Prečo Amerika potrebuje vojnu s Ruskom?

Mnoho geopolitických aktivít nemá príliš hlboký základ. Niektoré z nich sú zapríčinené úplne triviálnymi pohnútkami.

Aj keď cely svet žije v tomto momente stupňujúcou sa krízou v Sýrii, kde napätie medzi Ruskom a USA začína pripomínať karibskú krízu, Amerika žije iným príbehom. Prezidentské voľby sa blížia k finišu a dopredu určený kandidát elity, Hillary Clinton, nemá zvolenie isté. Prieskumy oficiálnych agentúr síce väčšinou uvádzajú jej mierny náskok, ale v online hlasovaniach s desiatkami tisíc účastníkov, Donald Trump poráža zástupkyňu demokratov drvivou väčšinou.

Ako je možné zabezpečiť, aby vyhral „náš“ kandidát, ked je viac ako zrejmé, že súper dokonale vystihol nálady voličov a tým získal ich väčšinovú podporu? Ak si odmyslíme falšovanie volieb (už sa spomína aj táto alternatíva), potom treba analyzovať zdroje podpory, silné stránky protivníka a zatlačiť tam, kde nemá dosah.

Trump vo svojej kampani odráža strach Američanov o svoju budúcnosť, o prácu, kvalitu života. Sľubuje radikálnu zmenu orientovanú na návrat Ameriky ku koreňom. Je to hlavne vnútorná politika, ktorá Američanov trápi a kde Trump prináša nádej na zlepšenie.

Hillary Clinton stavia na témach, ktoré v skutočnosti nič neriešia. Z proklamovanej podpory homosexuálov či moslimov, sa bežný Američan nenaje. Práve kvôli nutnosti vytvoriť tému magicky priťahujúcu pozornosť voličov je nutný obrovský medzinárodný konflikt.

Celé roky je démonizovaným nepriateľom Rusko. Je len prirodzené využiť „naštvaného medveďa“ na vyvolanie strachu ľudí, čím sa dočasne prekryje strach z americkej šedivej prítomnosti. Vláda USA je dnes v ostrej konfrontácii s Ruskom na Ukrajine a v Sýrii. Bezpečnejšie z hľadiska možnej eskalácie až k použitiu jadrových zbraní, by bolo vyvolať vojnu na Ukrajine, kde by bábková ukrajinská vláda mohla hneď po vyvolaní vojny s Ruskom uplatniť rovnaký postup na legalizáciu americkej pritomnosti v krajine, ako to spravila sýrska vláda s Rusmi. Stačí len pozvať americkú armádu a s jej podporou a pod jej záštitou útočiť.

Zdá sa však, že stratégovia zvolili náročnejšiu variantu. Vojna bude v Sýrii a americké vzdušné sily budú musieť prerážať sformovanú protivzdušnú obranu. Na zemi zas budú musieť zaplaviť teroristov zbraňami vyššieho stupňa. Bežnou konfekciou by sa mali stať MANPADy (ručné protiletecké komplexy) na zostreľovanie nízko letiacich cieľov, komplexy TOW na ničenie obrnených vozidiel, pokročilé prostriedky prieskumu a elektronického boja. Myslím, že ak má byť vojna úspešne použitá ako volebný nástroj, musí začať čím skôr.

Problémom takejto operácie je čas na zásobenie a výcvik. Jej začiatok musí byť plánovaný mesiace dopredu. Sú dve možnosti. Buď nie je nič naplánované a potom bude vojna fingovaná, obmedzí sa len na niekoľko náletov amerických stíhačiek na sýrske pozície s cieľom vyprovokovať odvetu a nechať zostreliť aspoň jedno lietadlo. Ideálny pilot je v tomto prípade mŕtvy pilot, keďže sa bude dať využiť v predvolebnej propagande neobmedzeným spôsobom. Ak by však náhle vypukla pozemná vojna v obrovských rozmeroch, znamenalo by to, že Pentagon túto stratégiu pripravoval dlhodobo.

Je scenár vojny ako nástroja na volebnú výhru reálny? Uvidíme. Sám za seba dúfam, že ide len o fikciu. Nakoniec, aj na americkej strane si uvedomujú riziká a dokonca už aj New York Times, jedna z hlásnych trúb amerických neoconov, pred zásahom v Sýrii varuje.

25 komentárov

 • Treba získať čas a dostať neokonov na okraj spoločnosti a sveta. Treba aby si najmä amíci uvedomovali CuiBono a, že oni sú kľúčom zachovania sveta!

