Eurofondy naše problémové – tlačová konferencia BBSK kraja

Každý občan viac menej tuší, že okolo eurofondov nie je všetko v tejto krajine s „kostolným poriadkom“. Málokedy však bežný občan, platiteľ daní (áno aj z jeho daní sú eurofondy, nie je to dar zo „západu“)  má možnosť nahliadnuť „za oponu“, ako sa tieto obrovské prostriedky využívajú a neraz aj zneužívajú.

16. 12. usporiadalo vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja tlačovú konferenciu venovanú tejto téme. Vedenie kraja na konferencii zastupovali  riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Milan Uhrík, PhD., jeho zástupca Mgr. Rastislav Schlosár a hovorkyňa kraja Michaela Piliarová.

Úvodom Milan Uhrík spomenul zaostávanie čerpania eurofondov na Slovensku. Podľa jeho slov je to dôsledok zlej práce vlády a jednotlivých ministerstiev.

Ministerstvá ako riadiace orgány čerpania eurofondov si zvykli svoje právomoci delegovať na tzv. „sprostredkovateľské orgány“.  Tie podľa slov riaditeľa úradu vo všeobecnosti situáciu skôr zamotávajú, nie je potom jasná konkrétna zodpovednosť.

Približne pred týždňom dostal úrad Banskobystrického kraja od ministerstva (Pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja) návrh zmluvy na delegovanie právomocí pre nasledovné (eurofondové) programovacie obdobie. Je to rovnaký návrh ako dostali iné kraje.

Pre Banskobystrický samosprávny kraj je tento návrh zmluvy absolútne neakceptovateľný.

Dôvody sú hlavne tieto:

  1. dvojkolové schvaľovanie projektov. Ministerstvo si chce v zmluve zaistiť právo konečného rozhodnutia vo veci jednotlivých projektov, teda či projekt dostane „zelenú“ alebo nie. Podľa slov riaditeľa úradu je to vec inde v Európe neobvyklá a  naznačuje korupčné pozadie tejto požiadavky.
  2.  Naproti tomu sa v zmluve na kraj presúva veľká miera zodpovednosti za výberové konania. Vzhľadom k zložitej legislatíve v tejto veci je prakticky každé verejné obstarávanie veľmi ľahko napadnuteľné. Každá podmienka vo verejnom obstarávaní môže byť označená za diskriminačnú, už len tým, že je to podmienka. Kontroly, ktoré chodia na úrad kontrolovať verejné obstarávania neraz negujú jedna druhú, vydávajú protichodné stanoviská.
  3.  Zmluva je nejasne formulovaná, je v nej príliš veľa slov „najmä“, „podobne“…
  4. Kraj má už zlé skúsenosti (platia sa milióny) z podobne „voľne“ koncipovanými zmluvami, ktoré uzavrelo predošlé vedenie (predseda Vladimír Maňka – Smer SD). Súčasné vedenie kraja z princípu žiadnu voľne koncipovanú zmluvu nepodpíše, ani so štátom.
  5.  Návrh zmluvy je celkovo nevyvážený, v neprospech kraja, dáva veľké právomoci ministerstvu.
  6.  Sú zlé skúsenosti s ministerstvom. Za predošlého vedenia (Smer SD) bolo konkrétne verejné obstarávanie v poriadku, za nového vedenia (Marian Kotleba) to isté obstarávanie už s chybami a kraj musel vracať časť peňazí (400 000 eur v spomínanom prípade).
  7.  Vedenie banskobystrického kraja, tým že nie je nijak previazané s vládnymi štruktúrami, je vo veci podpisu zmluvy nezávislé, nie je možné naň politicky tlačiť cez vládnu stranu. Ostatné kraje to podľa predsedu úradu BBSK podpíšu pod politickým tlakom.
  8.   Doterajšia skúsenosť spolupráce kraja a štátu je veľmi zlá. Ministerstvo bez vážnych dôvodov odstúpilo od pre občanov užitočných projektov (obnova cesty Sucháň – Čebovce, likvidácia povodňových škôd v obci revúca). Milan Uhrík naznačuje, že príčinou odstúpenia bola snaha o akýsi „trest“ za to, že verejné obstarávanie nevyhrala tá firma, ktorú by ako zhotoviteľa radi videli „na ministerstve“
  9.  Kraj niektoré projekty (vysúťažené za predsedovania Vladimíra Maňku) posúdil ako nepotrebné, tam zase ministerstvo cez kontroly kraj dotlačilo k ich realizácii.  Zaujímavý je napríklad 10 minútový film na propagáciu obce Králiky za 116 000 Eur. Obec Krahule kúpila 80 ks fotiek za 25 000 Eur, čo je 1 ks za 312 eur. Michal Uhrík spomenul ešte niekoľko prípadov z jeho pohľadu pofidérnych projektov, do ktorých dotlačilo kraj niektoré z ministerstiev.
  10.  Návrh zmluvy v tomto znení dáva ministerstvu možnosť robiť si svojvoľne ale zodpovednosť za   prípadné nedostatky a zlodejiny rozkladá na kraj, ktorý ich ani nemôže pri  tomto znení návrhu zmluvy ovplyvniť.

