Po Sýrii Rusko mieni zvýšiť svoj vplyv aj v Líbyi

V januári tohto roku zakotvil pri brehoch východnej Líbye lietadlový krížnik admirál Kuznecov. Navštívil ho najmocnejší muž Líbye dneška, generál Haftar, ktorý pevne ovláda východnú časť krajiny so sídlom v Tobruku, kde zároveň sídli aj medzinárodne uznávaný parlament. Na západe vládne medzinárodne uznaná vláda so sídlom v Tripolise.

libya

Agentúrne správy včera oznámili, že jednotky generála Chalífa Haftara obsadili dva ropné terminály as-Sidr a Ras Lánúf na pobreží Stredozemného mora, ktoré doteraz ovládali islamistické milície.

 

libya-ras-lanuf-as-sidr

Hovorca 101. brigády Haftarovej armády uviedol, že útok na terminály sa začal včera ráno a na niektorých miestach sa večer ešte stále bojovalo, pričom do bitky sa zapojilo približne 1300 bojovníkov verných Haftarovi.

Za obsadením ropných terminálov as-Sidr a Ras Lánúf, ku ktorému došlo 3. marca, stoja milície známe ako Bengázske obranné brigády. Tie tvoria islamisti a bývalí povstalci, ktorých Haftarove sily nedávno porazili v Benghází, druhom najväčšom meste Líbye. Pripojili sa k nim aj militanti zo západolíbyjského mesta Misuráta.

libya-ras-lanuf

Medzinárodne uznávaná vláda v Tripolise podporovaná OSN, Západom na čele USA a arabskými krajinami na čele so Saudskou Arábiou, ktorá je proti Haftarovi, najnovšie boje odsudzuje a vyhlásila, že sa do nich nijakým spôsobom nezapája.

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti dostala ruská vláda žiadosť od zástupcov vlády na východe, aby im Rusko pomohlo pri výcviku príslušníkov svojich ozbrojených síl,

Predseda opozičného parlamentu sídliaceho v Tobruku Akila Saleh Isa povedal, že „Väčšina našich dôstojníkov absolvovala výcvik v Rusku, mnohí z nich hovoria po rusky a vedia zaobchádzať s ruskou technikou„.

Ten zároveň dodal, že sily podliehajúce vláde v Tobruku, ktorým velí generál Chalífa Haftar, postupne dobyjú ropné polia a prístavy momentálne kontrolované vládou v Tripolise.

Ruské ministerstvo obrany medzičasom poprelo správy, podľa ktorých Moskva vyslala príslušníkov svojich ozbrojených síl do egyptského mesta Sídí Barrání, ležiaceho neďaleko východolíbyjských hraníc.

V Sídí Barrání nie sú nijaké ruské špeciálne jednotky,“ uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Zároveň sa včera v Moskve objavil vyslanec generála Haftara, ktorý sa stretol s námestníkom ministra zahraničia Bogdanovom. Jerusalem Post tvrdí, že Haftar nie je ruský spojenec ako Bashar al-Assad. Je to hlavne spojenec egyptského prezidenta Sisiho, silný muž s autonómnou mocou, ktorý efektívne bojuje s teroristami. A to sú faktory, pre ktoré Moskve stojí za to ho podporiť.

Rovnako ako v Sýrii však Kremeľ trvá na diplomatickom riešení a na nedeliteľnosti územia Líbye. O týchto predstavách Moskvy bola informovaná prednedávnom delegácia oficiálnej líbyjskej vlády na návšteve v Rusku, rovnako ako sa vyjadril minister Lavrov Rady pri stretnutí s predsedom prezidentskej rady líbyjskej vlády Fayez al-Sarrajom v septembri minulého roka.  V tej dobe ruské ministerstvo zahraničia zdôraznilo „svoj záväzok voči Líbyi ohľadom nezávislosti, jednoty a územnej celistvosti, rovnako ako nutnosť zapojiť zástupcov hlavných politických skupín, kmeňov a regiónov krajiny pri formovaní vlády národnej jednoty.“ Čiže v preklade Rusko povedalo, že podporuje vládu, ktorá bude zahŕňať generála Haftara a jeho podporovateľov v Benghází a Tobruku.

Líbya sa nachádza v politickom chaose od roku 2011, keď došlo k zvrhnutiu bývalého vodcu Muammara Kaddáfího. Regionálna vláda vo východnej časti Líbye s podporou generála Chalífu Haftara nie je uznaná medzinárodným spoločenstvom, na rozdiel od západolíbyjskej garnitúry, ktorá sídli v hlavnom meste Tripolis.

 

One comment

  • Do piče! Kto rozvrátil Líbiu?! Kto nám sem cez Líbiu sáčkuje migrantov a teroristov?!
    Ktorý kokot tu podsúva, že – Po Sýrii Rusko mieni zvýšiť svoj vplyv aj v Líbyi?!
    Bordel v Líbii je dielom Ruska? Qui bono?! – Podliačik!

    Poliačik – neser ma! Ja som v Brne ako študák nevojenskej VŠ – ale spolu s chalanmi z VVŠ A. Zápotockého zažil v 80-tych rokoch zopár ostrých konfliktov /chalani – vojaci, sa s nimi bežne mlátili na internáte/ s tými kokotmi z Lýbie – ktorým dal Kadáfi všetko – bezpečie, vzdelanie – 1.000 USD vreckového = 25.0000,- Kčs mesačne! Mali brnenské kurvy, vexl patril im, kupovali si skúšky – chuj s nimi – takto Kaddáfi riešil tie púštne kmene. Kaddáfi bol – položid – po matke! – a veľmi dobre vedel, čo robí, a robil to presne podľa vzoru Stalina – kaukazského položida – ktorý takzvane – ZRADIL SVETOVÚ REVOLÚCIU – po lopate – títo vodcovia si vybrali ochranu svojej krajiny – ochranu svojho štátu – ochranu národa, s ktorým spolužijú – AKO SVOJU PRIORITU!
    Z pohľadu svetového židovstva /“svetoobčianstva“/ – sú to zradcovia!

    Poliačik! – ty za koho kopeš?!

Pridaj komentár