puc-v-turecku-byl-jednou-z-nejvetsich-chyb-usa

 • Teraz je dôležite čo sa vlastne stalo, či v puči malo prsty USA(CIA), alebo to upiekli len proti Erdoganovské sily v Turecku bez zásahu USA, alebo si to upiekol Erdogan sám, jedno viem 100%, ak za tým bolo USA(CIA) tak máme o jedného člena v NATO menej a Turek bude buď neutrálni, alebo sa pridá na stranu Číny a Ruska.

 • Poláček sa zbláznil…veľmi často tvrdí, že nie je naklonený ani na propagandu USA, ani na Rusko, pravda je však niekde inde. Veľmi sofistikovane je čistý propagandista Ruska. Svedčí o tom aj tento nezmysel, ktorý Poláček napísal v článku…..„Rusov nezaujíma export ideológie, ako je to v prípade Únie, ani nemienia zasahovať do vnútropolitického vývoja, ako to robili doterajší spojenci. Zaujíma ich len plnenie zmlúv a dohôd.“

  • …Veľmi sofistikovane je čistý propagandista Ruska….

   so zaujmom Ruska na plneni zmluv a dohod ma Polacek pravdu.

   okrem toho je Rusko tlacene do kuta a ohrozovane Americkou a Europskou propagandou.

   v takom pripade ma pravo odpovedat adekvatne na neustale ohrozovanie na principe vlastnych rozhodnuti a zdrojov.

   ani mi to nepride, ako Ruska propaganda, ale objektivne hodnotenie situacie.

 • Pán Poláček, čo hovoríte na na tému toho masívneho psyopsu proti erdoganovi po neuspešnom puči, ako to, že bol úspešný aj v alternatívnych médiách, kde ľudia občas používajú aj kritické myslenie?

  Mne to pripadá tak, že tajné služby geniálne využili hlavne alternatívnymi médiami dlho pestovanú (a vôbec nie neopodstatnenú, ale napriek tomu hlúpu) protiislamskú a protierdoganovskú nenávisť, a bol to obrovský úspech. Veľmi efektívne sa im podarilo zakamuflovať pravých vinníkov a indície či fakty, ktoré by viedli k ich odhaleniu. A nielen to, v duchu hesla nikdy nepremárniť dobrú krízu, nám už naši análnici podsúvajú to, že môžme čakať ďalšiu migračnú vlnu. Ale kvôli erdoganovi, nie deravým hraniciam eú.

 • Impériá prichádzajú a odchádzajú, problém je len ten, že pri súčasnom stave vedeckého a technického pokroku, by usa aj na konci svojej životnosti zapáliť celý svet. A ich doterajšie konanie nasvedčuje, že s tým nebudú mať nijaký problém.

 • Hmm, není jisté jestli ho vůbec varovali a jestli ano, tak tím sledují jediné – jedině Erdogan dokáže „zapálit“ Turecko a Evropu tak, aby srovnali krok s Ruskem a současně Rusko získalo oba průplavy do své správy. Kromě toho, že probíhá tvrdá islamizace Turecka a trochu pomalejší proces je v Evropě, tak Kurdové chtějí samostatný stát přičemž Erdogan o tom nechce ani slyšet a Rusi Kurdy vyzbrojují. Tohle vše dohromady může znamenat jen jedno – to co jsem napsal prvně.
  Erdogan je zvířátko, myslící jen na dnešek, ale Putin myslí na desetiletí dopředu.

  • Zapoměl jsem dodat, že si přes to všechno myslím, že organizátorem „puče“ byl sám velký sultán Erdogan. Hodiny po puči na to jednoznačně nasvědčují.

   • Hodiny po puci naznacuju iba existenciu zoznamov podozrivych, ktore boli aktivovane. Co neprekvapuje pri rozsahu operacnej cinnosti MIT, povazovanej za jednu z najschopnejsich tajných sluzieb.

