Referendum v Británii – BREXIT je realita!

Sledujeme dramatický vývoj kruciálneho zápasu o budúcnosť Európy. V noci sa začali sčítavať hlasy v referende o tom, či Veľká Británia opustí Európsku Úniu, alebo zostane jej členom.

EDIT 6:40
Veľká Británia podľa predbežných výsledkov referenda prestáva byť členom Európskej Únie.
– Anglicko rozhodlo a je to možno aj koniec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Škóti aj Severní Íri hlasovali proti odchodu z Únie, budú sa chcieť osamostatniť. Škóti by sa znova pripojili k Európskej Únii ako samostatný člen, Severní Íri by sa možno zjednotili s Írskom, ktoré už je členom Únie.
– Britská libra v strmhlavom páde, najhorší výsledok od roku 1985.
– Podľa mnohých prognóz je to aj začiatok konca súčasnej Európskej Únie. O odchode uvažujú aj ďalšie krajiny. Poznámka – kam sa potom budú chcieť pripojiť Škóti?
Geert Wilders volá po holandskom referende
– Líder strany UKIP Nigel Farage oslavuje „Deň nezávislosti
– Účasť na referende bola 71.8% – volilo viac ako 30 miliónov ľudí, čo je najvyššia účasť od volieb v roku 1992
– Škótsko s pomerom hlasov cca 6:4 a multikultúrny Londýn s pomerom hlasov 7:3 za zotrvanie boli prehlasovaní zvyškom krajiny. Výsledky zo Severného Írska (zostať) a Walesu (opustiť) neboli tak jednoznačné. Za pozornosť stojí hlasovanie Gibraltaru – 95,9% proti odchodu z Únie

Prvé výsledky zatiaľ naznačujú opustenie, v čase 4:40 slovenského času je priebežný výsledok

Zrátaných 192 z celkove 382 okrskov
Za zotrvanie je 48,3% t.j. 7076575 hlasujúcich
Za odchod    je 51,6% t.j. 7551642 hlasujúcich

Na víťazstvo je potrebné dosiahnuť 16,8 milióna hlasov

Edit 4:55
Prichádzajú hlasy z veľkých miest hlasujúcich za zotrvanie, náskok Brexitu sa znižuje
Zrátaných 227 z celkove 382 okrskov
Za zotrvanie je 48,8% t.j. 8433830 hlasujúcich
Za odchod    je 51,2% t.j. 8855551 hlasujúcich

Prehľadná mapa ako hlasovali voliči do 5:00

Hlasovanie-mapa-5

Edit 5:10
Prekvapenie je hlasovanie Walesu, ktoré podľa odhadov malo byť za zotrvanie, väčšina sa však rozhodla inak
Ostáva zrátať ešte 129 okrskov
Za zotrvanie je 48,9% t.j.  9870102 hlasujúcich
Za odchod    je 51,1% t.j. 10303991 hlasujúcich

Edit 5:25
Škótsko, Gibraltar, Shetlandy a Orkneyské ostrovy jednoznačne odmietli odchod
Ostáva zrátať ešte 106 okrskov
Za zotrvanie je 48,5% t.j. 10754850 hlasujúcich
Za odchod    je 51,5% t.j. 11403270 hlasujúcich

Zo sociálnej siete: Sledujem Brexit priamo z Londýna. Po zavraždení tej ľavičiarskej propagandistky boli ľudia atakovaní, že kto volí Brexit, je niečo ako jej spoluvrah. Jej dojemné fotky bežali v televízii nepretržite. Svedkovia priznali, že nič také, ako Britan First nepočuli, média to aj tak naďalej tvrdili. Vyhrážalo sa dôchodcom, že prídu o dôchodky, Cameron sa dokonca vyhrážal vojnou. Kto riadi média, riadi spoločnosť. Nie každý človek, ktorý chodí do práce má nervy na to sa stať „spoluvrahom a prekliatym dizidentom„. Aj tak sa ukázalo, že napriek masívnej kampani, skutočná vôľa obyvateľov, zvlášť pôvodných, chce nezávislosť. Či vyhrajú? Ja si myslím, že nedostanú šancu.