To neznamená, že sa vzdávame eurofondov, alebo eurofondov, vonkoncom nie. Nepodpísanie tej zmluvy znamená len to, že úradníci ktorí dnes spravujú projekty s eurofondov a sedia na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja budú v budúcnosti patriť pod ministerstvo.

Možno budú fyzicky sedieť na tom istom mieste, len byrokraticky budú patriť inde.

My sme za vyčerpanie eurofondov, sme za vyčerpanie každého absolútne jedného eura z eurofondov čo sa dá. najradšej by sme vyčerpali všetky.

Už len z toho dôvodu, že veľmi dobre vieme, že v tých eurofondoch je veľmi veľká časť peňazí našich. Vychádza to zhruba tak, že z každého eura, ktoré príde na Slovensko v rámci eurofondov, je 73 centov krytých našimi vlastnými príspevkami.

Určite nechceme aby tieto peniaze ostali v Bruseli a budeme bojovať o každé jedno Euro.

Do budúcna máme pripravených takmer 3000 projektových zámerov zhruba za 135 miliónov eur, pevne veríme, že sa nám naozaj ich podarí vyčerpať.

Pre Banskobystrický samosprávny kraj zostáva do budúcna oveľa výhodnejšie zostať len v roli čistého prijímateľa, to znamená nie sprostredkovateľa a byrokratického administrátora týchto projektov,  ale len čisto v roli prijímateľa,   tak ako každý iný prijímateľ, každá jedna škola, každá jedna firma, každé jedno občianske združenie.

Budeme si na ministerstvo podávať naše žiadosti o projekty. Ak nám  ich ministerstvo bude chcieť schvaľovať,  schváli,  ak nám bude chcieť robiť zle, tak nám bude robiť zle. Pevne verím že  majú  toľko zdravého rozumu aby to nerobili.

Ing. Milan Uhrík, PhD.

Banskobystrický samosprávny kraj oficiálne odmietol návrh zmluvy s ministerstvom z dôvodu jeho zjavnej nevýhodnosti pre kraj a navrhol ministerstvu (minister Ľubomír Jahnátek) kroky, ktoré sú nevyhnutné   za čas, kým si ministerstvo nevybuduje pre oblasť Banskobystrického kraja vlastné štruktúry.

——

celý záznam z tlačovej besedy priniesol BBkraj

3 komentáre

  • Tato politicky riadena mafia je rozlezena vsade. Kedysi vypalne vyberali bezkrki, dnes sa to uz deje „civilizovane a demokraticky“. Vacsina ludi rezignovala a odovzda povinne percenta aby dostala aspon nieco. Ak to nechce, nedistane nic. Nevadi, ze sa kvoli tomu nevycerpaju eurofondy. Odporcom sa netreba vyhrazat zbranami, ked kazdeho mozno zlikvidovat, zdiskreditovat (alebo minimalne na niekolko rokov zamestnat) cez „nezavislu“ policiu, prokuraturu a sudy. Aby sa o tom zbytocne vela nehovorilo, tak hlavne media cenzuruju (aj kompletne ignoruju) neziaduce nazorove prudy.
    Vitajte na Slovensku, krajine kde na kazdom prameni sedi zaba.

Pridaj komentár