O slobode a demokracii. Komentár čitateľa

(MZC) Keď by som iba stručne napísal, že Rusko je najdemokratickejšia krajina v širokom ďalekom okolí, mnoho ľudí by som pobúril. Niektorí by si ma aj odstránili zo zoznamu priateľov, preto to napíšem obšírnejšie. Je na mieste opäť raz pripomenúť, na čo sa úplne zabúda a ja vôbec neviem prečo.

Slovo demokracia sa používa ako synomymum pre slobodu. Ako k tomu prišlo, to neviem, ale sloboda a demokracia sú dve úplne odlišné veci, ktoré sa prekrývajú iba zriedkavo. Demokracia je vtedy, keď je štát riadený tak, ako chce väčšina. Neviem o jedinej krajine západného sveta, kde by mala vláda takú podporu obyvateľstva ako v Rusku.

Podľa magazínu Forbes má Putin aktuálne 88%-nú podporu obyvateľstva. U nás, na Slovensku, takú podporu nikdy žiadny politik nemal. Ani za Mečiara, ani za Fica a už vôbec nie za Dzurindu. Dokonca si nepamätám, kedy by mal nejaký politik výkonnej moci prípadne politická strana viac ako 50% podporu (ani vo voľbách, na ktorých sa záčastňuje len časť obyvateľov a ani v prieskumoch, ktoré viac menej monitorujú aj tých čo voliť nechodia).

Hovoriť teda, že v Rusku je nedemokratický režim je úplne nesprávne používanie slov. Oveľa menej demokratické je napríklad, keď vládnu politici, ktorí dostanú spolu 1.1 mil hlasov od 4.3 mil oprávnených voličov (SMER, r. 2012).

Na čo to píšem? Možno som trochu jazykový puritán, ale možno by pomohlo, keď by ľudia lepšie chápali o čom je demokracia a o čom je sloboda. Sloboda, znamená právo podnikať bez toho, aby sme sa prosili úradnikom o povolenie. Znamená to právo slobodne uzatvárať zmluvy bez ohľadu na to, čo si o tom myslí nejaký štátny úrad. Znamená to právo na sebeobranu, znamená to právo neplatiť zdravotné a dôchodkové poistenie a zobrať za seba zodpovednosť do vlastných rúk. Je to právo neplatiť za štátne služby, o ktoré nemám záujem alebo ktoré sú v rozpore s mojím presvedčením. Je to právo na celý zisk z práce, ktorú odvediem a nie len na zlomok, v závislosti od toho, kto je aktuálne pri moci.

Na Slovensku o takúto slobodu väčšina ľudí záujem nemá. (t.j. demokraticky sa rozhodlo o neslobode). V Rusku a aktuálne ani v iných krajinách teda sloboda nie je. Je tu ale demokracia. Niekde viac demokracie, niekde menej. Otázka teda je, za čo sa oplatí bojovať.

Ja preferujem slobodu.

One comment

  • osobne by som ešte dodal, že dôležitejšie ako demokracia (zväčša v dnešnej postmodernej dobe iluzórna, či už v rusku, u nás alebo v usa) a podľa mňa aj sloboda je pojem právny štát, resp. jeho praktická aplikácia. lebo aj tá sloboda, slobodienka nám je na veľké ….. pri neexistencii právneho štátu. keďže začínam pochybovať že právny štát ešte niekde na svete existuje – už len nekonečné množstvo právnych predpisov ktoré sú neustále menené (o právnych aktoch EU nehovoriac) nedáva právnemu štátu šancu, nie som v tomto smere veľký optimista :).

Pridaj komentár