Išiel „maľovať“ a prišiel „zmaľovaný“

Tento typ „umeleckej anabázy“ absolvoval v sobotu popoludní (28.5.2016) mediálne známy výtvarník Luboš Lorenz. Ten je po Slovensku známy svojimi dielami, ktoré spočívajú v oblievaní sôch a pamätných tabulí rôznymi typmi farieb, rôzneho chemického zloženia.

Tomuto „umeniu“ sa venuje spolu s ďalším umelcom Petrom Kalmusom. Mediálnymi partnermi pre tento typ umenia sú DenníkN, Sme a Týždeň.

Najnovší pokus vo Veľkom Lipníku skončil okrem pomaľovaného pamätníku aj ľudovo povedané „zmaľovaním“  umelca Luboša Lorenza, ktorý teraz leží v nemocnici v Starej Ľubovni.

Wielki_Lipnik_i_Spiska_Magura

Veľký Lipník, obec v malebnom prostredí Pienin. Kam čert nemôže, tam pošle mimovládkara, „umelca“ alebo nejakú inú „osobnosť“ a miestni majú „po nálade“ na nejaký čas…foto: Wikipedia

Údajne s pričinením miestneho starostu, ktorý mal skopnúť bedňu na ktorej umelec stál.

LipnikFB

Sympatická mladá žena bola pravdepodobne svedkom udalosti. Podľa nej nešlo o bedňu, ale o smetiak – popolnicu.

Podľa iných zdrojov došlo síce medzi starostom a umelcom k výmene názorov, následkom ktorej Luboš Lorenz sa menej venoval svojej vratkej pozícii, v ktorej sa nachádzal v rozpore so všetkými zásadami bezpečnosti „práce“. Následne mal „letecký deň“ bez fyzického kontaktu so starostom.

Čo sa vlastne vo Veľkom Lipníku  stalo objasňuje polícia. Je tam trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví (asi proti starostovi)  a priestupok proti majetku, už ix-tý v poradí pre morálne vzory z našich mienkotvorných médií.

Tu sa žiada dodať, že z následných „prúserov“ pred súdmi oboch umelcov zatiaľ vždy úspešne vytiahol istý Daniel Lipšic.

on zaútočil, skopol debnu na ktorej som stál, spadla a ja som spadol na tú debnu. Narazil som si rebro o debnu pravdepodobne, ruku a hlavu o betón.

zdroj: SME

 

Pomnik

jedno zo spomínaných diel umelcov. Foto: FB

 

 

Len malá poznámka. Ten umelec na tej bedni, to potom asi bolo niečo v štýle týchto dvoch.

Viete si predstaviť chlapa na bedni, ktorá je postavená tak, že druhý chlap do nej kopne a bedňa s chlapom sa tak posunie, že sa chlap ztrieska z nej s takým spôsobom ako je to tu opísané? Ja moc nie, ale ja zase nie som umelec.

Navyše moja, nielen spoločenská, „vážnosť“ spoľahlivo zabezpečí stabilitu akejkoľvej ako tak normálne postavenej bedni (na ktorej stojím) na povrchu zemskom. A  nemocnici by skôr skončil s pohmoždenými prstami na nohe ten, kto by si tú bedňu s fotbalovou loptou pomýlil.

Uvidíme, dúfajme, že vyšetrovanie bude objektívne, bez tlakov „zhora“.

LZ

LZZUmeniu tohto typu vždy naklonené SME dokonca nechalo pod predmetným článkom diskusiu a tá je plná zaujímavých myšlienok.

 

Ja považujem takeho Napoleona za podobneho zlocinca ako bol Hitler a skus si predstavit, co by sa dialo, keby som siel chrstnut kybel farby na vitazny obluk.

OK, zajtra idem kydnúť kýbel červenej farby na sochu TGM v Bratislave pred múzeom. Politik ktorý podpísal prvú zmluvu o spolupráci s vzájomnej pomoci medzi ČSR a Sovietskym zväzom si podľa mňa takéto odsúdenie plne zaslúži!

