Pravda o „umiernenej sýrskej demokratickej opozícii“

Nápad zvrhnúť „diktátora“ Baššára al-Asada vyzerá byť čím ďalej, tým viac hlúpy. Podpora „demokratickej“ opozície, vznik „Islamského štátu“ a zvláštne, rok trvajúce, letecké zásahy proti „Islamskému štátu“, ktoré túto teroristickú organizáciu nielen že neoslabili, ale zdá sa byť silnou ako nikdy predtým, sa podpísali na státisícoch mŕtvych a miliónoch utečencov z tejto krajiny.

249048_600

Privedie ale zvrhnutie Baššára al-Asada skutočne k demokracii? Sýria bola počas Asadovho prezidentovania sekulárnym štátom. Je azda niekto, kto dokáže uveriť, že opozícia, ktorá vyznáva islamizmus, bude viac demokratická ako Asadov režim? Asi ťažko – „islamizmus“ a „demokracia“ sa vzájomne vylučujú. Čitateľ je médiami presviedčaný, že po odstránení „krvavého diktátora“ bude v Sýrii panovať už len mier a demokracia. Ťažko ju však zabezpečia náboženskí fanatici, ktorí tvoria nielen Islamský štát, ale sú aj súčasťou zoskupenia, ktoré naše médiá nazývajú „umiernenými povstalcami“. Pozrite sa na ich umiernenosť bližšie.

Kalifát a šariát; všetko, čo musíte vedieť o „sýrskej opozícii“

Prakticky celá pozornosť novinárov, sledujúcich sýrsky konflikt, sa sústredí na „Islamský štát“ a zrážkam medzi bojovníkmi IŠ a vojskami Baššára al-Asada. V takej situácii z obzoru pozorovateľa mizne celý rad svedectiev o tom, čo sa deje na ostatnom území Sýrie. Vzniká ilúzia toho, že proti sebe bojujú dokopy len štyri strany: Asadova armáda, „umiernení demokratickí povstalci“, „Islamský štát“ a Kurdi. V novom materiáli o vojne v Sýrii portál Ruposters objasňuje, čo sa skrýva pod mediálnou visačkou „sýrska opozícia“, na podporu ktorej sa míňali značné vojenské, diplomatické a informačné zdroje krajín Západu.

Terminológia

Umiernení povstalci“ – to sú desiatky, ak nie stovky rôznych zoskupení. Niektoré z nich môžu v svojej sile a nebezpečnosti pre ostatných súperiť s „Islamským štátom“. Takmer všetci „opozičníci“ sa pridržiavajú tých istých názorov, ako aj IŠ – saláfisticko-džihádistickej ideológie.

U tých, ktorí sa pokúšajú manipulovať verejnou mienkou, sa objavuje pokušenie predstavovať týchto džihádistov ako „umiernených povstalcov“. „Umiernenými“ nazývajú niektoré internetové portály napríklad bojovníkov-islamistov, ktorí kladú odpor sýrskej armáde v pobrežnej provincii Latakia, a pokúšajú sa tak označiť prítomnosť ruských vojakov v prístave Tartus ako boj s „demokratickou sýrskou opozíciou“.

Mapa kontroly nad územím v Sýrii. Zeleným sú vyznačené všetky skupiny, ktoré nepatria k "Islamskému štátu". (kliknite pre zväčšenie)

Mapa kontroly nad územím v Sýrii. Zeleným sú vyznačené všetky skupiny, ktoré nepatria k „Islamskému štátu“. (kliknite pre zväčšenie)

Zoskupení, ktoré bojujú proti prezidentovi Sýrie Baššárovi Asadovi, je veľké množstvo, avšak ich veľká časť je kvôli uľahčeniu koordinácie bojovej činnosti zjednotená do koalícií. Práve preto budeme brať do úvahy najmä silné zoskupenia, ktorých činnosť citeľne vplývajú na situáciu. Pripomínať „Islamský štát“ v tomto materiáli netreba – o zoskupení sa aj tak vie, vďaka médiám, ktoré neprestane vytvárajú obraz nezdolateľnej sily, ktorá si každou chvíľou podmaní svet.

