Kotlebovi stúpla do hlavy sláva a sebavedomá arogancia

Marián Kotleba sa po veľkej víťaznej volebnej jazde zrejme dostal do stavu opojenia z moci. Oligarchovia kradnú a na drzovku si porcujú štát na drobné trhance, aby ho mohli bez problémov skonzumovať. Mnohým zúfalým ľuďom potom neostáva nič iné len sa utiekať k spasiteľovi, ktorého meno sa stalo po voľbách známe. Stal sa ním Marián Kotleba – prakticky certifikovaný spasiteľ slovenského národa.

Percentá mu utešene stúpajú a tak mu nikto nesmie odporovať, jeho slovo a názory sa stávajú zákonom.

Ako župan Banskobystrického kraja prišiel do Brezna oceňovať miestnych učiteľov. Pri tej príležitosti župa objednala divadelné ochotnícke predstavenie pod taktovkou známeho režiséra Ľuboslava Majera.

Kovaci

Od obyvateľky Brezna som dostal nasledovnú správu:

bol odmeňovať učiteľov a pri tej príležitosti si objednal ako VUC divadelné predstavenie… lenže zjavne nebolo podľa jeho predstáv, tak to v polovici zrušil… v hľadisku boli tí učitelia, a keďže to VUC platila, museli skončiť

Mainstreamová tlač píše o expresívnych výrazoch v predstavení, ktoré sa županovi a designovanému poslancovi Národnej rady nepáčili. Takže dal príkaz celé predstavenie zrušiť.

Ak to niekomu pripadá prirodzené – veď župan, otec banskobystrického ľudu je povinný strážiť mravnú čistotu svojich ovečiek, bolo by dobré sa oboznámiť s pozadím celého prípadu. Hru divadlo prezentovalo viackrát a malo s ňou veľký úspech. Keďže sa v nej opisujú jednoduché charaktery ľudí, typizáciu postavy dokresľujú práve expresívne výrazy v dialógoch. Na túto črtu sa na plagátoch upozorňovalo a hra bola prístupná až od 15 rokov! Oficiálne miesta o tejto charakteristike hry vedeli, ochotníci niekoľkokrát upozorňovali vedenie kraja na použitie vulgarity v texte. Napriek tomu sa jej zúčastnil aj župan kraja, ktorý sa prezentoval ako zásadný obhajca čistoty jazyka – a hru prikázal zastaviť

O vyjadrenie sme požiadali aj Milana Uhríka, riaditeľa Úradu Banskobystrického kraja.

Vyjadrenie BBSK k zastaveniu divadelného predstavenia
Dátum zverejnenia: 16. 03. 2016, 00:00
Divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna sme si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „kurva“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“. V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. „židovské hovná“, alebo „cigánske lajná“, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

 

Komentár

Nebuďme puritáni, mnohí z nás nadávajú bežne a divadlo je obrazom reality. Takže aj vulgarity do predstavenia patria. Ak sa to Mariánovi Kotlebovi nepáčilo, nemusel sa hry zúčastňovať a pokiaľ to bolo skutočne na prekážku vedeniu župy, vzhľadom na včasnú informovanosť hru nemuseli vôbec dovoliť uviesť.

Jediná doba, kedy boli podobné spôsoby bežné, bola doba totality. Má to svoje logické odôvodnenie. V totalite divadlo nie je inštitúcia, ktorá by umeleckým spôsobom reagovala na okolitý svet. Je to obyčajná slúžka moci, ktorá má normovaným a organizovaným spôsobom „vychovávať“ ľud želaným smerom podľa rozhodnutia diktátora.

Je Marián Kotleba diktátor? Zatiaľ ešte nie. Ale podobné nezmyselné absurdné výstrelky hovoriace o nepochopení demokracie, slobody slova a úlohy umenia jasne naznačujú, že na túto cestu nastúpil. Zatiaľ ešte len skúša, čo si môže dovoliť. Ak neskôr dôjde do cieľa, už to skúšať nebude.

