Referendum o vystúpení z EÚ – podpísať petíciu?

Že vraj na Slovensku beží petícia o vypísaní referenda o vystúpení z EÚ. Že vraj nám bude lepšie ak v EÚ nebudeme. Že budeme na tom lepšie.

Čo je Európska únia?

Európska únia je v prvom rade medzinárodná zmluva nadradená zákonom Slovenskej republiky. Je nadradená všetkým zákonom SR. Aj ústave. Je zároveň právnym dokumentom o voľnom pohybe tovaru a služieb a o zrušení vnútorných hraníc (Schengen), o spoločnom postupe udeľovania víz, o rozhodovaní o budúcich spoločných dohodách (prostredníctvom Európskeho parlamentu) a i. Nie každý člen Európskej únie akceptoval všetky veci (napr. Veľká Británia a Schengen). Zopár výnimiek máme aj my.

Čo sa mi na Európskej únii páči

O čo by sme možno prišli? Prečo možno? Pretože ani zďaleka nie je jasné ako by rozvod s EÚ vyzeral. Nie je jasné, ktoré z výhod, ktoré nám členstvo poskytovalo, by nám ostali.

Ak by Európska únia nebola, mali by sme do susedných krajín hranice a strážili by sme ich povedzme ako Švajčiari. Nie hranice ako bola Železná opona. Skôr také vlažné hranice bez ostnatých drátov. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola, možno by sme museli stáť na colnici a každý autobus by kontrolovali naši aj európski colníci. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola možno by sme mali kvóty na vývoz do EÚ a náš zahraničný obchod by výrazne poklesol. O desatinu, o tretinu? Kto vie? V každom prípade by to mohlo znamenať rast nezamestnanosti o 5, 10, 15 aj viac percent. A to nechcem. Nebuďme najvní a nemyslime si, že zo dňa na deň nájdeme odbyt pre autá, televízory, kufre, ložiská spojky, motory a neviem čo ešte čo vyrábame. Nie odbyt sa buduje veľmi ťažko.

Ak by EÚ nebola mali by sme väčšie problémy nájsť si prácu v EÚ. Neviem ako by sa na nás pozerali. Ako na Turkov, Rusov, Sýrčanov? Neviem. V každom prípade by to mohlo znamenať návrat časti ľudí, ktorí teraz pracujú v EÚ. A to nechcem.

Ak by EÚ nebola neboli by ani stáže v rámci programu Erazmus, ani vedecké stáže, výmenné pobyty. Možno nie všetky, to dnes nikto nevie. Ale neriskoval by som to. To nie.

Čo sa mi na EÚ nepáči

EÚ je byrokratický moloch častokrát založený na skupinovom názore (groupthinkingu). Dá sa to prirovnať k zdieľanému názoru 99,9% ekonómov v roku 2008 ešte do konca septembra. Utvrdzovali sa navzájom v tom, že všetko je fajn a ekonomika už bude navždy rásť. A každého, kto mal iný názor horko vysmiali. Takto funguje väčšina veľkých skupín a nie je to nič špecifické pre EÚ. Tak si vzájomne pritakávame a potľapkávame sa a nás, ktorí nemáme tendeciu podliehať všeobecným pravdám, ide uchytiť. Príkladov je veľa.

Začal som sa angažovať aby sa veci zmenili. Ak chcete EÚ reformovať, urobte to čo ja. Petíciu nepodpisujte a pridajte sa k nám. K nám, čo chceme EÚ zmeniť. Je nás dosť a spojencov máme vo všetkých krajinách EÚ.

Nie, petíciu nepodpíšem. Trochu byrokracie vydržím. Za tie výhody to stojí.

84 komentárov

 • Keď demokrati prepadávajú zo skúšok z demokracie.
  Publikované 27.06. 2016 o 16:40 Karma článku: 28.24 Počet pozretí: 1027 Počet komentárov: 4

  Všetci to poznáme ešte zo školy . Ten druh detí, keď niečo nedopadlo tak ako to chceli, začali hneď intrigovať a organizovať ” opakovanie”.

  Už na základnej škole sme si to všimli že sú niektoré také. Že keď im nevyjdú pri rozdávaní správne karty trvajú na tom aby boli karty zamiešané ešte raz. Ťahajú sa lístky a pri ich zlom ťahu lístka hneď jačia, OPAKOVAŤ! To nebolo fér! Len evidentne preto lebo neboli spokojné s výsledkom ktorý dosiahli.
  Včera som sa dokonca s vlastnými deťmi musel hádať, vraj výsledok referenda v Británii či Británia opustí Európsku úniu bol tesný, namietali, nemal by platiť! Oponoval som, tak že keď z dvoch futbalových mužstiev prehrá jedno z nich 0:1, či v basketbale tesným výsledkom prehrá basketbalové družstvo 48:52, neuznáme výsledok a budeme zápas opakovať? Pretože to je vaša logika! Ale to je iné, oponovali, nie, nie je. Aj keby výsledok referenda rohodol co i len JEDEN HLAS, výsledok referenda je platný a mal by byť všetkými rešpektovaný. Inak je to len

  HRA NA DEMOKRACIU.

  Je neuveriteľné že túto detskú logiku používajú aj tí od ktorých by to nik nečakal, od tých čo sami seba pasujú za garantov a ochrancov demokracie. Dokonca v rámci ochrany ich poňatia demokracia už premýšľajú že najvyšší prejav vlády ľudu, teda demokracie, referendum, zatrhnú. Vraj preto lebo sme my, plebs, do demokracie ešte nedorástli. Reagujú pri tom na referendum v krajine kde moderná parlamentná demokracia vznikla a výsledok referenda vykonali občania tejto krajiny.

  Dokonca istý tiež demokrat oponoval že rozhodnutie vykonali ľudia mimo hlavného mesta Británie, teda z jeho predstavy, dedinčania, ako by našinec povedal, vidláci. Čo už len tí vedia o demokracii. Všakže. Ohrdnutie voličmi ktorí urobili výsledok v demokratickom hlasovaní je charakteristická črta týchto nedorastkov demokracie, týchto strážcov a určovateľov a kádrovčíkov čo demokratické je a čo nie, kto spĺňa a kto nespĺňa ich kritériá demokracie. Také nedôchodčatá demokracie máme doma na Slovensku aj my. A sme si všimli že aj oni majú plné ústa demokracie ale keď príde na lámanie chleba, “skutek utek”…
  To neuznanie výsledku niektorými sme vždy ostatní, ešte ako deti v škole vnímali jasne, že sa títo len jednoducho nevedia zmieriť s prehrou. Tak aj títo demokrati, žiadajú reparát pre druhých pričom sú to oni samotní ktorí zo skúšky z demokracie momentálne prepadávajú.
  Takže odkaz dnešným revizionistom, tým ktorí chcú revíziu výsledkov platného referenda v Británii a chcú jeho výsledok akýmkoľvek nedemokratickým spôsobom anulovať:

  Prehrali ste v demokratickom referende!