Slobodná sýrska armáda (al-Jaysh as-Suri al-urr)

Početnosť: 45 000 ľudí
Vodca: Abdul-Ilah al-Bashir
Ideológia: islamizmus
Kľúčové heslo: imidž „demokratickej opozície“

Bojovníci Slobodnej sýrskej armády

Bojovníci Slobodnej sýrskej armády

Slobodná sýrska armáda je jedným z najznámejších zoskupení, ktoré sa zúčastňujú vojny v Sýrii. Objavila sa v lete 2011, keď skupina vojakov, ktorí dezertovali z Asadovej armády, vedených plukovníkom Riadom al-Asaadom, nahrala videovýzvu s apelom prejsť na ich stranu.

Vlajka Slobodnej sýrskej armády

Vlajka Slobodnej sýrskej armády

Spočiatku sa zoskupenie prezentovalo ako zjednotenie „bojovníkov za demokraciu„. Ako emblém zoskupenia bola vybratá vlajka, ktorá – podľa ich predstaviteľov – sa má stať vlajkou Sýrie potom, ako bude zvrhnutý prezident Baššár al-Asad. Využívajúc imidž „demokratického“ zoskupenia a jedinej sily, ktorá odporuje Baššárovi al-Asadovi, SSA získavala financovanie od niektorých krajín Perzského zálivu a zbrane a muníciu prepravovala cez hranicu v spolupráci s CIA. Tento imidž pomáhal zoskupeniu udržať sa na hladine dokonca aj s ohľadom na surovú realitu, ktorá zúrila v jeho radoch.

V prvom rade Slobodná sýrska armáda nie je jednotné a súdržné zoskupenie, ako sa ho pokúšajú predstaviť novinári Západu. Jeho jednotlivé časti sú rozhodené po celom území západnej Sýrie. Existuje napríklad „Južný front“ SSA, ktorý pozostáva z okolo 30000 bojovníkov. Je ohraničený provinciou Deraa a dostáva podporu z územia Jordánska. Ďalej je oveľa menšia „13. divízia„, o počte 1800 ľudí, ktorá pôsobí v provinciách Aleppo, Hamá a Idlib. A ešte sú brigády „Liwa al-Jihad fi Sabeel Allah“ (Džihád na ceste Allaha), „Liwa Thuwwar al-Raqqa“ (Brigáda revolucionárov z Raqqa), „Liwa Fajr al-Hurriya“ (Brigáda úsvitu slobody), „Liwa Fursan al-Haqq“ (Brigáda rytierov spravodlivosti), „Liwa al Muhajireen wal Ansar“ (Brigáda emigrantov a podporovateľov), …

Bojovníci "Južného Frontu" SSA, ktorí prechádzajú prípravou v jordánskych táboroch

Bojovníci „Južného Frontu“ SSA, ktorí prechádzajú prípravou v jordánskych táboroch

Všetky tieto zoskupenia konajú samostatne pod vedením svojich veliteľov, neobracajúc pozornosť na názor „hlavného veliteľa Slobodnej sýrskej armády“ Abdulláha al-Bashira. Kvôli tejto príčine sa akékoľvek rokovania so SSA končia fiaskom – strany vedú rokovania, akoby išlo o jednotné zoskupenie bezvýhradne vykonávajúce požiadavky velenia, a nie koalícia zozbieraných bánd (o ktoré v skutočnosti ide), dočasne združených pod spoločnou značkou.

"Občianski aktivisti" v Sýrii

„Občianski aktivisti“ v Sýrii

Po druhé, „boj za demokraciu“ je mimoriadne nepresný opis skutočnej motivácie bojovníkov „Armády svätej vojny“ (SSA). Podobná motivácia v podmienkach Blízkeho východu môže byť maximálne u občianskych aktivistov, ale tí sa zvyčajne nezúčastňujú dlho bojových aktivít.

