Je ľahké vrátiť sankcie späť?

Fínsky minister zahraničia Erkki Tuomioja podľa serveru Hlas Ruska prehlásil, že sankcie proti Ruskej federácii zavedené EÚ môžu byť zrušené ihneď, keď Rusko a EÚ nájdu spoločnú reč. Zároveň uviedol, že toto rozhodnutie môže byť prijaté na úrovni členských štátov EÚ, avšak hlavnou podmienkou je prekonanie vzájomných rozporov.

Prerušenie obchodného reťazca

Obchodný reťazec je cesta od výrobcu – napríklad výrobcu syrov parmezán k spotrebiteľovi v Moskve. Cesta môže obsahovať výkupcu v Taliansku, podnika zahraničného obchodu tamtiež, obchodného zástupcu v Rusku, ruského regionálneho distribútora a obchodu – napríklad supermarketu Metro.

V prípade tovarov s krátkou dobou trvanlivosti a veľkou obrátkovosťou (FMCG – Fast Moving Consumer Goods) sa police v obchode s danou komoditou vyprázdnia za dni až týždne. Predajca nemá inú možnosť ako nájsť iného dodávateľa na tú istú komoditu. Po zavedení sankcií voči Rusku sa EÚ dočakala rýchlej odpovede. Rusko zakázalo import mnohých potravinárskych výrobkov z EÚ. Trik je v tom, že dovoz sa vzťahuje na krajinu, z ktorej sa vykonáva export, ale nie na krajinu pôvodu tovaru. A tak syr parmezán sa začal do Ruska dovážať prostredníctvom Švajčiarska a Turecka.

Všetci, kto ste robili v obchode viete, že zákazníka vlastní koncový obchodník a zákazník, ktorý si zvykne na nového dodávateľa sa ťažko vráti k pôvodnému. Pre výrobcu to môže byť problém najmä vtedy, ak z nostalgie nedá rovnaké podmienky novému obchodníkovi. Ten v obave o svoj obchod začne koncovému zákazníkovi namiesto parmezánu tlačiť tvrdé syry napríklad zo Švajčiarska. Tieto procesy sa nedejú zo dňa na deň, ale aj 5% pokles odbytu dokáže zničiť zisk niektorým prvkom obchodného reťazca.

Zvyk spotrebiteľov a motivácia na zmenu

Spotrebitelia sa delia do štyroch kategórií podľa toho, ako rýchlo sú ochotní akceptovať nový tovar a služby. Inovátori, skorí užívatelia, neskorí užívatelia a zaostávači. Nábehové krivky prirodzenej akceptácie pripomínajú zvonovú krivku. Avšak v prípade výpadku typu embargo je prechod na nové značky brutálne rýchly. Zmeny podielu na trhu sa dejú v desiatkach percent už po niekoľkých mesiacoch.

V neposlednom rade ruskí spotrebitelia začali meniť svoje nákuné zvyky. Začínajú bojkotovať tovary z niektorých krajín. V odpadkoch končia jogurty Yoplait alebo syry Leerdammer.

Kedy skončí embargo?

Podľa Danske Bank sa sakcie stanú nezvládateľné behom mesiaca až troch a obe strany ustúpia. V prípade trvania sakcií do okróbra až decembra môžeme očakávať, že mnohé tovary, ktoré majú komoditnú povahu (kde je málo výnimočných čŕt a vie ich vyrobiť veľa dodávateľov) stratia významný podiel na trhu a že oficiálne obchodné spojenia budú rozrušené. V prípade, že sa bude predlžovať obdobie vzájomných sankcií, uvidíme významné odklonenie od európskych tovarov v Rusku a ruských tovarov (surovín)v EÚ.

Zdroje:

http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_14/Finske-MZV-Sankce-proti-Rusku-se-daji-snadno-zrusit-0332/

Ruské řetězce dál zásobují obchody evropským zbožím, přes noc změnily dodavatele, Turecko a Švýcarsko fungují jako prostředníci dodávek. Rusové přesto začínají toto zboží ignorovat. Moskva chystá další sankce!

http://en.ria.ru/world/20140813/191966343/Danish-Bank-Says-EU-May-Soon-Lift-Sanctions-on-Russia.html

Pridaj komentár