  Zmierte sa s tým a priznajte si porážku!

  http://blog.hlavnespravy.sk/419/ked-demokrati-prepadavaju-zo-skusok-z-demokracie/

 • Priciny Brexitu
  http://www.bbc.com/news/uk-politics-30250299

  David Cameron’s EU speech: full text

  Today I want to talk about immigration.
  Just as this government has a long term plan for where we are taking our country so within that we have a long-term plan for immigration.
  Immigration benefits Britain, but it needs to be controlled.
  It needs to be fair.
  And it needs to be centred around our national interest.
  That is what I want.
  ………………
  …. treba si precitat cely text na linku

 • Pre objektivitu ste mohli uviesť, že autor článku je podpredsedom kollárovej strany SME RODINA.
  Od štandardnej strany tohto typu sa iné ako proeurópske smerovanie očakávať nedá.

 • Je to ako sediet v luxusnej limuzine s pokazenymi brzdami nad krajom priepasti. Posedme si este, jasne ze sa zruti a vsetci zomru, ale aha tie sedadla, makka koza a aj lampicky pekne svietia a von nie tam fuka fietor a mozno aj mrholi…..

 • Kým sa EÚ nevráti k svojej podstate – hospodárska sloboda členov namiesto politickej gule na nohách jednotlivých štátov – budem obhajovať odchod zo žalára národov.

 • Orientácia na trh spoločenstva štátov BRICK a Euroazijsku úniu zabezpečí dostatočný odbyt a spoluprácu nielen pre nás ale pre kohokoľvek kto vystúpi z EÚ. V týchto spoločenstvách je združený podstatne viac ľudí a HDP ako v EÚ. Samozrejme bude dake prechodné obdobie ale veď na to sme zvyknutí. Osobne mám v tejto veci jasno. Chcem žiť V suverejnej samostatnej sebestačnnej krajine.

 • Súhlasím s všetkými reakciami a názormi pod týmto článkom ,nie však z článkom samotným. EU je rakovina-novotvar, plná falošnosti, klamstiev, neslobody, podlosti, pochybných mravov. Výmena CTI, ČESTNOSTI, PRAVDY, CHARAKTERU, DOBRA, ĽUDSKOSTI za pozlátka, mamon, pseudo hodnoty, peniaze a peniaze a peniaze a napokon otroctvo. Je to chliev a smrad a neustále problémy, lebo zlo je už raz také.
  Slušnosť a dobrý mrav káže opustiť takýto nemravný spolok čím skôr. Treba si gazdovať na svojom po svojom. Do EU nás nalákali na blahobyt,vysokú životnú úroveň, že tu u nás bude poriadok v súdnictve justícií, zdravotníctve atď. Výsledky ,skutočný zámer a pravda sa už vyjavila. Aké len my ,,malí,, sme museli splniť požiadavky a parametre , aby nás medzi tých slušných a vychovaných nebodaj prijali. A dnes do EU berú, volajú a vítajú čisté zlo, poniektorý im ešte aj za to zaplatia a najdú sa aj taký,čo im nohy umývajú a bozkávajú. Je to SEBE VRAŽDA, GENOCÍDA A VLASTIZRADA. Referendum samozrejme podporím. Roman

 • Tu máte aj dôvod prečo Sorros stavil na Brexit. http://www.nybooks.com/daily/2016/04/09/europe-how-pay-for-refugees/ Nie je to tam po lopate napísané, ale odmietnutie utečencov pre Sorrosa, a to je človek čo trhy pozná dokonale = rozpad EU. Sorrosov plán integrovať utečencov do EU je ale postavený na vzdušných zámkoch. Sorros môže vedieť dosť o trhu, ale nevie nič o tvorbe technológií a technologickej vojne medzi veľmocami. Vec sa má tak, že ak by utečenci mali nájsť pracovné miesta, tak bieli, alebo pôvodní obyvatelia by sa museli venovať tvorbe s vyššou pridanou hodnotou. Ono sa to aj skúša u nás, ale z takého kvanta nadmerne generovaných vysokoškolákov, pri ich súčastnej úrovni a pri hegemónii spojených štátov je to nemožné, títo ľudia nebudú tvoriť pridanú hodnotu, budú obsadzovať pozície na trhu skôr určené pre stredoškolákov a ekonomicky to bude predstavovať mínus (zabijú 5 rokov zbytočne na škole). Skôr by tento koncept bolo možné realizovať v Číne. Koncept je nerealizovateľný na druhú, pretože ludí so stredoškolským vzdelaním čo sa tlačia na tieto pozície je dosť z Ostblocku a problém spočíva v tom, že predsa len sme kultúrne bližší a sme ochotní pracovať možno aj za nižšie ceny ako títo Plavci z Afriky, čo sa nemôžu vrátiť do „lacnejšej“ ekonomiky a majú tým pádom požiadavky a výdavky ako bežný západniar.

 • Text nesedí. Tak isto ako naše výrobky prídu o trh, tak aj my spravíme, či už menovou politikou alebo zavedením cla to isté iným zahraničným výrobkom. Za dalšie, technologicky môžeme isť dopredu, získame prístup na ruský trh. Pochybujem, že neoconi, z jedného dňa na druhý vyprázdnia Nemecko a dovolia aby sa viac s Rusmi integrovalo…….
  Za dalšie, prestanú rozkrádačky peňazí s našich eurofondov. Áno našich. Peniaze sú slabšie dozorované ako slovenské, je síce pravda, že nikto za eurofond nesedel a najtažšia sankcia pre papalášov bolo nepreplatenie euro peňazí slovenským ministerstvám, alebo úradu vlády, ale aj tak…. . Za ďalšie, eurofond nerieši naše priority, ale také ktoré sú nekonkurečné zahraničným záujmom…. .
  A o tom, že hranicu, či už reálnu alebo mentálnu potrebujeme ……., o tom nechcem diskutovať a ani nebudem, sme Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a nie Euro multikulti-mix. Zóna voľného obchodu sa dá definovať aj inak.

 • Neviem, kto toho chlapa platí, ale dá sa to veľmi ľahko vydedukovať. Nech ide do riti, to mu odkazujem ja, 67 ročný občan Slovenska. Jeho argumenty sú tak priehľadné, že až beda. Pokoruje ma jeho domnienka, že sme natoľko sprostí, aby sme to takpovediac zožrali. Ja petíciu podpíšem, za vystúpenie z toho oberchlieva zahlasujem. On nech sa odsťahuje do Luxemburska za tým senilným diktátorom…

 • LEPSIE BYT CHUDOBNYM SLOVAKOM AKO BOHATYM SLOVENSKOM BEZ SLOVAKOV NECHCEM TU ARABOV JASNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Pán Doliak, Váš názor je na siahodlhú analýzu a ak si nájdem chvíľku času, možno tiež niečo popíšem. Dajte si však pozor na argumentáciu, pretože polovica Vášho článku je o slobode pohybu a cestovania. V ´89 nám nešlo o nič iné. Ľudia si želali viac voľnosti, systém ako taký bol nastavený správne, potreboval len trošku uvoľniť. My sme sa však vzdali ekonomickej slobody upustením výrobných prostriedkov a energetických podnikov z vlastných rúk. Toto neurobil žiadny životaschopný politický systém. Budovali to kapitalisti, a komunisti znárodňovali, aby mali výrobný potenciál vo vlastných rukách. Politickej slobody sme sa zbavili v čase Dzurindu, kedy sme ústavne posunuli rozhodovacie právomoci do Bruselu. O tomto je celý po novembrový vývoj. Boli sme pripravený o svojprávnosť, resp. slobodu najskôr ekonomickú, neskor politickú a aby sme boli zaistený aj z tretej strany, ešte je tu NATO. Ak nemienime prenechať zodpovednosť za vlastný život v cudzích rukách, musíme si spomínané slobody prinavrátiť, aby sme mohli budovať vlastnú budúcnosť. A nebojte sa, cestovať sa bude naďalej, pretože vývoj sa nedá zastaviť. Aj obchodovať samozrejme. Je na nás, aby sme to dobré zachovali a o svojom ďalšom osude rozhodovali sami. Európe posunieme len to, čo sami uznáme za vhodné, nie opačne.

