O trolloch, alebo vojna propagandy

Ľjudmila Savčenko z ruskej „továrne trollov“ je podstatne dôveryhodnejší svedok platenej ruskej vládnej propagandy, ako bol predchádzajúci Marat. Zdá sa, že spoločnosť, ktorá túto prácu organizovala, skončí s obvinením z organizovania „práce na čierno“, keďže vyplácala brigádnikov na ruku.

Je otázne ako ďaleko siaha nezávislosť súdnej moci a vyšetrovacích orgánov. Práca na čierno, naviac bohato sponzorovaná pri stovkách či tisíckach jedincov si vyžaduje prakticky neobmedzené zdroje. Ak odhadnem, že mesačne platia tieto spoločnosti načierno 1000 ľudí a každý dostane pri súčasnom kurze dolára v rubľoch ekvivalent 700 dolárov, prichádzame k sume 700 tisíc dolárov z igelitky…

Ostatné náklady na réžiu už budú zrejme oficiálne a stačí nasledovať tok objednávok a peňazí aby sme zistili platcov kampaní – ak by bol samozrejme záujem.

Pre úplnosť však treba doplniť, že informácie o „Putinových internetových trolloch“ len dokladujú nepružnosť ruského vedenia. Rusi sa totiž prispôsobili bežnej praxi okolitého sveta. Vojna, ktorá sa vo virtuálnom svete vedie, je rovnako nekompromisná, ako tá reálna.

Napr. izraelská vláda má už pár rokov verejný projekt, v ktorom platí študentom za šírenie izraelskej propagandy na Facebooku.

 

Internetový troll

Internetový troll

Takisto sú známe aktivity amerických zastupiteľstiev, ktoré si doslova kupujú osoby neskôr šíriace americkú propagandu, ako vo svojej knihe napísal Udo Ulfkotte. Vplyv amerického zastupiteľstva je však mnohokrát podstatne priamejší a direktívnejší. Zolo Mikeš opísal vlastnú tristnú skúsenosť s osobným dopadom o tom, čo sa stane, ak sa vzopriete „dobre mienenej nezáväznej rade“ pracovníka americkej ambasády. A viem aj o ďalších podobných prípadoch.

Z uvedeného vyplýva, že to, čo musia ostatné krajiny prácne robiť cez diskutérov a trollov, Američania nemusia. Ich úlohu v plnej miere zastúpia presstitúti v médiách, na ktoré majú Američania vplyv. Je smutné, že žiaden z obhajcov USA, či Izraela (ktorí bývaju zároveň kritikmi Kremľa) tieto veci nespomína. Je to klasický príklad cynického uplatnenie dvojitého metra, ktorý západná spoločnosť tak miluje…

Klamstvo nemám rád. A je mi jedno, odkiaľ pochádza. Ako sú mi odporné praktiky plateného trollingu, rovnako neznášam ani pretláčenie nezmyslov „dôveryhodnými osobnosťami“ vo verejnom priestore. Potom človeku ostáva len vlastná ostražitosť a poctivé vyhodnocovanie faktov.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

4 komentáre

  • Palec hore, Juraj, ale vsimni si, ze pod tymto clankom nebude diskusia az tak preplnena ako pod inymi. Ludia totiz maju radi svoj svet, kde je vsetko pevne dane a zaporaci nosia cierne klobuky – a teda citaju len tie spravy, ktore im potvrdzuju, ze sa nemylia. Vid „dedolarizacia“ na AC24 alebo kritika neriadenej imigracie na tomto webe. Ruske manipulacne techniky su nieco, co vacsina odignoruje alebo sa bude tvarit, ze si ho nenapisal. Co uz, byt objektivnym je dneska velmi nevdacna uloha…

    • Na Medzičase máme radi heslo „Padni komu padni“. Nemám problém pochváliť Fica za to, ak niečo spraví dobre, hoci vládu Smeru sústavne kritizujem. Rovnako aj správy z Ruska píšeme podľa dostupných faktov. Nemôžem za to, že fakty neukazujú to, čo by radi rusofóbi videli – t.j. kolabujúcu stále slabnúcu krajinu. Rusko je krajina autokratická s obrovskými problémami, ale napriek tomu nevšímavo ide ďalej dvojou cestou bez ohľadu na štekanie Západu. A pri Rusku je toho hodne na kritiku. Len mi neostáva čas – aktualít je veľa a skôr dávam na zváženie správy, ktoré vyvažujú manipulatívny obraz mainstreamu

      • Mna by len zaujimalo ako sa Rusko posúva dopredu. Kedze ma HDP vo velkosti Talianska a nema v podstate ziadny technologicky export, co ma tahat ekonomiku Ruska dopredu? Export ropy alebo zemneho plynu? Tieto komodity skor ci neskor zacnu byt menej potrebné a bude potreba sa preorientovat na iny smer. Len aky?

        • To si uvedomuju aj Rusi, preto krizu vo vztahoch so Zapadom vyuzivaju na restrukturalizaciu. Snazia sa vytvorit sektor maleho a stredneho podnikania, v com im dnes hodne pomaha orientacia ruskeho trhu na domace firmy. Co sa tyka velkeho priemyslu, Rusi maju obrovsku priepast medzi specialnou vyrobou a vyrobou pre spotrebny trh. Na zapade sa vojenska vyroba, resp. poznatky z nej daju neskor vyhodne spenazit v civilnom sektore, v Rusku to nevedia. Pritom sa vzhladom na urcite veci bez toho nezaobidu. Napriklad musia konvertovat vsetky vladne pocitace z procesorov Intel a AMD na rusku vyrobu, kedze Snowden doniesol informaciu, ze vsetky americke procesory maju backdoor, cez ktory vie NSA odchytavat kryptovane informacie. Rusi su celkom dobri v specialnej metalurgii a snazia sa investovat aj do vyroby chemickych polotovarov. Ale je fakt, ze okrem aerokozmickej a military techniky si nespominam na nic, v com by boli dobri. Na druhej strane ako surovinova zasobaren sveta to pri normoalnom svete ani nikdy nepotrebovali. Hovori sa tomu delba prace. Jedine, co vzdy potrebovali je silna armada, aby nikoho nenapadlo, ze by sa mali o svoje zasoby „bratsky delit“ s ostatnym svetom

Pridaj komentár