Ratujte sááá, Turci idú a do sedem dní Rusko obsadiááá

Asi takto znejú správy zo všetkých proruských portálov naokolo. Vzhľadom na to, že sme asi jeden z mála portálov, ktorý sa snaží zdroje preverovať, neuveriteľne znejúca vyhrážka Turecka, že s pomocou NATO obsadia do sedem dní Rusko nám akosi nedala spať.

Po chvíli pátrania sme vypátrali ten mimoriadne dobre informovaný zdroj. Ide o „agentúru“ AWD, ktorá je preslávená svojimi vskutku originálnymi a šokujúcimi správami, ktoré sa pri bližšom skúmaní ukážu ako nepravdivé. Bohužiaľ, na jednu takú správu sme už naleteli aj my.

Takže fajn, našli sme zdroj a zistili sme, že sa odvoláva na televízne správy, ktoré nikto iný nespomína. Skúsili sme prejsť ostatné turecké noviny a nikde nič nebolo. Je viac ako zrejmé, že ide o podvod, takže je načase, aby sme sa pozreli, kto vlastne prevádzkuje tento portál a za akým účelom?

Prevádzkovateľom portálu je Kelvin Middelkoop z Nemecka, ktorý má uvedenú adresu Nordufer 28-29, Berlín 13351. Kontaktné telefónne číslo registrátora je niekam mimo Nemecka. Údajná kontaktná adresa smeruje na obytnú štvrť na severozápade mesta skladajúcu sa z panelákov v blízkosti rieky a troch veľkých nemocníc.

AWDToto meno sme našli pri registrácii domény moslempress.com, ktorá je presmerovaná na doménu http://www.moslimpress.com. Na tejto doméne je rovnaký druh správ ako na AWD (mimochodom je to akronym slov Another Western Dawn). Neoveroval som pravdivosť ale zostava informácií vyzerá podobne, len je tam viac konkrétnych článkov o islame.

Hľadáme ďalej – rovnaké meno je aj pri stránke http://moslimyouthmedia.com/, kde sa píše o cintoríne v Osake, suchtimes.com – stránka je neaktívna, ale registrátor s menom suchtimes je uvedený pri existujúcom a živom webe http://www.sachtimes.com so správami z Južnej Ázie, http://whatsupic.com/ so správami z oblasti Severnej Ameriky, Aznews24.com (stránka je momentálne mimo prevádzky, webový archív z mája 2015 hovorí, že išlo o správy z celého sveta).

Záver je nasledovný:

Kelvin Middelkoop je zrejme človek, ktorý vytvára informačné portály podľa nejakej schémy. Neexistuje žiadna iná informácia o pozadí týchto portálov, pritom sú všetky aktualizované a pravidelne dopĺňané. Nie je možné, aby to robil jeden človek. Ide zrejme o tímovú prácu. Mnohé články sú obsahovo totožné s obsahom rôznych agentúr a renomovaných agentúr, takže je jasné, že úplné bludy to nie sú. Aký je teda dôvod vytvárania portálov tohto typu a miešania lží a výmyslov do prúdu aktuálnych informácií? S veľkou pravdepodobnosťou sú pri tom vedľajšie úmysly. Buď chce niekto za každú cenu zvýšiť čítanosť portálu a potom ho predať, alebo je to spravodajská hra, t.j. všetky tieto portály a masívnu prácu na vytváraní ich obsahu niekto sponzoruje a vypúšťanie lží je riadené za účelom mediálnej dezinformácie.

Rozhodne radím ignorovať všetko, čo pochádza zo spomenutých webov. Stačí, že sme naleteli aspoň raz my. Naši čitatelia nemusia rovnakú chybu po nás opakovať.

Zdroj:

 

7 komentárov

  • No neviem, ale ved kazdy co cita aj neoficialne media, vie o nasadeni ruskych zbrani, Kaliber, dialkove strategicke bombardery, odrusovacie protriedky REB, protiraketove systemy!! A co Europa, ta by sa za 7 dni ani nedokazala stretnut a prijat spolocne rozhodnutie! To sa asi pomylili a ma to byt, ze Turecko za pomoci migrantov za 7 dni obsadi Europu a dokonci sen o velkej Osmanskej risi!

  • Neviem, odkiaľ máte tento článok, ale dva najvýznamnejšie proruské weby na Slovensku- Chelemendik a Levanet nemajú o tomto ani zmienku. Už len nadpis je úplne nereálny.

  • Toto povazujem za velmi korektny postup – zmylili ste sa a davate to na vedomie uplne jasne a otvorene. Klobuk dolu..

  • mimo témy :
    Juraj vieš niečo o tomto : Kritizování islámu a homosexuálního způsobu života se již brzy stane trestným činem v rámci Evropské unie. Ač se nám to nyní může zdát nepředstavitelné, bude tomu skutečně tak. Aktuálně už totiž chybí pouze formální krok švédského předsednictví. To bude o tomto anti-diskriminačním zákonu jednat v listopadu a dle všeho je už vše připraveno k tomu, aby byl návrh odsouhlasen. Počátky tohoto zákona sahají do Evropského parlamentu, kde byl 2. dubna tohoto roku odsouhlasen poměrem 363 ku 226 hlasů. Celé toto usnesení Evropské Unie, jež zcela zásadním zúůsobem zablokuje svobodu slova, se navíc těší i zcela mimořádnému nezájmu všech hlavních médií, což způsobuje, že se o něm většina občanů vůbec nedozví. Minimálně do té doby, než vstoupí v platnost…

  • uz roky existuju media ktore maju za ucelom vytvarat a podsuvat hoaxy, jednak za ucelom dikreditacie tzv. konspiratorov, kde ti isti co hoaxy vytvaraju neskor vytvaraju clanky o konspiratoroch a konspiracia kde poukazuju na nimi vytvorene hoaxy, a jednak je to proste dezinformovat informacny priestor zaplavit ho klamstvami a hlupostami kde ludia stratia zaujem vobec verit niecomu … proste seriozna vojna v informacnom priestore .. vacsina tychto webov zacala fungovat pred olympiadou v sochi, to bola priprava na ukrajinu … dnes to iba pokracuje …

Pridaj komentár