Protest v Bratislave – pre predpokladanú veľkú účasť sa mení trasa pochodu!

Medzičasu poskytol rozhovor iniciátor akcie a člen organizačného tímu pán Lukáš Kopáč.

Úvodom povedal:

je absurdné, aby sme prijímali migrantov, keď sa nevieme postarať o našich vlastných občanov. Záujmy vlastného národa a jeho obyvateľov musia stáť na prvom mieste záujmu vlády SR?

BAprotest

Proti akcii, ktorú spoluorganizujete sa v „mienkotvorných“ médiách dvíha vlna kritiky. Dá sa povedať, že tieto médiá odhovárajú ľudí od účasti na akcii. Argumentujú tým, že na akcii je veľmi veľké riziko ohrozenia ich bezpečnosti, že hrozia výtržnosti a tvrdý zásah polície. Ako to vidíte Vy?

 Médiá používajú všetky možné prostriedky, aby ľudí odradili. Organizátorov už stihli označiť za extrémistov, dokonca neonacistov a fašistov. Čo sa týka bezpečnosti, náš organizačný tím si splnil všetky povinnosti, ktoré mu zo zákona vyplývajú. Samozrejme, že počítame s vysokým počtom policajných a platených provokatérov. Ako organizátori urobíme v spolupráci s Políciou maximum pre dodržanie poriadku. Čo sa týka argumentov ohľadom veľkého rizika a ohrozenia bezpečnosti, tak si dovolím tvrdiť, že veľké riziko a ohrozenie bezpečnosti tu nastane po príchode migrantov.

Vo svete internetu sa objavujú správy, presnejšie skôr očakávania toho, že by výtržnosti spustili policajní provokatéri. Vy to tiež naznačujete, ale je to reálne? Veď policajný zásah by mimoriadne poškodil preferencie SMER-u a do volieb nie je až tak ďaleko. Predpokladám, že organizátori komunikujú s policajným zborom. Ako hodnotíte ich (PZ) prístup ku spolupráci?

Čo sa týka preferencií SMER-u, dá sa s vami súhlasiť, ale nemôžme sa spoliehať na to, že náš občiansky protest bude vládnej strane vyhovovať. Tlak, ktorý sa pokúsime vytvoriť nemusí byt pre nich prijemný, nakoľko by museli priznať, že ich k stene pritlačili „neonacisti“. S políciou sme boli v kontakte pred plánovaním trasy pochodu a určíte budeme kooperovat aj počas samotného protestu.

Píše sa o tom, že do Bratislavy smerujú aj skupiny „ultras“ zo Slovenska, Čiech i Poľska. Môžete to potvrdiť, či vyvrátiť? Ako jeden organizátorov, vnímate ich ako problém ohľadom priebehu akcie, alebo to vidíte tak, že vec sa dramatizuje a z ich strany k problémom nepríde?.

Médiá určite dramatizujú, dokonca som sa už stihol dočítať, že samotnú akciu organizujú chuligáni. Chcú ľuďom nahnať strach a systematicky sa ich snažia od účasti odradiť. Mne osobne je známe, že futbaloví fanúšikovia našu akciu podporujú. Musí nám byť všetkým jasné, že na akcii sa zíde veľké spektrum ľudí s rozličnými povahami, názormi, myšlienkovými pochodmi. Keby som teraz povedal, že sa neobávam a že garantujem bezproblémový priebeh, bol by som farizej.

Ste v kontakte so vodcami tých „ultras“, že si na svojich členov dohliadnu?

Spoločne s organizačným tímom sme vydali vyhlásenie, kde žiadame všetkých zúčastnených, aby prísne dodržiavali pokyny organizátorov. Pred samotným začiatkom akcie budeme ľudí opätovne informovať a dávať inštrukcie. Taktiež budeme selektovať ľudí, na ktorých budeme badať zvýšené požitie alkoholických látok. Naša výzva sa bude týkať všetkých zúčastnených, teda aj ultras.

Na druhej strane, nepreceňuje sa počet prípadných „ultras“? Z médií to znie, ako keby sa sem chystali mimoriadne vlaky a nebude to nakoniec len pár desiatok fanúšikov futbalu?

 V tomto prípade jasne narážame na demagógiu zo strany médií, ktoré sa snažia z nášho občianskeho protestu spraviť „bitkársky majdan“ ultras a neonacistov. Z tejto témy média robia obrovské haló, pričom úmyselné nespomínajú fakt, že náš protest podporia aj starší ľudia, rodiny s deťmi a podobne. Koľko ultras skutočne do Bratislavy dorazí si netrúfnem odhadnúť, s určitosťou však budeme vyžadovať, aby sa držali organizačných pokynov.

Hovoríte, že trasa pochodu sa spresní, ale asi je známy aspoň čas a začiatok trasy a miesto finálneho zhromaždenia.

 Zhromaždenie sa začne o 15:00 pred železničnou stanicou, odkiaľ sa postupne presunieme na Nám. SNP.

 Ľudová strana Naše Slovensko uvádza 16:30 námestie Alexandra Dubčeka. To je iná akcia?

 Nie, trasu sme museli viackrát meniť z dôvodu rapídne sa zvyšujúcemu počtu účastníkov. V zálohe máme viacero trás, ktoré spresníme v priebehu najbližších dní.

 [sociallocker][/sociallocker]

14 komentárov

Pridaj komentár