Prichádza chvíľa pravdy – záruky pre Grécko sa premenia na reálne splátky

Podľa správy TASR Amerika tlačí na Úniu a štáty G7, aby sa dohodli s Gréckom. Podľa uvedenej správy je nutné zabrániť tomu, aby si Grécko vyriešilo finančné problémy s pomocou Ruska alebo Číny, čo by umožnilo vo významnej miere zvonka ovplyvňovať politiku Grécka voči Únii  a NATO

Inými slovami, Amerika žiada, aby došlo k tzv. haircut, čiže odpisu základu dlhu, bez čoho nie je možné financovať žiadny rozvoj ekonomiky dusiacej sa pod extrémne reštriktívnymi škrtmi a platbami úrokov dlhu. Ekonómovia z USA dlhodobo žiadajú, aby veritelia, t.j. dneska v absolútnej väčšine európske vlády, prehodnotili svoju nechuť priznať, že splácanie pôžičiek novými pôžičkami je síce populárne, ale neefektívne. Dlhová služba, t.j. splácanie úrokov, je tak drvivá, že hoci Grécko už dosahovalo primárny prebytok, celkový rozpočet Grécka bol hlboko v červených číslach.

Návrh škrtov sa zvykne odhadovať na 30% z istiny, t.j. Grécku by ostal len základ 70% zo súčasných cca 230 miliárd EUR, čiže viac ako 160 miliárd EUR. Aj to je však podľa môjho názoru nezmyselná suma. K realite možnosti splácania sa blíži 50% odpis istiny a keby sme priznali farbu, že Grécko je zbankrotované, potom by sa mohlo ísť až na 30% istiny. V každom prípade sa tu bavíme o desiatkách a stovkách miliárd eur, ktoré v prípade odpisu istiny dlhu budú musieť byť v súvahách veriteľov zaznačené ako strata. Slovensko doteraz nedávalo žiadne peniaze, vydalo len záruky na pôžičky, ktoré sa však premenia na potrebu dodať ich fyzicky do Eurovalu v prípade, že dôjde k zániku ochoty a schopností Grécka splácať pôžičky, na ktoré boli vydané záruky.

Takže Slovensko bude musieť zaplatiť a to podľa prípadnej sumy, ktorá bude dohodnutá ako haircut. Ale ak k tomu skutočne príde, Slovákom prevetrá následkom tejto operácie vietor v peňaženkách odhadom od miliardy EUR vyššie.

Toto je len tlačítko na podporu facebook stránky Medzičas

[sociallocker]Vďaka za podporu[/sociallocker]

bodka komentára

Keď som si prebiehal zdroje, našiel som krásne, parafrázujem, „Poučenie z krízového vývoja“ , ktoré vedenie SDKÚ-DS zverejnilo po páde vlády v roku 2011. Len pripomínam, že z celej zostavy podpísanej pod listom už v SDKÚ-DS nik nie je a aby bola irónia osudu dokonalá, Eugen Jurzyca dnes sedí v klube SaS, ktorý zdrvujúco v liste kritizuje. Myslím, že nič neilustruje lepšie tragifrašku Európskej Únie a zradenie všetkých ideálov, ako tento list, dnes už zaniknutej, strany z malej, bezvýznamnej stredoeurópskej krajiny 🙂

Zľava: Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, podpredsedníčka SDKÚ-DS a volebná líderka Iveta Radičová, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Eugen Jurzyca na TB o zhodnotení roku od parlamentných volieb 2010. Bratislava, 10. jún 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zľava: Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, podpredsedníčka SDKÚ-DS a volebná líderka Iveta Radičová, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Eugen Jurzyca na TB o zhodnotení roku od parlamentných volieb 2010. Bratislava, 10. jún 2011.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Otvorený list členom a sympatizantom SDKÚ-DS

Milí priatelia,
v utorok 11. októbra 2011 bola v hlasovaní v NR SR vyslovená nedôvera vláde SR. K pádu vlády viedla politická nezodpovednosť a hazard zo strany Richarda Sulíka. Samotné spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde, ktoré navrhla predsedníčka vlády SR Iveta Radičová bolo v danej situácií nevyhnutnosťou. Vláda, ktorá hazardérstvom a nezodpovednosťou jedného koaličného partnera potopí nevyhnutný projekt záchrany Európy a našej spoločnej meny, nemôže ďalej vládnuť. Tento hazard vedie k politickým a ekonomickým škodám. Bráni nevyhnutnému európskemu ekonomickému dialógu a poškodzuje ekonomicky každého občana Slovenskej republiky.

