Prečo na Medzičase nemáme radi alternatívny bulvár

„Názor občana“ je jeden z nových portálov, ktoré nás ani nenapadne citovať alebo linkovať. Je to proste rovnaká manipulácia s faktami ako u mainstreamu v honbe za čítanosťou a rádoby informovanosťou. Naviac sa nekritickým preberaním propagandy stávajú rovnakým propagandistickým nástrojom, ako sú aj na Medzičase kritizované média mainstreamu.

Napríklad zverejnili ako úplne čerstvú udalosť prepustenie technologického experta Ville Paasonena z fínskej spoločnosti Miktech za „nesprávny názor“ o udalostiach na Ukrajine. Správa ma zaujala svojou neaktuálnosťou, keďže ukrajinská kríza prestáva byť centrom diania v Európe a tiež mi to nesedelo s tradičnou fínskou tolerantnosťou a relatívne dobrými vzťahmi k Rusku. Tak som začal gúgliť.

Ville Paasonen ľutuje, že názov Miktech sa vyskytol v texte úvahy. Na svojich slovách však naďalej trvá

Ville Paasonen ľutuje, že názov Miktech sa vyskytol v texte úvahy. Na svojich slovách však naďalej trvá

Bolo mi trocha divné, prečo mi kombinácia mien postihnutého Ville Paasonen v kombinácii s jeho šéfom Soparahim nedalo žiadne výsledky. Stačilo však nechať len  „ville paasonen miktech“ a hneď bolo výsledkov, koľko si len zažiadate. Lenže všetky boli zo septembra 2014. A meno predstaviteľa spoločnosti nebolo Vesa Soparahi, ale Vesa Sorasahi. Skutočne išlo o viac ako rok starú udalosť, keď si technológ dovolil napísať niečo mimo oficiálny názor. „Malý problém“ nastal pri zistení, prečo sa jeho meno dostalo do novín v súvislosti s názorom. Kontroverzia vznikla kvôli tomu, že Miktech je spoločnosť väčšinovo vlastnená mestom Mikkeli a na konci článku bolo pri mene autora meno spoločnosti menovite uvedené, čo by podľa kritikov mohlo znamenať, že ide o oficiálne stanovisko spoločnosti, resp. mesta. Podľa informácie z fínskej tlače si však Ville Paasonen vypýtal povolenie napísať kontroverznú úvahu, ale s podmienkou, že sa v texte nikde neuvedie meno spoločnosti, čo sa evidentne nestalo

Pikantnosť na záver – Ville Paasonen je podľa informácie na portáli Linked In, ale aj podľa fínskych médií, stále zamestnancom spoločnosti Miktech.

Edit 20:00

Našiel som facebookový kontakt Ville Paasonen. Ville sa tento rok oženil s Ruskou Irinou Lykovou a v auguste začal pracovať pre novú spoločnosti Are Oy ako riaditeľ pobočky v Petrohrade. Napísal som mu, aby osobne potvrdil, alebo vyvrátil fámu o svojom prepustení kvôli „zlým“ názorom.

Zhrňme si to:

  • Udalosť sa stala pred viac ako rokom a nie v súčasnosti ako tvrdí „Názor občana“
  • Portál uviedol chybné meno riaditeľa spoločnosti
  • „Názor občana“ chybne uviedol aj meno tzv. obhajcu ľudských práv Johana Bekmana, ktorý sa volá v skutočnosti Johan Bäckman a nie je obhajcom ľudských práv, ale proruským aktivistom vo Fínsku
  • Ville Paasonen nebol vôbec prepustený, ako tvrdil portál, iba pokarhaný

Vysvetlenie celej situácie, chybných mien a manipulácie portálu „Názor občana“ je jednoduché. Portál prebral celú informáciu bez overenia z ruských propagandistických serverov. Samozrejme nič si neoverili a keďže Rusi prepisujú mená do azbuky foneticky, skomolili mená aj na portáli.

Demagógiu odsudzujeme v akejkoľvek podobe a je úplne jedno, či portál „Názor občana“ je platený, resp. prevádzkovaný Rusmi, alebo hrá rolu užitočného idiota pre ruskú propagandu. Nemožnosť spoľahnúť sa na tieto zdroje, neuvádzanie zdrojov, nemožnosť konfrontácie, je presne tým dôvodom, prečo podobné portály, tváriace sa, že prinášajú správy spoza opony, obchádzame širokým oblúkom.

Zdroj:

4 komentáre

Pridaj komentár