Volá sa to krajná núdza, podľa Trestného zákona. Je absolútne legitímne, hoci aj za použitia sily zabrániť poškodzovaniu cudzej veci.
Starosta konal správne, keď voči vandalizmu zasiahol.

Zúčastnil sa vandalstva. Dostal po čuni. Netreba nad tým meditovať. Až na to, že nie je jedno, či je propagandou označený ako výtvarník, alebo väčšinou verejnosti ako somár.

Nerozumiem, prečo denník SME poskytuje toľko priestoru ľuďom, ktorí sú zrelí na intervenciu odborníka.

Je to smutné, keď sa výtvarník stáva známym vylievaním farieb na pomníky a nie ich nanášaním na plátna…

Sú to umelci, a oni nepoškodzujú cudziu vec, ale len umelecky vyjadrujú svoj názor, robia ,,performance“ a to sa môže, všakže umelci ? Len aby sa raz niekto neobliekol do čierneho, na hlavy kukly a v rámci ,, Amatérskeho združenia pantomímy a tieňového divadla“ nepredviedol naším milým výtvarnikom umeleckú performance na tému -Mlátenie tupých hláv.

Na iných portáloch a FB, kde je cenzúra diskusie minimálna sú aj onakvejšie, minimálne zaobalené alebo aj úplne priame,  vyjadrenia v štýle, že ak je treba „zmaľovať“ umelca tohto typu, pridali by osobne pár ťahov „štetcom“. V istom zmysle Peter Kalmus a Luboš Lorenz naozaj podávajú svedectvo súčasnej doby.

24 komentárov

 • Knieza Myskin

  Nie je dobre brat zakon do vlastnych ruk:

  http://gabo126.blog.pravda.sk/2016/06/03/znicena-tabula-a-pseudoumelci-v-akcii/

  Psedoumelci sa rozhodli prezentovať tým najhorším spôsobom, aký sa dá zvoliť. Poškodením cudzej veci. Prečo nezorganizovali výstavu o činoch spomínaného “papaláša” z minulých čias a neupozornili na jeho prečiny na takejto výstave? Dokonca aj Nemci už robia výstavy z čias Tretej ríše a nie je to problém. Je to len určitý časový úsek z našej histórie, ktorý nemôžeme nejako vypustiť z dejín, skôr ide o to, aby sme sa z toho poučili.
  Ak by niekto polial duo LoKa s červenou farbou a argumentoval to tým, že oblečenie bolo vyrábané v tretích krajinách, mnohokrát v otrockých podmienkach? A čo takto ich poliať zelenou farbou, pretože znečisťujú svojimi “umeleckými” výtvormi životné prostredie? Do akého bludného kruhu nás chcú svojim amaterizmom dostať a polarizovať spoločnosť?

  Majú spomínaní “umelci” morálny kredit, alebo právo vyhlasovať sa za ochrancov morálky či umenia? Kto je bez viny? Hodili kameňom, aj keď mohli chlebom. Uvedené video nebolo nič iné len obyčajný vandalizmus “umelcov”. Nepoznám umelcov, ktorí by ničili diela, či tvorbu iných ľudí. Môžu kritizovať, môžu písať, môžu vytvoriť oponentské dielo či výstavu, ale nie ničiť. Takýto “umelci” patria do stoky dejín umenia, na ktorých si o rok či dva nikto nespomenie. Na ich diela sa nebudú chodiť ľudia pozerať do múzeí, a ak áno tak jedine gýča.