Zdroj:

37 komentárov

 • Pingback: Dvojitý meter Transparency International Slovakia – MEDZIČAS

 • proste mi neda a musim zdieľať 😀
  http://europskenoviny.sk/2016/03/24/blaha-si-dal-zavazok-z-kotlebu-spravi-slusneho-a-vzdelaneho-cloveka/

  Ja osobne si dávam pioniersky záväzok urobiť za štyri roky popletených fašistov normálnych morálnych ľudí. Áno, chcem spraviť z Kotlebu slušného a vzdelaného človeka. Možno utópia. Ale aj tak verím, že vzdelanie oslobodzuje.
  Ľuboš Blaha

 • Podľa mňa Kotleba už vopred veľmi dobre vedel, o AKÚ hru ide a sám vie najlepšie, prečo spravil to,čo spravil… že by opäť snaha zviditeľniť sa???

 • Nedivim sa mu. Sam som uz uprostred divadelneho predstavenia odisiel z hladiska koly tym vulgarizmom, pretoze som to nemohol pocuvat. Taktiez slo o najsprostejsie vyrazi……..a perlili ich tam kazdu minutu. Stalo sa to v jednom z bratislavskych divadiel v 2010.

 • Nepise sa vo vyhlaseni ze predstavenie bolo prerusene aj s dovodu reakcie publika…co asi nebolo tak nadsene.

 • Slovenskému politikovi hovoriť, že Slováci a Srbi sú odpad?! A ešte on to platí! O čo im ide?!

 • Opäť raz sa ukázalo, že tak ako v iných prípadoch, aj v prípade novináriny a publicistiky, je lepšie vyčkať, ako hneď vynášať horlivé súdy.

  Keď som písal predchádzajúce príspevky, nemal som vyjadrenie z druhej strany „predstavenia“, no bol som presvedčený, že tu niečo nehraje. Povedzme si úprimne, Kotleba mi nepripadá ako nejaký človek, ktorého by nejaké vulgarizmy typu krčmovo – hokejovej vravy z tretej cenovej poslali do kolien. No a teraz mi je už jasné, čo tu nehralo. Bol by takýto článok vznikol, ak by autor vedel, že pod „vulgarizmami“ v divadelnom vystúpení sa skrývajú aj o priame urážky voči etnickým skupinám či národom? Ak áno, neverím, že v takejto podobe… Osobne plne podporujem stopnutie takéhoto predstavenia.

  A rovnako sa PLNE stotožňujem s Kotlebovým vyjadrením o tom, že ak by išlo o takéto „nevinné expresívne výrazy“ voči všetciviemektorým etnikám či národom, tak by mal Kotleba (i zaslúžilý umelec autor divadelného predstavenia) na krku už trestné oznámenia, mimovládky a humanisti by kvičali o sto šesť rozhorčením (či radosťou) a správa o jeho (a našom) rasizme, xenofóbii a extrémizme by sa už niesla celou Európou.

  Snáď je to pre niektorých ľudí dostatočným dôkazom toho, že nešlo o kotlebovskú aroganciu moci a latentný diktátorský komplex, ale obyčajné ohradenie sa verejne činnej osoby, predsedu národne orientovanej strany, ale aj obyčajného človeka, voči haneniu etnickej skupiny, ktorej je sám súčasťou.

  • Originál https://youtu.be/m5ZiNAXHzfg?t=25m53s alebo toto https://www.youtube.com/watch?v=i5D1yi19d1o vulgarizmami sa to len hmýri. A čo sa týka vyjadrení v umeleckom predstavení – bolo to predsa v kontexte hry. Takže hovoriť, že išlo o cielené urážky nie je príliš zmysluplné.