 • Knieza Myskin

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/10/13/kocky-su-hodene/

  Rusi svojim manévrovaním, získavali čas. Nedali sa vtiahnúť do žiadnych ua-pascí. Dva roky sa pripravovali, prezbrojovali, cvičili a odstraňovali chyby v koordinácii vojenských a civilných zložiek, pre prípad fungovania vo vojnovom stave. Teraz ukázali, že čas ustupovania sa skončil a že sú pripravení. Nech si naši analytici spomenú na ťaženie Napoleona a druhú svetovú. Ak by sa Rusi s nimi pustili do nerovného boja hneď na začiatku vojny, v prvej bitke by boli rozprášení a bolo by po všetkom. Miesto toho získavali čas, robili presne to, čo robia teraz a potom sa prechádzali po Paríži a Berlíne.

  Takáto stratégia nie je nová a tak je to aj v živote. Spisovateľ Charles Francis Haanel, to vo svojej skvelej motivačnej knihe, už v r. 1910, zhrnul: „Ak nemáte v úmysle spraviť nejakú vec, tak radšej ani nezačínajte a keď už začnete, dotiahnite to navzdory všetkému až do konca. Ak sa rozhodnete niečo spraviť, tak to aj urobte. Nenechajte už nič a nikoho, aby do toho zasiahol. Vec je vysporiadaná a urobená. Kocky sú hodené…diskusia skončila.“

  • Knieza Myskin

   Docela rád si oddechnu od kampaně vedené českými novináři za zvolení Hillary Clintonové prezidentkou USA. Vzhledem k tomu, kdo vše se zasazuje o její zvolení, ať už se jedná o české novináře nebo čelné politiky z EU, začínám mít z jejího zvolení hrůzu.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/10/14/volby-prezidenta-v-usa/

   V každém případě zůstává otázka, proč čeští novináři tak vehementně bojují za zvolení Hillary Clintonové v české společnosti. Zajímavé je, že všichni, kdo v prezidentské volbě horovali pro Karla Schwarzenberga, nyní se stejnou vehemencí horují za Hillary Clintonovou. Jakoby taková kampaň měla v ČR nějaký smysl, když prezidenta USA volí občané USA a těch v ČR opravdu moc není. Tak proč tak vehementně přesvědčují populaci české kotlinky, moravských a slezkých úvalů, o jak skvělou kandidátku jde?

   Přesto zůstává otázka, proč čeští novináři tak vehementně píší na obhajobu Hillary Clintonové. Počátkem srpna jsme ji řešili https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/08/09/hillary-a-bdele-oko-aktualne-cz/, ale výsledek přesto nevysvětlil všechny otázky.

   Až poslední vývoj, kdy se stupňující se volební kampaní za zvolení Hillary Clintonové v českých médiích dává odpověď na poslední otázku, proč se čeští novináři tolik snaží psát na podporu H. Clintonové.

   Důvod tkví v jiném článku, a to https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/06/06/kolik-stoji-cr/. Přesněji tím důvodem je velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro, který podporuje kandidáty Demokratické strany už hodně dlouho. … musí Andrew Schapiro ukázat, že má situaci v ČR pevně v rukou.

   Ostatně, jako člověk pevně spojený s Demokratickou stranou, musí stát Andrew Schapiro za svými kandidáty. A tak přikázal a poslušní čeští řiťolezci píší a píší. Mnozí z těch starších si vzpomněli na svá mladá léta, kdy osvědčovali podobnou ideologickou neochvějnost vůči SSSR, oprášili staré metody a změnili jen některá slova.

   Andrew Schapiro H. Clintonovou podporovat musí. Stejně se ale nemusí chovat čeští novináři. Ti mohou psát zcela nestranně. Hlídací psi demokracie? Upištění domácí mazlíčci jsou to, žádní novinářští rafani, kteří by si zasloužili Pulitzerovu cenu.

   Protože pokud jsou v prostředí sympatizantů Demokratické strany za etalony diplomatického jednání považovány výroky Andrewa Schapira (http://www.lidovky.cz/dvere-na-hrad-ma-zavrene-vratil-zeman-americkemu-velvyslanci-za-jeho-kritiku-1s2-/zpravy-domov.aspx?c=A150405_115033_ln_domov_sk), je Donald Trump klasickým kandidátem amerického střihu, kterému jen nepřejícní soupeři vyčítají hulvátství. Zajímavé je, že Hillary Clintonové, na které není pravý ani její úsměv, vůbec nevyčítají hrané jednání. Přitom vše, co Hillary Clintonová dělá, říká, ukazuje a myslí si, je ostentativně falešné. Přirozenost není její vlastností. Buď jde o produkt mediálních poradců nebo jde o nejvhodnější osobu do role poslušné loutky.