    • Na druhej strane, postavit celu analyzu na jednom clanku z dielne agentury Fars je dost odvazne. Fars je polooficialna agentura, ktora cesto pusta von nepodlozene spravy, ktore si vladna agentura nemoze dovolit vypustit.
     Za dobu svojho posobenia vyprodukovali velke mnozstvo kacic – vratane absolutnych somarin typu „iransky vedec vymyslel stroj casu“ ci „americku vladu ovladaju mimozemstania“

     • Nie je to len FARS, ale je to spomínané z viacerých zdrojov, zaradil som to kvôli odvolávkam. Dôležité je, že :
      1.) Turci to nijako nedementovali
      2.) lepšie to vysvetľuje, čo sa v Turecku deje
      Erdogan sa už vyjadril, že nadchádza zásadný obrat v zahraničnej politike Turecka a členovia vlády obvinili USA z podpory prevratu. Tureckí analytici dokonca tvrdia, že prevrat nebol dielom kemalistov, ale fetullahovcov za priamej asistencie vojenských kapacít USA a že kemalisti podporujú v tomto prípade Erdogana. Gullenova sekta je spoločným nepriateľom rovnako islamistických, ako aj sekulárnych dôstojníkov.. Nie je zrejme náhoda, že Erdogan súhlasil s osobným stretnutím s Putinom. Kvôli tomu pricestuje začiatkom augusta do Ruska aby prejednali ďalší postup. Opäť to zodpovedá skôr verzii, ktorá je prezentovaná v tomto článku.

    • Další vývoj jednu z teorií potvrdí a všechny ostatní vyvrátí. Necháme se překvapit.

   • tiez som si isty cas myslel, ze to zorganizoval sam Erdogan aby odstavil opoziciu
    ale vsimni si ako pisali o puci ked zacal a este nebolo iste ako dopadne (pisali ako dostali prikazom ze maju pisat – teda ako to povodne ocakavali ze vsetko dopadne)
    pisali o nom ako o snahe navratu k demokracii a sekularizmu a o odstaveni Erdogana ako prilis islamistickeho
    Zaroven ale uvedeny clanok vysvetluje preco puc hoci bol priklonom spat k sekularizmu (a teda podporovany aj zapadom) bol taky amatersky – jednoducho preto lebo bol prezradeny predcasne

    Pravdepodobne aj oznacenie emigranta Gulena za hlavu sprisahania je len kamuflaz aby sa zahmlilo ze podstata pucu bola v prikoone k zapadnym hodnotam
    – vsimnite si totiz na jednej strane sa o puci hovorilo ako o odstaveni Erdogana ako privelmi islamistickeho a na druhej strane by tomu mal sefovat fanatik proislamskej sekty ? Podla mna niekto tuna zahmlieva aby zahladil stopy.

    • Vsimnite si, ze najvacsi ideologicki nepriatelia v ramci lubovolnej ideologie su vzdy nejaky byvali spolupracovnici, eventualne niekto, kto vyznava rovnaku ideologiu ako ty. Teda konkurenti namiesto oponentov. Gullen je pre Erdogana nebezpecny ako pamatnik starych cias – podobne, ako Trockij a Stalin. Erdogan moze vediet, ze Gullen je v tom ( mozno ) nevinne, ale ako zamienka na poratanie sa s vnutrostranickou opoziciou posluzi vynikajuco…

 • Len jednu poznamocku.Citujem: „Predznamenáva to rozsah represií. Tie musia byť uskutočnené okamžite a čo najdôkladnejšie.“ Keby to niekto mal brat doslovne, tak by sa nazdaval, ze s tym svinstvom co erdogan robi, suhlasite,

  • Podla tureckych zdrojov za prevratom nestali kemalisti, ale stupenci Gullena. Ti su dnes na zaklade nariadeni vodcu sekty infiltrovani do velkej casti verejneho sektora. Podla mnohych indicii na priprave prevratu spolupracovali s americkymi silami sustredenymi okolo zakladne Incirlik. Co sa tyka mojho postoja, ten je neutralny, vyjadrujem len vysledok uvah o tom, co Erdogan spravi. Je mi to v principe jedno, myslim, ze kazda krajina musi dospiet metodou pokus-omyl vlastnymi silami. Ak si Turci potrebuju vyskusat islamsku diktaturu, nie je to moja vec. Treba totiz spomenut, ze bez vacsinovej podpory ludi a dnes zrejme aj armady, Erdogan by nebol tam kde je.