   • Povedzte mi teda, je zmysluplné hovoriť o tom, že tieto „umelecké urážky“ sa odohrávali v kontexte toho, že išlo o slávnostnú akciu pri príležitosti odovzdávania cien učiteľom? Či toho, že bol prítomný predseda národne orientovanej strany, ktorá si ctí slovanskú vzájomnosť, ktorý sám patrí do umelecky urážaného slovanského etnika a očividne nezdieľa samonenávistnú ideológiu podsúvanú niektorými umelcami?

    A čo tak v kontexte toho, že objednávateľ špecificky vyslovil požiadavku na zredukovanie vulgarizmov a predseda súboru túto požiadavku nesplnil.

    Pozrel som si len časť tých videí a priznám sa, že by mi vôbec nebolo príjemné sledovať takéto vystúpenie v slávnostný deň a nepochybujem o tom, že to zaručene pochovalo atmosféru odovzdávania cien učiteľom.

    Môžeme sa len domnievať, či predseda súboru svoje výhrady voči požiadavke zredukovať vulgarizmy v predstavení skutočne oznámil objednávateľovi pred vystúpením, môžeme sa len domnievať, ako na túto požiadavku od „verejného nepriateľa číslo jedna“ reagovali samotní ochotníci a ako to premietli do vystúpenia, a môžeme sa len domnievať, ktoré vulgarizmy pobúrili publikum a Kotlebu do tej miery, že bolo zastavené.

    Ale o jednej veci rozjímať nemusíme – zrušenie bez akýchkoľvek pochýb vulgárneho predstavenia jeho objednávateľom, ktorý vopred vyslovil výhradu voči jeho vulgárnosti, ani pri popustení uzdy fantázii, nemožno považovať za príznak opojenia mocou, stúpnutia slávy do hlavy a už vôbec nie za príznak nástupu na diktátorskú dráhu.

  • OTUPELI sme? !! Nadavky a porono ci seksualne narazky na dennom poriadku z kazdej strany, nerespektovanie urazanie priame ci nepriame je take caste ze o Vaznosti svojej osoby uz mnohy ani neuvazuju. Moralka, cest, dodrzanie slova sa vytlacaju na okraj a pod ruskom demokracie prichadzame o osobnu slobodu! No nasiel sa p. Kotlebasa ktory svojskim sposobom ale konecne povedal DOST! Nie vsetko co je dovolene je i prospesne ci spravne a ak nevieme sami odselektovat tak nam to musy niekto ukazat-p.Kot.preco nie.

  • Akokolvek akakolvek by to mala byt hra, nijaky politik nema pravo ju zrusit, su predsa stovky filmov, a divadiel kde priamo kritizuju a osocuju rozne skupiny, nik ale nik nema pravo prist a ukoncit ju, je to hra, divadlo, film, kniha, ha ozaj, o knihach sa nebavime? kde kriticky a sarkasticky potapaju autori narody, menšiny alebo osobnosti, aj tie by sme mali zacat palit, ved cenzura patri k totalite ne? Ludia, ovečky, uvedomte sa, kto chce nech si vstupenkz do divadla zaplati, knihy kupi, precita, zasmeje sa na primitivite tohto naroda, ktora je tak silna a tak viditelna, ze len hlupak by sa osocoval nad tym ze niekto tento blby narod uraza…

 • Juraj Poláček, rozpravas tak i doma?

 • Nebuďme puritáni, mnohí z nás sexujú bežne a divadlo je obrazom reality. Takže aj sex a nahota do predstavenia patria.

  Co nato pan filozof Polacek?

 • Spamätaj sa Juraj, predstavenie v ktorom označujú Srbov a Slovanov za „hovná“ nemá čo robiť na oficiálnej akcii verejnej inštitúcie. Toto už nie je umelecká tvorba, ale hulvátsky pamflet hanobiaci konkrétny národ, župan urobil dobre že to zastavil, pretože to nemá absolútne nič spoločné so slobodou prejavu, ani umeleckou tvorbou.

