Neziskovky: Od demokracie k totalite

Financovanie tzv. neziskového sektora z verejných rozpočtov sa plazivo stáva jednou z najpodstatnejších tém tejto krajiny.
Nekonečné zoznamy príjemcov dotácií budia pohoršenie neúčinnosťou, nákladnosťou alebo aj úplnou absurditou účelov, na ktoré sú peniaze použité. Rozhorčenie nad tým, ako nezmyselne sú často utrácané naše dane, by však nemalo byť hlavným predmetom diskusie o neziskovkách. Problém dotácií neziskovému sektoru je hlbší. Je to problém systémový, problém, ktorý ohrozuje samotné demokratické usporiadanie.
Občania z verejných prostriedkov platia nevolené subjekty, ktoré presadzujú politickú agendu. Ešte raz zdôrazňujem – politickú. Nie agendu pomoci blížnym, ktorou sa zaštiťujú. Bez toho, aby museli prejsť voľbami, získavajú tzv. neziskové organizácie peniaze na to, aby ovplyvňovali politické rozhodnutia, zákony, samu budúcnosť krajiny.
Ľudia z neziskoviek používajú peniaze verejnosti na presadzovanie zákonov. Nie sú to peniaze dobrovoľných darcov, sú to peniaze z daní, získané pod zámienkou prospechu pre platcu dane. Stále viac sú však používané hlavne na to, aby sa raz nastavené peňazovody neprerušili. A na získanie moci. Pretože ten, kto stanovuje zákony, má moc. Toto už nie sú charitatívne projekty. Toto nie je ochrana prírody, nie je to sociálna práca. Toto je lobizmus platený daňovými platcami.
Bohužiaľ, súčasný stav je ešte horší. Od ovplyvňovanie zákonov, kedy neziskové organizácie museli ešte zvádzať boj s legitímnymi politickými subjektami, sme sa posunuli ďalej. Teraz už si dokonca osobujú výhradné právo rozhodovať. Neziskovky samy seba nadradili nad občanov, nad demokraciu. Vyvinuli postupom času dômyselný systém, ako sa vymknúť kontrole a postaviť dokonca úplne mimo demokratickej diskusie úvahy o tom, ako voličom túto kontrolu vrátiť. Vyhlásili samy seba za nezmeniteľné dobro, o ktorom sa nedá diskutovať. Prostredníctvom rôznych mechanizmov, vrátane európskych štruktúr, sa stále viac vymykajú hoci len potenciálnym možnostiam kontroly. Pokusy o jej navrátenie voličom, tam, kde v demokracii jedine patrí, sú prehlasované za nelegitímne, dokonca za antisystémové.
Keď som sa obrátil na Jakuba Patočka, ekologického aktivistu, zakladateľa hnutia DUHA a tvrdohlavého bojovníka za referendum o brnenskom nádraží, so žiadosťou o podporu pre vypísanie referenda o imigračnej politike krajiny, rezolútne vyhlásil, že o ničom takom občania hlasovať nemôžu. Občania podľa neho nemajú právo hlasovaním ovplyvniť politiku vlastného štátu! O nádražie rozhodovať môžu, o budúcnosti pre seba a svoje deti nie. O tom si osobujú rozhodnúť ľudia ako Patočka.
Nejde o arogantný postoj jedného ľavicového extrémistu, ide o ilustráciu typického uvažovania ľudí z tzv. neziskového sektora. Moc, ktorú postupne pod zámienkou pomoci občanom získali, nehodlajú vrátiť.
Neziskový sektor vyrástol na tvrdeniach o pomoci spoločnosti, na údajne charitatívnych projektoch, na projektoch sociálnej pomoci. To už je ale preč. Teraz predstavuje neziskový sektor paralelnú vládu. To, čo mu bolo zverené a na čo získava peniaze, začal považovať za dobyté územia. Ľudia ako Jakub Patočka už nepovažujú občanov za dobrovoľných darcov, ktorých musia presviedčať, ale za poddaných, za neprivilegovanú vrstvu spoločnosti, ktorá nemá právo rozhodovať o svojej krajine.
Verejným financovaním de facto politických subjektov, ktoré však nie sú podriadené volebnému mechanizmu výberu a schvaľovania, sa moc presúva za hranice demokracie. Časť vlády je vyňatá z kontroly voličov. Je to antidemokratický stav, niečo, čo je v priamom konflikte so samotným politickým systémom. Peniaze občanov sú presúvané lobistickým skupinám, ktoré následne ovplyvňujú politiku krajiny vo svoj prospech. Nemožno ich zvoliť, nemožno ich odvolať.
Poviem to rovno: Toto nie je demokracia. Je to vred totality rastúci v jej tele.
[sociallocker][/sociallocker]
Zdroj:
http://lostak.blog.idnes.cz/c/468798/neziskovky-od-demokracie-k-totalite.html
vred treba vyrezať za každú cenu. ináč organizmus umrie
Pingback: Farebná revolúcia na Slovensku začala – MEDZIČAS
Pingback: Mimovládkové aktivity sú jednostranne zamerané na podporu Bruselu a Washingtonu | MEDZIČAS
Pingback: Mimovládky treba dostať pod kontrolu | MEDZIČAS
Pingback: Nadácia Georga Sorosa vydáva sprievodcu pre imigrantov? Moslimovia dostávajú zadarmo inštrukcie ako cestovať po Európe. - Denník politika
1*
Pingback: Nadácia Georga Sorosa vydáva sprievodcu pre imigrantov? Moslimovia dostávaju zadarmo inštrukcie ako cestovať po Európe. | MEDZIČAS
konečne ste to pochopili. Žiaľ, neskoro. Osobne považujem za ďalší a minimálne rovnaký, ak nie väčší problém také mimovládky, ktoré sú dotované zahraničnými vládami cez ambasády a subjektami typu Nadácia otvorenej spoločnosti.. Zahraničie sa tak priamo vmiešava a ovplyvňuje vnútorné záležitosti tej ktorej krajiny, v ktorej si financuje mimovládky. Na Slovensku je takýchto subjektov mnoho.