  • Inak čo je to za slobodu, keď na každú blbosť aj vnútri štátu potrebujete vybaviť priemerne 5-10 razítok a ani strom na vlastnej záhrade si nemôžete spíliť bez povolenia? Hranice sa posunuli dovnútra.

 • Ja mam skvor iny nazor, cim skvor nenapadne zabezpecit potravinovu suverenitu a obmedzit ten dovazany hnoj nazyvany potraviny z EU.
  Zo strany vlady si zabezpecit majetkovu ucast v dolezitych podnikoch, Elektrarne,plynarne,zeleziarne,automobilovy priemysel.- R ako lacna montovna ,kora sa hockedy moze zbalit a ujst inam.
  Minimalne participovat na strojarskych zakazkach, zalozit statno vyskumny podnik zo zahranicnou ucastou a orientovat sa napr na turbiny plynove,parne, vodne .
  Podporit vyrobu napr malych leteckych motoorov a kooperovat z RF.- jedinecna sanca ako vyuzit prestavajucu spolupracu medyi Motor Sic a RF.RF potrebuje letecke motory tak preco na tom neparticipovat?
  Zahrnut vyskumne programy SAVky.
  Zapadu sa neda verit(skusennosti z minulostosti 1SV,2SV,1968) preto s nim je nutne vydrbat nenapadne rafinovane a hklavne diverzifikovat!
  Idealisticky utopisticky pohlad ale pokial SR nechceme roztopit nieje ina sanca od 1989 sa presrali dalsie roky a potencial tohto statu …

 • Pán Doliak, mne je teda srdečne jedno, či pri vstupe do ostatných krajín prejdem „vlažnou“ hranicou s colnicou. Nebolo mi to jedno v prípade Českej republiky, keď sa Československo trhalo v 1993-om. Odvtedy sú mi ostatné colnice naprosto ukradnuté.
  Ale predstava, že Európska Únia je predovšetkým zmluva s výhodami a pár nevýhodami je pekná kravina. Už dávno to tak nie je. Európska Únia je predovšetkým, pred úplne všetkým, mocenským nástrojom hŕstky, ako bez samopalov, tankov a lietadiel ovládať národy Európy len prostredníctvom pera a rozhodovacieho práva kdesi v nejakom centre, kde väčšina z nás nikdy nebola. Je to byrokratické monštrum, ktoré na objednávku lobistických skupín najbohatších korporácií vytvára pravidlá pre mnohomiliónový a inak veľmi nesúrodý trh, a tým im uľahčuje profitovať. Jedná sa o násilnú organizáciu bez záujmu o národy a ich štáty, ktorá je vždy pripravená dupnúť na krk tomu, kto by snáď mal chuť prejaviť svoj názor či požadovať naplnenie svojich záujmov.
  Ak … by Európska Únia bola najmä zmluvou, ktorú podpísali a spoluvytvárajú ústretoví politici snažiaci sa nájsť vzájomné porozumenie a pomoc medzi Európskymi národmi, potom by vôbec nevadilo, že Británia odchádza. Jednoducho by sa dohodli iné zmluvy, ktoré by zachovali to dobré a významné zo vzájomnej spolupráce, a odstránili to, čo robilo problémy.

  Ale súčasné prejavy predstaviteľov EÚ, predovšetkým toho najzodpovednejšieho zo všetkých zodpovedných za súčasný stav Únie, tj. Jeana-Clauda Junckera, sú jasným dôkazom, že EÚ úplne stratila rozum a svoj pôvodný zámer. Urazené ego tohto sopľavého luxemburgského Napoleóna si dovolí diktovať ostatným, či môžu alebo nemôžu jednať s Veľkou Britániou, akoby už suverenita národných štátov združených v EÚ ani neexistovala. Korunku všetkému dal náš europoslanec Boris Zala, ktorý sa podivuje nad tým, že Briti nepoznajú pojem „ZDIEĽANÁ SUVERENITA“. Do kelu, veď taký pojem nepozná nikto duševne zdravý, je tak maximálne súčasťou Orwellovského slovníka inžinierov z Bruselu. To môže naozaj vysloviť len europoslanec hlboko zastrčený v palácoch v Bruseli a nevyliezajúci medzi ľudí.
  Veľká Británia bude mať veľa problémov po vystúpení z EÚ. A ešte viac ich budeme mať my. Ale dôvod nie je v tom, že by sa snáď takáto situácia nedala zvládnuť tak, aby škody boli minimálne. Dôvod je, že velitelia EÚ sa nebudú chcieť dohodnúť bez ťažkých dopadov na nás všetkých. Jednoducho ich preplatené fleky a neopodstatnená moc je dôležitejšia ako spokojnosť občanov EÚ aj Británie.
  A práve preto, že sú tohoto schopní, je treba podpísať petíciu a odísť z EÚ. Uvrhnúť ich späť do reality a vziať im výhody, ktoré sami pre seba vytvorili.
  Bude nás to bolieť, veľmi. Ale len preto, že ich necháme, aby nám zámerne ubližovali a tvárili sa, že si za to môžeme sami. A viete čo? Môžeme, lebo ich ta nechávame miesto toho, aby sme tie ich Augiášove chlievy razantne vymietli.

 • nech sa autor clanku nehneva ale vacsie blbosti som teda necital.. drviva vacsina autorovych problemov sa da lahko riesit a dalsie ani nenastanu.. zase len strasenie a clanok onicom..

 • Som za vystúpenie z EU, petíciu podpíšem. Nieje mi nič cennejšie, ako sloboda. Aj chudoba je lepšia, ako žiť v nesvojpráví. Zabúdame, že z tohoto dôvodu sme poslali do dejín socializmus, pri tom vtedy sme mali podstatne vyššiu životnú úroveň plošne, ako dnes.