Celé bremeno bojov leží na tých, ktorým ideológia velí položiť za ňu svoj život. A to je fundamentálny islam, ktorým sa v arabskom svete prakticky nevyhnutne končí akákoľvek politická aktivita, či už boj za demokraciu alebo budovanie národného arabského štátu. Zo začiatku sa mnohé brigády SSA formovali z miestnych sunnitských banditov, u ktorých už z tohto dôvodu nemohla byť jasne definovaná ideológia. Mnohým z nich sa ale postupom času, stráveného na vojne, zapáčila skutočná motivačná ideológia. Stal sa ňou islamský fundamentalizmus.

Už od konca roku 2011 – začiatku roku 2012 sa z množstva bývalých bojovníkov SSA začali formovať džihádistické oddiely, ktoré sa tak otvorene definovali. Mnohí z bývalých bojovníkov SSA zostavili kostru známej džihádistickej skupiny „Front al-Nusra“ a iných, menej známych bánd. Proces prechodu bojovníkov zo SSA do džihádistických formácií prebieha doteraz. Na prvý pohľad sú bojovníci SSA a iní džihádisti jeden od druhého takmer nerozoznateľní. Príkladom je veľmi známy Abu Sakkar, ktorý pred kamerou zjedol srdce a pečeň zavraždeného sýrskeho vojaka, v čase nahrávky bol členom práve jednej z brigád „demokratickej“ SSA.

Abu Sakkar pojedá vnútornosti sýrskeho vojaka

Abu Sakkar pojedá vnútornosti sýrskeho vojaka

Po tretie, mnohé zoskupenia s očividne islamisticky orientovanými bojovníkmi využívajú vlajku SSA s cieľom obohatiť sa. Nazývajú sa Slobodnou sýrskou armádou len kvôli tomu, aby získali zbrane, ktoré oficiálne dodávajú USA „umierneným“ povstalcom“. Niektoré brigády, ako napríklad v meste Idlib, využívajú polohu a prestávajú sa zúčastňovať bojov, kontrolujú sklady na hranici s Tureckom a predávajú zbrane, dodané z USA, džihádistickým zoskupeniam. V decembri minulého roku „Front al-Nusrá“ dokonca predložil jednej z brigád SSA ultimátum, pokúšajúc sa dosiahnuť prerušenie predaja zbraní „Islamskému štátu“.

Zbrane dostávajú dokonca aj najviac radikálne brigády spomedzi SSA, ktoré absolútne neskrývajú islamistické názory. Napríklad Jabhad Ansar al-Islam (Front obrancov Islamu) dostávala cez kanály CIA protitankové rakety TOW na boj s tankami Asadovej armády. To, že zbrane sa dostávajú do rúk radikálov a potom môže byť využité na teroristické akty, tých, ktorí sú zodpovední za dodávky, neznepokojuje.

Protiraketový systém TOW v rukách sýrskych bojovníkov

Protiraketový systém TOW v rukách sýrskych bojovníkov

Po štvrté, keď sa USA, znepokojené hrozbou „Islamského štátu“, rozhodli bojovať s ním formou podpory zoskupení „umiernených sýrskych povstalcov“, nenašli nikoho,dokonca ani medzi tými, ktorých americkí inštruktori trénovali v táboroch na území Jordánska, a rozhodli sa začať program tréningu „umiernených povstalcov“ odznovu. V súčasnej dobe úspešne natrénovali 60 ľudí, ktorí dokázali zahynúť v plameňoch vojny na severe Sýrie.

„Front al-Nusrá“

Početnosť: 10 000 ľudí
Vodca: Abu Muhammad al-Julani
Ideológia: islamizmus, saláfizmus
Kľúčové heslo: status oficiálnej bunky „Al-Kaidy“ v Sýrii

Bojovníci "Frontu al-Nusrá"

Bojovníci „Frontu al-Nusrá“

„Jabhat al-Nusra“ (Front pomoci národu aš-Šama) je zoskupenie, ktoré bolo vytvorené začiatkom roku 2012 s podporou „Islamského štátu Iraku“. Zo začiatku tento fakt vedenie organizácie zatajovalo, a bol odhalený až po oficiálnom príchode Islamského štátu do Sýrie. Zoskupenie sa definovalo ako bunka „Al-Kaidy“ v Sýrii, a tak je to doteraz.