   Jména, která v ČR vedou volební kampaň za H. Clintonovou, ve mně vůbec nebudí důvěru. Jde o stejnou sortu lidí, která s naprosto stejnými argumenty apelovala na hloupý lid, aby zvolil prezidentem Karla Schwarzenberga.

   Můžete to zkusit, ale ani po hodně dlouhém přemýšlení jsem nenašel vůbec nic z pohledu občana ČR, proč by Hillary Clinotnová měla být lepším prezidentem USA než Donal Trump. Nám to může být totiž úplně jedno s tím rozdílem, že bychom si měli přát kandidáta, který nerozpoutá světový válečný konflikt.

   Prezidenta USA si zvolí občané USA a nikomu jinému do jejich volby vůbec nic není. Ale budu rád, až se 8. listopadu 2016 otevřou volební místnosti a hysterická kampaň českých novinářů konečně skončí.

  • Knieza Myskin

   Americká delegácia z komisie OSN pre ľudské práva odišla do Sýrie, aby zistila vážnosť situácie v okolí Damašku. Výsledky pozorovaní pre americkú vládu nevyzneli veľmi pozitívne. Americká delegácia totiž obvinila svoju vládu z podpory terorizmu ako aj z propagandy namierenej proti legitímnej Sýrskej vláde Bašára Asada.

   http://www.hlavnespravy.sk/americka-delegacia-v-syrii-sa-postavila-proti-vlastnej-vlade-a-obvinila-ju-z-podpory-terorizmu-a-klamlivej-propagandy-voci-asadovi/845479

   https://youtu.be/PryN7sHWvG8

 • myslím, ako tu spomenul tartus, že ide o polarizáciu spoločnosti. Počiatočný problém je obchod – výnosný obchod s plynom. Máme tu dve plánované vetvy plynu do najväčšieho marketplace „Europy“ . Bližšie na http://www.eposweb.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=236:geopolitics-turkey-and-the-pipeline-war-in-syria&Itemid=65 . Jednu spravuje rusko /Iran, Irak, Syria/ a druhú amerika / Katar, Turecko /. Z globálnej strategie a ťahoch doposiaľ Vám vyjde prečo je tak zapálené rusko a amerika v Sýrii ? 🙂 Obe vetvy sa v nej križujú…. Ostatné finálne reakcie oboch veľmocí vo svete ste tu už prebrali, no jadro problému je vždy business. Obe strany drvia vabank – už sú v tom nasolené nemalé peniaze a zaroveň sa porieši aj postavenie vo svete. Netipujem, ale moja prognóza mi napovedá, že amerika ak sa nechá naťahovať časom zažije downgrade cez ekonomiku, rusko ju globálnou stratégiou prevyšuje – potiahnutie turecka na svoju stranu /pomoc s pučom prichádzajúcimi „dovolenkármi“ v lietadlách z ruska…, Syria sa zatiaľ tiež drží spojenectva, v Iraku sa v spolku s kurdami začínajú poslednými dňami tiež očisťovať od zašpinených islamistov – samoška strelivo a búchačky dodá rusko, Irán je za od počiatku – veď to štartuje od nich /k tomu tie posledné reakcie ich prezidenta na wahábistov pzn. Katar + Saudská Arabia zo strany druhej a konkurenčnej/ . Amerika je na tom dosť sproste – musím ten výraz. Kopli sa svojou ješitnosťou. Poštvaním Europy proti rusku, vytvorili vlastne najväčší a najsilnejší zväzok Rusko – Čina. Ukrajina je sice predpripravená, no banda hlupákov z europy už ani nemá chuť bavkať sa rozkazovaním na dvoch pieskoviskách. Má sama svoje problémy s novými opálenými naplavencami a pochôdzkármi z juhu. Plus do toho vydieračky USA cez ekonomické páky na nemecko /VW, Detche Bank…./, proste europu postupne začína pobolievať riť na tomto divadle z presadania v hľadisku a sama si uvedomila, že je niktoško v globálnej stratégii a jediné, prečo sa s ňou vôbec niekto baví je, že združuje najväčší počet konzumentov na planete, ktorú treba živiť, šatiť, a kúriť im v peciach a autách…. Proste statok udržiavaný v absolutnej demoralizacii, už ani nevediac, ktorá diera na svojom tele /či spodná, alebo vrchná je dôležitejšia ?!/ Stačí, keď ma „olajkujete“, „opalcujete“, a ja Vám potom pošlem selfie niekde z malej prdeli – ale dôležitej zvanej Brusel. Tam sú totižto hlavní byinseminátori tohoto zahnojeného zväzku chovaného na konzum …. na poslednú otázku o „dierach“ som napovedal viac zmyselne vo vete predchodzej 😀