 • NOVA SPRAVA:

  Pretože Ľuboš Lorenz mal pri svojom vandalskom útoku na sebe tričko, na ktorom bol slovenský štátny znak umiestnený do stredu symbolu ženských pohlavných orgánov, Spoločnosť práv občanov na neho podala trestné oznámenie. Prinášame vám celé znenie vyhlásenia

  Na základe rozhorčenia širokej verejnosti nad hanobením štátneho znaku Slovenskej republiky, podalo dnes elektronickou poštou o 14.19 hod na e-mail GPSR@genpro.gov.sk ,občianskej združenie SPOLOČNOSŤ PRÁV OBČANOV (SPO) trestné oznámenie generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky v nasledovnom znení, a verejne žiadame najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka predsedu vlády Roberta Fica, aby vyjadrili verejne svoj postoj k takýmto extrémistickým a vulgárnym prejavom extrémizmu voči Slovenskej republike, jej symbolom a občanom.

  Podľa nášho názoru ide o poškodzovanie práv ostatných občanov, ktoré sú spôsobené útokom na hrdosť, česť a emócie ostatných občanov Slovenskej republiky vo vzťahu k svojmu štátu a jeho symbolom.

  Občianske združenie Spoločnosť práv občanov (SPO) podalo trestné oznámenie na Ľuboša Lorenza za hanobenie štátnych symbolov podľa zákona č. 63/1993 §2 – 6 o štátnom znaku pre zobrazenie vulgárneho zobrazenia symbolu štátneho znaku Slovenskej republiky, tak že ho uvedený páchateľ zobrazil na svojom tričku vo vnútri symbolu ženského prirodzenia. Symbolika ženského prirodzenia v tvare piky ako pri kartách, avšak s čiarami označujúce ochlpenie, je vo verejnosti všeobecne známa. Na uvedený čin je možné aplikovať §423 Trestného zákona č. 300/2005 o hanobení národa, rasy a presvedčenia.

  Podľa Trestného zákona v uvedenom § 423 kto verejne hanobí niektorý národ potrestá sa odňatím slobody na dva až päť rokov, ak spácha čin s najmenej s dvoma osobami alebo z osobitného motívu.

  http://www.hlavnespravy.sk/pamatnu-tabulu-komunistickeho-funkcionara-rozbil-neznamy-pachatel/789594

 • treba si pozriet cele video ktore mimochodom natocil Kalmusov kamarat a spolupachatel
  a urobit si nazor sam

  Aj na Slovensku sa objavujú kauzy, v ktorých je už vopred určený vinník, a to aj napriek tomu, že zverejnené video hovorí niečo iné. Príkladom je aj poškodenie tabule vo Veľkom Lipníku, ktorá je venovaná prokurátorovi Jánovi Pješčakovi (viac TU). Vandalov Ľuboša Lorenza a Petra Kalmusa pristihol starosta obce, ktorý pri ochrane obecného majetku rázne zakročil. Vytrhol obecnú popolnicu spod nôh jedného z vandalov, ktorý na nej stál a snažil sa farbou zamazať pamätnú tabuľu, ktorá bola nainštalovaná na Obecnom úrade. Starosta mal údajne na Lorenza revať ako nepríčetný, ale podľa zverejneného videa, ako nepríčetný reve najmä Lorenz, vrátane používania vulgárnych výrazov. A to nielen na starostu, okolostojacich ľudí, ale aj operátorku záchrannej služby. Presvedčte sa sami.:
  https://youtu.be/_NrGUSWnw_g?t=207

  zdroj
  http://www.hlavnespravy.sk/toto-odkazal-europoslanec-vsetkym-ktori-si-nevahali-kopnut-do-televizie-prima/789619
  http://www.hlavnespravy.sk/ministerka-spravodlivosti-ludia-zitnanska-sa-postavila-na-stranu-vandalov-podporuje-taketo-konanie/788478

  najvacsi problem je ze stale takto rastie spirala roznych odvetnych opatreni
  https://www.postoj.sk/14255/pamaetnu-tabulu-komunistickeho-funkcionara-pjescaka-rozbil-neznamy-pachatel

  to je slusny sposob s ktorym sa viem stotoznit, ale odmietam Kalmusa a Lorentza a ich sposoby
  http://domov.sme.sk/c/20178694/politicki-vazni-protestuju-proti-odhaleniu-tabule-komunistickemu-prokuratorovi.html
  Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV) sa pripája k protestu Ústavu pamäti národa (ÚPN) proti odhaleniu pamätnej tabule komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi vo Veľkom Lipníku.
  Združenie prijalo s poľutovaním informáciu o ďalšej glorifikácii predstaviteľa komunistického režimu.

