Falošná hra s ruskou kartou

Naše média sa predbiehajú v zdôvodňovaní sankcií a ich následného dopadu na našu spoločnosť ako o obetiach, ktoré je nutné priniesť z dôvodu vyššieho mravného zmyslu. Že je nutné sa postaviť zlu, ktoré je stelesnené Ruskom a jeho agresívnymi chúťkami

Reči o nebezpečenstve Ruska sú čistým blábolom, nevyvierajúcim z reality – ekonomickej ani vojenskej.

Rusko má menej zbraní ako NATO (1). Okrem toho môže nasadiť len cca. polovicu toho čo má kvôli samotnej rozlohe, keďže nemôže nechať východ a juh krajiny bez obrany. Pri útoku musíte mať prevahu aspoň dva ku jednej a taktiež musíte rátať s kontrolou obsadených území. Je naivná predstava, že Rusko chce na niekoho zaútočiť. Po vojenskej stránke na to nemá. Je chudobné, kvôli zabezpečeniu sociálnych potrieb ľudí na Kryme muselo vykradnúť dôchodkový fond. Jeho doktrína (2) je zameraná na obranu (pozná ju niekto? pochybujem). Jeho zbraňové systémy a stratégia sú obranné. Výrazná koncentrácia financií, úsilia a dôležitosti hlavne na raketové systémy hovorí, že im ide v prvom rade o obranu územia. Raketou totiž žiadne územie neobsadíte.

V súvislosti s ďalsím možným cieľom Ruska sa často spomína Pobaltie. Tu by som sa rád opýtal, dokedy bude trvať porušovanie ľudských práv tamojšej ruskej menšiny (3). Aha, viem, ide o podľudí, ako sa vyjadril ukrajinský premiér Jaceňuk (4). Síce nedám krk na klát, že kvôli Pobaltiu Rusko nebude ďalej zvyšovať napätie, ale ak protiruská hystéria neprestane, Rusi sa stanú v každej krajine piatou kolónou. Hovorí sa tomu zákon akcie a reakcie. A potom netuším, čo sa stane.

Keď poviem, že Rusi nie sú riziko, čo potom robia sankcie a aký majú dopad?

Slovenský automobilový priemysel je závislý na vývoze do Ruska a krajín BRICS produkciou vozidiel rátajúcich sa v šesťciferných číslach (KIA – vyše 60tisíc, PSA – časť produkcie do Latinskej Ameriky, časť luxusných áut montovaných v Bratislave do Ruska a do Číny). Okrem toho je ekonomika Slovenska priamo naviazaná na subdodávky pre nemecký strojárenský priemysel. Ďalšie sankcie Ruska sa už majú stupňovať a zasiahnuť aj strojárenstvo a automobilový priemysel. Takže v konečnom dôsledku po prepade Nemecka do depresie, o dva-tri mesiace, nastanú zmeny aj u nás. V prípade zákazu importu a v najhoršom prípade koordinovaných akcií BRICS, je na Slovensku primárne ohrozených niekoľko desiatok tisíc pracovných miest (5). To nie je „nepríjemnosť“ to je katastrofa. Už dosť problémov Rusi spôsobili zákazom dovozu agroprodukcie, kde má Únia straty v miliardách EUR. Úplne zbytočne, podotýkam, keďže ruská vláda akciu dopredu pripravila a dnes sa dodávatelia zo zvyšku sveta radujú nad nepremysleným krokom Európy, ktorá uvoľnila trh a vytvorila exportné eldorádo. Správa z Moskvy – pulty sú naďalej plné, dokonca nechýba ani čerstvý európsky tovar. Veľké spoločnosti totiž dodávajú tovar z krajín, ktoré nie sú zapojené v sankciách. A nechcem domyslieť čo to spôsobí domácim predajcom, keď budú nútení konkurovať pretlaku exportného tovaru… (6)

