Nepríjemné pripomienky zmien v ukrajinskej armáde

Zdá sa, že vedenie Ukrajiny pokračuje v likvidácii sovietskej minulosti. Len škoda, že tá minulosť vedie k iným spomienkam.

Jurij Birjukov, externý poradca prezidenta Ukrajiny zverejnil na sociálnej sieti, že prezident Porošenko schválil zámer zmeny hodnostného označenia dôstôjníkov ukrajinskej armády. Namiesto hviezd budú vojaci používať kosoštvorce

 

hodnostne oznacenia

Tieto budú mať v strede kruh, od ktorého sa budú rozbiehať masívne lúče do štyroch strán. Pomedzi hlavnými lúčmi bude reliéf dozdobený menej výraznými lúčmi vo voľnom priestore.

Zámer vyzerá celkom logicky, predsa len je pre krajinu, ktorá je neoficiálne vo vojnovom stave s Ruskom prijateľná každá aktivita, ktorá bude viesť k demonštratívnemu poukázaniu na rozdielnosť a tým povzbudiť upadajúcu morálku. Celý zámer má len jeden malý, skoro zanedbateľný problém.

Nové hodnostné označenia, na ktorom sa podľa Birjukova pracovalo rok, sú pre fanúšikov histórie známe. Až príliš totiž pripomínajú iné insígnie – Wehrmachtu a jednotiek SS
Len pre ilustráciu uvediem z Wikipedie označenia uvedených jednotiek.

Porovnajte Wehrmacht

a hodnostné označenia SS

SS Hauptscharführer (Totenkopfverbände).jpg

Myslím, že tento vývoj je v kontexte ukrajinských zmien logický. Ukrajina už viac ako desať rokov pracuje na likvidácii historickej pamäte národa. Falšuje sa história, potláča sa čokoľvek spojené s Ruským impériom a Sovietskym zväzom. Naopak sa vyzdvihujú nacionalisti a vo verejnej diskusii dostávajú priestor ľudia, ktorí sú ochotní „vedecky dokázať“ jedinečnosť ukrajinského národa, jeho základnú dôležitosť pre vývoj ľudstva. Podľa týchto nových dejín niet na planéte dôležitejšieho národa, ktorý týmto získava akési vyvolenie – a imunitu voči kritike, resp. právo stanovovať vlastné morálne a etické kritériá vo vzťahu k okolitému svetu

Oslavujú sa ukrajinskí príslušníci práporu Nachtigall, ktorí boli účastní Ľvovského masakru v roku 1941, po ľuďoch zodpovedných zo spoluúčasti pri masakrách v Babom Jare a za vyvraždenie Poliakov vo Volini sa pomenúvajú ulice, na slávnostiach bežne pochodujú pamätníci a ich potomkovia v uniformách jednotiek divízie SS Galícia, ktorá pomáhala zabíjať Slovákov pri potláčaní SNP.

Áno, zmena označenia príslušníkov armády je logická. Ako napísal jeden diskutér na Internete: „Vyzeralo by to veľmi podivne, keby fakľový sprievod hajlujúcich neonacistov s portétmi Banderu a Šucheviča za spoluúčasti veteránov SS divizie SS Gallizien, by z chodníka sledovali ukrajinskí dôstojníci s hviezdami na ramenách. Taký neporiadok a zmätok Ukrajina predsa nemôže dopustiť!“

8 komentárov

 • Príde mi to celé dianie na Ukrajine choré, tam im musia nejakým toxickým svinstvom kontaminovat vodu, ze im tam vsetkým maknú mozgy. Ukrajina je asi najúrodnejsia krajina v Európe, napriek tomu si uz bezný clovek ani nemá za co kúpit chlieb, pritom by uzivili celú Európu obilninami a inými plodinami. Co sa tým ludom stalo? Fakt tak zleniveli, ze nevedia ani obrábat podu? Radsej sa budú zadlzovat a vrazdit? Mne to hlava neberie.