 • mikulas.trudic

  Pán starosta, držím palce, tak im treba chumajom …

 • Nech najprv niečo urobí sám, nech vyrobí červenú bustu alebo ružovú „mušličku“ či čo to mal na tričku a tieto výtvory môže vydávať za svoje dielo. Som zvedavý koľko by mal divákov či priaznivcov ? Pochybujem že by niekoho zaujal. Čo to je za umenie zničiť niečo cudzie.
  To akoby paródiu na film urobíte tak, že ukradnete originál a do neho si nastriháte svoje dialógy alebo dokrútky.
  Je to obyčajný parazit na práci druhých.

 • … „umelec“ sa ma vyjadrovat inymi prostriedkami… umelec ma tvorit a nie nicit… Dnes je vsak vsetko hore nohami… Novinari neinformuju ale tvoria realitu, umelci tvariaci sa nezavisle su vacsinou sponzorovani z roznych „mimovladnych“ grantov ci organizacii a povedzme si rovno, ze castokrat ide o individua, ktore by sa jednoducho „normalnym“ sposobom nedokazali uzivit… Dnesna doba to je parodia na demokraciu a slobodu…

 • Ludia, chapte ze Boh nas nestvoril vsetkych rovnako, A tiez nemozu byt vsetci atomovi inzinieri. Tak jako je třeba smetiarov, kucharov, upratovacky, tak je třeba idiotov a kriplov aby sme si my normalny uvedomovali ake mame stastie ze nimi niesme.

  • Tartus. Tvoj koment sa mi paci. Velmi vystizny. Toto nie su umelci. Toto su obycajni slnieckarski, prozapadni idioti, ktori sa ziadnym sposobom nedokazu presadit v zivote a tak skodia a nicia, kadial chodia. Staci sa pozriet na tie ich „umelecke“ ksichty. Pripady pre psychiatra. Skoda, ze sa tam nenasla partia zdravo pripitych domacich mladencov. Pravdepodobne by dopadol ovela horsie primitiv. Je smutne aku trapnu ministerku spravodlivosti sme to opat dostali, ked este tento primitivizmus obhajuje, namiest toho, aby ho odsudila. Tato bude obhajovat urcite muslimskych vrahov, ked nam budu odrubavat koncatiny a hlavy.

 • JUDr. Žitňanská má asi titul z VUML, inak si neviem vysvetliť ako môže právnička označiť za páchateľa útoku starostu obce, hoci vec nebola doposiaľ riadne vyšetrená a on nebol doposiaľ žiadnym súdom odsúdený. O vine a treste rozhodujú v demokratickom a právnom štáte vždy iba súdy a nikdy nie politici vládnej strany. Porušovanie prezumpcie neviny predstaviteľom štátu a ministrom spravodlivosti, ktorý by mal ísť občanom v dodržiavaní zákona príkladom je názornou ukážkou demontáže právneho štátu.
  Po Žitňanskej výrokoch, ktorými sa snaží vplývať na rozhodovanie súdov a navádzať orgány činné v trestnom konaní na perzekúcie starostu, neverím, že ho na Slovensku čaká spravodlivý proces. Skôr to bude upaľovanie čarodejníc v réžii médií a populistických vládnych politikov. Pred súdom pôjde o frašku, politický proces, aký poznáme z dôb pred rokom 89.