Nemyslím, že sme to objavili len teraz, tejto téme sa venujem pravidelne a zvlášť na príklade Ruska vidno, ako to funguje
Napr. z rozhovoru Willi Wimmera
http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/353468/Nebudes-mat-bohov-predo-mnou.html
Wimmer: Otázkou je aké dimenzie taký obrat naberie. V posledných rokoch sme videli, že sa všetko vsádza na rozoštvanie ruskej spoločnosti. Museli sme sa v Nemecku pýtať prečo boli v predvečer olympijských hier v Soči prezentované Pussy Riot práve takto. To sú veci, o ktorých by sme aj my povedali, že to sa predsa nerobí. Keby to urobili v kolínskom chráme, stretli by sa s prudkým odporom. Keď sa s tým ide do hlavných večerných správ, chce sa tým Rusom niečo povedať.
Keď vezmem celú tú oblasť NGOs (mimovládne organizácie) v Rusku, musím povedať, že som získal vlastnú skúsenosť. Bol som volebný pozorovateľ v Chabarovsku, úplne vzadu v Rusku. Vyhľadal som tam ľudí z národnostných menšín a hovorili sme o ich problémoch. A keď som sa ich pýtal, prečo o nich nehovoria so svojou vládou, všetci mi odpovedali, že oni so svojou vládou nehovoria, že hovoria so svojimi partnermi z Washingtonu. Ak je tomu tak, môže Moskva robiť čo chce, ale má vždy čo do činenia s piatou kolónou.
Ken: Len keď uvážime hustotu NGOs v Rusku, Putin sa raz pre ARD vyjadril, že Rusko prevádzkuje dve zahraničné kancelárie, jednu v Paríži a jednu vo Washingtone, ale Američania majú na území Ruska myslím okolo 600 NGOs. Čo tam celé dni robia?
Wimmer: To neviem posúdiť, môžem len povedať, že je to nápadné. Môže byť, že aj my v Berlíne máme taký počet amerických zariadení. Že majú mnohopolárne zadanie už skutočne nie je žiadnym tajomstvom. Je pozoruhodné, že keď chceme počuť nejaký hlas z Moskvy, vypočujeme si vždy názor niekoho z moskovského Carnegie Institute. To môžem rovno zavolať do Washingtonu.
Ken: Je to podľa vás plošná propaganda?
Wimmer: Nechcem povedať, že je to plošná propaganda, ale ako vláda musím vziať do úvahy, že to v mojom teritóriu už tak je. Vieme z medzinárodného a tiež nemeckého pôsobenie v Portugalsku po Salazarovi čo dokážu NGOs. To nedokáže tanková divízia.
FARA :
http://www.blogovisko.sk/americka-politika-ovplyvnovanie-verejnej-mienky.html
Alebo ohľadom platenej zahraničnej propagandy
http://medzicas.sk/vlastizrada-ktoru-si-naviac-platime-sami/
http://medzicas.sk/pozri-kto-to-hovori/
http://medzicas.sk/informacna-blokada-ruska-cesta-demonizacie-krajiny/
Alebo komentár na FB stránke Medzičas:
Ako je možné, že „kreslenie terčov“ sa netrestá?
=====================
Keď označíte niekoho za nepriateľa západu, s nadšením to zdieľajú všetci a niet sily, ktorá by to zastavila. Skúste vytvoriť podobný zoznam agentov Západu a postih nenechá na seba dlho čakať.
Keďže záujmových osôb USA a obhajujúcich záujmy Západu za peniaze či zadarmo, je viac ako dosť, nie je podobný zoznam problém vytvoriť. Avšak v podstate je každý zamestnanec nejakej nadácie, či mimovládky platený zo zahraničných zdrojov majúcich pôvod na Západe a vystupujúci pri tvorbe verejnej mienky, podozrivý z obhajoby záujmov cudzej krajiny. To nie výmysel, ale definícia Zákona o registrácii zahraničných agentov v USA, inak známy ako FARA. Takže každý, kto sa v tomto nadačnom reťazci ocitol, je kandidátom na antismatana zoznam. Zrejme by tam mali patriť aj ľudia zamestnaní v rôznych európskych inštitúciach a think-tankoch, keďže človek platený z peňazí Únie, či NATO, bude len veľmi ťažko kritický k západným politickým cieľom. Na zoznam by mali byť zaradení aj všetci členovia SaS, keďže dnes je podmienkou účasti v tejto strane aj prísna selekcia na základe „správneho“ názoru na Ukrajinu. Tým pádom by tam boli mená ako Osuský a Sulík vlastne duplicitne 🙂
Pingback: Anonymous Slovensko UK » Neziskovky: Od demokracie k totalite
Dobre si to napisal, ale co s tym. Maju podporu vlady. Kazdej vlady. Ako to povedal Willi Wimmer? To, co dokazu mimovladky, nedokaze tankov a divizia… Zhruba takto. Rakovina spolocnosti.
http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/353468/Nebudes-mat-bohov-predo-mnou.html