  • To isté stalo aj v Libyi – občiansky výhodny sociálny systém a na daný regíon ohromné zásoby pitnej vody žiaľ niekomu taký stav na Ukrajine veľmi vyhovuje ale nie je to Rusko

 • Rusi vydali varovanie pred hromadenim ukrajinskej armady.
  Ono nejde o to ze by ukrajinci boli schopny dobit to uzemie, ale o to ze dokazu napachat take straty na zivotoch aby donutili Rusov zakrocit. a to by mohlo viest ktomu co sme videli v 9/39

 • Radsej pište o tom, či sa ukrajinská armáda připravuje na útok, ako to ako sa oblieka.

  • Kto by asi tak útočil? Armáda je v troskách, rovnako ako celá Ukrajina. Jediné na čo sa zmôžu sú delostrelecké prepady na línii frontu a ako to bolo naposledy pri Debaľceve, krátky prieskum bojom. Aj ten skončil fiaskom. Tie zmeny hodnostného označenia sú len časťou reformy, o ktorej Birjukov hovorí, že keď budú peniaze dokončí sa o 5-10 rokov…
   Je známe, že Rusi nedovolia pád DNR a LNR, rovnako to vedia aj Ukrajinci. Tieto dve oblasti nutne potrebujú v zostave Ukrajiny, ale pod ruskou kontrolou, aby zabránili vstupu Ukrajiny do NATO a definitívnym zmenám, ktoré by Ukrajinu nezvratne presmerovali na Západ. V tomto okamihu im vlastne vyhovuje status quo, ktoré my sami vlastnými chybami ešte zhoršujeme. Ukrajina dostala v rámci asociačnej dohody podmienky, ktoré vedú k stále väčšej deštrukcii. Stratili východné trhy a zapadne neziskali. Uz sice nemaju kam padat, ale opatovny rast je v nedohladne a to vsetko v case, ked europske trhy rovnaku zazivaju turbulentne casy. Rusom staci len cakat…

   • Knieza Myskin

    Rusom staci len cakat…

    aky bude vysledok? svojho casu sa spominala myslienka rozdelenia Ukrajiny na prozapadnu a provychodnu cast. Je este tato myslienka aktualna?

   • Útok UA armády na Dombas bol naplánovaný na maj 2016.Niektorí ukrajinskí predstavitelia to vyžvanili v predstihu a začali ako sa hovorí pripravovať verejnosť. Lenže ako sa hovorí – človek mieni, Pán Boh mení. USA silne tlačia na útok na Dombas, avšak ich snaha zostáva našťastie márna a ani po nedávnej návšteve Nulandovej v Kyjeve a hneď na to v Moskve sa to nezmenilo.
    Otázna je úloha Savčenkovej a ako sa k aktivitám jej pánov postaví Porošenko a USA. Ak príde príkaz UA zaútočí so všetkým čo má, ale to sa stane pred koncom Porošenkovho režimu, skôr nie.

    UA sa porcovať nebude. Maďari, Poliaci a hlavne Rumuni si môžu brúsiť zuby, ale tlak Moskvy a Berlína bude silnejší a rozhodujúcejší. Plán je zatiať taký, že UA nechajú nech sa trochu povarí vo vlastnej šťave a potom pomocou armádnych jednotiek Dombasu UA zase dajú dokopy a prebehne tam proces denacifikácie a to úplne až do konca.Ukrajinci si vyžerú plody svojej práce až do trpkého konca pokiaľ sa im neotvoria oči. DLR LLR to dobre vedia a podľa toho sa aj správajú.

   • http://www.etrend.sk/ekonomika/ukrajinsky-prezident-si-vytvara-klan-biznisu-sa-nezbavil.html

    Keď pred dvoma rokmi prezident Petro Porošenko preberal moc, verejnosti prisľúbil, že presadí kľúčové reformy a zbaví sa podnikateľských aktivít, ktoré by mohli vyvolať konflikt záujmov. Vtedy tvrdil, že sa chce „naplno sústrediť na dobro národa“. Ani jedno sa nestalo skutočnosťou. Reformy ležia ľadom a jeho biznis fičí naďalej. Či reformy alebo podnikateľské aktivity boli premyslenou hrou s verejnosťou.
    P. Porošenko je známy čokoládový kráľ a stojí za spoločnosťou Roshen Confectionery Corporation, ktorá predáva cukrovinky aj na Slovensku. Túto firmu, ktorej hodnota sa odhaduje na tri miliardy dolárov, sa snažil naoko predať, ale transakciu nikdy nedotiahol do konca.

