Koho zaujíma Amerika, keď dve a pol miliardy ľudí v Číne a Indii začali spolupracovať?

Vodcovia Číny a Indie podpísali 24 dvojstranných dohôd

V piatok, 15. mája 2015 sa vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu konali bilaterálne rokovania čínskeho premiéra Li Keqiang s jeho indickým náprotivkom Narendra Modim. Modi neskôr opísal rokovania ako „úprimné a konštruktívne„.

Chinese Premier Li Keqiang with his Indian counterpart Narendra Modi addressing the press following talks in the Great Hall of the People in Beijing on 15 May 2015 [Xinhua] Čínsky premiér Li Keqiang so svojím indickým náprotivkom Narendra Modim počas tlačovej konferencie po rokovaní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu dňa 15.mája 2015 [Xinhua]

Chinese Premier Li Keqiang with his Indian counterpart Narendra Modi addressing the press following talks in the Great Hall of the People in Beijing on 15 May 2015 [Xinhua]
Čínsky premiér Li Keqiang so svojím indickým náprotivkom Narendra Modim počas tlačovej konferencie po rokovaní vo Veľkej ľudovej hale v Pekingu dňa 15.mája 2015 [Xinhua]

Pred začiatkom ich rozhovorov v Pekingu, Li Keqiang pripravil pre indického premiéra slávnostný uvítací ceremoniál

Obe strany podpísali 24 dohôd o spolupráci v oblastiach ako je ťažba surovín, železnice, priemyselné parky, urbanizácia a odborná príprava (rozvoj technických zručností).

V komentároch, ktoré boli zverejnené v tlači po rozhovoroch s Modim, čínsky premiér zopakoval vyjadrenia čínskeho prezidenta Xi Jinpinga, ktorý hovorí, že obe krajiny musia posilniť vzájomnú politickú dôveru.

Čína a India sa dohodli na zachovaní dialógu v otázke hraníc a na hľadaní spravodlivého riešenia,“ povedal cez tlmočníka premiér Li Keqiang.

Médium Čínskej komunistickej strany Global Times sa v úvodníku vyjadrilo, že čínsko-indická spolupráca by nemala byť rukojemníkom západného upodozrievania.

Je zrejmé, že západné elity nechcú vidieť vzájomné približovanie sa Indie a Číny, pretože to bude konfrontovať ich víziu budúcnosti Ázie,“ napísal denník.

Indický premiér rokoval vo štvrtok s čínskym prezidentom Xi Jinping v jeho rodnom meste Xian.

Som rád, že som navštívil Čínu v prvom roku svojej vlády. Je to jedno z našich najdôležitejších strategických partnerstiev. Som veľmi vďačný prezidentovi Xi za jeho zvláštne gesto, keď ma privítal v Xian a predstavil mi mimoriadne kultúrne dedičstvo mesta, “ povedal dnes Modi v Pekingu.

Máme historickú zodpovednosť premeniť tento vzťah do zdroja sily pre seba a na silou dobra pre celý svet,“ povedal indický premiér vo svojom prejave k tlači po rokovaní so svojím čínskym náprotivkom.

Bilaterálna spolupráca bola veľmi dôležitou súčasťou našej diskusie. Stanovili sme si vysoké ambície pre našu ekonomickú spoluprácu, “ povedal Modi.

V sobotu Modi navštívi hospodárskym motor Číny Šanghaj a využije stretnutie na kontakt s čínskymi podnikateľmi.

Indický premiér sa tiež stretne s prezidentom Xi v júli v Rusku počas 7. summitu vodcov BRICS

BRICS Post so vstupmi od Zhao Zhu z Pekingu

15 mája 2015, 04:15

Zdroj:

http://thebricspost.com/china-india-leaders-ink-24-bilateral-agreements/#.VVV6cfm8PGd

Pridaj komentár