Quo Vadis, Slovakia (pod vedením vlády bez opozície)

Dušan Čaplovič

(MZC/TASR) Súčasná príprava rozpočtu na rok 2015 nie je sprevádzaná bojovými tancami koaličníkov, z ktorých sa každý snaží urvať pre svoj rezort (a spolustraníkov) čo najviac. Strana Smer-SD vládne sama a preto je plne zodpovedná za rovnovážne rozdelenie financií. Nedarí sa jej to.

Keď sme sa svojho času bavili s dnes už bývalým veľvyslancom Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku Axelom Hartmannam, narazili sme na problém investícií z Nemecka a podpory investorov zo strany Slovenska. Povedal, čo je každému zainteresovanému v tejto krajine dávno jasné (parafráza samozrejme): „Slovensko nemá perspektívu na príchod zaujímavých investorov, ktorí požadujú stredne a vysokokvalifikované kádre v technických oboroch.

Jednoducho sme stratili významnú devízu, ktorá nám po páde socializmu ostala – kvalifikované stredné kádre a relatívne vysoké percento inžinierov a prírodovedcov. Vedľa výchovy nových nehumanitných odborníkov, ktorí na súčasnom pracovnom trhu bolestivo chýbajú, Slovensko neuveriteľným spôsobom ignoruje podporu vedy a výskumu.

Podľa bývalého ministra školstva Čaploviča vo vyjadrení pre TASR, Ministerstvo školstva požadovalo v návrhu z mája 2014 navýšenie prostredkov na túto kapitolu rozpočtu. „Žiaľ, na moje veľké počudovanie, nielenže neboli navýšené finančné zdroje, ale naopak ešte znížené,“ konštatuje Čaplovič. „Slovensko, v rámci štátov Európskej únie (EÚ) sa tak dostáva do ešte väčšieho prepadliska financovania vedy a techniky, a suverénne kraľuje na konci rebríčka, nielen štátov EÚ,“ povedal. Ďalej tvrdí, že „terajšie čísla sú v rozpore s uzneseniami vlády, schválenými materiálmi, ako aj Programovým vyhlásením vlády na roky 2012 – 2016.„.

A toto je katastrofa. V čase, keď podľa mojich informácií všetky krajiny vo svete radikálne zvyšujú financie do vedy a výskumu ( a to nielen do aplikačného, ale aj do základného) Slovensko sa plánovite prepracováva ku krajinám tretieho sveta. Len na ilustráciu – môj priateľ v Oxforde, významný odborník v biofyzike, pred pár rokmi intenzívne rozmýšľal, či má prijať ponuku zo Singapúru, kde mu miestna univerzita ponúkala kráľovský rozpočet a tím vysokokvalifikovaných špičkových výskumníkov. Samozrejme nie z nejakej charity, ale išlo o podporu výchovy miestnych odborníkov, predanie skúseností a zvýšenie ratingu univerzity

Máme predražené národné štadióny, vytvárame univerzity v každej druhej dedine na výchovu ďalších nepotrebných sociológov, politológov a andragógov. Ale nemáme slovenské Silicon Valley, nemáme platformu, štruktúru a víziu podporovanú celou spoločnosťou a samozrejme tým, kto prideľuje na tieto účely peniaze.

Strana Smer-SD má za sebou viac ako šesť plných rokov vlády. Strana Smer-SD je priamo zodpovedná za marazmus, do ktorého sa Slovenska zabára stále hlbšie. Strana Smer-SD je škodná.

Pridaj komentár