 • Urad objednal, urad ukoncil. Nadpis je neadekvatny.

 • V blizkej buducnosti ocakavam ocenenie uvedeneho predstavenia nejakou prestiznou divadelnou alebo aj nedivadelnou cenou. Pokrok je pokrok, s tym sa neda nic robit…

  • Zastupitelstvo Smeru v Banskobystrickom kraji teraz priklepne ochotnickemu divadlu dotaciu 100tisic eur, 10tisic eur pride z Uradu vlady a z ochotnikov sa stanu celebrity, ktor budu chodit po Slovensku a rozpravat o tom, ako nas chce Kotleba a vlastne nie Kotleba, ale Putin, ovladnut a ako potrebujeme zakladne NATO a spojit sa s Nemeckom pri rozdelovani migrantov 😀 😀 😀

   • Co by o MK rozpravali, oni ho budu hrat!!! A bude to ryza, o akej sa ochotnym ochotnikom ani nesnilo. Predstavenie „Zrusil nas Kotleba“ bude povinne pre vsetkych stredoskolakov a ich ucitelov. Vlastne ani povinne nebude, iba media ho povinnym urobia. A ty si nebol na „zrusenom Kotlebovi“??? Nie??? No ty si pekny k*k*t! Skratka, kto nebol, ten ma pop*ci. Heslo: Bez Kotlebu k maturite!!! Uryvky z predstavenia sa budu recitovat na Hviezdoslavovom Kubine. A iste sa im ujde aj Divadelna doska. Za hlboky myslienkovy odkaz a kriticky pohlad na rusku propagandu utociacu na najnizsie ludske pudy, a za vkusne narabanie pozoruhodne expresivnymi verbalnymi prostriedkami… 🙂

 • Vyjadrenie BBSK k zastaveniu divadelného predstavenia
  Dátum zverejnenia: 16. 03. 2016, 00:00
  Divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna sme si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

  V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „kurva“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“. V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. „židovské hovná“, alebo „cigánske lajná“, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

 • K demokracii sa ludia musia najprv vychovat, inak to dopadne ako to dopadlo. A k výchově patří tvrdá ruka.

 • Použijem analógiu publicistu s vlastným blogom, na ktorom umožňuje diskusiu k rôznym článkom. Publicista uverejní článok, návštevníci jeho blogu ho čítajú a komentujú. Mnoho komentárov je k veci, niektoré od veci, občas sa však nájde nejaký, ktorý presahuje hranicu a môže spôsobiť problémy nielen konkrétnemu človeku, ale aj publicistovi – majiteľovi blogu. Ak nie rovno problémy so zákonom, tak minimálne stratu kreditu, úrovne, či dokonca v dnešnej dobe tak populárnu „nálepku.“ A ak sa publicista rozhodne príspevok vymazať, načo má právo, tak je to promptne označené za cenzúru. Vyberte si menšie zlo…

  Do takejto situácie sa Kotleba dostal. Vlastne do oveľa horšej – on je politik, verejne činná osoba, poslanec nrsr, predseda bbsk a dokonca človek, do ktorého mnoho ľudí vkladá svoje nádeje a on má voči nim istú zodpovednosť. Ale to nie je všetko, je hlavným konkurentom istých vládnych strán v boji o voliča a je predstaviteľom tzv. nesystémovej strany, voči ktorej sa vymedzujú všetky mocenské skupiny. To z neho robí osobu, ktorá je pod drobnohľadom médií i verejnosti a na rozdiel od publicistu – blogera nemá možnosť takýto „nevhodný“ prejav, ktorý by bol spájaný s jeho menom, jednoducho a potichúčky upratať do zabudnutia pár klikmi (alebo ho ani neuverejniť).

