Konferencia: Geopolitika Ruska

28.apríla 2016 sa v Bratislave uskutočnila špičková medzinárodná vedecká konferencia za účastí špičkových prednášateľov z Ruska, Českej republiky a zo Slovenska. Aj keď bude pre záujemcov onedlho dostupný zborník, dovoľujeme si priniesť pár postrehov.

Účastníci

Na konferencii sa medzi inými zúčastnil aj bývalý prezident Ivan Gašparovič, bývalý predseda slovenskej vlády Pavol Ján Čanogurský a mnoho vedeckých a univerzitných pracovníkov. Na úvod účastníkov konferencie pozdravil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Potom nasledovali úvodné slová rektora VŠMVV doc. Václava Soukupa a veľvyslanca Ruskej federácie Alexeja Fedotova. Krátké prednášky mali 3 profesori z RF: Jevgenij Kožokin, Grigorij Tiščenko a Maxim Braterský (všetci traja DrSc.!!!), 3 česko-slovenskí profesori: Oskar Krejčí, Igor Kosír a Svetozár Krno, jeden DrSc. z Česka: Emil Voráček a dvaja docenti: František Škvrnda a Pavel Gavlas. A k nim mimoriadny človek Nikolaj Starikov – spisovateľ, novinár a najnovšie aj politik.

Čo sme počuli

Na začiatok musím povedať, že pravidelný čitateľ Medzičasu, Medzipriestoru a Konzervatívneho výberu by sa dozvedel veľmi málo nového. V článkoch sme už glosovali vojenské doktríny Ruska aj USA, zapojenie RF do rôznych medzinárodnych organizácii aj informačnú vojnu. Prednášky ma utvrdili v tom, že v Medzičase máme veľmi dobrý prehľad o Geopolitike RF a rozličných jej aspektoch.

Čo sme nepočuli

Na takejto konferencii by som očakával viac informácií o ekonomike Ruska a svetovej ekonomike. Po rokoch vo finančníctve som si zvykol, že na začiatok sa zopakuje strednedobý výhľad ekonomiky a rozdiely voči krajinám na okolí.

Asi mi chýbalo viac informácii o ťažobnom priemysle: rope, uhlí, uráne, plyne. Tieto suroviny sú kľúčové pre pochopenie geopolitických záujmov mocností.

Na konferencii chýbali informácie o vzťahu RF a Číny, rovnako ako o rôznych iniciatívach smerujúcich k polycentrickému svetu: náhrada za SWIFT, kreditné karty, burzy v menách BRIC, MMF, WTO a i. Tieto organizácie postupne nadobúdajú vplyv a môžu hrať v budúcnosti dôležitú úlohu.

Asi by som do programu zaradil viac informácií o Kryme či Donecku a Luhansku. Tieto udalosti hrali dôležitú úlohu pri formovaní zahraničných vzťahov RF.

Čo sme nemuseli počuť

Asi najslabšie body konferencie boli príspevky prof. Krna predstavujúce Rusko ako turistickú destináciu a profesora Kosíra o členstve Ruska v zahraničných organizáciách.

Prečo sa oplatilo ísť

Musím poďakovať organizátorom, celkove bola konferencia na špičkovej úrovni, asi najlepšej, akú sa dalo dosiahnuť. Som veľmi rád, že som počul JE Alexeja Fedotova – hlavne Q&A zvádol bravúrne na svetovej úrovni. Rovnako som nepoznal ruských prednášajúcich pánov Kožokina, Tiščenka a Braterského. Všetci traja boli výborní a pre mňa osobne boli objavom, doteraz som ich nepoznal. Profesora Krejčího som počul na živo už po druhý krát. Je veľmi charizmaticý a rozpráva s veľkým nadhľadom. Docenta Škvrndu poznám len z televízie. Až pri prejave naživo sa objavil jemný humor a bol pre mňa príjemným prekvapením. Rovnako som nepoznal doc. Vladimíra Proroka a jeho príspevok bol výborný.

A samozrejme nemôžem nespomenúť Nikolaja Starikova. Na kanále YouTube je veľa jeho prejavov, ale vidieť ho naživo je zážitok. Našiel si pár minút na krátky rozhovor (skôr spoločenského charakteru) a daroval mi svoju najnovšiu knihu 1917. Razgadka „russkoj“ revoljutsii. Téma revolúcie v roku 1917 je pre mňa veľmi zaujímavá a kniha sa zaoberá vplyvmi, ktoré umožnili jej vznik – vnútornými aj vonkajšími.

 

http://www.teraz.sk/zahranicie/starikov-konferencia-geopolitika-ruska/194225-clanok.html

3 komentáre

Pridaj komentár