O čom Putin (ne)hovoril

Tento týždeň predniesol Vladimír Putin prejav o stave Ruskej federácie, kde zaznelo viacero dôležitých tém. Putin sa venoval v prvom rade stave krajiny, ekonomiky a perspektív do budúcna. V zahraničnej politike akcentoval boj proti terorizmu, venoval sa sýrskej kríze a vzťahom s Tureckom po zostrelení stíhačky SU-24. Jedna veľmi dôležitá téma však z jeho prejavu prakticky zmizla – Ukrajina prestala existovať. Prečo?

Zdanlivo je to paradox. Pri hodnotení predchádzajúceho obdobia, neexistuje dôležitejšia zahraničnopolitická otázka ako je vzťah Ruska a Ukrajiny. Takže prehliadnutie tohto problému musí mať svoj závažný dôvod.

Portál Expert k tomu tvrdí, že ide o celý rad možných príčin

Po prvé, je to vyčkávacia taktika, ktorú Kremeľ zaujal. Vzťah k Ukrajine je prakticky zamrazený minimálne do februára, kým sa nestane jasnejšou situácia po ďalšom ukrajinskom porušení Minských dohovorov. Dovtedy je predčasné robiť akékoľvek programové vyhlásenia

Po druhé sa zdá, že existuje možnosť rámcového kompromisu medzi Ruskom a Európou v ukrajinskej kríze a Putin túto šancu nechce v žiadnom prípade prepásť.

A nakoniec po tretie, o Ukrajine Putin všetko povedal a ukázal o deň skôr, keď osobne prišiel na Kryme zúčastniť sa skúšobnej prevádzky prvého kábla energetického mosta z Kubáne. Moskva už nepovažuje Kyjev za partnera schopného dohovoru a bude do budúcna hľadať kompromisné riešenie o rozdelení vplyvu a dohode pravidiel hry v ukrajinskem priestore už len s EÚ. Čím viac chýb robí Ukrajina na pozadí ruského mlčanie a (zdanlivej) pasivity(napríklad si zoberme už len vyhodenie liniek vysokonapäťového vedeniaKrym do vzduchu, ktoré Nemecko – hlavný obhajca Kyjeva v EÚ – priamo nazvalo trestným činnosti), tým ľahšie bude možné dosiahnuť uvedený kompromis. A keď k tomu dôjde, Putin bude konečne môcť niečo odkázať tak Rusom ako aj Ukrajincom.

Môj názor je podobný pri odôvodňovaní, prečo sa Putin vyhol spomenutiu Ukrajiny. Mám však odlišný pohľad na možný výsledok a prípadnú dohodu s Európskou Úniou. Ukrajina skutočne nemá žiadne slovo a nie je partnerom na dohovor. Jej vláda je prakticky riadená americkou ambasádou, rovnako ako je ovplyvňované americkými záujmami aj vedenie Európskej Únie.

Takže nie je dôležité, čo chce EÚ, ale čo chce Amerika. USA o žiadny dohovor nestojí, jej vyhovuje trvalý chaos na ruských hraniciach a neustály tlak voči Rusku. Preto nezdieľam optimizmus portálu Expert a predpokladám trvalý konflikt minimálne do doby kým (ak) nedôjde ku zmene vlády, ktorá nebude riadená z Bieleho domu.

Zdroj:

 

Pridaj komentár