Nová zmluva Rosneft, Seadrill a NADL dáva Rosneftu 30% podielu v nórskej spoločnosti

(MZC/IZVESTIA) – Rosneft, Seadrill Limited a NADL podpísali novú zmluva posilňujúcu dlhodobú spoluprácu pri realizácii projektov týkajúcich sa ropných služieb. Tento dokument poskytuje Rosneftu  aktíva a investície do základného imania spoločnosti a okrem dohoda naznačuje možnosťi zvýšenia podielu Rosneftu vo vlastnom imaní NADL prostredníctvom spolupráce na nových projektoch.

Podľa tejto dohody dodá NADL 150 vrtákov pre pozemné zariadenia Rosneftu. 

Rosnefť  dostane ako náhradu približne 30% akcií nórskej spoločnosti  za cenu  vo výške 9,25 dolárov na akciu, s predkupným právom na zvýšenie podielu v nórskej spoločnosti až do 50% podielu.

Zvyšných 50% bude naďalej vlastniť matka NADL spoločnosť  Seadrill Limited.

V júli 2014 prijali USA a EÚ sankcie voči Rusku, ktoré sa mali vzťahovať aj na dodávanie vybavenia pre ropný priemysel a zastaviť spoluprácu na nových projektoch. V auguste postupne všetky renomované firmy v ropnom priemysle prestali sankcie rešpektovať. Statoil, Exxon Mobil, ENi, OMV, Shell a teraz NADL a Seadrill pokračujú s Ruskom v spolupráci na projektoch.

V piatok Shell Ukrajina oznámil, že sa nezúčastní privatizácie tranzitu plynu na Ukrajine a prioritou je pre nich spolupráca s Ruskom na projekte Sachalin – 2 s potenciálom plynového kontraktu pre Japonsko s podobným významom ako dohoda na 400 mld. medzi Čínou a Ruskom. 

Nová zmluva Rosneft, Seadrill a NADL otvorene obchádza sankcie voči Rusku a de facto ich ruší.

NADL navyše vysvetlil , že pre potreby Rosneftu, vydá ďalšie cenné papiere – asi 100 miliónov akcií. Každá otázka, ktorá sa týka transakcie, musí byť vyriešená v priebehu nasledujúcich 77 dní. Podľa zmluvy, Rosnefť dostane dve miesta zo siedmich na predstavenstve NADL. Zmluva je uzavretá na 5 rokov. 

Podľa prezidenta spoločnosti, Igora Šechina, projekty sú zamerané na Venezuelu a Arktídu a sú súčasťou dlhodobej stratégie Rosneftu posilniť postavenie Ruska v oblasi high-tech ropných technológií.  

Nórska NADL je spoločnosť, ktorá sa špecializuje na činnosti v ťažkých klimatických podmienkach (od Arktídy po Nigériu), vrátane high-tech vŕtania na mori. 

Akcie NADL su obchodované na New York Stock Exchange a nórskom OTC trhu, jej trhová kapitalizácia je 2400000000 dolárov a hlavný akcionár – Seadrill Limited.

Podľa odborníkov, dohoda Ruska a Nórska v oblasti high-tech ropných technológií je technologickým kontraktom roka a svojim politickým významom má rovnakú kvalitu ako plynový kontrakt roka medzi Čínou a Ruskom.

Navyše Nóri sa podpísaním tejto zmluvy jednoznačne postavili proti sankciám voči Rusku. 

 

 

One comment

Pridaj komentár