Národný front pohorel v druhom kole francúzskych regionálnych volieb

V prvom kole regionálnych volieb národne a neliberálne orientovaný Národný front (NF) slávil veľké víťazstvo, v niektorých regiónoch mal zdrvujúci náskok pred ďalšími volebnými súpermi. Čakali sme, ako zareaguje klasická politická scéna zvyknutá na striedanie moci medzi socialistami a republikánmi. Rovnako sme boli zvedaví, či dokáže NF pretaviť výsledky prvého kola do konečného víťazstva.

Socialisti, ktorí jednoznačne zaostávali po celej krajine, odstúpili v obvodoch, kde bol Národný Front najsilnejší a volební lídri vyzvali voličov, aby podporili republikánov. Vytvorila sa teda neoficiálna „veľká koalícia“, ktorá mala zabrániť aby sa k moci nedostal Národný front. Podľa výsledkov Exit Pools bola táto taktika mimoriadne úspešná. Ani tam, kde kandidovala šéfka národniarov Marine Le Pen a jej neter Marion Maréchal Le Pen, nedokázal Národný front poraziť spojené sily voličov tradičných strán. Výsledkom je debakel, posty zrejme obsadili republikáni.

Tam kde socialisti neodstúpili sa zas prejavila mobilizácia voličov, ktorá v regiónoch obidvoch hlavných predstaviteliek NF dosahovala až 61% a aj v týchto krajoch zrejme zvíťazili republikáni.

Treba ešte počkať na oficiálne výsledky, ale už teraz sa zdá, že nádeje NF sa skončili a tým sa znižuje aj ich šanca zaujať v prezidentských voľbách v roku 2017.

Zdroj:

One comment

  • kto by to cakal, ze? Ked ide o „Americke zaujmy“, tak sa voda spaja s olejom, hoci by si inac sli po krku. A preco? Lebo Amerika ich vsetkych drzi za … chvosty.

    Mam pocit, ze volby su demokratickejsie tu, nez na „rozvinutom“ zapade pretoze take bezvyznamne krajiny ako Polsko alebo Slovensko, si mozu dovolit byt demokratickejsie.

Pridaj komentár