Putin sa zúčastnil spustenia energomostu na Krym

Pred pár dňami sme vás informovali, že napájanie poloostrovu Krym, ktorý nie je s ruskou pevninou prepojený, ešte nie je v prevádzke. Dnes to už nie je pravda, ruský prezident, Vladimír Putin. sa osobne zúčastnil zapojenia prvej vetvy energovodu z oblasti Kubáne cez dno Kerčského prielivu až na Krym.

22.11.2015 teroristi na Ukrajine vyhodili do povetria stĺpy vysokého napätia, ktoré boli pre státisíce ľudí na Kryme jedinou cestou dodávky elektrickej energie. Celkove 1,6 milióna ľudí poloostrova ostalo v začínajúcej zime bez zdroja energie. Rusko dodalo stovky elektrocentrál na pokrytie najnutnejších potrieb a domácnostiam sa zapínal prúd iba na obmedzenú dobu podľa vopred stanovenému harmonogramu.

Ruská vláda už predtým pracovala na energetickom prepojení Krymu a pevninského Ruska. Tieto práce, s plánovaným ukončením po dvadsiatom decembri, boli zrejme mimoriadne urýchlené. Dnes sa do Simferopolu, budovy Krymenergo dostavil prezident RF, aby sa zúčastnil slávnostného spustenia dodávky elektriny z Ruska.

Momentálne je vedenie zaťažené v skúšobnej prevádzke na 100MW, do konca týždňa má dôjsť k postupnému zvýšeniu na plánovaných 400MW. Spolu so stálymi zdrojmi napätie na Kryme a spolu s dodanými generátormi, čo dáva dokopy okolo 800MW, je Krym už prakticky nezávislý od Ukrajiny

Pre Ukrajinu tým vzniká obrovské riziko. V týchto dňoch Rusko očakáva splatenie dlhu 3 miliardy dolárov. Ak Ukrajina opäť niečo „kreatívne“ vymyslí, Rusko môže odpojiť svoju sieť od Ukrajinskej s hrozbou blackoutu pre susednú krajinu. Mimochodom, zásoby uhlia na Ukrajine síce stačia ešte na mesiac, problém je, že ak Rusko pošle Ukrajinu do bankrotu, nebude mať čím zaplatiť. Na dlh jej nik nedá.

Zdroj:

9 komentárov

  • Pingback: Na ruskom Kryme bola zapojená tretia vetva napájania – MEDZIČAS

  • Miro Moskowski

    V samotnom Rusku je obrovská kritika, že Krym ešte nie je energeticky nezávislý od Ukrjainy, že Kerčenský most nie je dávno postavený, že bla bla bla. ALe málokto si uvedomuje, že Ukrajinci do Krymu nič nevkladali principiálne. Iste okrem oligarchov, ktorí na južnom pobreží mali vlastné komplexy (Mečiarovi sa ani nesnívalo). Kto poznáme sovietsky Krym a vieme porovnat s Ukrajinskym Krymom – ja som osobne prestal tam lietať… a bolo mi ľúto, pretože som tam už mal mnoho známych.
    Najprv sa všetok majetok musel previesť, zreorganizovať a až po tom niečo do neho vrážať. Hoci je pravda, že tie káble už mali byť dávno položené. Most sa stavia, takže aj voda hádam bude onedlho.

  • Bohuzial to odskacu ludia na Ukrajine a nie pro USA orientovany ukrajinsky politici. Ktovie, mozno USA posle 10 000 vyradenych generatorov, ako poslali vyradenu vojensku techniku… Vsak z Nebrasky je Ukrajina na skok.

  • Ani mne 6iadn8 na dlh ned8.

  • Dnes som cital Vas starsi clanok, ze taketo pripojenie Krymu nie je mozne kvoli zlemu stavu elektrickych sieti na ruskej strane. Bola to chybna informacia ci sa upravovala aj siet na ruskej strane?

    • V Krasnodare boli cez leto velke problemy kvoli nedostatocnej kapacite trafostanic a vraj su problemy aj s vysokonapatovym vedenim. Nesledoval som to, ale zrejme na to Rusi pracovali

    • Miro Moskowski

      Rusko leží na neuveriteľnom bohatsve, ale samo má problémy. Krasnodarsky kraj veľmi dobre poznam. Napríklad ak si chcem postaviť fabriku, činžiak, hocičo a chcem ho pripojiť na plyn začínajú problémy. už od projektovania do spustenia idú obrovské sumy na úplatky. Dôvod – nedostatok plynu – tvrdí Gazprom. Gazprom je postavený na úplatkoch. Nielen v tejto oblasti, ale okrem mega centier – všade je hlavný problém – nestabilnosť sieti. Je to aj logické. Ľudia sú ale na to zvyknutí – príde dážď s mrazom a dróty trhá a celé regíony zapínajú buržujky (piecky) a z fortočiek (okien) trčia komíňiky. Takže Juraj – nie je to problém len Krasnodaru.

Pridaj komentár