 • Žiaden zasratý, tzv. profesionálny amícky vojak nikdy nebude bojovať s Rusom! Amíkov vychovávajú, že vojna je dobrý džob, ale Rusi si vychovávajú vlastencov tak, že – život vojaka je nástroj na obranu vlasti! Bodka! Amíci už z podstaty veci musia podvedome cítiť, že na druhej pologule, alebo v prípade plochej Zeme – v inom kvadrante oddelenom oceánom, nemajú z podstaty veci čo robiť. Ten morálny imperatív obrany je vždy víťazný!
  6 priorít riadenia sveta – 6. úroveň – vojna a hrozba vojnou – najrýchlejší, ale najmenej efektívny
  spôsob riadenia

  • Myskin – nepustilo ma to pod teba, takže to radím pod seba – komunikačné problémy sú súčasťou chemtrails ionizácie – tiež mi vypadáva mobil – doma ho ruším kvôli ich signálom, ale vypadáva to aj vonku z baráku. Zatiaľ funguje dobre len „drát“. A Linux!

  • trepeš -nedá sa to počúvať.

 • Musím se vrátit k předvčerejšímu Dualogu na Slobodném vysielači. To nebylo jen nějaké obyčejné vysílání. Všechno začalo tím, že jsem se asi tak 10 minut před začátkem, jako vždycky, připojil na svůj Skype a čekal
  Najednou se mi Skype sám od sebe odpojil a požádal o nové přihlášení. Což by byla sranda, kdyby se přihlásit šlo. Nešlo, prostě mi to nebralo heslo. Ani když jsem restartoval počítač, ani když jsem bleskově odinstaloval Skype a nainstaloval program znovu. Prostě – ani jsem si neškrtnul. Totéž s náhradním Skype účtem, který máme v rodině k dispozici… A stejně se choval i můj mobil. Skype out. Borísek to vyřešil tím, že mi zavolal na mobil a první část relace jsme vypravili touhle cestou. Jenže najednou, i přesto, že můj telefon ukazoval plnou kvalitu signálu, mne Boris i posluchači SV SK přestali slyšet. Opět, at jsem já i moderátor dělali cokoli. Nakonec jsme pořad dorazili přes spojení na pevnou linku…
  Možná, že mám opravdu schýzu, ale těch náhod bylo nějak moc! A nějak všechny najednou. Zejména tehdy, když včera ráno jsem bez problému oba Skypy nastartoval na první dobrou a mobil také fungoval bez závad. Aniž bych cokoli udělal nebo změnil oproti čtvrtečnímu večeru….

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/10/08/ze-syrie-mi-naskakuje-husi-kuze/#more-946991

  Mozna pricina nefunkcnosti spojenia ?
  ——————————————————

  Moderátor mezi nás hodil v tom okamžiku naprosto čerstvou dynamitovou nálož. Totiž prohlášení mluvčího ruského generálního štábu ohledně možné supereskalace v Sýrii. Já ho sem dám v plném znění:

  Moskva 6. októbra (TASR) – Ruská armáda varovala dnes Spojené štáty pred útokmi na sýrske vládne sily a uviedla, že je pripravená použiť svoje vlastné zbrane na ochranu sýrskych vojakov. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

  Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov varoval, že príslušníci ruskej armády nebudú mať čas skontaktovať sa s americkou stranou, ak uvidia rakety letieť na terč. Naznačil tak, že v prípade útoku na sýrske sily Rusi úder opätujú.

  Konašenkov vyjadril obavy nad správami v médiách, podľa ktorých Washington údajne zvažuje nálety na sýrskych vojakov. Dodal, že údery na oblasti kontrolované sýrskou vládou by mohli ohroziť tamojšie ruské sily.

  Minulý mesiac zahynulo pri nálete koalície vedenej Spojenými štátmi viac ako 60 sýrskych vládnych vojakov. USA vtedy vydali vyhlásenie, že ich usmrtenie bolo neúmyselné a útok bol cielený na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), čo však Moskva spochybňuje.