  O to opatrnejšie teda musel Kotleba konať. „Správne“ rozhodnutie v tomto prípade neexistovalo, len menšie zlo (osobne si nemyslím, že zvolil správne, ale je to len na základe poznania vyjadrenia jednej strany), správne by bolo predísť tomu, aby musel takémuto rozhodnutiu vôbec čeliť. To ale nie je také jednoduché ako sa zdá, a nech si vraví kto chce čo chce, ĽSNS je mladá a v podstate neskúsená strana a kým bude Kotleba, ktorý práve vstúpil do vysokej politiky schopný takéto veci predvídať a predchádzať im, ešte nejaká doba ubehne a aférka sa objaví.

  ALE :
  Vysvetľovať takéto rozhodnutia „opojením mocou“ alebo dokonca príznakmi diktátorstva je úplne absurdné a v mojich očiach absolútne nehodné nielen alternatívneho média (akosi sme si zvykli, že alternatívna publicistika je objektívnejšia, čo už, ďalšia bublina praskla), ale ani mainstreamu. Že takéto fantazmagorické články vôbec vznikajú, najlepšie poukazuje na to, pod akým tlakom sa ĽSNS a Kotleba ocitli a pod akým tlakom musia konať.

 • Od vekov platilo, že na posúdenie či je niečo na javisku dobré alebo zlé sú jedine diváci. Sama som bola svedkom ako na jednom predstavení vo veľmi známom divadle diváci vypískali protagonistu, ktorý svoj part nezvládal.
  Ak mal pán Kotleba výhrady, mohol zvoliť iný spôsob ako nariaďovať a prikazovať. Napríklad sa postaviť a nahlas vyjadriť svoj názor a potom demonštratívne odísť. Možno by sa k nemu pridali aj diváci a predstavenie by sa možno zrušilo samo. Reakcia pána Kotlebu v tomto prípade bola veľmi netaktická.

 • Aj medzicasu stupla slava do hlavy. Minimalne kvoli vyvazenosti prispevku by mal autor clanku pockat na vyjadrenie bbsk. Mozno to bolo aj celkom inak, a este to nevieme. Miesto toho rezolutne len s informaciami z jednej strany rovno odsudila kotlebu na diktatora. Pardon, ale tento clanok je cisty havranizmus.

  • Tak pozor, tu už ide o ochranu Slovenska pred fašistickým a potenciálne diktátorským živlom, tu musí ísť slušnosť bokom. Treba urobiť hrubú čiaru za minulosťou a bok po boku sa postaviť proti takejto hrozbe! Použitie metód mainstreamu je v tomto prípade absolútne opodstatnené!

   • Druhá vec je, preco sa to stalo prave teraz, ked sa tvori vlada a ludia by mali byt v uliciach pri predstave, ze mafia devastujuca Slovensko uzz desatrocia tu bude opat na styri roky. Nie je to podivna zhoda okolnosti?
    Úvaha nad prepojením Fica a Kotlebu
    http://medzicas.sk/kotleba-ako-ficova-tajna-zbran/

    • Teraz bez irónie : deje sa to preto, lebo pred voľbami nikto nechcel veriť, že ĽSNS bude v parlamente a teraz, keď je už vláda takmer hotová, je jasné, že minimálne tri vládne strany sú priamo ohrozené rastom jej preferencií. SNS je životne ohrozená a SMER veľmi značne. Užitoční idioti teda začali pracovať naplno.

     No ale je tu aj druhá strana mince – ĽSNS – tí si sú veľmi dobre vedomí toho, že na nich médiá vytiahnu čokoľvek a kedykoľvek, či už z politických dôvodov, alebo kvôli titulkom a čítanosti, a preto budú chcieť vystupovať opatrne. Lenže hranica medzi opatrnosťou a paranojou je veľmi tenká.