Zo začiatku „Front“ pozostával z miestnych sýrskych bojovníkov, ktorí otvorene prezentovali svoje radikálne názory, ale neskôr sa rast „Frontu al-Nusrá“ zabezpečoval ani nie tak prítokom miestnych „kádrov“, ale skôr prírastkom spoza hraníc: jednak z okolitých arabských krajín a Turecka, ale aj z Európy. Predtým, ako sa začalo popularizovať zobrazenie „Islamského štátu“ ako hlavného džihádistického zoskupenia, bola to práve „Nusrá“, ktorá priťahovala najviac zahraničných „dobrovoľníkov“.

Israfil Yilmaz z Holandska (zľava) vo Fronte Al-Nusrá

Israfil Yilmaz z Holandska (zľava) vo Fronte Al-Nusrá

V jej zložení bojuje značné množstvo prišelcov zo Severného Kaukazu a iných regiónov Ruska. Sú rozdelení medzi malé gangy v zostave „Nusrá“, ktoré fungujú viac-menej samostatne – takto funguje celé zoskupenie. Najviac známy je slávny „Jamaat Seyfullah Shishani„, pôsobiaci na území provincie Aleppo. Banda pod vedením Uzbeka Abu Ubaydaha al Madaniho má asi 150 ľudí, ktorí prišli z ruských regiónov – Čečenska, Dagestanu, Tatarstanu, Uzbekistanu a Tadžikistanu. Takých malých gangov sú v zložení „Nusrá“ stovky. Všetky sa skladajú z ľudí, ktorí majú len máločo spoločné so sýrskym ľudom.

Niektorí z bojovníkov sa vracajú domov, kde sa neprestávajú zaoberať prácou, na ktorú sú zvyknutí. V jari tohto roku bola napríklad v Belgicku odhalená činnosť skupiny Čečencov, žijúcich tam, z ktorých sa jeden vrátil zo Sýrie. Plánovali sériu teroristických činov, ktoré mali byť spájané s „Frontom al-Nusrá“, a nie s „Islamským štátom“, o ktorého teroristických plánoch hovoria európske médiá.

Vodca "Jamaatu Seyfullah Shishani" Abu Ubaydah al Madani

Vodca „Jamaatu Seyfullah Shishani“ Abu Ubaydah al Madani

Môže byť zavádzajúce, že „Front al-Nusrá“ bojuje s „Islamským štátom“. Niektorí by si mohli myslieť, že „Nusrá“ koná spoločne s „civilizovaným svetom“ v boji s nepredstaviteľnou hrôzou, ktorá sa skrýva pod skratkou „IŠ“. Toto si myslí americký generál David Petreus, ktorý je rok na čele CIA. Nedávno navrhol pomáhať „Al-Kaide“ v podobe „Frontu al-Nusrá“, aby spoločnými silami rozdrvili „Islamský štát“.

Poprava ženy v červenej bunde bojovníkmi "Frontu al-Nusrá". Médiá pripísali túto vraždu "Islamskému štátu".

Poprava ženy v červenej bunde bojovníkmi „Frontu al-Nusrá“. Médiá pripísali túto vraždu „Islamskému štátu“.

Na úrovni ideológie sa „Nusrá“ snaží o to isté, o čo sa snaží IŠ – zaviesť právo šaría, zriadiť kalifát a rozšíriť ho po celom svete. Vražda ženy v červenej bunde (na fotografii), z ktorej médiá automaticky obvinili „Islamský štát“, je v skutočnosti práca „Frontu al-Nusrá“. Barbarské popravy v „Islamskom štáte“ a na území kontrolovanom „Frontom al-Nusrá“ sa odlišujú len v detailoch.