  A komentoval to tak, že mu, z vývoje v té neštastné zemi, naskakuje husí kůže a co my dva jako na to… Bez okolků jsem odvětil, že mě také, ale nikoli od čtvrtečního večera, ale už nějaké tři týdny. Konkrétně od okamžiku, kdy došlo k onomu americkému bombardování pozic syrské vládní armády a následně naprosto nelogicky a nesmyslně byl zasažen humanitární konvoj OSN, z čehož Západ promptně obvinil Rusko a syrského prezidenta a vše bylo zesilováno prohlášením Vysokého komisaře pro uprchlíky OSN, že OSN by měla zásadně změnit pravidla pro chod Rady bezpečnosti, kde by v určitých případech mělo být zrušeno právo veta jejich stálých členů. S jasně nataženým ukazováčkem na Rusko a Čínu.. Ale korunu všemu nasadily informace z amerických zdrojů, že k projednávaným variantám vysokých činitelů ve Washingtonu patří útok na startovací plochy syrských vojensko-vzdušných sil raketami s plochou dráhou letu a dalšími dalekonosnými zbraněmi. Byl také vysloven návrh provést operaci tajně, aby se předešlo námitkám Bílého domu proti útokům na pozice syrského režimu bez schválení Rady bezpečnosti OSN.

  Kromě toho, tvrdí noviny, že zástupci CIA a Společného výboru náčelníků štábů podpořili možnost „kinetických“ akcí, směřujících proti vedení Sýrie. Zároveň se v těchto strukturách domnívají, že pád Aleppa může ohrozit „protiteroristické cíle Ameriky a Sýrie“, řekl další novinový zdroj. Přitom je málo pravděpodobné, že Obama schválí letecké útoky, zdůrazňuje Washington Post.

  Na kteroužto informaci reagoval onen mluvčí ruského genštábu.

  Že nejde o planý poplach o hru svalů dávaly tušit v minulém týdnu i jiné signály -Rusko nejdříve potvrdilo informace Fox News, že v Sýrii instalovalo další protivzdušný a protiraketový systém S 300, ačkoli už tam má od tureckého sestřelu S 400 Triumf a jeho středomořskou flotilu, patrolující před syrským pobřežím, posílila raketová korveta Miráž, která na rozdíl od dalších dvou podobných plavidel, není vyzbrojena střelami s plochou dráhou letu Kalibr, nýbrž protilodním raketovým systémem Malachit… Tohle prostě ukazuje, že Moskva bere situaci, která se v Sýrii vytvořila, mimořádně vážně a že činí závažné preventivní kroky pro posílení schopností svých leteckých a námořních jednotek odrazit nenadálý raketový nebo letecký úder. A že něčeho takového nejsou, ani v nejdivočejších snech, schopni islamisté netřeba vykládat!

  Troufnu si, ve shodě s Borisem, tvrdit, že takhle vyhrocená politická situace nebyla ani za Kubánské nebo Berlínské krize!

  • Co že to také napsal Washington Post?

   Kromě toho, tvrdí noviny, zástupci CIA a Společného výboru náčelníků štábů podpořili možnost „kinetických“ akcí, směřujících proti vedení Sýrie. Zároveň se v těchto strukturách domnívají, že pád Aleppa může ohrozit „protiteroristické cíle Ameriky a Sýrie“

   Nechtějte po mně, abych vám vysvětlil protimluv typu protiteroristické cíle Ameriky a Sýrie.. Neumím si představit že současná Sýrie, myšleno ta vládní, má cokoli společného s USA. Ale klíčová slova jsou tato

   Zároveň se v těchto strukturách domnívají, že pád Aleppa

   Ano, to je to oč tu běží! O to, co by fakticky představoval pád Aleppa. Kdyby nastal, tak tzv. umírněná opozice jednoznačně ztratí jakýkoli politický potenciál. Ovládala by jen určitá území na venkově. Aleppo ji dělalo a dělá tzv. tauglich pro rokování o syrské budoucnosti. Bez kontroly alespon nějaké části, tohoto největšího syrského města, ztrácí jakoukoli legitimitu. A Američané tvář. Protože zkrátka do snahy sesadit Assada investovali příliš mnoho kapitálu , peněz a zejména svou reputaci jediné supervelmoci.

   Jestliže nyní Assad, s ruskou pomocí, dobude tuto město, je nezpochybnitelným vítězem a suverénem v zemi. V otevřeném terénu se umírnění nemají šanci udržet.Ne bez krytí v zástavbě, ne bez civilních štítů, atd. Tohle Američané vědí. Proto tlačili opakovaně na příměří, proto byl jejich boj proti Islámskému stát takový, jaký byl, proto trpěli podporu IS ze strany svých blízkovýchodních spojenců. Vše s cílem – řekli jsme, že Assad musí padnout, tak musí padnout! Stůj co stůj a bez ohledu na to, kdo a jakými prostředky to provede. IS byl a je nepřítelem v Iráku, ale v Sýrii? Zde funguje jako hlavní ozbrojená protiassadovská pěst.