Počas vlády Ivety Radičovej malo Slovensko nádej, že zvládne nadchádzajúce bolestivé obdobie hlbokej ekonomickej krízy, ktorá sa od roku 2008 stále neskončila. Naopak výrazne sa prehĺbila. Neschválenie eurovalu by pre Slovensko znamenalo namiesto pokoja a stability vyradenie zo spoločenstva eurozóny a s veľkou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie. Pod toto sa žiaden premiér ani premiérka nemohli podpísať. Pád vlády bola cena, ktorú sme museli zaplatiť za to, aby euroval čo najskôr prešiel, a aby Slovensko nezostalo niekde na okraji Európy. Aby sa opäť nestalo čiernou dierou niekde na periférii tohto sveta. A bolo to tiež nevyhnutné preto, aby sme nesklamali nádeje občanov Slovenska, ktoré do nás v poslednom viac ako desaťročí vkladali, a ktorí veria v zodpovednú a reformnú politiku.

Pre našu politickú stranu bolo vždy na prvom mieste Slovensko. Tak je tomu aj dnes. Tak tomu bolo aj pri hlasovaní o eurovale. Náš koaličný partner SaS bohužiaľ povýšil svoje stranícke záujmy nad životný záujem Slovenska. Myslí si, že jeho preferencie sú dôležitejšie ako politická stabilita a zápas s krízou. Možno počítal s tým, že práve ním vyvolaný chaos mu pomôže. Ale veľmi sa prerátal. Odteraz už navždy zostane nedôveryhodným partnerom pre kohokoľvek.

Ako členovia vlády za SDKÚ – DS prijímame rozhodnutie Národnej rady SR so vztýčenou hlavou. Za rok a pol sme odviedli prácu, pod ktorú sa všetci hrdo podpíšeme. Táto vláda bola zodpovednou a reformnou vládou, ktorá konsolidovala verejné financie a spúšťala reformy. Reformovali sme súdnictvo, prijali sme množstvo antikorupčných zákonov a zákonov, ktoré položili základ pre otvorenú a transparentnú politiku.

Milí priatelia,

SDKÚ – DS sa cíti silná, zomknutá a veľmi zjednotená. Nevzdáme sa a pokračujeme ďalej. SDKÚ – DS je a bola stranou reforiem a zodpovednosti, ktorá vždy drží svoje slovo. Tak pred voľbami ako aj po voľbách. Nedajte sa zmiasť tými, ktorí klamú, že euroval bol o pôžičke Grécku. Nebol. Bol o ďalšej perspektíve Európy a našej vlasti. Je o našej budúcnosti a bol len prvým krokom na ďalšej nevyhnutnej ceste reforiem a zodpovednosti. Je to mechanizmus, ktorý má zabrániť šíreniu dlhovej krízy, pretože čím viac krajín sa v nej ocitne, tým menej práce bude u nás doma – na našom Slovensku.

V SDKÚ – DS sme sa nevzdávali ani v minulosti. Napriek všetkým ťažkým časom, ktoré sme prežili, sme už trikrát zostavovali vládu SR. A sľubujeme vám, že urobíme aj dnes všetko preto, aby Slovensko aj v ťažkých časoch krízy a nestability bolo miestom, kde sa oplatí žiť, a na ktoré môžeme byť právom hrdí.

S úctou

Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská, Eugen Jurzyca

Zdroj:

2 komentáre

  • to, ze prideme o peniaze vsetci, co sa v EU stava, ako na beziacom pase, su jednoznacne zodpovedne lzive politicke strany a jednotlivci, ktory svojim sarlatanstvom a proamerickou degenerovanostou sposobili tieto skody.

    Grecku drzim palce a verim, ze sa vymani z podrucia EU, USA, NATO a vyriesi svoje problemy tak, ako ma.

Pridaj komentár