Martin Schulz cestuje do Atén – vymeniť názory neposlušnému Tsiprasovi

V komunizme sa rozprával vtip :
Vládna delegácia …. socialistickej republiky odletela do Moskvy na výmenu názorov na najvyššej úrovni.
Aby im v Moskve vymenili názory.

Rovnaký zámer má aj náhla cesta Martina Schulza, predsedu Európskeho parlamentu, do Grécka.

Podľa informácie na stránke Alexisa Tsiprasa, nového premiéra Grécka, krajina trvá na zmene politiky únie voči Rusku (1) . Vo vyhlásení pre Euronews Tsipras kriticky označil postoj prijatý Schulzom za „nezodpovedný“. Tsipras považuje za jedinú schodnú cestu mierové rokovania a spoluprácu; nepriateľská rétorika a vzájomné hrozby predstavujú vážne riziko pre budúcnosť Európy. Na príkladoch z nedávnej európskej histórie pripomenul katastrofálne výsledky, keď sa namiesto diplomacie používa sila.

Alexis Tsipras

Berúc na vedomie účasť pravicových extrémistov a neonacistov v novovytvorenej ukrajinskej „vlády“, pripomína Tsipras sankcie, ktoré boli uložené Rakúsku, keď sa členom vlády stal extrémista Jörg Haider.

Svoje vyhlásenia Tsipras uzavrel tým, že vyzýva Schulza, aby zastavil rétoriku studenej vojny, a namiesto toho sa zameral na hodnoty povojnovej sociálnej-demokracie, ktoré kladú dôraz na politický dialóg a mierové vzťahy medzi národnými štátmi. Z tohto hľadiska Tsipras kritizoval Schulza za to, že preferuje (konfrontačný) politický prístup kancelárky Merkelovej namiesto toho aby pokračoval v tradícii bývalého predsedu SPD Willyho Brandta.

Podľa agentúry Reuters (2) bol Schultz zhrozený prvým krokom vlády, keď ako prvého zahraničného hosťa prijal ruského veľvyslanca. „S hrôzou som si všimol, že Grécko dnes opustilo spoločnú pozíciu Európskej únie voči Rusku,“ povedal Schulz v stredu nemeckej stanici ZDF.

„Nie je možne na jednej strane požadovať, aby Európa preukazovala solidaritu s krajinou, ako to robí pán Tsipras a potom ako prvý oficiálny krok rozdeliť spoločný európsky postoj,“ dodal.

Do Atén priletí dnes, aby prejednal problémy okolo plnenia závazkov Grécka pri konsolidačnom programe týkajúce sa privatizácie, keď nový minister pro reštrukturalizáciu výroby, životného prostredia a energetiky Panayiotis Lafazanis oznámil „okamžité“ zastavenie celého procesu privatizácie, zvlášť prístavov a letísk. Rokovanie sa bude týkať aj novonastolených požiadaviek redukcie dlhov..

„Zajtra mu poviem, že akékoľvek jednostranné prístupy v zahraničnej politike mu nepomôžu,“ povedal Schulz.

(1) http://www.alexistsipras.eu/index.php/articles/press/alexis-tsipras-martin-schulz-rhetoric-on-the-ukrainian-issue-is-irresponsible-and-cold-war-like?cbprofile=1
(2) http://www.reuters.com/article/2015/01/28/us-greece-politics-eu-schulz-idUSKBN0L12LY20150128

Pridaj komentár