   Je obecným názorem, že dojednané rusko americké syrské příměří zkrachovalo zejména díky tomu, že Američané nedokázali identifikovat a oddělit ty své údajné „umírněné“ od tvrdých islamistů z IS nebo Al Nusry v Aleppu. Vůbec se nedivím. Tohle je zřejmě možné někde v nejsevernějších syrských provinciích podél tureckých hranic. Ale nikoli v Aleppu. Zde ti umírnění bojují s Nusrou a IS vedle sebe, bok po boku! Navzájem se potřebují, aby nějak přežili. Nusrá má ty tzv. umírněné jako živý štít. Mají, ti i oni, totiž úplně stejný cíl – nepřijít o tohle město. Kdyby ti tzv. umírnění konali jinak a odlišili a odpojili se od fanatiků, byla by jejich konečná porážka v Aleppu neodvratná. Protože IS a Nusra jsou prostě hlavními články obrany. Pokud by, s požehnáním USA, byly rozstříleny a rozbombardovány, samotná „umírněná “ opozice by pak už nic nezmohla. Musela by boj vzdát. Je příliš slabá a vojensky bezvýznamná. A USA? Ty byly před celým světem prostě absolutně pokořeny. Nejen , že by Assad, proti jejich vůli, zůstal a vládl Sýrii, ale celý svět by byl svědkem, poprvé od vietnamské války, že masivní americká podpora jedné straně dlouhého konfliktu k naprosto ničemu nevedla a jejich protegee, že utrpěli totální debakl.

   Tohle je momentálně ten klíčový faktor, který posouvá svět k poslední válce v dějinách – utrpěla by americká pověst a prestiž! Klíčový bod celé současné syrské války. Ačkoli kdo umí počítat a přemýšlet, vidí, že nejméně v Afghanistánu a nejspíš i v Iráku to prostě takhle stejně skončí. Jenže tam u toho nejsou aktivně jako protihráči -Rusové. Takže to půjde nějak okecat jako vítězní stažení…

   Tohle je – tragicky bohužel vrcholná světová politika v praxi.

  • Tohle je – tragicky bohužel vrcholná světová politika v praxi.

   Viz včerejší prohlášení Kerryho, že nálety Ruska syrské armády na Aleppo musí být souzeny jako válečné zločiny!!!! Zajímalo by mne, jak se chce Kerry vypořádat jednak s historickými precedensy typu bombardování Dráždan nebo Hamburku, nemluvě o Hirošimě Nagasaki, kdy bylo zcela vědomé zmasakrování civilistů součástí oficiální strategie jak vyhrát válku? Nejspíš poukazem na to, že to neplatí, protože to bylo historicky v době kamenné, ale že dnes už musíme být humánní… Je to sice naprosto pokřivená logika, ale budiž, zcela mimořádně ji přijmu. Na okamžik. Protože jsme zvědav, co udělá Kerry a jemu podobní se studií organizace Lékaři bez hranic, takto nositele Nobelovy ceny míru z roku 1999, která vyšla loni. K 10-tému výročí války v Afghanistanu a Iráku. Podle ní, mají Američané a jejich spojenci na svědomí přímo a nepřímo 1 300 000 civilních obětí. A v žádné z těchto zemích ani Putinovi ani Assadovi vojáci činní nejsou.. Co s tím Kerry udělá? zejména tehdy, když ředitel Lékařů bez hranic Gruber, v pátečním Interview ČT24, mimo jiné konstatoval – „když se podíváme na uplynulé roky, tak většinu těch útoků na nemocnice mají na svědomí čtyři z pěti členů Rady bezpečnosti OSN Ve válce v Jemenu za těmito útoky stojí Spojené státy a Velká Británie, které podporují letectvo Saudské Arábie, zatímco v Sýrii jsou vedoucí útočící silou Rusové.“

   Mimochodem – podle četných zdrojů se jak irácká armáda, tak kurdské milice chystají vyhnat islamisty z druhého největšího iráckého města Mosulu. Má dva miliony obyvatel. Ofenziva by měla začít každým dnem. Předpokládám, že je Američané v dobývání měst a budou letecky podporovat. Jsem zvědav, jak zabrání civilním ztrátám. A nebo se zase dočkáme jednoduchého vysvětlení, že jde o sice tragické leč nevyhnutelné kolaterální ztráty? Prostě, že není mrtvý civilista z války jako z války, protože ti syrští jsou výsledkem válečných zločinů?

