Koho zaujímajú sankcie? Ruská ekonomika aj tak rastie.

Novolipeck

Zamestnanec pracuje vo valcovacej dielni Novolipetskej (NLMK) oceliarne v Lipecku, asi 500 km juhovýchodne od hlavného mesta Moskva, 30. januára 2014. Nielen, že je Putin stále na čele, ale ruská ekonomika sa napriek väčšine očakávaní reálne zotavuje. ANDREY Kuzmin / REUTERS

 

Pred šiestimi mesiacmi, cena ropy, ktorá sa označuje za „krv ruskej ekonomiky“, sa začala prepadať a v dôsledku ruskej anexie Krymu na Ukrajine, dopadli na Rusov Američanmi nariadené sankcie. Ruská mena, rubeľ sa podlomil, únik kapitálu sa začal zrýchľovať po tom, ako bohatí, ale nervózni Rusi vyvážali stále viac a viac kapitálu z krajiny. Zdalo sa, že bolo normálne sa diviť: Mohol Vladimir Putin popustiť svoje zovretia? Bol ekonomický tlak natoľko silný aby ho stačil udržať na uzde, alebo dokonca priviesť k pádu?

V súčasnej dobe je odpoveď stále jasnejšie: a nie je to odpoveď v ktorú Západ dúfal. Nielenže Putin ustál všetok tlak, ale ruská ekonomika, voči väčšine očakávaní, sa zotavuje. Jej akciový trh poskytuje tento rok jeden z najlepších výsledkov v celosvetovom meradle; rubeľ, potom, čo stratil takmer polovicu svojej hodnoty voči doláru v priebehu jedného roka, sa vzchiopil; úrokové sadzby klesajú zo svojich vrcholných hodnôt po zavedení sankcií; vláda dosiahla viac, ako bola jej vlastná predpoveď očakávaných príjmov; a devízové rezervy vzrástli o takmer 10 miliárd dolárov z ich post-krízového minima.

Nižšia cena ropy stále bolí. Ekonómovia Citicorp odhadujú, že každých 10 dolárov pokles cien ropy Brent zoberie 2 percentá z ruského hrubého domáceho produktu (HDP). Ďalšie poklesy (nie je to vylúčené, vzhľadom k tomu, že Saudská Arábia, najväčší a najlacnejší producent ropy na svete, stále čerpá rekordné množstvo ropy) spochybnia rast ešte viac. Ale tí istí ekonómovia Citicorp predpokladajú, že HDP, po tom, čo sa jeho rast spomalil za posledných 18 mesiacov, teraz by mohol začať rásť až o 3,5 percenta ročne a to aj bez oživenia cien ropy.

Čo vysvetľuje túto odolnosť? Pozrite sa na mesto Čerepovec, kde 300.000 ľudí žije na severozápade v oblasti známej ako Vologda. Je melancholické, šedé a priemyselné – normálny stereotyp. Významným zamestnávateľom v meste je oceliareň pochádzajúca zo sovietskej éry. V dôsledku sankcií a prepadu cien ropy, Čerepovec by mal byť jedným z najmenej pravdepodobných priemyselných miest na svete, ktoré by prosperovalo.

Ale prospieva. V poslednom štvrťroku 2014, hutnícka centrála miestnej fabriky, Severstal, podľa zverejnených výsledkov dosiahla najväčší zisk za posledných šesť rokov. Dňa 9. apríla spoločnosť podpísala zmluvu na dodávku valcovanej ocele pre nový závod Renault-Nissan, čo bude zariadenie, na základe ktorého firma plánuje zvýšenie vývozu z Ruska do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, na Blízky východ a do Afriky. Severstal teraz plánuje prijať aspoň 2000 pracovníkov k celkovému tohtoročnému počtu zamestnancov 52,000.

Aj keď má Severstal lepšie vyhliadky, ako mnoho ruských firiem, nie je outsider. Podľa údajov z agentúry Bloomberg, okolo 78 percent ruských firiem na indexe moskovskej burzy MICEX preukázalo výraznejší percentuálny rast tržieb v poslednom štvrťroku, než ich globálni konkurenti vo svete. A ruské spoločnosti sú na špičke ziskovosti aj v porovnaní s oborovou konkurenciou na indexe krajín rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets.

Čo zachránilo Moskvu? Druhýkrát počas dvoch desaťročí, Rusko dokazuje, že aj keď prudký pokles hodnoty vlastnej meny prináša finančnú bolesť, zvyšuje ceny dovozu a predražuje v rubľoch zahraničný dlh Ruska alebo ruských spoločností, nakoniec produkuje učebnicové ekonomické výhody. Vzhľadom k devalvácii sa zvyšujú dovozné ceny, ale tiež sa pripravuje pôda pre to, čo ekonómovia nazývajú „náhrada dovozu,“ čo je len neohrabaný spôsob, ako povedať, že spotrebitelia prechádzajú k nákupu menej drahých produktov vyrobených doma, namiesto dovážaného tovaru.

