Poliaci a určite nielen Poliaci sú obeťami rasizmu v parížskych getách.

Poliaci a určite nielen Poliaci sú obeťami rasizmu v parížskych getách.

Politické pobúrenie vo Francúzsku vyvolala kniha lídra pravicovej opozície Jeana-Francois Cope „Manifest pravice bez komplexov“. Autor upozorňuje najmä nato, že v migrantských štvrtiach pod Parížom sú ľudia, ktorí majú bielu farbu pokožky a sú čoraz častejšie obeťami rasizmu zo strany Arabov a čiernych. Potvrdzujú to Poliaci, ktorí bývajú v tých getách.

Antirasistické organizácie hlásia, že dajú autora knihy pred súd, podľa nich rasizmus proti bielym vo Francúzsku neexistuje, a týmto tvrdením zbytočne zvyšujú spoločenské napätie. Média sú rozdelené na dva tábory. Jedni komentátori súhlasia s antirasistickými organizáciami, iní tvrdia, že bolo zlomené politické tabu a pravda bola povedaná na rovinu.

Antirasistické organizácie zamietajú sťažnosti Poliakov.

Poliaci bývajúci v migrantských getách pod Parížom potvrdzujú, že rasizmus proti bielym sa rozširuje stále viac. Sťažujú sa, že antirasistické organizácie pravidelne zamietajú ich sťažnosti.

„Zavolal som jednej z nich, lebo zaútočili na mňa siedmi mladiství z afrických rodín ? nadávali mi do „bielych špinavcov“ a „špinavých Poliakov“. Podobným spôsobom nadávali v škole mojej dcére. Povedali mi, že sťažnosti od bielych nie sú prijímané“ – povedal to parížskemu korešpondentovi RMF FM Marekovi Gladyszowi pán Jerzy, bývalý tanečník, ktorý býva v jednom z najnebezpečnejších parížskych get v Aulany-sous-Bois. Muž dodáva, že počas poslednej vlny nepokojov boli podpaľované hlavne autá, ktorých majiteľmi sú „bieli“.

Iní Poliaci bývajúci v migrantských štvrtiach Paríža hovoria, že ich deťom je nadávané od arabských rovesníkov,  nie len do „bielych  špinavcov“, ale tiež do „kresťanov“ ? toto slovo získalo už v migrantských getách pejoratívny význam. Francúzom je nadávané do „špinavých Galov“. Líder moslimskej organizácie „Tribu Ka“ Kemi Seba, pochádzajúci z rodiny afrických imigrantov, zorganizoval na predmestiach Paríža sieť súkromných družín, do ktorých nemajú povolený vstup „bieli“ žiaci. Organizácia, ktorej šéf bol médiami nazvaný ?Čiernym Hitlerom?, bola predsa zakázaná na základe výroku prezidenta.

Preklad Mariusz Malinowski

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-polacy-ofiarami-rasizmu-w-podparyskich-gettach,nId,640723

4 komentáre

  • Mne istý psychicky narušený človek argumentoval, že on bol v arabskom gete v Británii a že má z tade najkrajšie zážitky v živote. Ten človek by položil aj život za pro-imigrantskú propagandu. Možno mu preskočilo aj z toho dôvodu, že bol v detstve týraný otcom alkoholikom. Ja som z rozhovoru s týmto človekom mal jeden z najhorších zážitkov v živote – veľmi divný človek

  • Antirasistické organizácie hlásia, že dajú autora knihy pred súd, podľa nich rasizmus proti bielym vo Francúzsku neexistuje, a týmto tvrdením zbytočne zvyšujú spoločenské napätie.

    Rovnaké je to aj u nás. Ešte som nepočul žiadne tunajšie mimovládky, riešiť cigánsky extrémizmus. A to bola chyba, ktorú využila ĽS-NS. O tom, či tu cigánsky extrémizmus je alebo nie je, svedčí jej podpora.

Pridaj komentár