  • Po zastavení spolupráce Ruska a USA ohľadne Sýrie, Washington rýchlo prešiel od odmietavých vyhlásení k priamym hrozbám na adresu Ruska a Sýrie, pričom americkí predstavitelia označujú kroky Rusov a Sýrčanov ako vojnové zločiny. O americkom žonglovaní s pojmami píše ruský server rusvesna.su

   Pritom sa ešte niekoľko týždňov dozadu zdalo, že Rusko i USA dospeli k zmysluplnému konsenzu a situácia smeruje k regulácii konfliktu. Dnes je však situácia diametrálne odlišná, preto sa k slovu dostali ruskí odborníci, ktorí okomentovali vyhlásenia “amerických partnerov”, týkajúce sa hrozieb a agresívnej rétoriky niektorých amerických politikov voči Rusku.

   Podľa Alexandra Asafova netreba takejto rétorike pripisovať väčší význam a treba ju chápať v širšom kontexte. USA sú pred prezidentskými voľbami, americkí voliči milujú teatrálnosť a silné vyhlásenia, ktorá ich intelektu vyhovujú. Štrnganie zbraňami považujú za prejav sily a rozhodnosti. Celá hystéria niektorých amerických predstaviteľov však poukazuje podľa Asafova na skutočnosť, že Rusko získalo dominantné postavenie a určuje pravidlá hry, s čím sa nedokážu niektorí predstavitelia USA vyrovnať.

   “Odhodili preto žoviálnu mentorskú masku učiteľov demokracie a rozhodli sa reagovať silovo. Zároveň však intelektuálne vyspelejšia časť politického a vojenského spektra v USA, ktorá umožnila tento šum v mediálnom priestore, sleduje reakciu svetovej verejnosti, na základe reakcie potom dokážu upraviť svoj ďalší postup na medzinárodnej scéne,” uzatvára svoje dôvody Alexander Asafov.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/10/08/ze-syrie-mi-naskakuje-husi-kuze/#more-946991

   ———————————————————————————————————————————–
   Som pozitivne prekvapeny ze Rusi su prave ti ktori reaguju umiernene a neeskaluju situaciu. Obranne zbrane a primerana pripravenost je pochopitelna avsak nestupnuju poziadavky a nemaju prehanene a silne gesta

 • Rusko už viackrát upozorňovalo USA, že vojenský kontingent RF pôsobí v Sýrii podľa medzinárodného práva, na pozvanie legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Legitímny sýrsky prezident Bašár Asad požiadal Rusko o pomoc, všetky ostatné akcie leteckých síl západnej koalície napriek tomu, že nie sú sankcionované zo strany Bezpečnostnej rady OSN, sú prejavom totálnej agresie proti suverénnemu štátu a príkladom banditského konania, ktoré je v rozpore s medzinárodnými zákonmi.

  http://www.hlavnespravy.sk/baterie-s-300-v-syrii-stavaju-usa-do-neprijemnej-pozicie/842276

  Rusko, ktoré nemieni nechať svojho spojenca Sýriu napospas protiprávnemu konaniu USA (podľa medzinárodného práva, USA nemajú čo v Sýrii pôsobiť), dňa 12.10.2016 na zasadaní Zväzu Ruskej Federácie prerokuje možnosti opätovného rozšírenia ruského leteckého kontingentu v Sýrii. Okrem toho Rusko zvažuje aj možnosť opätovného návratu na vojenské základne na Kube a vo Vietname. Ide o analogický krok, ktorý je odpoveďou na rozširovanie americkej vojenskej prítomnosti v blízkosti ruských hraníc.

  USA formálne nevyhlásili Sýrii vojnu a ani OSN neprijala rezolúciu, ktorá by povoľovala americkým vojskám pôsobiť na území Sýrie. Vojenské operácie, ktoré USA v Sýrii vykonávajú, sú podľa medzinárodného práva protizákonné.

  Vojnu proti Španielom na Kube a na Filipínach odštartovali články v tlači o “španielskych ukrutnostiach”, ktoré samozrejme neboli pravdivé a podložené. Takýto propagandistický scenár a “causus belli” používajú teda USA od roku 1898 a stal sa štandardnou výbavou ich mocenskej politiky.

