Najsilnejší človek na svete

Takýmto titulom ovenčili známe meno z minulosti Valentina Dikuľa. Jeho neuveriteľné cirkusové kúsky so závažím o hmotnosti 75kg, žongľovanie so 40 kg guľami, či 900kg výdrž v polohe na moste vytvárajú priam ikonický obraz ruského bohatiera

Nakoniec posúďte sami. Video, ktoré je zosnímané v roku 1985, v čase jeho aktívnej činnosti, dáva dobrú predstavu o neuveriteľných možnostiach ľudského tela.

 

Avšak oveľa fascinujúcejší je jeho vlastný životný príbeh

Valentin Dikuľ

Valentin Dikuľ

Valentin Dikuľ sa narodil 3.4.1948, v Kaunase, v Litovskej SSR, dnes Litva. Už od deviatich rokoch bol jeho vášňou cirkus a gymnastika. V pätnástich rokoch vystupoval v čísle vzdušnej akrobacie, keď praskol nosník so zaistením a Valentin Dikuľ spadol. Diagnóza bola strašidelná – s kompresnými zlomeninami chrbtice v oblasti bedra, poranením mozgu a mnohými miestnymi zlomeninami bol nádejný atlét odkázaný na invalidný vozík.

Dikuľ však neuveril lekárom a začal trénovať sám. Zdvíhal závažia, stláčal gumičky 5-6 hodín denne, ale nohy nereagovali. Nevzdával sa napriek bolestiam a únave chrbta, skúšal cvičenie jogy, študoval lekársku literatúru a zhromažďoval akúkoľvek dostupnú informáciu. Lekári ho žiadali, aby prestal strácať čas a úsilie, keďže podľa ich mienky je v jeho prípade úspech nemožný. Ale on pokračoval ďalej až do vyčerpania.

Začal zvyšovať hmotnosť činiek – najprv malé, potom pridával stále viac hmotnosti, rozvijal všetky svaly chrbta, ktorá boli toho schopné. Potom prišiel na nápad rozhýbať aj neaktívne časti tela, ako by boli zdravé v celom cykle. Priviazal na nohy lano prechádzajúce pod čelo postele, ktoré hralo úlohu kladky, ťahaním za neho rozpohyboval nohy. Potom začal používať ako protiváhu záťaže. Priatelia mu pomohol naložiť na lôžko systém kladiek podľa schémy, ktorú vymyslel a nakreslil Dikuľ.

O osem mesiacov neskôr bol prepustený z nemocnice sa zdravotným postihnutím prvej skupiny.

Mnohým ľuďom pripútaným na invalidný vozík priniesol Dikuľ nádej. Valentin denne konzultoval tri až štyri hodiny s osobami so zdravotným postihnutím. Jeho príbeh zverejnený v tlači tej doby vyvolal lavínu listov Dikuľovi so žiadosťou o pomoc. Valentin rozpracovoval celý systém opatrení určených na rehabilitáciu a tento šíril po celom vtedajšom Sovietskom zväze.

Avšak ako vždy pri každom úsilí, výsledky sú vždy hodné námahy, ktorú človek do úsilia vloží: „Môžem vám povedať, ako robiť cvičenia, ale bez vášho úsilia moje slová neprinesú úspech. Aj keby moje zariadenie bolo vyrobené zo zlata, Vy sa nikdy nepostavíte na nohy, ak nemáte pevnú vôľu. Musíte pracovať s rovnakou obetavosťou, disciplínou a silou každý deň po mnoho rokov, ak je to nevyhnutné. Až potom môžete povedať, „Urobil som to, môžem chodiť!“

Dnes je vedúcim lekárskeho rehabilitačného centra pre ochorenia pohybového systému, za svoje famózne cirkusové silové vystúpenia bol v roku 1999 ocenený titulom Národný umelca Ruska

Zdroj:

Dikuľ – https://www.youtube.com/watch?v=hryxZwDEFTE

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C,_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

One comment

  • tvar, uces, brada – rusky bohatier z ruskej rozpravky !

    som si isty, se ja by som mal dotrhane svaly, slachy, rozdrtene kosti a prerazenu lebku gulou.

    tento clovek dokazal nemozne a vazne – vsetka cest a obdiv !

Pridaj komentár