Prerušené divadlo – vyjadrenie úradu BBSK

Prerušenie divadelného predstavenia v Brezne bolo na Medzičase komentované, preto je našou povinnosťou voči čitateľom priniesť aj pohľad druhej strany.

Ideálne by bolo, ak by existoval videozáznam akcie a mohol si urobiť názor každý sám. Zatiaľ sme sa po niečo také nedopátrali.

Dúfam tiež, že úrad BBsk nakoniec usúdi, že nemieni podávať to trestné oznámenie.

Osobne by som bol najradšej, keby hanobenie, podpora a propagácia a im podobné § boli v Trestnom zákone zrušené.

Pôvodná myšlienka pri ich zavedení mala možno svoje rácio.  Ale život ukázal, že demokracii skôr škodia ako pomáhajú. Nie tak dávno sú časy,  kedy takéto § v Trestnom zákone neboli a zdá sa, že to vôbec nevadilo, spoločenská atmosféra bez nich bola akosi čistejšia. Dnes padajú trestné oznámenia, či vyhrážky nimi, už pomaly deň čo deň. A to spoločnosť naozaj iba znervózňuje.

BBdivadlo

zdroj

11 komentárov

 • Božemôj!
  To vy vôbec nechodíte do divadla? Vy neviete, že je to, zjednodušene povedané, odraz života? Takže v živote všetci hovoria maximálne do kelu? Traja kováči, Srb, Rus a Nemec sa stretnú po vojne v nemeckej dielni a rozprávajú svoje osudy. Dochádzajú k šokujúcim skutočnostiam – napríklad jeden zistí, že syn nie je jeho, ale tohto Nemca! Takže vy ste bojovali proti votrelcovi a on si zatiaľ užíval s vašou ženou! A má sa trikrát lepšie, ako víťazi! Takže treba povedať- do kelu? A tie “ hovná, “ to predsa vypovedá o tom, kto to vysloví – a prečo (nacista, xenofób), – nie o hre, ani autorovi???!! Okrem toho, Srbi sú= temperamentnejší a majú „pestrejší slovník, než my! A tá závisť! Je to neprofesionálny súbor, „amatérsky,“ jeden z najlepších na slovensku, teda pracujú popri zamestnaní a nie sú napojení na žiadne mimovládky!!! No to sme dopracovali s tou kultúrou!

  • .. a učitelia, viem si predstaviť, pohoršene sa pokukujúci, po sebe, to vyvolali. Sú to malomeštiaci! Takí majú vychovávať mládež k umeniu? Iba aj k pseudoumeniu!Majú zrejme doma na stenách jelene „ako živé!“

 • http://www.hlavnespravy.sk/prezident-si-dnes-pozrie-divadlo-ktore-kotleba-minuly-tyzden-zakazal/758776

  Prezident si dnes pozrie divadlo, ktoré Kotleba minulý týždeň zakázal
  Prezident SR Andrej Kiska sa dnes večer v Bratislave zúčastní predstavenia Divadelného súboru Jána Chalupku mesta Brezno s názvom Kováči, ktoré minulý týždeň v utorok prerušil banskobystrický župan Marian Kotleba. Informovala o tom Elena Bianchi z tlačového oddelenia kancelárie prezidenta SR.

 • Eva Juhárová

  http://www.niejetotak.sk/bbsk-vs-dsjch-brezno/

  citujem:
  Vyjadrenie Ľubomíra Bagačku, jedného z hercov účinkujúcich v divadelnom predstavení:

  “Milí priatelia Ruska, rozhodol som sa napísať pár slov k udalostiam viažucim sa k pondelkovému prerušeniu predstavenia Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne na pokyn predsedu BBSK, p. Kotlebu.

  Moje rozhodnutie, berte prosím, len ako reakciu na rôzne komentáre objavujúce sa v záplave titulkov na túto tému, ktoré behom dňa zaplavili sociálnu sieť. Nebudem sa venovať samotnému prerušeniu predstavenia, približne 20 minút pred jeho koncom. Doteraz ani jeden z novinárov, si okrem nápisu skladajúcemu sa zo slov: Kotleba, zrušiť, divadlo, vulgarizmy, a pár strohých informácií nedal tú prácu venovať sa podstate hry a jej vysvetleniu, oboznámeniu čitateľa s jej dejom.

  Domnievam sa, že mnohí z nich o nej doteraz ani nepočuli, alebo skrátka nemajú čas, veď „železo treba kuť za horúca“. To dáva priestor k prílišným emóciám, osočovaniu účinkujúcich, neobjektívnemu hodnoteniu hry, súboru, atď..