 • …nic v zlom… ale toto su take rozpravky s dobrym koncom…:) EU je mocenska struktura a my sme len jednou drobnou skladackou puzzle… Nikdy sa ekonomicky nevyrovname vyspelejsim zapadnym statom a doslova sa trasieme, ze prideme o akoze nejake vyhody, investorov, ze budeme mat cla a pod. Slovensko je dnes krajinou s priemernou mzdou pohybujucou sa okolo 30% priemeru EU, ale vykonnostou meranou cez HDP na urovni okolo 80% priemeru EU… ?! Toto je ten hlavny rozpor a zaroven aj odpoved, ci je pre nas unia vyhodna alebo nie… Na svete existuje daleko viac chudobnejsich krajin ako SR, ale treba si uvedomit, ze my sme neboli na nulovej startovacej ciare… Hospodarstvo, skolstvo, ci zdravotnictvo bolo u nas na nejakej urovni… Spravili sme od 90.rokov minuleho storocia dostatocny pokrok /vobec nejaky/ ? Ake je nase zadlzenie a ake bolo ? Mame sice dnes nezamestnanost okolo 10%, ale keby sa vratili spat vsetci ti, ktori uz 10-15 rokov pracuju v zahranici… tak by nezamestnanost bola presne ako vtedy 20 %… Co to ti nasi ludia robia v zahranici ? Operky, skladnikov, casnikov, chyzne, stavbarov, soferov… Ze tu ale mame zahranicnych investorov ? Tovarne na auta su v skutocnosti montaznymi dielnami… Poriadna fabrika vyzera ako NCHZ alebo VSZ …:) Normalne fabriky, sietove odvetvia, polnohospodarstvo… to vsetko sme odovzdali zo svojich ruk a nasa vlada … vlastne nema co riadit… lebo na nic nema dosah… Ked kostru hospodarstva odovzdate niekomu cudziemu, zahranicnej korporacii… tak stat ergo konci… Toto je nas problem a toto bola cena za vstup do EU… toto sa zaroven nasim vystupenim automaticky nezmeni… a z tohto pohladu by sme naozaj prisli o „pozitiva“ ale negativa by zostali…:) Toto vsetko sa vsak moze stat absolutne podruznym problemom… Predstavme si, ze sem rocne dorazi na zaklade rozhodnutia EU 100.000 pocernych obcanov Somalska, Afganistanu, ci Lybie… Co s nimi budeme robit ? Sme na to pripraveni ? Vsimli ste si ako vyzera narodne futbalove muzstvo Francuzska, Belgicka ci Nemecka ? Takze dnes nie je rozhodujuce, ci sa budeme hrnut do vystupovania z EU /neklamme sa, my nie sme GB a co je dovolene bohovi, nie je dovolene…/ EU sa zrejme rozpadne aj bez toho, aby sme sa my stali ritualnou obetou /druha vec je, co bude potom a ci to bude lepsie…/… Co je vsak dolezite… to je pripravenost na akysi plan B a stanovenie si cervenej ciary, za ktoru uz urcite nepojdeme… Z tohto pohladu ma Orbanove referendum o migracii vacsiu logiku ako referendum o vystupovani z EU…

  • Kašlem ja na ekonomické benefity EU, som sa vystúpenie z nej aj keby sme mali hneď na druhý deň ako štát skrachovať alebo by to viedlo k našej izolácii.
   Stále to bude lepšie ako by nám tu v uliciach pobehovali tisíce asociálov z krajín tretieho sveta, ktorí obťažujú, znásilňujú, kradnú, lúpia a vraždia naše dcéry, ženy a matky.
   Neexistuje nič, čo by malo vyššiu prioritu ako bezpečnosť mojich blízkych. Veď už teraz ju polícia nevie zaistiť v blízkosti cigánskych osád a giet, neprejde ani týždeň aby niekoho neprizabili, alebo aspoň neolúpili. Nechcem ani radšej pomyslieť na to, čo sa tu bude diať, ak nám sem EU vnúti negramotných asociálov z krajín tretieho sveta s totálne odlišnými hodnotami.

   • …v skutocnosti ziadne benefity EU neexistuju…:) Existuje korumpovanie domacich politickych elit cez eurofondy, cez teple a dobre platene miesta v bruselskych strukturach a dokonale PR, ktore tvrdi, ze bez EU by sme nemali nove cesty, zateplene skoly, vodovody, ci kanalizacie… 🙂 Malo sa spomina clenske, ktore platime a fakt, ze zo SR rocne odtecu desiatky mld. €…

 • Podpísať. Kto sa dnes ešte tvári, že eú je tu pre naše dobro, alebo že sa dá reformovať, klame sám seba.

  Inak autora ľutujem, život s jeho diagnózou – strachu zo všetkého neistého – musí byť naozaj ťažký. Na tú nepochybne zaberá len istota „europrogresívnej“ diktatúry, totality a otroctva.

 • keby tu peticiu nevyhlasil kotleba ale niekto normalny tak to podpisem. Som jednoznacne za vystupenie slovenska zo socialistickej EU.

  • Tak počkaj si 5 rokov až nás zaplavia islámskí hrdlorezí a potom ,podpíšeš vlastnou krvou.

  • Je jedno, kto tú petíciu vyhlásil. Ide o našu budúcnosť, ktorá môže nabrať naozaj temné farby ak sa o ňu nebudeme zaujímať. Snáď ste nečakal, že ju podpisy začne zbierať napríklad Žitňanská, či Lajčák, alebo Mihály s Weisenbacherom a Flašíkovou 😀

  • kto je podľa teba normálny a ako by si definoval normu?

 • Zahraniční obchod nepadne ,nebo bude fungovať na dpháčke ako doteraz, to že auto bude stát o 200eur v zahraničí viacej nikoho trápiť nebude, nebo výrobná hodnota je polovičná..možno to ani nikto nepocítí. Plus otvorí sa nám veľký trh ako je Rusko(teraz sú naňho sankcie) Clo sa platí Marek len na dovoz materiálu z vonku , na vývoz sa clo neplatí len dph. Nakoľko by sem toto nevidel až tak čierne. Prečo teraz Jaguar už nesbalil saky paky? Jednoduchá odpoveď ,sme krajina ktorá má lacnú a kvalifikovanú silu, a vše do aut bude robené v lokalných podnikoch. Cena bude tá istá… to že budú brať oceľ z Číny..ako teraz v Eu nebo bez nej cena bude tá istá..V shengene môžme zôstať zda nám to dovolí(ako švajčarsko), myslíš si že by EU odmietla expertov na IT , strojarinu atd? Nie. Keď nebudú mať inú možnosť budú robiť lokálné pobočky kde takýchto ľudí budú zamestnávať. Toto čo píšeš je zasa strašenie ľudí ….Toto vazalstvo už musí skončiť. Len pre zamyšlenie hybaj do Ba sa kuknúť na USA ambasádu.. a pozri sa na ostatné ambasády… Keď ta táto analógia netrkne tak si asi dosti zaslepený.otázka je keď nikomu nič nespravíš ..prečo si schovatý za 2 palcovým nepriestrelným sklom…??? Prečo hovorím o USA nebo ako plno ľudí sú v EU prdelolízači…a pretláčajú zákony skrz ich…

  • Ohľadom jaguáru, hovorilo sa už pred Brexitom že neodíde od nás teda z EÚ. A dôvod ale nie je ten čo spomínate vyššie teda lacná a kvalifikovaná sila. Po prvé, kvalifikovaná nie je. Je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a veľký nedostatok. Po druhé, zostávajú preto, lebo budú v EÚ a nebudú musieť platiť dovozné clo. To je pre nich hlavná výhoda a preto tu aj ostávajú a skôr rozšíria svoje podniky. Takisto GB nemá momentálne platné žiadne obchodné zmluvy s inými krajinami (všetko je zastrešené EÚ). EÚ má vyrokované a podpísané výhodné zmluvy a preto Jaguar má ochotu ostať na SK teda v EÚ.

