KONZERVATíVNY VýBER: Čo narobíme, na autentickú ľavicu si Slováci ešte počkajú

Zdá sa, že Slovensko sa chystá na predčasné parlamentné voľby. Skončí strana Smer v poli porazených?

Cez víkend sa konal v Prahe zjazd Strany európskych socialistov PES, na ktorom Fico predniesol elektrizujúci prejav, ktorý spôsobil u prítomných šok

https://www.youtube-nocookie.com/embed/tOZ4-eBHdUM

Róbert Fico je excelentný populista, ktorý vie chytiť vlnu verejnej mienky a surfovať na nej k víťazným voľbám. Slová, ktoré predniesol, budú znieť väčšine Slovenska ako rajská hudba. Som presvedčený, že nielen jeho voliči, ale aj množstvo podporovateľov iných strán by jeho slová podpísalo. Jeho prejav na pozadí rôznych príznakov nie je zrejme nič iné ako predvolebná kortešačka predčasných parlamentných volieb.

Trvalý prepad preferencií strany pod nebývalých 30% je signálom, že aj keď majú ľudia predovšetkým priority týkajúce sa vlastného prežitia, prestávajú reagovať na rôzne populistické ťahy R.Fica. Voľby musia byť, čo najskôr. Aj keď prepad preferencií zrejme nebude nikdy dramatický až do vypadnutia z parlamentu ako to bolo u HZDS, je viac ako pravdepodobné, že pokračovanie neustálej škandalizácie strany ? či už odôvodnené, alebo aj kvôli animozite médií voči Ficovi (a naopak), spôsobí ďalší pokles

V čase, keď Róbert Fico kandidoval na prezidenta, povstalo proti nemu celé Slovensko. Už vtedy sa šírilo podozrenie, že jeho cieľom je v prvom rade dosiahnuť na udeľovanie amnestií. Súčasné udalosti okolo korupcie príslušníkov strany Smer-SD hovoria, že zvolenie Andreja Kisku bola dobrá voľba.

Ak chce Fico ostať naďalej bez hrozby postihu pre seba a pre svoj okruh spriaznených kumpánov, musí ostať pri moci. Pri vývoji preferencií, že Smer získa porovnateľný zisk ako SNS ale obaja vysoko nad 20%, po pribratí Mostu (SMK) môžu fungovať bez problémov ďalej v rovnakej zostave, maximálne sa vymení osoba premiéra, ale post ministra vnútra ostane bez zmeny. Také jednoduché to je.

Oblepovanie Slovenska plagátmi by nasvedčovalo, že termín bude čo najskorší, t.j. začiatkom leta.

Čo môže reálne ohroziť Smer-SD, aby upadol do zabudnutia? Nič iné ako vznik veľkej ľavicovej strany.

Túto ambíciu si dáva vznikajúca Progresivna strana, ktorá sa formuje okolo známych podnikateľov Michala Trubana,  Ivana Štefunka a politického poradcu Martina Dubéciho. Ich výkladnou skriňou je portál progresivne.sk. Sú tam aj ďalšie mená, ale asi najdôležitejšie je spomenutie podporovateľa Antona Zajaca z Esetu, ktorý čírou náhodou spoluvlastní Denník N.

Môže Progresívna strana zobrať toľko percent Smeru, že sa stane jazýčkom na váhe? Jej programové zásady sú orientované na podporu menšín ? t.j. utečencov, LGBT komunity, etniká a eurointegračné tendencie, ktoré naopak idú proti nacionálnemu smerovaniu krajiny apod.. Nakoniec sám Štefunko sa pred časom vyjadril, že proletariátom dneška sú menšiny. T.j. prioritou strany zrejme nebude explicitná ochrana a podpora majority, ale naopak ?progresívne? skupiny obyvateľstva, ktoré považuje za moderný proletariát. Stručne povedané je to program neomarxistickej strany postavenej podľa najlepších zásad kultúrneho marxizmu. Len honosne nazvaný novým slovom Progresivizmus.

Elektorát strany sa bude podľa uvedeného grupovať nie z ?bielej lúzy,? ako sa vznešene vyjadrila Oľga Pietruchová, ale zo zástupcov vyspelej a pokrokovej inteligencie. Svojim programom ignorujúcim národné špecifiká neosloví maďarskú menšinu, tá budú naďalej voliť  Most/SMK, státisíce chudobných ľudí nebude rozumieť prešpekulovanému slovníku bratislavských intelektuálov, tu si s chuťou rybník vyberú Kotlebovci a Smer. Národne orientovaní budú voliť SNS. 80% ľudí striktne odmietajúcich prítomnosť migrantov a rozvoj moslimskej kultúry na Slovensku sa pozrú po Sme rodina, alebo si zvolia SaS. Spomenuté strany majú naviac pevné jadro, ktoré nebýva síce veľké, ale dokopy to tvorí desiatky percent a vždy podporí ?svoju? stranu bez ohľadu na jej prezentáciu a výsledky.

Takže ostáva len pár desiatok tisíc nespokojných s populizmom Sulíka, Fica, čitatelia Denníka N, členovia mimovládok, zopár politických gejov a lesieb, študenti vychovaní v tom ?správnom? európskom progresívnom duchu a ? to je koniec. Strana, ktorá prehlasuje v celosvetovom trende posilňovania ochrany národných záujmov, že hranice nemajú význam, tvrdiaca, že ??od roku 2004 sme členom Európskej únie, politického spoločenstva, ktoré úplne zotrelo hranice medzi vonkajším a domácim? a podsúvajúca, že Slovensko je vecou minulosti, ťažko dosiahne na to, aby oslovila významnú časť obyvateľov.

Naviac ešte reálne nevznikla a aj keby jej zakladatelia začali dnes organizovať štruktúry a pripravovali sa na predčasné voľby, nemajú charizmatickú a dostatočne známu osobnosť, ktorá by dokázala pôsobiť podľa ďalšieho slovenského špecifika ? väčšina strán nie sú programové štruktúry, ale v skutočnosti menej významný spolok ľudí v zástupe za vodcom. Progresivisti nič také neponúkajú.

Aj keby však boli voľby v riadnom termíne, slovník, tézy a vzťah k realite nemajú šancu osloviť voličov vo významných číslach. Asi najväčší prínos bude len zabezpečenie živobytia zúčastnených aktérov. Nakoniec, podnikatelia, ktorí si uvedeným projektom plnia svoje fatamorgány, majú z čoho rozdávať.

Smer môže pokojne spávať, ohrozenie zľava nehrozí.

Zdroj: Konzervatívny výber

Pridaj komentár