Jediný vážny rozpor medzi IŠ a „Nusrá“ je v neochote ustúpiť jeden druhému. Trenice medzi zoskupeniami začali ešte v apríli 2013, keď sa „Islamský štát“ oficiálne usadil v Sýrii a vyhlásilo „Front al-Nusrát“ za svoju súčasť. Vodca „Nusrá“ Abu Muhammad al Jaulani bol kategoricky proti tomu, a kvôli tomu, aby si udržal určitú nezávislosť, zložil prísahu ideovému vodcovi „Al-Kájdy“ Aymanovi al Zavahrímu. Koncom roku 2013 ambície vodcov IŠ a „Nusrá“ vyústili do totálnej vojny medzi IŠ na jednej strane a koalíciou bánd, vedených „Frontom al-Nusrá“, na strane druhej.

Koalícia „Islamský front“

Početnosť: okolo 70 000 ľudí
Vodcovia: Ahmed Abu Issa, Zahran Alloush
Ideológia: islamizmus, saláfizmus
Kľúčové heslo: podpora krajín Perzského zálivu

„Islamský front“ (IF) je ďalšia známa koalícia zoskupení, ktorá bojuje proti sýrskej armáde. Bola vytvorená v novembri 2013 na základe niekoľkých vplyvných radikálnych formácií. Základ organizácie vytvorili: „Ahrar ash-Sham„, „Jaysh al-Islam“ a „Liwa al Tawhid„.

Bojovník "Islamského frontu"

Bojovník „Islamského frontu“

Nikto zo všetkých častí koalície neskrýva svoje islamistické názory. Rozdiel medzi „Frontom al-Nusrá“ a „Islamským štátom“ spočíva v zámere „vymedziť sa džihádom“ výlučne na území Sýrie, s cieľom vytvorenie „islamského emirátu“ a nastolenia šariátu. „Islamský Front“ sa rozhodol nesiahať na myšlienku celosvetového Kalifátu.

Zahran Alloush so zošitom Hello Kitty

Zahran Alloush so zošitom Hello Kitty

V každom prípade, podľa vyjadrení vodcov koalácie, napríklad veliteľa „Jaysh al-Islamu“ Zahrana Allusha, považujú Usámu bin Ladina za svoj ideál a bojovníkov „Frontu al-Nusrá“, s ktorými vykonávajú spoločné operácie, považujú za „bratov“.

Bojovníci "Ahrar ash-Shamu"

Bojovníci „Ahrar ash-Shamu“

Nehľadiac na to, že podľa svojich vyhlásení sa zoskupenie zameriava na vnútrosýrske záležitosti, v jej zložení bojuje značné číslo zahraničných bojovníkov.

Zoskupenie je vinné v zločinoch proti civilnému obyvateľstvu. Napríklad v decembri 2013 bojovníci „Islamského frontu“ spolu s „Frontom al-Nusrá“ vykonali masaker v pracovnom tábore Adra blízko Damasku. Množstvo jednotlivých popráv na základe náboženskej neznášanlivosti sa nedá vyčísliť. Zoskupenie „Jaysh al-Islam“, ktoré pôsobí v obkľúčenej oblasti východne od Damasku (Východná Guta), sa rozhodlo zabaviť všetky potraviny a pitnú vodu, ktoré sa dostanú cez blokádu, aby ich využili pre svoje potreby. Civilné obyvateľstvo miest pridružených k Damasku musí hladovať. Práve bojovníci „Liwy al Tawhid (súčasť Islamského frontu) už takmer dva roky zadržiavajú v zajatí Rusa Konstantina Žuravleva.

Konstantin Žuravlev v zajatí u "Liwa al Tawhid"

Konstantin Žuravlev v zajatí u „Liwa al Tawhid“

Opakovane sa zaznamenali fakty o skutočnosti, že „Islamský front“ dostáva podporu od krajín Perzského zálivu – ide hlavne o zbrane a peniaze. Podozrenia, že dostávajú zásielky zbraní zo Spojených štátov viedli k tomu, že v informačnej vojne „Islamský štát“ označuje „Islamský front“ len ako „Dolárový front“.

