Idiotskí politici nás nakoniec prinútia platiť za plyn podstatne viac

V súvislosti s pohybmi okolo Balkánskeho prúdu sa objavili hlasy, ktoré spochybňujú. že Európa môže byť tak hlúpa, že by sa chcela vzdať ruského plynu. Pre normálneho človeka je viac ako jasné, že bez ruského plynu to Európa neutiahne ako konkurencieschopný región. Klúč je práve v slove konkurencieschopný. Európa je dnes reálne kolóniou Ameriky a tej nezáleží na tom, či tu bude lacný alebo drahý plyn. Práve preto sa snaží dotlačiť Európu k odberu podstatne drahších neruských alternatív. Svojho času tieto múdrosti roznášal František Šebej a podobné záujmové proamerické persóny. Podľa nich Európa musí podporiť Ameriku a zaviazať sa na odber jej plynu. Aká je realita, prečítajte si sami

A čo sa týka alternatív – Európa je schopná sa bez problémov zaobísť aj bez ruského plynu, ale bude to stáť podstatne viac. Príklad takejto nezávislosti sme už uvádzali pri komentári z Litvy

Litva, Klajpeda, LNG Terminál

Litva, Klajpeda, LNG Terminál

Rozoberali sme projekt Southern Gas Corridor

Tu by sme sa trocha pozastavili

Zopakovali sme si matematiku pre základnú školu a vyšlo nám, že plynovod Southern Gas Corridor (SGC – pozor nie je to náhrada Južného prúdu, ale ide o nový projekt Únie) je ťažko pochopiteľný z hľadiska cien. Je to geopolitický projekt na prienik do ruského teritória vplyvu

Ďaleko drahší a tiež aj väčší plynovod Power of Siberia s maximálnou kapacitou 61miliárd kubíkov a nákladmi na jeho postavenie okolo 80 miliárd dolárov má kontrahovaný odber 38miliárd kubíkov ročne na tridsať rokov pri cene 350 dolárov za tisíc kubických metrov. Ak sa nejakých 50 dolárov minie na samotnú ťažbu a prepravu plynu, potom dostávame cenu rentability pre ťažobnú spoločnosť Gazprom pri tomto projekte okolo sedem rokov. T.j. nie pri plánovanej maximálnej, ale pri zmluvne zabezpečenej kapacite plynu.

Rovnaký systém výpočtu pre projekt SGC nám však ukazuje niečo iné. Celková cena plynovodu bude 45 miliárd eur, čo je okolo 50miliárd dolárov (pri súčasnej cene eura vyše 1,1 dolára za euro). Maximálna prepravná kapacita bude len okolo 20 miliárd kubíkov plynu a počiatočná, t.j. dopredu zmluvne garantovaná prepravná kapacita bude len 10 miliárd kubíkov ročne. Ak zoberieme ako cenovo konkurenčný základ cenu plynu pre koncového odberateľa 350 dolárov za tisíc kubických metrov a opäť si povieme, že cena ťažby a prepravy bude 50 dolárov za uvedené množstvo, zistíme, že návratnosť bude vyše 16 rokov. Čo je investičný nezmysel…

V čom je háčik? Podľa všetkého v cene plynu. Stačí totiž navýšiť cenu na 600 dolárov za tisíc kubických metrov pre koncového odberateľa v Európe a návratnosť sa nám zdvihne na prijateľných deväť rokov.

Kto na tomto neuveriteľne stratovom kšefte zarobí? V podstate len banky a dokiaľ sa investícia nesplatí, dovtedy budú trpko plakať všetci spotrebitelia napojení na koncové odberné miesta.