  • No vidíš, a podľa mnohých diskusií pod článkami o puči NA ALTERNATÍVNYCH MÉDIÁCH by si niekto mohol myslieť, že tam ľudia súhlasia so strieľaním do neozbrojených civilov, s ostreľovaním ľudí kobrami a ich valcovaním leopardami – veď keď kričia alahakbar a sú islamisti…

   Ľudová reakcia na puč bola čistá demokracia v praxi – áno, väčšina ľudí v Turecku chce islamský (či islamistický) štát pod vedením kalifa. Ich vec, my by sme sa mali starať o tom, aby konečne zafungovali demokratické princípy u nás doma a eú prestala tých obohacovačov, ktorých tu väčšina nechce, prijímať.

   • Náš postoj by mal byť taký ako majú v politike Rusi a Číňania. Je im jedno, kto je na druhej strane, hlavne nech platí. V princípe je to jedno aj nám, iba u nás sa robí mágia okolo ľudských práv, demokracie a humanizmu. Dokonca tomu podaktorí aj veria. Keby nešlo z našej strany Erdoganovi o krk, kľudne by sme akceptovali, že ostane naďalej na našej strane. Aj keby vyvraždil polovičku národa. Nanešťastie pre nás, Turecko pod jeho vedením musí hľadať ochranu pred našim vražedným objatím v náručí Ruska. Ak je popísaná verzia udalostí správna, potom si neviem predstaviť, že Erdogan ostane naďalej na našej strane

   • Vykriky „Allah Agbar“ su pre nas trosku nepochopitelne. Avsak dovodov pre ich naduzivanie je viacero. Prvy je ten, ze arabcina v porovnani so stavom spred aj 1400 rokov neskutocne schudobnela a aj v samotnych svatych spisoch su vyuzivane slova, ktore dnesna arabcina nepozna. Pre nas nepochopitelne, bohuzial, je to tamojsia realita.

    Arabi teda nemaju dostatocnu jazykovu zasobu na vyjadrenie udivu. Na strane druhej, aj ked Anglican ci American povie „Oh my God“, tak to neznamena, ze je to nabozensky fanatik. Pripadne fekalista, ak zvola „Oh sh*t“…

 • theshadowcaster Praveze, ak by vymenili Erda za US babku, mohli by skutocne RF vyprovokovat k vojne, o co sa tak velmi snszia! Ten zostrel SU podla mna nebolo v rezii Erda…, ake CIA.. A preto ho Rusi teraz varovali…

  • Pre Rusov je armádny proamerický puč pri otvorenej vojne USA proti nim menej výhodný, ako síce totalitný, ale voči Rusku sa zlepšujúci režim. Chaos v oblasti, ktorý by umožnil radikalizáciu aktérov, je to posledné, čo by Rusi mohli chcieť. V porovnaní s pristupom Západu ide o neporovnateľné. Západ pod heslom boja proti totalite zlikvidoval režim Kaddáfiho v Líbyi – aby otvoril dvere džihádu a imigračnej vlny do Európy. Takú blbosť Rusi nespravia.

   • Tiez to tak vnimam. Mam z toho ale pocit, ze Turecko sa stava casovanou bombou – je len otazkou casu kedy k prevratu naozaj dojde a uz to mozno nebude prevrat podporovany z vonku. TIez sa mozno treba pytat, ze ci vykupne za docasnu stabilitu nie je prilis krvave.