Táto koalícia, rovnako ako „Nusrá“, bojuje s „Islamským štátom“, ale ani nie z ideologických dôvodov alebo kvôli „vojne s terorizmom“, ale kvôli boju o moc a vplyv, vykonávajúc tak spojenecký dlh pred „Frontom al-Nusrá“.

Ostatné

Menších zoskupení je v Sýrii ohromný počet. Ak by bol ich plný súpis s krátkou charakteristikou vydaný knižne, objemom by bol porovnateľný s románom „Vojna a mier“, preto navrhujeme sústrediť sa na niekoľko z nich.

„Junud al-Sham“ (Vojaci Levantu) je pomerne známe zoskupenie, za hlavu ktorého je považovaný Muslim Abu Valid Shishani, bývalý čečenský bojovník, ktorý bojoval po boku so Šamilom Basajevom.

Muslim Abu Valid Shishani

Muslim Abu Valid Shishani

Toto zoskupenie, pozostávajúce hlavne z rodákov zo Severného Kaukazu, Turecka a nemeckých moslimov, pôsobí v provincii Latakia. V marci 2014 sa „vyznamenala“, keď sa zúčastnila na útoku, uskutočnenom na tureckom území v meste Kessab, osídlenom Arménmi, práve v tejto provincii. V dôsledku útoku zomrelo mnoho civilistov a mesto bolo bojovníkmi vyrabované.

„Ansar Dine“ je ďašou koalíciou zoskupení, vytvorená pre koordináciu „džihádu“ na severe Sýrie. Zahŕňa v sebe „Jaish al-Muhajireen wal-Ansar“ (Armádu emigrantov a podporovateľov), „Harakat Sham al-Islam“ (Islamské hnutie Levantu) a „Harakat Fajr ash-Sham al-Islamiya“ (Islamské hnutie úsvitu Levantu). Ak posledné dve menované brigády pozostávajú najmä z Arabov, tak „Jaish al-Muhajireen wal-Ansar“, vytvorené v lete 2012, je zoskupenie s prevažne rusky hovoriacimi bojovníkmi zo Severného Kaukazu a Strednej Ázie. Donedávna bola považovaná za „oficiálne predstaviteľstvo“ „Kaukazského Emirátu“ v Sýrii.

Moment vzniku Ansar Dine

Moment vzniku Ansar Dine

Ideológia všetkých predstavených zoskupení je identická s názormi „Frontu al-Nusrá“. Prečo sa nespojili do jedného celku, je len rečníckou otázkou. Mnohé z malých „brigád“ pôsobiacich v Sýrii vyzerajú byť len obyčajnými bandami, ktoré bojujú medzi sebou navzájom kvôli kontrole nad dodávkami zbraní a vzťahy si vyjasňujú spôsobmi, náležiacimi klasickým banditom s miestnym koloritom.

Americký TOW v Latakii

Americký TOW v Lataki

Mýtus o „demokratickej sýrskej opozícii“ sa už pre niektorých predstaviteľov západného zriadenia rozplynul, ale doteraz sa úporne podporuje a replikuje v mediálnej sfére. Deje sa tak aj kvôli odôvodneniu nekompetentnej politiky v sýrskej otázke, ktorá priviedla nielen k vzniku „Islamského štátu“, ale aj iných bánd, ktoré nepredstavujú pre svet o nič menšiu hrozbu ako „IŠ“. V dôsledku tieňa Islamského štátu mnohí nepozorujú, že aj prakticky všetky ostatné zoskupenia v Sýrii sú potenciálne ďalšie „Islamské štáty“, ktorým sa len jednoducho až tak nedarí.

Alex Petrovič, prevzaté z Live Journal, z blogu „Je to inak

Zdroj:

9 komentárov

 • Pingback: Vyhrážky smerom k Rusku v Sýrii sa stupňujú – MEDZIČAS

 • toto som sem musel dat, to aby sme vedeli co su umierneni zac
  ako spravne riesenie vidim pouzivat na umiernenych vojakov umiernenu municiu 🙂

  ——————————————————————————————————————————————–
  Islámský stát si zavražděného novináře koupil od ‚umírněných povstalců‘
  ——————————————————————————————————————————————–

  DAMAŠEK/WASHINGTON Amerického novináře Stevena Sotloffa, jehož brutálně zavraždila radikální skupina Islámský stát (IS), prodali lidé z umírněnější skupiny, která bojuje proti režimu v Damašku. Zpravodajské stanici CNN to řekl mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi.