  • Celkom by som sa potešil keby tej fľandre niekto načal cifernik,možno by bol neskoršie narodnym hrdinom

   • Kto normálny by kvôli tej poloopici skompromitovanej riskoval stratu slobody?
    Skôr sa každý spolieha na „božie mlyny“ alebo vyššiu moc.

 • hodnota komunistickych pamatnickov, ku ktorej sa vyjadril znalec, je nulova.

  takze budte v klude, ziadne umenie sa nenici, odstranuju sa uchylne dekadentne pamatniky exponentom zlocineckeho komunistickeho rezimu (mame zakon oznacujuci fasizmus a komunizmus za zlocinecke rezimy potierajuce zakladne ludske prava a slobody), ktori maju na rukach krv konkretnych nevinnych obati

  • Nevšimol som si, že by sa niečo odstránilo. Zatiaľ vidím len ako dement zničil cudziu fasádu. Inak ten zákon čo spomínaš (a veľa iných) bol prijatý len v rámci politickej korektnosti ľuďmi, ktorý sa mylne domnievajú, že keď sa o niečom nebude hovoriť tak to prestane existovať. Za pár rokov môže takto niekto označiť aj súčasný režim a tak stále dokola. Ver mi že zlo nezmizne tak, že zatvoríš oči.

  • ty vies vytvorit nejaku bustu? Isto nie. Tak ako ti dvaja podareni „umelci“. Preco nevyuzili svoje „umelecke“ nadanie a nevytvorili parodiu na Bilaka ze by sa smialo cele Slovensko? Uroven vyjadrenia ich nesuhlasu je presne taka, ako ked niekto kto nebude s tebou suhlasit ti poleje ksicht kyselinou

  • „zajtra idem kydnúť kýbel červenej farby na sochu TGM v Bratislave pred múzeom.“

   je fakt ze TGM vierolomne zrusil Pitburgsku dohodu a chrapunsky sa zachoval voci vynalezcovi Murgasovi
   hovori sa aj o tom ze nezabranil Benesovi odstavit Stefanika
   napriek tomu nejdem kydnut cervenu farbu na jeho pomnik

   tak isto mozem povedat ze komunizmus „naozaj nemusim“ ale napriek tomu nejdem kydnut cervenu farbu na Bilakov pamatnik
   (Hoci viem ze na vyucnom liste mal napisane ze „nepustat robit sako“ pretoze jeho IQ bolo tak nizke)

   suhlasim s tym ze o veciach treba diskutovat a zakazovat diskusiu nie je riesenie

   v zasade suhlasim s prispevkami
   najviac sa mi pacil tento:
   Preco nevyuzili svoje “umelecke” nadanie a nevytvorili parodiu na Bilaka ze by sa smialo cele Slovensko?

   • “nepustat robit sako” pretoze jeho IQ bolo tak nizke – pamatam si na Bilaka a aj to aku srandu sme si z neho robili. Napriek tomu, v jeho ale aj v inych pripadoch, bol skutocne az takym debilom ako vypadal? V strane bol boj o moc, o koryta, a dosadit tam len tak nejakeho zleho krajcira, ktory sa dokazal ohanat stranickou knizkou? Nemyslim. Musel mat schopnost ziskat si ludi, manipulovat s nimi, vydierat ich a mozno aj nepriamo ci priamo likvidovat. Nech bol aky bol, tieto dve nafetovane trosky si mali najst vhodnejsi sposob na vyjadrenie svojho (???) nazoru. Ich pan advokat tiez nechal v mraze striekat na demonstrantov ladovu vodu – takze demokraciu mozno mame ale nie demokratov.