 • juraj, preco to beres tak tragicky? toto nieje ziadna novinka ze EU a NATO skoncia.a stalo by sa to aj keby sa sultan erdogan neskamaratil s putinom. ekonomicka bomba tika 😉

 • Jednoznačně jsme izolací Ruska dosáhli ztráty kontroly nad tureckým magorem. Můžeme si gratulovat k podpoře islamizace Evropy…

  • Je to komplikovanejšie. Podľa Thierry Meyssana z Voltaire Network je celá sýrska kríza od začiatku projektom Saudskej Arábie a Kataru. Prvá streľba do civilov sa udiala v meste Darra podľa známeho scenára z Bengházi alebo Kyjeva. Keďže Erdogana so Saudami spája množstvo nitiek, Turecko sa okamžite stalo logistickou základňou projektu. Pritom ak hovoríme o našej strate vplyvu, Michael Rubin z American Enterprise Institute už v roku 2010 napísal podrobnú analýzu, prečo Turecko už nie je možné považovať za spoľahlivého spojenca http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/306479/Od-spojenca-k-nepriatelovi-pribeh-zrady-I.html. Takže nie je pravda, že to prišlo ako blesk z jasného neba. naopak, rozkol Turecka so Západom bol tikajúcou časovanou bombou, ktorá v týchto dňoch vybuchla. Rusko bolo len katalyzátorom

   • Juraj
    naozaj si myslis ze amici len tak nechaju erdogana odist napriklad von z NATO? S jednou z najvacsich armad na svete a vyzbrojenou americkymi zbranami ? Kludne sa moze stat ze americki vojaci pridu do Turecka zachranovat demokraciu a oslobodzovat ich od diktatora – nejaka ta operacia „turecka sloboda“ by sa rozhodne sikla
    alebo vymyslia nejaky ten majdan apod
    ale Turecko je podla mna na prilis strategickom mieste aby ho amici nechali len tak plavat

    Kludne sa moze stat aj to ze prikvacia Merkelovu aby turkom dala plny vstup do EU a hlavne do Schengenu pripadne aj do eurozony. Myslis si ze Erdogan odmietne ? Privelmi lakave …
    a ze si to vyzerieme my- bezni ludia je druha vec a Slovenske je prilis male aby sme si mohli dovolit pindat.

    a myslis si ze Erdogan bude spolahlivym spojencom rusom ? podla mna ak bude moct, zradi aj ich pri prvej prilezitosti

    • Práve kvôli technickému odchodu (ak už aj formálne ostane členom) z NATO potrebuje mať Erdogan silnú oporu. Z vojenského hľadiska je Turecko s Rusmi za chrbátom v bezpečí aj pri takomto zásadnom obrate. Čo sa týka ekonomických a iných stimulov, nemyslím, že niečo z toho bude môcť byť akceptované, ak ide Erdoganovi zo strany USA a ich spojencov o život. Byť diktátorom, resp. samovládcom a môj spojenec na mňa urobí atentát, urobím okamžite čelom vzad. Nejaký národ by mi bol ukradnutý…

     • Ale na tureckom letisku Incirlik su aj americke stihacky americki vojaci a dokonca sa hovori aj o jadrovych zbraniach
      Myslis si ze sa zopakuje rok 1991 ked od nas odisli ruski vojaci domov ? ze podobne slusne na vyzvanie zo strany Erdogana americki vojaci proste zodvihnu kotvy a odplavaju ? A zakladna Incyrlik bude bez NATo spojencov? doost dobre si to neviem predstavit
      Teda viem si to predstavit ale nie bez silovej konfrontacie (v tom lepsom pripade len lokalnej)
      Alebo maju amici este nieco v zalohe?

      A naopak, mysli si ze Putin bude ochotny turkov vymenit s amikmi za nieco v jeho prospech ? Napriklad zrusi sa embargo na najnovsie technologie a Putin odstupi od podpory Erdogana? A Erdogan zostane sam ?