  • Rusko tento týždeň pozastavilo platnosť dohody s USA o spolupráci vo vedeckej oblasti, konkrétne v jadrovej a energetickej sfére. Dohodu medzi Rusko a USA o spoluprácii v jadrovej a energetickej oblasti podpísali Rusko a USA dňa 16.9. 2013 vo Viedni. Odborníci prijali pozastavenie platnosti existujúcej dohody s veľkým znepokojením

   V uvedenom dokumente bol definovaný spôsob i možnosti spolupráce v oblasti využívania atómovej energie v mierovej oblasti. Spoločné skupiny mali spolupracovať v oblasti projektovania atómových elektrárni, využívania jaderných a radiačných technológii v medicíne a v priemysle, či v oblasti rozpracovania inovačných typov reaktívneho paliva a pod.

   http://www.hlavnespravy.sk/usa-chcu-chladnu-vojnu-dostanu-ju/841823

   Príčinou pozastavenia dohôd sa stala skutočnosť, že Rusko odmieta spolupracovať s USA v oblastiach, kde to je pre USA výhodné, pričom v iných oblastiach USA presadzujú voči Rusku politiku sankcií.

  • Zbigniew Brzezinski zasa pohrozil Rusku vojnou

   Bývalý poradca prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Zbigniew Brzezinski vyzval Baracka Obamu, aby varoval Rusko pred tým, aby nenapadlo Pobaltské štáty: pohrozil, že by to znamenalo vojnu pre Rusko

   http://www.hlavnespravy.sk/zbigniew-brzezinski-zasa-pohrozil-rusku-vojnou/841805

   • http://www.hlavnespravy.sk/udalosti-v-syrii-sa-mozu-skoncit-vojenskym-prevratom-v-usa/846710

    Na serveri globalresearch.ca vyšiel článok analytičky Adeyinka Makinde, ktorá žije a pôsobí v Londýne. Článok Adeyinky Makinde obsahuje niekoľko zaujímavých postrehov a informácii

    Podľa novinárky a analytičky nedávna tlačová konferencia generála Marka Millyho, terajšej hlavy štábu armády USA jej pripomenula scénu s filmu s Burtom Lancasterom z roku 1964 s názov “Sedem dní v máji”. Vo filme James Scott bol predsedom zväzu náčelníkov štábov. Neželal si slúžiť prezidentovi, ktorého považoval za slabocha a kvôli tomu sa rozhodol spojiť s predstaviteľmi ZSSR a zorganizoval puč s centrom zvrhnutia občianskej vlády v USA.

 • Inak – len sledujem, ako nám tu admin tú hilzňu nebadane omladzuje… už je, či nie v tom nebíčku?

 • Ta myšlienka použitia vojiny ako nástroja ovplyvňovania výsledku volieb je spochybniteľna. Vojina naopak moze mať celkom iný dopad na vysledok. Je otazne, ci by otvorený konflikt väčšina američanom schvalovala.

 • Nemyslím, že to bude niečo veľké. Sledujem ako masírovane všetky Sýrske Londýnske organizácie tlačia „Biele prilby“ na nobelovku, ako sa vždy pri tom spomína letiace ruské SUčko – toto tak drahé nie je. Je to lacnejšie, ako keď sa Poliaci a Česi postavili proti prítomnosti AMeričanov na svojom území a vtedy Kondolíza Rajcovná letela v plnom lietadle do Tbilisi a vracala sa v poloprázdnom. Zomreli stovky ľudí na Kaukaze ale už počas Bojov Raisa podpísala v Bruseli zmluvu v Poľsku, kde vystrašení Poliaci podpísali dokonca aj Peršingy na území Poľska, ktoré v prvom pláne neboli.

 • Pochybujem, že jastrabi budú mať dosť hotovosti vyzbrojiť žoldákov a chamraď bez D.C. Na trhu sa schyľuje k turbulencii, kapitál budú potrebovať na skupovanie akcií po tom čo padne nejaký dôchodkový fond.

 • Pri ekonom.problémoch Kapitalizmus vždy chytil druhý dych po získaní nespravodlivej výhody,alebo po zlikvidovaní súpera vo vojne!Kapitál potrebuje zdroje.A tie má Rusko.A Rusko nedovolilo odčerpávať svoje zdroje ako vazali typu Bolívia,Čína(už sa zorientovali,už začínajú myslieť aj enviro a Eko….)či iní donútení k spolupráci….Takže jastraby US imperialistickí Vzhúru k výškam.Ľudia sú len čísla….

 • Nepotrebuje, ide len o medialnu predvolebnu masaz a teda sucas informacnej vojny. Pre GP je dolezitejsie mat dva rozhnevane tabory, ktore budu polarizovat spolocnost. Vojna proti rusku je nemozna pokial nebude uplne obklucene, teda bez pomoci ciny.

  Lokalna vojna je prakticky odsudena na porazku, lebo rusi mozu poziadat Cinu o sluzbicku v ekonomickej a monetárnej oblasti voci USA>

Pridaj komentár