 • Otroci to nepodpisu, slobodny to podpisu. Vysledok bude ze v EU zotrvame az do jej celkového rozpadu.
  Je uplne zbytocne vypisovat ekonomicke a hospdaske argumenty, lebo ich ta druha strana neuzna.
  Fakt je ten, ze tu zije vela otrokov, ktorych si tato spolocnost uz po starocia vychovava, a tych par jedincov co dokazu mysliet a rozhodovat sa samy za seba je tak malo ze nijaka revolucia, ktora by nebola riadena „vyssou mocou“, nebude.

  jeden argument za vsetky, Naší predkovia dokazali zit a prezit pod roznymi zahraničními vladcami, dokážeme to aj my. viac nez tisíc rokov poddanství, niekolko genocid, a stále sme tu. proste sme taky narod co vždy pocka kym sa to rozpadne a caka kym sa ho ujme další utlacatel.

 • Pán autor zabudol na podstatnú vec. Vystúpenie z EÚ rovná sa vystúpenie z EÚ. Na export, sa zavedú clá, tovar sa stane nekonkurencieschopný a to naštartuje hyperinfláciu slovenskej koruny, ktorej hodnota toaletnému papieru príde tak do pár mesiacov, ideálne rokov.
  Takže byť neutrálny, suverénny, ale chudobný a bez úspor. To je vízia….. Vízia idiotov.

  • Sme v EU? Sme. 12 rokov. Sme chudobni? Sme. Od Piestan na vychod je to cim dalej, tym vacsia bieda. Ale chapem, ked clovek malokedy vystrci nos dalej nez do Cunova. Ekonomicke ukazovatele mozu sice rast ale rastu tak 20% obyvatelstva a tym „rastieme“. Tovar? Aky tovar vyvaza Slovensko? Potraviny ma kazda krajina svoje, to my dovazame paradajky a papriku. Tych niekolko tisic aut nas nespasi a ti chudaci co robia v Samsungu za 300 eur mesacne musia skripat zubami. To je za 12 rokov pokrok!

   Je sice pravda, ze nasa mena by nemala taku hodnotu ako euro, no pravdu povediac, euro drzi iba silna ekonomika Nemecka. Ak klakne Nemecko, klakneme vsetci v Europe, tak ci onak. Ale nejak by sme to prezili, ked sme prezili aj 2 svetove vojny a komunizmus. Ekonomicke ukazovatele totiz nie su vsetko.

  • A ku vasej poznamke na koniec: Ak si Slovac vyberie, ze ide von, demokraticky, tak ide von. A vy sa s tym zmierite rovnako ako my sa zmierime s tym, ze by sme ostali v EU. A nenadavajte vlastnym ludom do idiotov, aby vam ti idioti raz nevypalili rybnik.

  • Katastrofické scenáre podobné tým tvojim som už počúval pri rozpade ČSFR, vraj do dvoch mesiacov skrachujeme… no čuduj sa svete, predpovede súdružky Radičovej a skupinky okolo nej, ktorá hystericky podpisovala petície „za spoločný štát“ sa nenaplnili… dnes títo ľudia opäť klamú a šíria paniku ako pred štvrťstoročím…
   Jediný na koho bude mať vystúpenie z EU katastrofický dopad budú paraziti, ktorí sú prisatí na korupčné eurofondy. A všetci ostatní to zvládnu bez väčších problémov.

   • Knieza Myskin

    Katastrofické scenáre podobné tým tvojim som už počúval pri rozpade ČSFR

    presne tak, to strasenie je navlas podobne, Zda sa ze si to vsimlo viac ludi

   • No ale daleko sme od krachu nemali. Dost vysoka inflacia (30%), nezamestnanost cez 20%. Zachranili nas asi len kapitalove prebytky na uctoch, cize uspory podnikov aj domacnosti, z ktorych sa za par rokov stalo kvoli spominanej inflacii velke nic.

    V kombinacii s rozpadom vychodneho trhu to vtedy bol riadny prepad.

    Teraz by sa stalo to iste, akurat ze kapitalove prebytky nemame, vsetko je zatazene uvermi. Vychodny trh sa neotvori, tam nie je kto by poriadne kupoval, Rusi co doteraz na zimnych dovolenkach rozhadzovali eurami na vsetky strany pytaju zlavy. Jednak citia prepad rubla a pravdepodobne aj prepad prijmov.

    Takze hoc sa mi postup EU nepaci, ina moznost ako reforma neprichadza do uvahy, inak si riadne utiahneme opasky, kedze nasa potravinova sebestacnost je na urovni 50%. Nemozme si dovolit riskovat vystupenie, pokial nebudeme schopny seba aspon zasytit. Nehovoriac o tom, ze nasledne akakolvek tovar zo zapadu by bol pre nas drahym snom.

    Otazka znie, aku cenu za suverenitu ste ochotni zaplatit?
    A ako tu suverenitu chcete uhajit? Pridanim k druhemu bloku? Vyhlasenim neutrality po vzore Svajcu, ked nemame jeho banky?

    Rozumna cesta je pestovat silne vztahy vo V4 a keby to v unii bolo nevydrzatelne, vystupit vsetci 4ria naraz.

    Pripadne druha moznost … vnutri unie zacat vytvarat novu uniu.

    • Nestraš. Nemôžeme riskovať zotrvanie v EU a teror aký ľudia zažívali v Kolíne. Nič nestojí za to, aby nám tu úniou vnútení asociálni imigranti z krajín tretieho sveta obťažovali, lúpili a vraždili obyvateľstvo ako na západe… z EU treba vystúpiť aj keby to malo znamenať skrachovanie SR. Ľudské životy, ktoré okrem asociálov ohrozujú priamo aj byrokrati snažiaci sa o absolútne odzbrojenie obyvateľstva, má predsa vyššiu hodnotu ako nejaké hmotné statky. Bezpečnosť obyvateľstva je vecou pri ktorej sa nesmú robiť kompromisy.

   • Momentálne sa v každej diskusii na túto tému ľudia delia na dva radikálne tábory. ALE-drvivá väčšina tých, čo sú za vystúpenie sa snaží argumentovať vecne. Naproti tomu drvivá väčšina stúpencov za zotrvanie v EU sa správa ako banda arogantných hlupákov, ktorí si nedokážu odpustiť priame invektívy k diskutérom s opačným názorom. A preto mi tu niečo smrdí. Na FB som včera pozrel vždy aj na profil „urážajúceho“ a väčšinou to boli „umelci“ resp. podobného zamerania užitoční pre spoločnosť idioti.
    Nech je akokoľvek, v prvom rade by sme sa mali začať rešpektovať aspoň na úrovni elementárnej slušnosti a demokracie. Ja akceptujem názor -aj protichodný, ale tiež chcem mať alternatívu a možnosť voľby.
    A čo ma najviac nasiera je to ničím neopodstatnené bezbrehé sebavedomie arogantne presadzujúce niekedy totálne blbosti (lebo veď načo študovať) navyše bez ostychu sprosto urážať ľudí s iným názorom.
    Na stráž!