      Inak Erdoganovi neverim ani za macny mak, podla mna je to jedna bezcharakterna stetka ktora sa vzdy prikloni k tomu kto da viac, cize staci ked teraz americania olutuju a daju nejake znacne vyhody aby si ho udrzali a kompenzovali pripadny stres z neprijemnosti – nieco podobne ako ked sa Erdogan ospravedlnil za zostrelenie lietadla

     • Knieza Myskin

      pozeram Daga Danisa
      vidim ze 2000 americkych vojakov na zakladni Incirlik izolovali aby eliminovali ich hrozbu
      ak toto nie je vazne gesto tak potom neviem neviem, voci spojencom sa to nerobi

      ….
      Turecké sily mali krátko po puči hermeticky uzavrieť tureckú základňu NATO (Incirlik). Odpojili ju od elektriny a zakázali akýkoľvek vstup a výstup. Izolovali ju – aj s dvoma tisíckami amerických vojakov.
      Čiže: v základni NATO nevideli pri potláčaní prevratu bezpečnostnú oporu, ale bezpečnostné riziko.
      http://www.newyorker.com/news/news-desk/the-h-bombs-in-turkey

     • Zaujímalo by ma nasledujúca otázka. Na akom základe bude prebiehať islamizácia Turecka po tomto obrate? Ak sa Erdogan obrátil k Moskve (všetko tomu zatiaľ nasvedčuje) bude musieť zlikvidovať ISIS na svojom území, čím vyrieši Rusom sýrsku krízu. Tým ale príde o spojenca vďaka ktorému vraj odštartoval ekonomický rast Turecka… sunnitskú Saudskú Arábiu a Katar. Život Erdogana závisí od jeho popularity a tá je najväčšia u prívržencov islamizácie krajiny. Preto sa vrátim k otázke, Na akom základe bude prebiehať islamizácia Turecka?
      1. návrat sekularizmu (silne pochybujem, keďže ich prívržencov dal práve pozatýkať)
      2. sunnitská vetva (Neviem do akej miery je sunnitská vetva v Turecku zakorenená ale nepochybujem o tom že Saudi inú vetvu určite nepodporovali. Sunniti však majú určité pochopenie k ISIS, ktorého sa Rusi potrebujú zbaviť. Tu vidím komplikáciu. Ak Erdogan ostane na kurze sunni, Saudi nedopustia zničenie ISIS. Môžu využiť možnosť poštvať proti nemu cez sunni immámov práve jeho voličskú základňu. A peniaze už od nich asi tiež nedostane. )
      3. šiitská vetva (Týmto manévrom by oslabil vplyv Saudov. Šiiti túžia zlikvidovať ISIS rovnako ako Rusi a Turecko môže získať spojenca v podobe Iránu. Islamizácia neprestane, len zmení výklad. Celé to stojí a padá na tom, ako hlboko je zakorenený ten bordel od Saudov.)
      4. alebo to bude úplne inak 🙂

 • v zasade nemá zmysel teraz nieco predikovat, nikto z nas nemá dostatocne informacie. kludne to moze byt vysoka hra na likvidaciu Ruska, jako? no tak ze naoko verny člen NATO zmeni farbu, aby potom zasadil Rusku smrtelny uder.
  Rovnako tu mozeme vidiet urcite podobnosti Erdogana a Stalina, obaja menili smerovanie svojej krajiny, a obaja urobili cistky v armade a v uradoch. Rozdiel je v tom ze Stalin odstranoval veriacich a dosadzoval ateistov, a erdogan odstranil sekulárních a dosadi fundamentalistov.
  Jedna moznost priebehu situacie v sirii. Turecko jako novy partner, zacne pomáhat ruskej aliancii, premiestni nemalu armadu do sirie a bude bojovat proti asadovej opozicii, realne. Ale před konecnym vitazstvom sa Asadovi stane nehoda, krajina bez vodcu ovladne novy chaos. A turecke jednotky uz zo sirie neodidu. Pre velky medzinarodny tlak, siria zmizne, a vznikne novy utvar, a pohranicne pasma si privlastnia susedne krajiny, Turecko a Izrael s tym problém mat nebudu.
  A co ked Erdoganovi toto zachuti? kdo bude další?

  no a takto mozeme spekulovat a predikovat cele roky, alebo si vyložíme nohy, budeme sledovat a bavit sa.