 • Pár kliknutí stačí aby si každý spravil obrázok o účastníkoch tohto konfliktu. Na jednej strane starosta, pracovitý, rodinne založený človek, milujúci svoju krajinu za ktorým už v takom mladom veku vidno nejaké hodnoty. Na druhej strane (podľa kvalifikácie SME) „výtvarník“ Lorenz, ktorý evidentne napriek svojmu veku ešte nedosiahol postpubertálne štádium vývoja, za ktorým vidno iba vedrá hnusu. Smutné je, že namiesto aby bol p. Lorenz dôkladne vyšetrený odborníkmi aby sa zistilo kde príroda spravila chybu tak je tento človek v SME a jej klonoch označovaný ako bojovník za slobodu a spravodlivosť. Tiež nie som zástancom pomníkov Biľakov, Havlov jednoducho preto, že je vec ešte moc čerstvá. Ak si na nich niekto spomenie za 100 rokov tak prosím. Ale riešiť situáciu takto primitívnym spôsobom je vážne diagnóza. Keby to aspoň zobral ako chlap, no dobre chytili ma a dostal som po hube, tak by som to bral, ale reakcia tohto človeka je totožná s reakciou rozmaznaného decka. Za mňa Lorenz palec dole, pretože si obyčajný sraľo. Ten človek mi pripomenul minulý režim, tiež sme mali v partii takýchto hrdinov a vždy keď išlo do tuhého tak odrazu niekam zmizli.

  https://goo.gl/BNP0iY

 • Navrhujem všetky diela oboch umelcov premaľovať na červeno, nech si pamätajú, že spôsobili poškodenie dobrého mena inému umelcovi.

 • Čo je to za umelca, ktorý vie maľovať vylievaním farby na výtvory iných..Jeho treba poliať červenou farbou a podľa mečiarovských zákonov povedať: Urobil si to sám.

 • Tiež budem za umelca keď napríklad vykydnem kýbel červenej farby na toto umelecké dielo pripomínajúce megadivadílko ktoré spôsobilo omnoho väčšie utrpenia ako komanči?
  http://www.vets.cz/vpm/foto/mista/normal/slovenska-republika/presovsky-kraj/kezmarok/kezmarok-4778/25600_kezmarok-november-1989-p.t..jpg

 • Kalmusova „performance“.

  • Ďakujem. Archivujem. Neuveriteľne.

  • dalsie umenie tychto „umelcov“ je tu
   http://flm.sk/umenie-kosickych-vandalov/

   Vyzliecť sa donaha a obcovať so sochami?
   Váľať sa nahý v nejakej zatopenej panelákovej pivnici?
   Prípadne váľať sa oblečený v močiari?

   Cintorín sovietskych vojakov padlých pri oslobodzovaní Košíc
   Kalmus sa tu pravidelne obnažuje, demoluje jednotlivé časti cintorína, alebo z nepochopiteľných dôvodov kladie na hroby sovietskych vojakov americkú vlajku

   Pamätník Ladislava Novomeského
   Aj spisovateľ Ladislav Novmeský resp. jeho busta sa stala terčom “umenia” košických vandalov. Napriek tomu, že Novomeský bol vedúcou osobnosťou SNP a počas 50-ych rokov bol vtedajším režimom väznený Kalmus si potreboval ukojiť svoj komplex navlečním americkej mikiny na bustu.

   Pamätník Aladára Komjata
   Aladár Komjat bol komunistický básnik maďarského pôvodu narodený v Košiciach. Čím sa dostal na zoznam košických vandalov? Nevedno, bol to kvalitný básnik a zomrel v roku 1937, takmer desaťročie pred tým, než sa u nás dostali k moci komunisti. Ani pred týmto pamätníkom Kalmus nedokázal potlačiť svoju exhibicionistickú úchylku pozovat nahy.

   Pamätník Janka Bačíka
   Janko Bačík je ďalším z generácie mladých antifašistov, ktorý sa nedožili konca vojny (zomrel v roku 1945 v Mauthausene) a tým pádom ani vývoj po roku 1948, no ich pamätník sa stal terčom Kalmus and comp.

Pridaj komentár