Po 2,5 roku bola prelomená blokáda Kuweires

Letecká základňa Kuweires východne od Aleppo odolávala 2,5 roku v tyle islamistických vojsk. Malé územie, ktoré nepriateľské delostrelectvo vedelo pokryť zo všetkých strán. Obrana Kuweires je hrdinský čin v dejinách vojenstva zrovnateľný s obranou Westerplatte či Brest Litevsku.

Kuweires_vojak

Obranca základne sa konečne dočkal prelomenia blokády. Zdroj: Twitter

Po 2,5 roku sa veľmi pomaly, ale nezadržateľne, približovalo prelomenie blokády. Pred 2 týždňami delilo sýrske jednotky od seba už len 7km.

Pred pár dňami, keď vstúpili do Šejk Achmedu už len 2 km. Obrancovia základne urobili niečo čo islamisti nečakali, zamestnali ich pokusom o útok zo severu na Šejk Achmed. Iste ten útok ani nebol myslený vážne, cieľom bolo zneistiť už čoraz viac dezorganizované jednotky islamistov.

Postup necelý km  za deň sa zdá byť neuveriteľne pomalý, lenže pre islamistov bola z nejakých divných príčin (iste nie strategických, že by propagandistické ?) blokáda Kuweires dôležitá.

Dokonca „umiernení prozápadní“ islamisti sa zo všetkých síl snažili zamestnať vládne sily pokusom o protiútok juhovýchodne od Aleppa, aby tak zmiernili tlak vládnych vojsk v smere na Kuweires.

Tu je treba pripomenúť, že vzhľadom k totálnej ruskej nadvláde vo vzduchu a špičkovej efektivite ruského bombardovania, je každé väčšie sústredenie islamistických jednotiek veľkým rizikom. A akýkoľvek útok, pokiaľ nemá pôsobiť ako DRG činnosť vyžaduje sústredenie jednotiek.

A tak za posledné dni sýrske vládne vojská spolu s ruským letectvom topili v krvi protiútoky ISIL západne od Kuweieres ako aj tie „umiernené“ juhovýchodne od Aleppo.

Prvé správy o preniknutí vládnych jednotiek zo Šejk Achmed na územie základne ešte neznamenali koniec operatívneho obklúčenia, pretože získaná trasa bola stále pod dostrelom ľahkých pechotných zbraní islamistov. Otvorená cesta bola stále príliš tenká aj napriek dáždniku, ktorý nad ňou vedelo roztiahnuť ruské letectvo.

Dnes je cesta už dostatočne zabezpečená  a môžeme konštatovať, že 2,5 ročná blokáda Kuweires je už len zaujímavou kapitolou dejín vojenstva.

Kuweires_map

Stav frontu 10. 11. 2015. Zdroj: Twitter

Aktuálne info o situácii v okolí Kuweires sú tu (zdroj)

3 komentáre

Pridaj komentár