    V apríli z dokumentov Mossack Fonseca vyplynulo, že snaha o predaj bola len divadlom. Svoje podnikanie totiž previedol na Britské Panenské ostrovy cez offshorovú spoločnosť Prime Assets Capital. Príjem z nej neohlásil v daňovom priznaní. Ukrajinský prezident sa postaral o svoj biznis v čase, keď ukrajinská ekonomika prepadla o 12 percent HDP a na Donbase umierali tisícky vojakov. Navyše to bolo v období, keď Ukrajina vyhlásila boj proti daňovým únikom, ktoré krajinu pripravia ročne o 11 miliárd dolárov.

    Banke International Investment Bank, ktorú vlastní P. Porošenko, sa počas minulého roka mimoriadne darilo. Počas jedného roka sa jej podarilo zvýšiť aktíva o 85 percent, hoci finančný sektor prechádzal vlani ťažkým obdobím. IIB je 31. najväčšou bankou zo 120 finančných inštitúcií na Ukrajine a zisk pomohol navýšiť kapitál o 18 percent. Banka sa stala skvelým úverovým kanálom a útočiskom jeho podnikateľských aktivít.

    Ukrajina pri Majdane bojovala proti tomu, aby v krajine nevládli politici, ktorí slúžia oligarchom. Nedomysleli, že P. Porošenko je jedným z nich. Nič na tom nezmenili ani silné vyhlásenia počas Majdanu. Vtedy sľuboval cez vlastnú televíznu stanicu Ukrajincom modré z neba a revolúciu podporoval. V apríli denník The New York Times napísal, že P. Porošenko je len plodom starého systému, ktorý nedokáže proti korupcii účinne bojovať.
    http://www.nytimes.com/2016/04/01/opinion/ukraines-unyielding-corruption.html

    Okrem biznisu si podľa S. Leščenka prezident dosadil svojich ľudí do tajných služieb, na kľúčové ministerstvá a súdnictva, ktoré dáva ochranné krídla nad jeho ľuďmi.

    P. Porošenko sa zo začiatku tváril, že s korupciou chce skutočne zatočiť. Na tento účel zriadil Národný protikorupčný úrad, teda nezávislú inštitúciu, ktorá má vyšetrovať korupčné škandály politikov, sudcov a úradníkov. Od začiatku, ale nemal úrad technickú ani politickú podporu, problémy robila aj Generálna prokuratúra so starou garnitúrou.
    Podľa magazínu New Yorker úradníci riešili menšie korupčné škandály úradníkov a sudcov. Čím viac sa v prípadoch vŕtali, zisťovali, že prípady smerujú k ľuďom z jadra Porošenkového klanu. V priebehu augusta urobili úradníci z Generálnej prokuratúry v úrade raziu a obvinili vyšetrovateľov z nezákonného vyšetrovania. O dva týždne neskôr dvoch z nich neznámi páchatelia zbili a vypichli im oči nožom.
    Vrcholom bola vražda ukrajinského novinára Pavla Šeremetova, ktorého niekto v júli odpálil v aute.

    Isté nádeje sa dávajú do mladej generácie politikov. Medzi nimi je spomínaný S. Leščenko, aktivistka Svitlana Zališčuk či bývalý novinár Mustafa Nayyem, ktorý sa už aktivizujú v politickej platforme Demokratická Aliancia. Opisujú ju ako protikorupčnú platformu, ktorá ako prvá nebude financovaná oligarchami a na jej čele nebude stáť žiaden líder.

    Spomínaná trojica aktivistov organizuje v Kyjeve protestné akcie, na ktorých tvrdí, že žiaden Majdan v skutočnosti nebol, pretože sa nič nezmenilo a Ukrajina stále šliape v zabehnutých šľapajách predchodcov.

Pridaj komentár