  Domnievam sa, že pre mnohých z vás je situačná komédia srbského autora, Miloša Nikoliča – Kováči veľkou neznámou. Súdim tak podľa komentárov nesúcich znak odsúdenia len preto, že to tak „niekto“ povedal. V krátkosti vás preto oboznámim s jej dejom. Vysvetlím aj úlohu oných vulgarizmov, uvedených ako príčina prerušenia vystúpenia.

  S Kováčmi sme do dnešného dňa odohrali presne 22 predstavení. Zárukou kvality predstavenia je samotná réžijná účasť prof. Mgr. Ľuboslava Majeru. Kto sa aspoň trochu zaujíma o divadlo, vie o kom hovorím. Navyše, viac ako 90 ročná činnosť DSJCH, bezpočet ocenení súboru ako celku, alebo individuálnych cien, svedčí o jeho profesionalite a solídnosti. Kováčom tlieskali v rôznych slovenských mestách, mestečkách a obciach, tlieskali nám Slováci v Maďarsku, v Rumunsku. Sú obľúbení v rodnom Srbsku, v repertoári Divadla A. Duchnoviča v Prešove majú svoje stabilné miesto.

  Koniec citátu. Ak si dáte kľúčové slová „Miloš Nikolič Kovači“ do googlu, dopracujete sa napríklad aj k takému videu:
  https://www.youtube.com/watch?v=i5D1yi19d1o
  z Dňov srbskej kultúry v Temešvári a iným informáciám. Toto všetko sa malo stať skôr, ako sa popísali všetky tie vyjadrenia, ktoré sa k veci popísali a pohovorili. Týka sa to aj samotného predsedu BBSK a snahy dať TO za hanobenie rasy.
  Vo výsledku máme predráždenú a prenervovanú spoločenskú atmosféru, kde výroky a činy bez zodpovednosti a bez poznania kontextu vyslovene škodia. Nám všetkým. Mám na to len jeden výraz – začíname byť majdanutí a všade je plno nenávisti. Zastavme to, bratia, kým je čas.

 • Paragrafy hanobenia vrchnosti tu boly vždy, ked pro formu dali moc lidu, tak pochopitelně chrání paragraf aj lid.

 • Ja som si viac-menej istý (ozaj škoda, že nie je záznam), že komedianti spriaznení so šmejdami z mimosráčskych kanalizácií sa chceli pomstiť, tak vyhnali provokácie do extrému. Tak im treba, konečne dostali po čuni, elity 😉
  Ja musím na svoju mzdu makať ako debil, a preto ma nenormálne serú tzv. elity, osobnosti a iní dobroserovia platení zo zahraničia.
  Nikdy v živote nič poriadne nerobili a ani to nedokážu. Ale ich neskutočná arogancia už prekročila medze. A to ešte-absolventi pochybných univerzít -ak vôbec, majú pocit nadradenosti, že nás budú učiť ako a čo si máme myslieť.
  A keď im to nežereme, revú ako paviáni a organizujú pochody, semináre a podávajú podnety, šmejdi zbytoční.

 • Ja by som bol za podanie TO. Nech cirkusanti spriaznení s tretím sektorom ochutnajú vlastnú medicínu. A verejnosti treba názorne ukázať, dvojitý meter orgánov činných v trestnom konaní, ktoré by toto TO celkom isto zamietli pod koberec. Ľudia by boli ešte viac nasratí z toho, že ochranu tu v skutočnosti nepožívajú všetky národnosti a etniká, ale iba tie privilegované. Tejto spoločnosti treba nastaviť zrkadlo a toto je jedna z príležitostí.

  • Presne ako hovoris. Paragraf na hanobenie rasy je v trestnom zakone za ucelom ochrany urciteho konkretneho etnika, podobne ako par dalsich paragrafov. Keby sa v predstaveni vulgarne vyjadrovali na adresu tohto etnika, tak by vsetci videli tie prudke reakcie medii a roznych samozvanych „moralnych autorit“

   • Asi ,ste to dobre nepochopili v divadelnej hre o hanobenie nešlo

    • Pre niektorých by to bola iba nevinná divadelná hra aj vtedy, keby hlavný hrdina na javisku niekoho zastrelil. Spamätajte sa, označiť niekoho za hovno a lajno nie je žiadne umenie.
     Celá kauza mi pripomína Andersenovu poviedku „Cisárove nové šaty“, kde Kotleba v roli onoho malého chlapca nabral odvahu vykríknuť „Cisár je nahý“. Pakultúra a hanobenie národov nikdy nebola, nie je a nemôže byť umením.

Pridaj komentár