Gazprom tvrdí, že neutiahol kohútik do Poľska

(MCZ/RIA NOVOSTI) Ako oznámil predstaviteľ spoločnosti Gazprom, tok plynu do Poľska od začiatku týždna je neustále konštantný, 23 miliónov kubíkov denne.

Správy informačných agentúr zo včera, že došlo zo strany Gazpromu ku zníženiu dodávok poľskej spoločnosti PGNiG, neboli správne. Hovorca spoločnosti Gazprom povedal na tlačovej konferencii novinárom, že dodávaný objem plynu sa počas uplynulých dní nemenil, ostal na úrovni 23 miliónov kubíkov denne.

Predstaviteľ poľskej spoločnosti PGNiG tvrdí, že ku zníženiu množstva plynu došlo aj na vetve plynovodu, ktorá neprechádza cez Ukrajinu. Preto by podozrenie z krádeže plynu na ukrajinskej strane nemalo mať žiadne opodstatnenie.

Zníženie prietoku plynu hlási aj slovenská strana, ktorá preberá od Ukrajiny dodávku plynu do Európy.

Predstaviteľ spoločnosti Ukrtrasgaz Igor Prokopiv, potvrdil prerušenie reverzu z Poľska, ktorý mal objem 4 milióny kubíkov denne. Obvinil ruskú spoločnosť, že znižuje dodávku plynu do Poľska ako súčasť boja proti reverzu na Ukrajine.

Podľa agentúry RIA Novosti, prezident Ruskej federácie Vladimír Putin už v júni varoval európske krajiny, že v prípade reverzu ruského plynu, Gazprom zníži dodávky. Avšak 1.júla korigoval toto vyhlásenie a povedal, že v rámci želania neeskalovať situáciu, Rusko bude dodávať plyn naďalej bez obmedzení, ku ktorým skutočne doteraz nedošlo.

Európsky komisár Öettinger 29.8.2014 zas varoval, že Ukrajina možno pristúpi ku krádeži plynu, ktorý dopravuje do Európy.

Pridaj komentár