    • Umelci, herci, analitici, politológovia, publicisti… a ďalší povaľači, čo parazitujú na hodnotách, ktoré vytvárajú slušní občania – inžinieri, poľnohospodári, technici, stavbári a dokonca aj tie krajčírky či kuchári, ktorí by podľa našich „demokratov“ a iných tanečníkov či buzerantov nemali mať právo rozhodovať o veciach verejných.

 • Kto tento clanok pisal je jednostranne zamerany idiot a to si som myslel ze medzicas je inakie zamerana stranka.,Ja a normalny Slovak Nechcem Migrantov.Nechcem Predat Svoju ZEM a Podu,,Nechcem aby zisky ktore vyprodukuju zahranicne firmy (mimochodom uz skoro vsetko je zahranicny kapital t.j predane) obchody na Slovensku ostali na Slovensku,Nechcem predat ci dat sprivatizovat nasu vodu lebo je nas vsetkych.A hlavne je ze nechcem DIKTAT Z BRUSELU lebo my chceme aj nadalej odstat SLOVAKMI a nie nejakymi pofidernymi a lahko manipulovatelnymi tupcami co ony nazvaju EURPANIA ,nasrat im,

  • A preto ze ste Slovak, nechate Slovakov pokapat od hladu? Nerobme si iluzie, dali by nam to vyzrat, keby sme vystupili. S 50% potravinovou sebestacnostou (ktoru za rok dva na 100% nedate, nemate zakladnu, dostatok strojov atp), by sme draho zaplatili zato, aby sme nemuseli hladovat. Mozno by sme nasu menu museli posilit tazbou uranu v Kosiciach a na Povazi, aby sme mali co zrat. Ze mame automobilky? A co, osekaju produkciu. Ostal by asi len VW, ten tu bol aj pred uniou.

   Slovensko je zial bohu totalne zavisle a previazane. A nie je ani politicka vola nato posilit ho na sebestacny region. A mam pocit ze tu ani momentalne nie je skupina ludia, ktora by taku reformu bola schopna viest.

   ps: som rad z Brexitu, tym hore to dalo facku a mozno ich zopar aj vymeni a mozno sa zmeni (k lepsiemu) charakter unie.

   ps2: chapem Vas pohlad … asi chcete, aby sme vystupili teraz a bolo zle, ako keby sme tymto kurzom pokracovali a potom by vystupenie bolo este horsie … pripadne aj existencia vnutri unie by za 10-20 bola horsia ako terajsia realita pri vystupeni.

 • Boris, tie najpodstatnejšie nevýhody si nevymenoval, milióny migrantov a diktát, ktorý sa až do Brexitu stále stupňoval. Za posledný rok nerobíme nič iné ako bojujeme s úniou doslova o každú piaď. Tak sa jednoducho nedá fungovať.
  Ak neodstúpi súčasné nekompetentné vedenie a nedôjde k zásadnej zmene, nevýhody prevážia nad výhodami a nevidím dôvod v únii zotrvávať. Čo je dosť, to je dosť. Takže ja dávam únii poslednú šancu.

 • NNejak si nespomenul polnohospodarstvo, keby sme nedovazali potraviny z EU ale doma ich pestovali, kolko by sa vytvorilo pracovnych miest???? a boli by sme sewbestacny a nie dovazat zakladne potraviny z EU.

  • Nejak zabúdaš, že vystúpením by si aj nezamestnanosť stratil. Len 200 000 rob´v automobilkách. Akože títo budú robiť v poľnohospodárstve ? A pre koho budú produkovať ? Pretože export bude zo Slovenska na potraviny so clami a kto by také drahé potraviny kupoval.
   Byť sebestačný, ale chudobný a nezamestnaný. To je vízia.

   • Netrep prosím ťa, automobilky sem prichádzali ešte za vlády Mečiara, keď sme nielenže neboli v EU, ale zahraničná propaganda nás označovala za čiernu dieru. Už vtedy tu volkswagen vyrábal autá a vyvážal ich do sveta a to sme mali ešte slovenskú korunu, clá a boli sme v politickej izolácii. Automobilky odtiaľto neodídu, lebo tu majú kvalifikovanú a stále lacnú pracovnú silu a ekonomicky sa im oplatilo tu byť už za Mečiara.

   • …co sa tyka sebestacnosti… vzdy musi fungovat nejaka primeranost… Stat, ktory nema elementarnu potravinovu a energeticku sebestacnost sa moze zrutit doslova z hodiny na hodinu… Vo svetovom automobilovom priemysle je doslova nadvyroba /podobne je to v sektore celeho spotrebneho materialu…/ Sucasna ekonomika je udrziavana v chode len tlacenim penazi a podporovanim nadspotreby… Staci, ked sa premisa tlacenia penazi zmeni a nase automobilky skoncia… Nakup automobilu sa v pripade krizy da odkladat hoci aj 15 rokov… Nakup jedla sa odlozit da tak na 1 tyzden, nakup osatenia mozno 1 rok a bez energii sa da vydrzat mozno do najblizsej zimy… Udrzatelna ekonomika statu musi fungovat tak, ze to co potrebujeme denne si musime vediet vyrobit vo vlastnej rezii a potom moze byt vyroba automobilov taky bonus navyse… Pred par rokmi, ked nase hospodarstvo zaviselo daleko menej na automobilovom priemysle ako dnes… upozornovali viaceri ekonomovia, ze struktura nasho priemyslu je problem… Dnes sa vytesujeme z prichodu 4. automobilky ?! Co sa tyka potravin… my ich nepotrebujeme vyvazat, my potrebujeme zvysit ich sebestacnost aspon na 80-90 % zo sucasnych 40 %…!

   • Automobilky sú najväčší omyl Slovenska.

 • podpisem hned . urcite by bolo tazko zo zaciatku ale postupne by sa to znormalizovalo. problem je v tom ze vetsina je uz privelmi pohodlna aby sa zmierila z nejakou stratou sstandardu ale nikto si nechce priznat ze aj tak sa to strati nakonec a bude zle jak nebolo aj v eu

 • V zasade suhlasim s analyzou, ale taka peticia moze byt uzitocny tlak na to aby Brusel bol nutene urobit konecne nielen kozmeticke upravy. Preto ju podpisem, aby bolo zrejme ze aj ja som nespokojny …. s Bruselom
  Osobne za najlepsie riesenie povazujem navrat k EU k povodnym hodnotam spred mastrichtskej zmluvy(o lisabonskej ani nehovorim), jediny problem vidim v ludoch ako je Juncker, Schulz a podobni ktorych bude tazko odtial odpalit, su tam ako vsi zazrate do kozucha a robia len zle ….