 

Ruský prezident Vladimir Putin (C) sa stretáva so študentami a zamestnancami pri návšteve Národnej univerzity nerastných surovín (banská vysoká škola) v Petrohrade, 26. januára 2015 MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA Novosti / KREMLIN / REUTERS

Ruský prezident Vladimir Putin (C) sa stretáva so študentami a zamestnancami pri návšteve Národnej univerzity nerastných surovín (banská vysoká škola) v Petrohrade, 26. januára 2015 MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA Novosti / KREMLIN / REUTERS

 

Pre spoločnosti, ako je Severstal, ktorá vyváža takmer 20 percent svojej produkcie, výhody devalvácia sú zrejmé:

– Všetky náklady, ktoré idú do výroby ocele v Rusku – železná ruda, mangán, nikel, práca, elektrina – sú ocenené v rubľoch. To znamená, že firemné náklady, v porovnaní s ich medzinárodnou konkurenciou, padli prudko dole.

– V rovnakej dobe, všetka oceľ predávaná v zahraničí sa bude predávať buď v amerických dolároch alebo eurách – pričom obe meny voči rubľu prudko narástli. Keď spoločnosti prinesú doláre za predaj domov, v rubľoch zarábajú oveľa viac, než tomu bolo pred rokom.

Rovnaký jav je aplikovaný vo veľkom merítku na obrovský ruský energetický sektor. Moskva vyváža obrovské množstvo ropy a zemného plynu a prináša za to doláre. To je dôvod, prečo Rosnefť, obrovský producentom ropy s úzkymi väzbami na Putinov Kremeľ, vykázal podľa údajov Bloomberg v minulom roku nárast tržieb o 18 percent , v porovnaní s nárastom o menej ako 1 percento voči jeho medzinárodnej konkurencii. To je veľká časť z dôvodov, prečo príjmy z daní v Rusku „nespadli z útesu“, zmierňujúc trochu bolesť z minuloročnej krízy. Ruská produkcia ropy je stále blízko rekordných úrovní, čo je jeden z dôvodov, spolu s pokračujúcou saudskou produkciou bežiacou na plné obrátky, že ceny ropy ostávajú tak nízke.

Svet by nemal byť prekvapený tým, čo sa stalo. Viac či menej to isté sa stalo v roku 1998, kedy sa ázijská finančná kríza rozšírila do Ruska a Moskvy, pričom došlo k bankrotu oboch na ich medzinárodných záväzkoch a k devalvácii rubľa. To bol bleskový negatívny ekonomický šok, nasledovaný zotavením na základe náhrady dovozu, ktorý bol rýchlejší ako by väčšina väčšina zahraničných ekonómov v tom čase mohla veriť. „Vzhľadom na obdobnú povahu krízy, to hovorí o oživení ekonomiky, aj keď nie nevyhnutne takou rýchlosťou, rok po 1998,“ hovorí Ivan Čakarov, ekonóm Citicorp.

Čo sa samozrejme odvtedy zmenilo, je povaha ruskej vlády a ako je vnímaná na Západe. Vtedy bolo Rusko rozkolísanou novou demokraciou snažiacou sa o prechod ku kapitalizmu, ktorú sa rozvinutý svet zúfalo snažil stabilizovať.

V súčasnej dobe, menej ako o dve desaťročia neskôr, Putin sedí na vrchole Kremľa, otvorene nepriateľský voči Spojeným štátom. s tým, čo sa zdá byť revanšistickou agendou: pomaly, ale iste znova dať dokopy starý Sovietsky zväz.

Keď ceny ropy v minulom roku padli, bolo normálne, že v západných metropolách vyklíčila iskierka nádeje, že bolesť poklesu urobí to, čo sankcie nie: Vynútiť ruský ústup na Ukrajine, a možno vyzvať Putina na orientáciu sa voči vnútorným problémom doma a na ich riešenie.

Možno to bolo len zbožné želanie. Tak či onak, je to už zbytočné sa k tomu vracať. Ruská ekonomika vykazuje dostatočnú odolnosť, takže sa zdá nepravdepodobné, že by korigovala Putinove správania sa v zahraničí. Domáce prieskumy verejnej mienky poskytujú len málo dôkazov, že ľudia sa k nemu otočili chrbtom.

Pre Washington a jeho spojencov, čas zbožných želaní skončil. Vladimír Putin sa nikam nechystá.

 

BY BILL POWELL 4/13/15, Newsweek

Zdroj:
What Sanctions? The Russian Economy Is Growing Again
http://www.newsweek.com/putin-was-right-be-confident-about-russias-economy-321934

One comment

Pridaj komentár