Oskar Dobrovodský: Kopeme si vlastný hrob.

V súvislosti s dnešným voľným pohybom nelegálnych migrantov (utečencov) po krajinách EÚ som si spomenul na rok 1997, keď nám slovenská firma niekoľko mesiacov vybavovala pracovné a pobytové víza do Nemecka. Všade, či už v meste, pri vode na rybách, v nemeckej firme kde sme boli zamestnaní sme museli nosiť pri sebe pasy, pobytové a pracovné víza. Keď prišla kontrola, postavili nás do rady a začali kontrolovať ako nejakých podozrivých páchateľov čohosi (Nemci mali značnú nedôveru k obyvateľom post – komunistického východného bloku a humanisti sa mohli aj na hlavu postaviť, keď tvrdili, že Slováci a Slovensko je súčasťou západu).

Do Nemecka som jazdieval autobusom z Bratislavy a od nemeckého Passau nás colná polícia aj trikrát všetkých prinútila vystúpiť z autobusu, ukázať batožiny, či náhodou nemáme viac ako 1 kartón cigariet atď. a to všetko v noci, najprv o 1:00, potom o 3:00 a o 5:00, v zime, keď bolo -10°C. Pracovať sa dalo v Nemecku maximálne 2 roky, potom sa dotyčný zamestnanec musel vrátiť na Slovensko a až po 2 rokoch mohol znova požiadať o pracovné vízum do Nemecka.

Ale ja som bol spokojný, nesťažoval som sa, bol som rád, že som sa tam vôbec dostal.

Do baskického Bilbaa som si vybavoval až 12 mesiacov pracovné a pobytové víza, stálo ma to veľa peňazí, musel som mať čistý register trestov, dobrý zdravotný stav, základnú znalosť španielčiny atď. To boli vybavovačky na Slovensku, no a potom ma čakala ďalšia byrokratická procedúra na španielskych úradoch, na polícii…nič, ani korunu (pesetu) som samozrejme nedostal zadarmo, musel som si zobrať pôžičku na prvé mesiace, aby som mohol zaplatiť dopredu nájom za byt + cestu do práce.

Ale nesťažoval som sa, bol som spokojný, že sa mi všetko podarilo vybaviť, učil som sa jazyk a snažil som sa v práci ako sa len dalo, aby som dostal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.

Prečo toto spomínam? Zamyslel som sa nad faktami ako je tomu dnes. Že nás, Európanov z východného bloku (Kiskoloidi, nezmeníte to, pre nich sme naďalej východný blok) šikanovali, buzerovali úrady, policajti na každom kroku a nelegálni migranti z Afriky či Ázie si tu môžu cestovať hore dole, bez víz, bez pasov, bez ničoho a ešte im za to aj platíme…

Kopeme si vlastný hrob.

Oskar Dobrovodský, 15.10.2015

13 komentárov

 • Cestujem takmer denne hore dolu po Slovensku a mrazí ma pri pohľade na čiernych na Východe. Evidentne nepracujú, celé dni sa ponevierajú, devastujú okolie, čakajú na dávky, ktoré im, nechápem prečo, stále vyplácame. Za čo? Veď nech žijú, ale za svoje. Keď na nich spoločnosť prenesie zodpovednosť za vlastnú existenciu, inak sa začnú správať. Už teraz tvoria vo viacerých obciach väčšinu, a plodia a plodia. Kam to speje? Veď raz ich bude toľko, že sa tento systém zrúti, že ich už ani nebude mať kto živiť, a potom čo? Vážení kompetentní, ste hluchí a sepí? Nezaujíma vás, čo bude za horizontom vášho nekompetentného, priposratého vládnutia?