 • Ja osobne to podpíšem, že som za vystúpenie SR z EU. Toto referendum bude slobodné. Avšak vláda neuplatní toto rozhodnutie potom ako referendum bude. A dúfam že každý svojprávny Slovák dá áno, a dúfam že naša vláda bude sama prispievať vlastným pozitívnym prínosom pre EU, napriek tomu že ľudia vyjadrili svoju slobodu ale naďalej chcú zotrvávať v Európskej únii. V prípade účasti nad 80% bude uzákonené v ústave SR, že Slovenská republika je krajina, ktorá svoje vzťahy s Európskou úniou buduje v priateľskom duchu.

  • … bez akýchkoľvek právnych záväzkov alebo iných záväzkov voči EU.

  • Toto práve svojprávny Slovák podpísať nemôže. Len ekonomický analfabet. To by malo byť nejaké varovanie ? Varovanie 350 000 ľudí ? Varovanie už bol Brexit. Ak by sme boli na pozícii Británie: prispievame do EÚ, nie sme od nej závislí, tak sme v inej situácii.

   • Odsťahuj sa odtiaľto do riti a nemusíš nikomu nadávať do ekonomických analfabetov a nesvojprávnych. Už len kvôli dementom ako ty to nielenže podpíšem ale aj zahlasujem za vystúpenie z idiotského spolku EU.

   • Pan Hlavač bez uražky vy asi snivate. Unia nič dobre nam nedala a ani neda to si nechcete pripustit. Pred Uniou sme mali super polnohospodarstvo pre seba! Teraz žerieme odpad, pred uniou sme mali ake take strojarstvo, stavebnictvo a už nehovorim o zdravotnictve a školstve. To všetko rozbili počas super dobrej Unie a už nehovorim o tom ako po vstupe do Unie byvale vlady dusili našich podnikatelov, aby sa im nedarilo a presadzovali zahranične firmi prave z podarenej Unie. Cim skor preč z Unie. A že bude zo začiatku horšie? A čo myslite ako bolo po vojnach??? Určite horšie ako po nich nebude. Moj nazor už dnes je neskoro, že sme ešte v Unii. Pekny deň prajem.

   • Priatelu, tvoja cela argumentacia je ako spokojnost psa z toho, ze dostane rano a vecer nazrat. To ze cely zivot prezije na retazi je prenho druhorade. Ok je to tvoja vec, ale nie kazdy takto rozmysla. Argumentov pre odchod je viac ako za to tam zostat. Dalsia vec, ktoru si neuvedomujes je , ze stav ktory je teraz v unii tam nebude vecne. Aj sovietsky zvaz si myslel ze bude na vecne casy. O 10, 20 rokov z unie nemusi byt kamen na kameni. Tlacit peniaze sa tiez nebude dat vecne. O tom, ze si nas v podstate kupili a robia si z nas odpadkovy kos ani nehovorim.
    Moj nazor je ze lepsie je odist a budovat si to na co mame aj ked spociatku sa budeme mat o nieco horsie.
    Je mi jasne ze 80% slovakov bude mat po masirke medii v gatiach a referendum neprejde, ale bude dobre ak clovek bude mat moznost vyjadrit svoj nazor. Ked sme do unie vstupovali tak nam vykreslovali modre z neba. Modre z neba vyzera uplne inak….

 • Reformovať EÚ je podľa mňa nemožné. Nestačí vymeniť pajácov vo vedení, treba zmeniť samotný systém EÚ. Nezabúdajme že ak by aj niekto chcel spravyť reformu tak sa toho chytia nemci a francúzi a využijú to na zýskanie väčšej moci na úkor ostatných. Ak by sme opustili EÚ tak naši skorumpovaný politici a zahraničné mimovládky by tu zostali a ako bonus by sa nám EÚ pomstila a spravila z nás odstršujúci príklad. Tak či onak sme v prdeli… Možno ak by sa EÚ rozpadla alebo by sme opustili EÚ skupinovo napr celá V4 tak by to mohlo dopadnúť relatívne dobre.

 • Dosť bolo…….

 • ja podpisem 🙂 podpise cela rodina. EU je zlo

 • „Začal som sa angažovať“ čo si má čitateľ konkrétne predstaviť? Dalšia vec je že aj „stražci pravdy“ sa angažujú a čím ďalej tým viac

  • Aké šance má to angažovanie aspoň na čiastočnú eliminaciu rozpadu zakladných hodnotových štruktúr europskej civilizacie? Toto trebalo rozviesť

 • Ak by EÚ nebola:

  – na jednej strane by sme mali väčší problém vyvážať do EU

  – na druhej strane by sme mohli zaviesť clá a blokádu dovozu výrobkov z EU. Mohli by sme si doma pestovať čisté potraviny bez rôznych pochybných náhražok, aditív a chémie. Mohli by sme zakázať dovoz GMO potravín. Mohli by sme si sami určovať, koľko vyrobíme cukru, obilia, mäsa, mlieka a nemuseli by sme sa prispôsobovať akýmsi kvótam, kvôli ktorým sa museli zavrieť fungujúce cukrovary.

  – nikto by nám neurčoval kvóty na počet imigrantov, ktorých musíme prijať

  – nikto by nám neurčoval, čím máme svietiť, aký výkon majú mať rýchlovarné kanvice, či smieme používať ortuťové teplomery.

  – eurofondy z EU sa z veľkej rozkradnú a využijú na korupciu. V prípade ich zrušenia by sme o veľa neprišli.

  – nikto by nám nenanucoval genderovú ideológiu, homosexuálne svatby a iné „moderné“ výdobytky západu.

  – protištátne mimovládky by mali výrazne skomplikované financovanie, keďže hranice by boli kontrolované a medzinárodné bankové prevody monitorované.

  – mohli by sme si riadiť vlastnú colnú politiku. Dnes sa clo vyberie na hraniciach Schengenu a k nám sa nič z neho nedostane, zhrabnú to hraničné krajiny, hlavne Nemecko.

  A mnoho iného…

  • To je síce pekné, ale ak keby sme si riadili poľnohospodárstvo ako hovoríš, tak sa ťa pýtam, kde tieto potraviny vyvezieš ? Lebo všetci tí, čo sa teraz podieľajú na ekonomike exportu sa v tom poľnohospodárstve nezamestnajú. A naše výrobky sa stanú nekonkurencie schopné, keďže clá by výrazne zvýšili ich cenu. Čo ??? Zamestnáme všetkých ľudí v poľnohospodárstve ?