  Radikálové prý Sotloffovo jméno dali na seznam osob spojovaných s pumovým útokem na jednu nemocnici. Když se pak žurnalista objevil na hranici, zatelefonoval „někdo z hranice lidem z Islámského státu, kteří pak postavili falešný zátaras, aby Steven a jeho lidé nemohli uniknout“, tvrdí Barfi. „Domníváme se, že takzvaní umírnění povstalci ho Islámskému státu prodali za 25 000 až 50000 dolarů (537 000 až 1,1 milionu korun),“ dodal. Informaci prý získal od dobře informovaných zdrojů v Sýrii.

  Barfi kritizoval americkou vládu za to, jak s rodinou jednala. Administrativa prý pohlížela na Sotloffa stejně jako na jeho kolegu Jamese Foleyho, jehož IS zabila také, jako na „pěšáky“ v politické hře. Zástupci vlády podle něj lhali veřejnosti, když tvrdili, že rodiny jsou pravidelně informovány o vyšetřování osudu obou žurnalistů.

  Přejíždění s rukojmím? Americká administrativa prý lhala

  Po zveřejnění videa s vraždou Foleyho, na němž se Sotloff objevil ještě živý a jako další možná oběť, vznesla prý Sotloffova rodina na vládu „specifický požadavek“, ale nebylo jí vyhověno. Oč přesně šlo, mluvčí odmítl říci s tím, že by to mohlo ohrozit životy dalších rukojmích.

  Podle Barfiho americká administrativa lhala, když tvrdila, že únosci s rukojmími stále přejíždějí. Zpočátku prý je drželi na jednom místě.
  Vražda válečného zpravodaje Jamese Foleyho.

  „Myslíme si, že Bílý dům a tajné služby jsou zapleteny do širší hry byrokratických půtek a že Jim a Steve byli pěšáky této hry. To není spravedlivé a budou-li na veřejnost dále unikat informace, Sotloffova rodina bude muset promluvit a uvést věci na pravou míru,“ řekl Barfi.

  Hnutí Islámský stát vraždy oba Američanů označilo za odvetu za americké letecké operace proti islamistům v Iráku. Několik členů amerického Senátu v pondělí předložilo návrh zákona, který by vypsal desetimilionovou odměnu za informaci o komkoli, kdo má podíl na Foleyho a Sotloffově smrti.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/zavrazdeneho-novinare-prodali-islamskemu-statu-umirneni-povstalci-1g6-/zpravy-svet.aspx?c=A140909_133310_ln_zahranici_jci

 • Knieza Myskin

  Po jednom takomto stretnutí sa mi prihovoril člen regionálnej vlády, ktorý má na starosti energetiku. Hovoril po rusky a bol to asýrsky kresťan, ktorý študoval ropné inžinierstvo ešte v Sovietskom zväze. Diskutovali sme aj o aktuálnom Rusku a minister konverzáciu zakončil vetou: „Viete, ak nám je dnes niekto schopný pomôcť, tak je to Rusko.“

  https://www.postoj.sk/5898/da-sa-syria-zachranit

 • Juraj, DAKUJEM za toto zaujimavo zhrnute info….

 • „V řadách IS začala po ruském bombardování panika a dezerce. Asi 600 žoldnéřů opustilo své pozice a snaží se dostat do Evropy,.“ – řekl náčelník hlavního operačního ředitelství generálního štábu ruských ozbrojených sil, generál Andrej Kartapolov, s odvoláním na zpravodajské informace.

 • Pingback: Ako to vyzerá, keď niekto Rusov nemá rád. | MEDZIČAS

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Pravda o “umiernenej sýrskej demokratickej opozícii”

Pridaj komentár