Pleseň saprofágnej huby od gréckeho slova saprós – hnilý

Plesne sú všade prítomné, sú rakovinotvorné, zdraviu neprospešné, okrem maličkej skupiny tých prospešných (syry, tokajské víno, atd).

Tie prospešné si pestujeme sami. Tie neprospešné sa pestujú samé, alebo im v tom pomáhame. Čokoľvek je napadnuté neprospešnou plesňou, je ničivé. Pleseň má svoj ?kvet? na povrchu, ale aj svoje podhubie vo vnútri.

Vec napadnutá plesňou sa teda nezachráni tým, ze sa odstráni povrchový ?kvet?, t.j. sekundárny vizuálny príznak plesne. Ale musíme zahodiť alebo vyliečiť to, na čom sa pleseň rozvinula.

Oškrabávanie chleba nám nepomôže a taký oškriabaný od povrchovej plesne chlieb je aj tak k ničomu a len blázon alebo zúfalý človek ho bude jest, alebo vás nahovárať, aby ste ho jedli.

Taký chlieb treba oddeliť od iných produktov, lebo tiež budú napadnuté, zahodit. Produkt napadnutý plesnou, neliečený, len povrchovo upravovaný, sa pokazí postupne celý, ak už nebol pokazený. Len rázne konanie môže zabrániť tomu, na čom vám záleží – v prípade, že spozorujete pleseň na povrchu. Natretie steny farbou a vyhlásenie, že sme to zvládli a vyšetrili, nepomôže. Taký byt vám postupne splesnivie.

Venované Nice a inym obohatenym…

Mariusz Malinowski

4 komentáre

Pridaj komentár