Naše sektorové sankcie sú smiešne, pretože napr. firma Exxon ich zvysoka ignoruje, otvára ťažbu v Rusku (7) a tiež sme spravili len to, že sme zakázali poskytovať nášmu finančnému trhu servis pre Rusko. Pozeral som štatistiky. Ruské banky si na európskom finančnom trhu požičali v roku 2013 cca 8 miliárd eúr (8). Samozrejme, že tento servis prinášal nášmu finančnému biznisu zisky. Ale upozorňujem na tú hroznú ranu, ktorú sme zasadili Rusom. Jednak sa Ruská centrálna banka vyjadrila že ruské finančné ústavy podrží (9), jednak európsky finančný trh nie je jediný na svete. Čína má prebytok kapitálu, 8 miliárd nie je suma, ktorá by bola akýmkoľvek spôsobom kritická. Finančný kapitál je len číslo, je to flexibilná fiktívna položka, Rusko má mimochodom 500 miliárd dolárov v rezervách, umiestnených v bankách po svete a výber týchto aktív by bol pre Európu smrteľnou ranou. Áno, Rusko stratilo okolo 120-150miliárd dolárov odlivom investičného kapitálu (10), ale Únia zároveň prišla obmedzením produkcie a stratou odberateľov o desiatky miliárd. Opäť otázka na podnikateľov. Čo je horšie stratiť kapitál, ktorý od Vás odíde ťuknutím na klávesnicu, ale rovnako rýchlo môže aj prísť, alebo dlhoročné budované dodávateľsko-odberateľské vzťahy? Myslím, že odpoveď poznáte sami…

Súhlasím s blogerom Pavlom Podolayom (11), ktorý zrejme nečíta každý deň len slovenské „mienkotvorné“ média ako je napr. SME. Nakoniec, niektoré jeho linky odkazujú aj na moje články. V nich sa napríklad dočítate, že podľa Reuters Ukrajina priznala, že nemá na splatenie dlhopisov (12). Hovorí sa tomu technický bankrot. Viete kedy sa táto správa objavila? Týždeň (19.6.2014) pred podpisom ekonomickej časti Asociačnej zmluvy (27.6.2014). Keďže sa to príliš nehodilo, radšej to žiadne mienkotvorné médium nekomentovalo.

To je proste šialenstvo. Ako sa hovorí víťazstvo fatamorgány nad realitou. A podpora tomuto procesu je fatamorgánou tiež. Únia na podporu Ukrajiny nemá a nebude mať (13), škody sa prenesú aj na Úniu a budú sa rátať v desiatkach miliardách ročne. Celá politika voči Ukrajine vyplýva len z podriadenia sa nátlaku USA, ktoré ide tvrdo po svojich geopolitických cieľoch.

Zdroje:
(1) – http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Vojensky-analytik-Koller-vytahuje-cisla-Rusko-je-nejslabsi-za-poslednich-200-let-Kdo-tvrdi-ze-Putin-napadne-Zapad-je-pomatenec-nebo-placeny-ideolog-330538
(2) – http://www.polacek.sk/downloads/2010russia_military_doctrine.pdf
(3) – http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/332615-respektujte-prava-ruske-mensiny-vyzvala-moskva-lotyssko.html
(4) – http://www.blogovisko.sk/fasizmus-strateny-v-preklade.html
(5) – http://www.ta3.com/clanok/1045119/host-v-studiu-v-balaz-o-vykonnosti-slovenskych-automobiliek.html
(6) – http://despiteborders.com/dopady-ruskych-sankcii-na-jednotlivych-ucastnikov-trhu/
(7) – http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/326377-americky-exxon-rozbehol-v-rusku-vrtne-prace-putin-ho-chvali/
(8) – http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/324922-financne-sankcie-mozu-zatriast-ruskou-ekonomikou/
(9) – http://ekonomika.sme.sk/c/7309015/ruska-centralna-banka-chce-zmiernit-dopady-sankcii.html
(10) – http://tv.sme.sk/v/30456/analytik-duleba-putin-neustupi-blizime-sa-k-vojne.html
(11) – http://podolay.blog.sme.sk/c/362745/vojna-proti-putinovi.html
(12) – http://mobile.reuters.com/article/idUSL6N0NS3I220140506?irpc=932
(13) – http://blogy.hnonline.sk/juraj-polacek/rekapitulacia-vysledkov-asociacnej-dohody-s-ukrajinou-0

Pridaj komentár