  • S tou tureckou armadou to je nerealne, tak navni nie su ani Rusi ci Assad…

   • Vo svete bola kľúčovou udalosťou týždňa cesta Erdogana za Putinom.

    Americký investigatívny novinár Seymour Hersh tvrdí, že Američania sa obávajú odklonu Turecka od Západu a novej studenej vojny.
    Tieto obavy sa ukázali ako prehnané.
    Turecko lavíruje medzi Západom a Východom už roky. A zrejme v tom bude pokračovať – bez toho, aby sa zväzovalo prísahami jednej či druhej strane…

    Krátke posedenie Erdogana s Putinom prinieslo len dve veci. Jednu dobrú. Druhú zlú.

    Dobrá správa: Erdogan konečne pochopil, že v sýrskej vojne cez Rusko neprerazí. A ohlásil, že je pripravený na kompromisy. A na politické dohody, ktoré budú rešpektovať záujmy Ruska a Iránu.
    Ak sa to podarí, budeme o krok bližšie k ukončeniu vojny v Sýrii, ktorá produkuje milióny utečencov a tisíce mŕtvych. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo práve Nemci nahlas privítali zlepšovanie vzťahov Rusko – Turecko.

    Zlá správa: divadielkom v Rusku autokrat Erdogan zatiaľ dosiahol presne to, čo chcel. Umlčal Západ. A zadusil prípadné politické intervencie proti svojim besným čistkám.
    Ešte pred rokom by bolo nemysliteľné, aby EÚ „napredovala v prístupových rokovaniach“ s krajinou, ktorá likviduje desiatky tisíc pro-európskych úradníkov, pedagógov, novinárov, sudcov, policajtov…
    Takisto by bolo nemysliteľné, aby NATO mlčky tolerovalo členskú krajinu, ktorá plošne stíha tisíce dôstojníkov za to, že mali styky s Američanmi a velením NATO.

    Erdogan chce definitívne zničiť prozápadné sily v Turecku. A Západ sa prizerá. Lebo nechce stratiť posledné dve páky, ktorá má na Turkov (jedna páka je NATO, druhá páka je EÚ).
    Erdogan so Západom neuveriteľným spôsobom vyjebabral.

    Dag Daniš

    http://www.aktuality.sk/clanok/363731/tyzden-v-kocke-daga-danisa-prochazka-musi-zabojovat-o-miliony-eur/

 • Rusi su vybiti ako baterky po babicke. Podla mojej hypotezy, sa chceli „zavdacit“ Erdoganovi a vlastne aj ukazat svetu, co je to za despotu. Neverim, ze za prevratom nebola aj ticha podpora CIA a USA, pretoze Erdogan bol viac-menej odtrhnuty z retaze posledne roky az to eskalovalo do takmer vojenskeho konfliktu s Ruskom. Takze nastrbenie vztahov USA-Turecko v ramci jedneho „obranneho“ spolku moze znamenat, ze sa Turecko dostane aj von z NATO, aj napriek tomu, ze maju druhu najvacsiu armadu… (co ale bude nakoniec vadit USA, pretoze stratia velku cast muzstva).

 • Casy sa menia, zajtra dovidenia. v novom svete.

  Je to nejakych 10-12 rokov co som v knihkupectve drzal v rukach knihu, kde autor z USA dokazoval ze zhruba v roku 2030 sa USA rozpadne. Zdalo sa mi to vtedy tak absurdne ze knihu som si nekupil. Skoda, dnes som sa mohol hrat na proroka

Pridaj komentár