   • odpovedal si si sam. zrusenim rastlinnej a zivocisnej vyroby, ostali tisice nezamestnanych a … obnovenim sa pocet znizi a zvysi potravinova bezpecnost. nebudeme musiet dovazat a staneme sa sebestacnymi. o kvalitnych ludi bude na zapad od nas stale zaujem tak ako bol aj za sociku. vystupenim z eu ale nevystupujeme zo shengenu, to vysvezluje volny pohyb ludi. pohyb penaznych tokov a priemyslu, je zase ina zmluva. eurofondy … vacsinu rozkradnu a za zvysok urobime dobre vytenderovane zakazky. takze – prec z eu

    • Ta tvoja potravinova suverenita koľko zriadi nových pracovných miest ?? Nezriadi ani to, čo by odišlo zo slovenských automobiliek, pretože tu sa bavíme o 200 000 ľuďoch a tie automobilky sa hneď odsťahujú do susednéo štátu. Kde máš istotu bezcolnej zóny ? Prečo by tak malo dôjsť. Briti dávali a my len berieme Briti majú troška vyššiu pozíciu. Prečo si si taký istý.
     Nastane skôr to, že sa na nás každý vyserie zhlboka, export sa udusí a zabúdaš, že vystúpením z EÚ by sme museli opustiť ihneď eurozónu. Slovenská mena by devalvovala, zničíš úspory Slovákov a keďže export s clami nebude dobre fungovať, tak tu máš čochvíľa hyperinfláciu a zo slovenkskej koruny bude zdrap toaletného papiera.

     • Každá automobilka, stávajúca, či novoprichádzajúca, znamená likvidáciu kvalitnej ornej pôdy, ktorá sa „niekam“ vyvezie. Automobilka u nás skôr, či neskôr skončí, pretože tak, ako v iných oblastiach, aj tu nás niekto podlezie cenou práce a stane sa lukratívnejší pre akcionárov. Podobne, ako keď skončia daňové prázdniny. Firma sa zbalí, odíde, a nám zostane nefunkčná a nepoužiteľná hala, zdevastovaná pôda, úrad práce, a „oči pre plač“…

     • Uspory Slovákov zničilo Euro.Vieš si predstaviť ,že automobilky sa zbalia zo dňa na deň ?Skôr či neskôr sa zbalia aj tak, ked sa pominu daňové uľavy . Nešír tu demagogiu. V poľnohospodárstve pracovalo kedysi 200 000 ľudí aj viac a vyvážali sme potraviny, kým dnes dovážame ročne za 1 miliardu eur modifikovaných šmejdov.

     • p. Hlavac, musim povedat, ze jediny tu mate rozumny nazor. Ti co sa do Vas pustaju hlasaju blud za bludom … a kludne ma vykazte z krajiny, svedci to len o Vasej neschopnosti argumentovat.

      Tiez by ma zaujimalo, ci Vas osobne poznaju, ked Vam tykaju.

      Ale aby som nekrivdil – automobilky neodidu hned, ale utlm bude postupny. VW by mozno neodislo vobec.
      Horsie to bude s potravinami. Draho by sme zaplatili zato, aby sme vobec uzivili vlastnych ludi. Produkciu na 100% nedostaneme z roka na rok, pravdepodobne ani za dva tri roky. Museli by sme dovazat a platili by sme zato usporami, ktore uz teraz su mizive.
      Nie je situacia ako ked sa delilo CSFR a kapitalu bol vsade prebytok.

      Euro uspory Slovakov nedevalvovalo, neviem cim to chcete podopret okrem vasho presvedcenia. Fakt je, ze sme EURO fixovali silnejsie ako bol realny kurz, tz. ze kazdy, kto mal uspory, na tom zarobil, pretoze mal viac EUR. Koniec koncov to bol aj dovod, preco Fico umelo posiloval kurz. Papalasi nechceli tratit na kurze SVK=EUR. Ze nam to preddrazili pracovnu silu a spravilo nad nekonkurencieschopnejsimi, ho moc nezaujimalo. Este ma stihate sledovat? Alebo je toho na Vas moc a vo Vasej jednoduchej predstave si vsetko zle spajate s EURom?

      Niekto tu ma pocit ze dovazame modifikovane smejdy. No momentalne unia je hodne strikna voci GMO. Moze sa to zhorsit po podpise TTIP. A kludne sa to moze zhorsit ked vystupime z unie, potraviny budu drahe a jedina sanca ako rychlo zvysit produkciu bude sadenie GMO. Vzhladom nato, ze ludia su ochotni kupovat kura za euro, len ved mu len dnes konci zaruka, budu kupovat aj GMO, ked bude o polku lacnejsie.

      ps: chran nas panboh od ludi ako Schultz, Junker, Lubos a Miroslav.

   • Keby clá výrazne zvýšili ich cenu, znamenalo by to, že krajina s takým clom si chráni svoj trh a nemá záujem o import. S takou by sme pochopiteľne neobchodovali. Ale pri voľnom trhu je tlak na nízke clá, pretože načo chrániť svoj trh keď výrobky vyrobené v tomto chránenom režime sú drahšie ako dovezené. Aj keď konkrétne v prípade potravín má ochranárstvo zmysel kvôli sebestačnosti.

  • Precitaj si Krajniakovu knizku Banda zlodejov. je to velmi inspirujuce citanie

  • plne súhlasím

  • Ha,ha ,ha pozorovateľ! A budeme si sami vládnuť!A budeme nezávislí,samostatní…a potom som sa zobudil! NIKDy nebudeme slobodní! Takže nesnívaj a rozmýšľaj!

  • Načo je človeku eú keď má príjem 61,50 € na mesiac,žiadne výhody únie mu nepomôžu.

 • toto nie je ani ryba ani rak – takyto clanok je bez obsahu. Okrem toho, mne co sa nepaci na EU je nebezpecenstvo degeneracie, hroziace povinne kvoty pre clenske krajiny, presadzovanie nadprav pre mensiny na ukor vacsiny. Dalej sa mi nepaci dvojity meter eurobyrokratov, sialenost zvana rusofobia, nalepkovanie akejkolvek narodoveckej aktivity za neonacisticku atd…Nepaci sa mi zavislost EU na USA, v podstate to vyzera ako keby bola EU nesvojpravna kolonia USA, kotra poskodzuje samu seba v mene loajality svojho zaoceanskeho partnera. Dalej sa mi nepacia narastajuce extremisticke tendencie v oblasti potlacania slobody slova, vysmievanie hodnot, na ktorych vyrastla aj zapadna civilizacia, znevazovanie zakladneho pilieru spolocnosti – rodiny. Nepaci sa mi ze EU si spravila z nas odpadkovy kos pre potraviny a kvalita potravin dovazanych k nam sa zdaleka nevyrovna potravinam napr. v Rakusku, Nemecku a tak. Je toho mnoho co sa mi este nepaci.
  Co sa mi paci: moznost cestovat, spoznavat ine krajiny, pripadne pracovat v EU, pohodlny bezproblemovy prechod cez hranice. Ked to zhrniem, nepaci sa mi ideologicke nastavenie EU a paci sa mi pohodlie, ktore EU poskytne mozno par krat do mesiaca/roka najma ked cestujem a podobne. Myslim ze prave toto bude volba – hodnotovy nesuhlas so sucasnym nastavenim EU a konzumny suhlas s vyhodami, ktore nam clenstvo v EU prinasa.
  Ak by sme mali jedneho dna vystupit z EU, potrebujeme mat uz nastartovane rozne odvetvia priemyslu, infrastrukturu vybudovanu a podobne, aby sme neskrachovali. A prave toto za sucasnych podmienok nasho statu v ramci EU mozne nie je.

 • iste že podpísať. prečo žiť v dalšej diktatúre?

Pridaj komentár