     Ak M. Kotleba skutočne zrušil predstavenie (počkajme si na vyjadrenie bbsk), pochybujem o tom, že išlo o príznak opojenia mocou a budúceho diktátorstva. Skôr išlo o prejav opatrnosti a snahe vyhnúť sa titulkom typu „Dvojitý meter Kotlebu : odmieta financovať divadlo tanca, ale podporuje vulgárnych ochotníkov.“

     Samozrejme takáto „opatrnosť“ je úplne zbytočná a ako sa ukázalo aj kontraproduktívna. ĽSNS BUDE terčom mediálnej kampane akokoľvek bude opatrná a bude vláčená po blate, aj keby sa vo voľnom čase starali sa o opustené šteniatka (aj tu si viem veľmi dobre predstaviť spektrum novinových titulkov od „Kotleba venuje viac pozornosti psom ako ľuďom“ po „Adoptoval si vlčiaka – dal mu meno Blondie?“).

     Oveľa viac ako Kotleba, ochotníci, Fico a mafia ma ale trápi to, že tzv. alternatívni publicisti, sú „alternatívni“ len v presadzovaných názoroch a ideológiach, nie v metódach či cieľoch ich presadzovania.

 • Vladimír Pavlík: Žiaľ, musím konštatovať, že takto rázne sa nikdy doteraz nepostavil proti politickej mafii, nehovoriac už o konkurznej, justičnej, exekútorskej a policajnej. Predpokladám , že na túto otázku si časom odpovedia niektorí jeho voliči sami. Slováci už verili Mečiarovi, Ficovi a najnovšie veria Kotlebovi, pričom tohto človeka vôbec nepoznajú na rozdiel odo mňa, ktorý mu 6 rokov robil obhájcu. http://necenzurovane.net/volby2016/volby29.html Na túto výzvu zatiaľ neodpovedal a ako ho poznám, neverím, že odpovie. OTVORENÝ LIST – VÝZVA PREDSEDOVI ĽUDOVEJ STRANY NAŠE SLOVENSKO MARIANOVI KOTLEBOVI

 • To je pre mna novinka, ze zupan ma pravomoc zastavit beziace divadelne predstavenie 🙂

  To by ma zaujimalo, co by bol urobil, keby neposluchli? 🙂 Dal by ich na mieste zatknut a odviest v zelezach? 🙂 Dostali by 20 rokov tazkeho zalara? 🙂

  Tu by som nenadaval na Kotlebovych volicov, ale na tych hercov, co neprejavili ani stipku statocnosti. Ale to su ti slnieckari: huba plna kecov, ale ked sa treba postavit, tak zvadnu…. zmozu sa nanajvys na medialnu hysteriu. A pritom to ani nemusela byt nejaka ohromujuca statocnost; nieco take totiz nemohli robit ani komunisticki papalasi, tym menej papalasi z ako-tak fungujucej demokracie.

  To je to, k comu som v rozhovoroch so segrou dosiel: na Slovensku najviac potrebujeme OBCIANSKU STATOCNOST.

  Teda, postavit sa prave vtedy, ked sa s nami deje nepravost; dokonca i ked len taky pocit mame . A nie namyslat si, ze zvolenim toho alebo onoho politika nastanie raj na zemi a na nebi sa bude klenut duha. A ani dodatocne frflanie v krcme alebo na Internete nepomoze.

  • Ako nechcem sa k veci vyjadrovať, za či proti, ale ja jednu vec Vás chcem v záujme vyváženosti upozorniť, zrejme mohla byť podaná v článku dôraznejšie.

   Župan neprerušil prestavenie tretej strane, ale predstavenie, kde bol BBsk jeho objednávateľom.

   V princípe ako keby ste si objednali kapelu na nejakú akciu a po výkone , ktorý sa vám objektívne a možno aj subjektívne nepáči ju poslali domov. Zažil som taký prípad, keď bolo ožratým hudobníkom povedané, že nech sa už do konca akcie ďalej venujú už len pijatike, lebo to sa už nedalo počúvať 🙂

   • precitaj si zdrojovy clanok. Po objednavke divadelneho predstavenia zupou divadelnici upozornovali, ze hra obsahuje vulgarizmy, ktore su sucastou hry. Minimalne okolie Kotlebu o tejto veci muselo vediet. Nespochybnujem pravo objednavatela zaujat postoj, problem je, ze to jednak mohli vyjadrit skor stiahnutim hry z programu oslav a sposob, akym to Kotleba spravil nesvedci o ucte a porozumeni k inemu nazoru. Skoda, ze vedenie zupy nevydalo stanovisko.

