Európska Únia počká s aplikáciou sankcií niekoľko dní

ukrajina-obama-usa--jacenuk

(MZC/REUTERS) Európska Únia sa, resp. reprezentanti všetkých členských krajín sa podľa agentúry Reuters rozhodli počkať na aplikáciu sankcií „pár dní“. Rozhodujúce budú výsledky prímeria

Vzhľadom na to, že sankcie sa budú týkať aj veľkej ropnej trojky Gazprom Nefť, Transnefť a Rosnefť zamedzením financovania ich podnikania pomocou západných zdrojov, odpoveď Ruska bude mrazivá. Predseda vlády Medvedev napríklad spomínal uzavretie vzdušného priestoru Ruska pre západné spoločnosti, čo spôsobí krach mnohých z nich. Hovorí sa aj o zákaze automobilového a strojárskeho importu. Zákulisné zdroje spomínajú, že práve Slovensko nie je ochotné súhlasiť s novými sankciami z dôvodov ťažkých následkov na zamestnanosť a ekonomickú situáciu krajiny.

Avšak minimálne Čína sa už vyjadrila, že podporí Rusko v obchodnej vojne so západom. Spolu s plánovanou demonopolizáciou ropných gigantov, t.j. umožnením vstupu zahraničných akcionárov z Číny, Indie a iných Amerikou neovplyvnených štátov, dôjde k nezamýšľanému efektu – zmenšenie vplyvu Západu na ruskú ekonomiku. Zároveň sa upevnia väzby krajín BRICS nielen po politickej, ale hlavne ekonomickej línii, čím sa vytvorí na Západe nezávislý blok krajín. Spolu s vylúčením dolára ako platobného nástroja a tiež s vylúčením platobných nástrojov ako je vytvorenie náhrady SWIFT, ktoré je dnes ovládané USA, Západ ostane s holými rukami. USA spolu s Kanadou prežijú bez problémov bez surovinovej zakladne Ruska, ovšem Európa skolabuje.

Žeby prianím Európy bola čo najefektnejšia samovražda?

Pridaj komentár