 • Pingback: OSKAR DOBROVODSKÝ: Kopeme si vlastný hrob | Konzervatívny výber

 • Pán Dobrovodsky , západ vníma černochov , arabov ako svoje kolónie , čiže ako svojich občanov , ktorých majú radi. Nás z východného bloku vnímajú historicky ako nepriateľov , nikdy sme neboli ich kolónia. Takze sa nás prirodzene boja. Snažia sa síce ekonomicky ale to nestačí. Preto nám teraz anglicky lord Cameron posiela demarše z Londýna že on nechce prisťahovalcov z východu..,

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Oskar Dobrovodský: Kopeme si vlastný hrob.

 • hrozné, ale p. Dobrovodský má pravdu. každý kto bol na europskej úrovni pozná tie akože vtipy o untermenschen, podľudoch z ost bloku. ale akože je to sranda… sme pre nich len kolonia.

  • Oskar Dobrovodsky

   To ma len tak vcera napadlo pri pocuvani sprav v radii. Ze kolko usilia musel clovek (Europan -Slovak) vynalozit, aby vobec dostal pracovne povolenie a viza napr. v Nemecku, ze sme u nich platili dane, ale hlavne, ze sme sa prisposobili ich podmienkam, ze my sme nemali ziadne poziadavky, lebo sme boli radi, ze nam poskytli pracu. Opisal som v skratke moje konkretne zivotne skusenosti ohladom snahy dostat sa pracovat do zapadnej krajiny. A dnes, po 20 rokoch? Doslova tragikomedia ci zly sen, pricom mnohi ako Vasaryova ci Radicova, Kiska atd. este kritizuju vlastnu krajinu, kritizuju nazor 90% obcanov Slovenska, ze sa nechceme postarat o migrantov z Afriky a Azie…

   • Ahoj Oskar, udialo sa vôbec niečo pozitívne od medializácie tvojej situácie? Pomohla nejako ombudsmanka Dubovcová, Kaliňák, mimovládky? Alebo je všetko stále po starom?
    A ešte sa chcem spýtať, prečo nezažaluješ SR?
    Inak obdivujem tvoje pevné nervy a prajem veľa síl…

    • Ahoj. Nic sa nezmenilo, stale nam robia peklo, uz ich je 45…..podla ombudsmanky Dubovcovej je v poriadku, ze 45 asocialov uz 7 rokov nema WC, ze denne pachaju prisetupky, ze nie su napojeni na kanalizaciu ako podla zakona musi byt kazdy obcan v nasom state….. SR sa neda zazalovat….to ako si myslel? Vseobecne stat? Ale kto je ten stat? To si aj ty, aj ja. Ked uz zalovat, tak konkretnu osobu, konkretny organ….uz dva roky je moja zaloba na Ustavnom sude a az potom to mozem dat na medzinarodny, no to bude trvat dalsich 8 rokov. Vycerpal som uz vsetky moznosti…

     • Oskar Dobrovodsky

      namiesto sandynka ma byt samozrejme moje meno.

     • Ahoj Oskar, ďakujem za odpoveď, pochopil si ma správne, i keď som sa vyjadril nepresne. Na koho konkrétne smerovalo podanie na ÚS, mesto Malacky, alebo je tých inštitúcií viac?

      Nie sú dva roky neúmerne dlho? Nedá sa to ako prieťah v konaní namietať pred ESĽP?

   • dezider kakara

    aj mna by zaujimalo, preco nezazalujes rasisticke slovensko a neziadas odskodne za to, ze stat necinne prizera ako ti rasisti cigani ublizuju. A ako ti pomohol Carnogursky, tipujem ze nijak.

    • Čarnogurský? ten si bol iba prihriať svoju polievočku pred prezidetnskými voľbami a po voľbách sa vyparil ako smrad. Ostatne, Čarnogurský vedel vždy z miesta činu nepozorovane odísť…

     • Knieza Myskin

      Krividis mu, ale nech Ti to povie sam Oskar

      Carnogursky postupne robil pravne kroky, zial niekto mal vacsie svaly ako on, aky je aktualny stav neviem
      JC pokial viem dosiahol zburanie starej budy na pozemku neprisposobivych

Pridaj komentár