    • už vydalo, aj keď tiež mohlo byť formulované miernejšie (môj názor):

     VYJADRENIE BBSK K ZASTAVENIU DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA

     Divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna sme si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.

     V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „kurva“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“.

     V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. „židovské hovná“, alebo „cigánske lajná“, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

 • TRACHEUS…TY BY SI PODPOROVAL A SÚHLASÍŠ, ABY SA V DIVADELNOM PREDSTAVENÍ POUŽÍVALI VYSLOVENE VULGARIZMY, ČO NEMAJÚ ČO ROBIŤ V SLUŠNEJ SPOLOČNOSTI A NIE TO EŠTE ICH VEREJNE PODPOROVAŤ A PREZENTOVAŤ NA JAVISKU??? TO SI NEDOVOLÍ ANI NÁRODNÉ DIVADLO UVÁDZAŤ NIEČO TAKÉ, DEHONESTUJÚCE A NIETO EŠTE OCHOTNÍCI..PRESTANTE Z KOTLEBU ROBIŤ HITLERA A AROGANTNÉHO SPRATKA..NIEKTO TÝMTO ŠPINAVOSTIAM A ZVRÁTENEJ MORÁLKE KONEČNE MUSÍ UROBIŤ PRIETRŽ..NAŠA SPOLOČNOSŤ BEZ TOHO MORÁLNE AUPADÁ DO MRAVNÉHO BAHNA.!!

 • PREČO nanucujete ľuďom niečo, čo vyvoláva odpor?? To nie je puritánsto! To je o charaktere človeka čo to počúva, alebo vyjadruje sa takýmto štýlom! Rešpekt chýba v tejto krajine!!! Dobré mravy, morálka! Mne toto žumpopredstavenie príde ako drzá provokácia M.K.!

 • ach jaj… veru tomuto panovi stupla slava do hlavy… no volil som ho ako najmejsie zlo, len koho budem volit v predcasnych volbach? kto iny chce vystupit z EU a NATO? este bude zaujimave s cim pride rybnicek

  • Lenze toto mozu byt prve priznaky, ze mu naozaj zacina prepinat z moci. A to je nebezpecne bez ohladu na to, na akej strane barikady prave stojite.

   Velmi dobry priklad je napr. Smatana. Ucitel – obciansky aktivista, o ktorom nikto nevedel, a kedze skolstvo je tak zdegradovane, ze ucitelov si nikto ani nevazi, tak sa to na danom cloveku muselo nejako podpisat. Robil zaujimavy prieskum o tom, ze mnohe spravy z „alternativnych webov“ siria podobne, castokrat az totozne spravy a chcel zistit, ci nahodou nie su zasobovane z rovnakeho zdroja ( chvalihodna iniciativa ). Chytil sa toho mainstream, spravil zo Smatanu bojovnika proti propagande, dovtedy podcenovany Smatana sa zrazu ocitol nie vlastnym pricinenim na uplne inom leveli, nasledne mu z jeho „novej role“ preplo a odvtedy su jeho vystupenia skor komicke nez…

   Kotleba detto – to, ze sa hlasil k odkazu Slovenskeho statu, je dost silne voditko, ze s jeho sebavedomim to nemusi byt take, ako by jeho sucasni priaznivci radi videli… A to, ze vraj je vlastenec – tak preco potom ako „vlastenec“ obdivuje len Tisa a nie napr. Stefanika, Stura, Hodzu a dalsich?

Pridaj komentár