Prehľadná mapa ako hlasovali voliči do 5:30

Hlasovanie-mapa-5-30

Edit 5:40
Severné Írsko tesne hlasovalo za zotrvanie, chýba už len výsledok z Newry & Armagh
Libra padla na minimum, na akej nebola od roku 1985!
Ostáva zrátať ešte 74 okrskov
Za zotrvanie je 48,3% t.j. 12166965 hlasujúcich
Za odchod    je 51,7% t.j. 13007483 hlasujúcich

Edit 5:55
BBC predpovedá, že výsledok bude jednoznačne za odchod 52% vs. 48%
Ostáva zrátať ešte 54 okrskov
Za zotrvanie je 48,4% t.j. 13352831 hlasujúcich
Za odchod    je 51,6% t.j. 14238087 hlasujúcich

Prehľadná mapa ako hlasovali voliči do 6:00

Hlasovanie-mapa-6-00

Edit 6:10
Ostáva zrátať ešte 43 okrskov
Za zotrvanie je 48,3% t.j. 13905623 hlasujúcich
Za odchod    je 51,7% t.j. 14899282 hlasujúcich

Edit 6:25
Ostáva zrátať ešte 28 okrskov
Za zotrvanie je 48,1% t.j. 14690017 hlasujúcich
Za odchod    je 51,9% t.j. 15836977 hlasujúcich

Edit 6:40
Reálne už nie je možné, aby zástancovia zotrvania vyhrali. Veľká Británia končí v Únii. Držte si klobúky, začína divoká jazda!
Ostáva zrátať ešte 18 okrskov
Za zotrvanie je 48,2% t.j. 15130139 hlasujúcich
Za odchod    je 51,8% t.j. 16252257 hlasujúcich

Edit 7:02
Práve bol dosiahnutý počet hlasov, potrebných na víťazstvo v referende. Veľká Británia si oficiálne zvolila ukončenia členstva v Európskej Únii
Ostáva zrátať ešte 8 okrskov
Za zotrvanie je 48,2% t.j. 15692093 hlasujúcich
Za odchod    je 51,8% t.j. 16835512 hlasujúcich

Tým končí naša exkurzia do aktuálneho diania vo svete…

Konečné výsledky

Za zotrvanie je 48,1% t.j. 16141241 hlasujúcich
Za odchod    je 51,9% t.j. 17410742 hlasujúcich

Mapa rozdelenia

Hlasovanie-rozdelenie

Podrobnejšie Anglicko (Škótsko hlasovalo jednotne za zotrvanie) rozdelené na jednotlivé okrsky

Hlasovanie-mapa-vysledok

Zdroj:

http://www.bbc.com/news/politics/eu_referendum/results

29 komentárov

 • referendum budu opakovat kym nepride k ziaducemu vysledku 🙁 ( (

  http://zpravy.idnes.cz/petice-referendum-brexit-0hj-/zahranicni.aspx?c=A160625_095511_zahranicni_mlb

  Zatímco důležité změny britského ústavního systému musí ve Westminsteru schválit celé dvě třetiny členů obou parlamentních komor, při hlasování o Unii stačila prostá většina – a bylo jedno, kolik lidí k urnám dorazí.

  Pokus o zpětnou změnu pravidel, podle nichž se hlasovalo, během okamžiku překročil hranici 10 tisíc podpisů, čímž vznikla vládě Davida Camerona povinnost petentům odpovědět. Brzy padl i stotisícový milník, který zaručuje projednání stížnosti na půdě samotného parlamentu.

  Může se zdát, že měnit pravidla již skončeného referenda, a zrušit tak jeho výsledek, protože se těsně poraženým příznivcům nelíbí, je nesmysl. Teoretickou naději však petenti mají: Poslanci mohou využít britského principu parlamentní suverenity. Jejich rozhodnutí jsou nadřazená vládě i soudům.

  Prakticky tak mělo celé hlasování podle odborníků pouze poradní funkci. Právní expert a komentátor David Allen Green přitom v deníku Financial Times upozornil, že vynechání jakéhokoli právního závazku není u britských referend zcela automatické. Když občané v roce 2011 hlasovali o změně volebního systému, jejich „ano“ nedalo britské vládě jinou možnost než vůli lidu naplnit.