Samozrejme to bude platiť len vtedy, ak bude odber plynu a jeho ceny dohadovať centrálne Brusel a direktívne bude nariaďovať členským krajinách od koho a za koľko majú nakupovať. Najneskôr v roku 2016 bude pripravený hub firmy Gazprom na odber plynu na turecko-gréckych hraniciach s voľnou kapacitou 49 miliárd kubíkov ročne pri cene ktorá myslím nebude príliš odlišná od nami prezentovaných cien. (Kapacita plynovodu Turkish Stream je 63 miliárd kubíkov, ale 14 miliárd odoberie Turecko. Plynovod bude aktívny koncom roka 2016, ale nepredpokladáme, že sa v roku 2017 úplne zastavia transporty cez Ukrajinu) Grécko, Srbsko, Taliansko, Maďarsko a ďalšie južné krajiny budú mať záujem dostať plyn okamžite a preto nebudú čakať na dostavbu SGC v roku 2019, ktorý bude naviac zúfalo kapacitne nedostatočný. Možno predpokladať snahy Bruselu zastaviť ich úsilie o pripojenie sa k tomuto zdroju plynu, ale ak Gazprom splní hrozbu a nakoniec zastaví ukrajinský transport, juh Európy by ostal bez plynu a to nedopustí žiadna vláda pri zmysloch. Brusel v tomto prípade nedokáže nič.

Aj kvôli tomu si myslíme, že ide o ďalšiu bublinu, ktorou chce Brusel zaplátať fakt, že pre ruský plyn neexistuje alternatíva. Nech sa budeme akokoľvek snažiť, nakoniec narazíme na suché čísla, ekonomiku a zdroje. Na výber nám potom ostane len extrémne drahý bruselský plyn v nedostatočnom množstve alebo lacnejšia ruská alternatíva v množstve podľa ľubovoľných požiadaviek odberateľov. Myslím, že pri tomto porovnaní je jasné, že SGC skončí v troskách presne ako predchádzajúci projekt Nabucco presne z rovnakých dôvodov. Kaspický plyn nedokáže kapacitne zásobiť Európu a cena tohto projektu je neúmerne vysoká. V konkurenčnom boji nakoniec zvíťazí jednoduchý pohľad na ekonomickú súvahu.

Riešenie

Ak však kritizujeme, mali by sme ponúkať aj riešenia. To je veľmi jednoduché. Namiesto fatamorgány vzdialených projektov, by mala Únia podporiť schopnosť južnej Európy prijímať skvapalnený zemný plyn vystavbou terminálov a potrubí, ktoré z týchto prijímacich miest budú rozvádzať plyn do celého regiónu. Ak výstavba terminálu spolu s infraštruktúrou stojí okolo dve miliardy dolárov, stačila by kapacita dvoch troch terminálov na zásobenie celej južnej Európy za cenu 4-6 miliárd dolárov a v časovom horizonte do roku 2018 je to plne realizovateľné. Cena tohto plynu by sa naviac príliš nelíšila od odhadovanej ceny SGC. Tým by bola zabezpečená dokonalá diverzifikácia zdrojov, keďže by sa plyn nakupoval podľa aktuálnych spotových cien od kohokoľvek, kto by mal voľný plyn za výhodnú cenu.

 

Záver

Takže súčasné pohyby, ktorými sa Amerika e Európou snažia zabrániť Rusku dostať plyn na juh Európy smerujú k variantám, ktoré sú zjavne ekonomicky nevýhodné.

V skutočnosti je však jasné, že o bezpečnosť a reálnu diverzifikáciu Brusel s Washingtonom nemá záujem. V skutočnosti je použitie plynu z kaspických zdrojov snahou o geopolitický prienik Západu do teritória vplyvu Ruska. V skutočnosti ide len o snahu potopiť Rusov za každú cenu, aj keby mali európski spotrebitelia vykrvácať.

V tejto obchodnej vojne však porazenými budú nevinní, Budeme to my, obyčajní ľudia, ktorí nakoniec všetky náklady zaplatia…

Ale ideológia v ekonomike skončí vždy tragicky. Príklad socializmu je dostatočným mementom…

 

Zdroj:

Pridaj komentár