  Britští představitelé teď musí oficiálně aktivovat takzvaný článek 50 – část Lisabonské smlouvy, která hovoří o odchodu členské země. Teprve poté začne běžet dvouletá lhůta pro vyjednávání podmínek pro vystoupení. Nikde ovšem není psáno, že se to skutečně musí stát, případně kdy k tomu dojde.
  Odklad článku 50, předčasné volby. Brexit se může protáhnout

  Peter Catterall z Westminsterské univerzity je přesvědčený, že parlament, kde mají většinu konzervativci, bude s vystoupením z EU otálet. „Nejde jen o proevropské Toryovce, kteří o odkládání článku 50 už mluvili. Lidé jako Michael Gove (ministr spravedlnosti, pozn. red.) říkají, že procedury nechtějí zahajovat dřív než v roce 2018, neboť si myslí, že je teď nutné spoustu věcí urovnat,“ řekl už před referendem serveru Business Insider.

  Kromě výběru nového premiéra, který tento respekt a důvěru projeví, však existuje také možnost předčasných parlamentních voleb. Pokud by se po Cameronově rezignaci skutečně konaly a zvítězili v nich politici zastávající setrvání v EU, mohli by nakonec prohlásit, že jejich zvolení vlastně „přebilo“ starší výsledky referenda.

 • Čítam si niečo u Hríba, toto som našiel, ale proruskú propagandu na SVK? Viem, že Rostas podpísal ale aj tak to čo píše je s realitou 100x väčší kamarát ako toto: http://www.tyzden.sk/podlampou/32465/pod-lampou-kto-tu-klame-za-ruske-peniaze/ Je tu fakt niečo čo by sa dalo označiť za proruský kanál v slovenčine? Ešte som niečo také nenašiel.

  • Vieč prečo si nenašiel ten Proruský kanál pretože žiadný nie je presne ako tu:
   https://www.youtube.com/watch?v=HVH_reqt2aM

   Je smiešne že konečný ciel Proruskej Propagandy a to nepretržitý rozvrat štruktury hodnôt našej civilizacie do nestabilnej podoby tak aby ju bolo možné poľahky ovladnuť plnia na 100% Mimovládky a ich zanietený aktivisti sponzorovaný prevažne z USA teda celá naša Bratislavská kaviaren sú fakticky Putinovými Agentmi

   • V zásade máš pravdu. Apponyiho školské zákony dosiahli presný opak toho k čomu mali viesť. Toto Hríbovo žobranie ma dostalo tak isto, ako pešiak a top dezinformátor by nemal mať problém s financiami a má. Čakal som, že už nebude mať problém zohnať sponzorov a zrejme má. Určite niekto kto ovláda historický princíp mu zatrhol 100 percentné financovanie z ambasády. Zrejme po čase toto čaká aj SME a Denník N ak nebudú dosahovať reálny úspech, peniažky skončia, jediná možnosť ich zdôveryhodnenia je cesta k martýrstvu osôb s nimi spojených, čo predpokladá dosť nepohodlný život ich zamestnacov…………….
    Možno to má predsa len Putin dobre spočítané, že neinvestuje zbytočne veľa. Ľudia majú tendenciu pchať sa šéfovi do zadku a pri túžbe služobne postúpiť robia zbytočnú nadprácu čo vedie ku kontraproduktivite.

 • Neviem panstvo čo sa deje, ale výzvy europoslancov na rozdávanie eur bežným luďom a ešte aj toto: http://www.tyzden.sk/podlampou/32924/pod-lampou-sloboda-bez-ameriky/ …. asi sa niečo chystá na burze. Hysterická antireklama Brexitu aj u nás, čo s tým nič v zásade nemáme. Súhlasím s adminmi, že podstatnejšie ako tesný výsledok, je tendencia v celej EU. Elity ak na nás nezarobia ako na otrokoch v luxusnom koncentráku, mali by sa snažiť zarobiť na nás ako na národne orientovaných vojakoch umierajúcich na bojiskách. Myslím si, že otočia, ale nie hneď. Nejaký čas im to bude trvať, kým prehodia cez palubu svoje figúrky a nahradia ich inými.

 • Po zavraždení tej ľavičiarskej propagandistky boli ľudia atakovaní, že kto volí Brexit, je niečo ako jej spoluvrah. Jej dojemné fotky bežali v televízii nepretržite. Svedkovia priznali, že nič také, ako Britan First nepočuli, média to aj tak naďalej tvrdili.

  mna osobne podobne konanie medii vie mimoriadne nasrat, viem si predstavit ze aj tu zohrala rolu poucka za „palica ma dva konce“ a teda mediami vedena kampan priniesla opacny vysledok ako sa cakal

 • gratulujem Británii k úžasnému výsledku. Dúfam že tento príklad hodný nasledovania zopakuje aj Slovensko a konečne opustíme európsky socialistický zväz, ktorý sa z ekonomického integračného zoskupenia zmenil na ideologického molocha, zasahujúceho do života bežného občana viac ako totalitný sovietsky zväz

  • Nezabudaj že aj Putin sa teší, ľahšie obsadí Európu, aj migrantov do UK Putin navozil dosť nato aby rozložili spoločnosť. 😀

   Ľudia tu ešte stale nepochopili ako politika EU brutálnym spôsobom ignoruje vôľu občanov, Tu to bolo to patrené pred referendom o rodine ked naší proerópsky buditelia hláaily doslova že „O ľudských pravach sa nerozhoduje“ asi sa vôbec nezamysleli že to znamená popretie princípu Demokracie ako prava väčšiny rozhodovať o tom čo sa akceptuje a čo nie, ba ani o tom diskutovať sa nesmelo.
   Pripomína, žem k iniciatíve Nejdeme na referndum sa hlásili ti isté osobnosti a členovia organizacií, ktoré neskôr podporili výzvu Hrame o veĺa o čo najvyššiu volebnú účasť.

   Z toho vypíva len jediné im nejde o demokraciu v zmysle uplatnenia vôle občanov ale neobmedzeného uplatneia si vôle elít..
   Ide im len o ich vlastné zaujmi.

   • ospravdlnujem sa za formu textu

   • Keď sa pozrieš na mapu sveta, a nájdeš na nej Rusko, tak ti z jeho rozlohy musí byť jasné, že Putin sa môže na Európu akurát tak vykašľať.Nepotrebuje viac toho, čo Hitler nazýval „Lebensraum“, na rozdiel od neustále sa rozširujúcej EU a NATO.

    • áno jasne aj som to napisal ako žart hoci mnohý to považujú za pravdu. Hrozba nie je Rusko ale uplatnujúci sa kulturny marxizmus už pomali na všetkých frontoch

   • S týmto je naozajstný problém. Nemáme elity. Tie naše sa chovajú niekedy horšie ako sion. Toto je to, čo pospolitý ľud vníma ako problém, a preto sme tak radi a ochotne v Unii.Potrebovali by sme rozumnú federáciu s Čechmi, Maďarmi a Rakušanmi.

    • To čo sa neosvedčilo treba zavrhnúť. Už máme skúsenosti s našimi susedmi.
     Je lepšie ak si budeme vládnuť sami. Ale nie štýlom ako doteraz, „zvoľme si sympatickejšieho zlodeja“. Štandardné politické strany treba postaviť mimo zákon a ich aktérov ktorí sa podieľali na obchádzaní a porušovaní zákonov treba zatvoriť do basy. No na to musí prísť obroda myslenia a zatiaľ na to nemáme, SMER a ďalší zlodeji majú stále dvojciferné preferencie.

 • Len taka malá prognóza, Ak bude Británie robit obstrukce tak je to ok, ale Ak Británie bude ponahlat z EU von, tak sa pripravme na najhorsi.

 • No pozeral som kurz libra-euro a žiaden dramatický pád sa nekoná. Je to iba maľovanie čerta na stenu

 • Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente:
  „Skoncujeme s vyberaním čerešničiek z torty, ako to robili Briti,“ uviedol a dodal, že Londýn bude musieť hrať podľa pravidiel EÚ, ak chce Británia prístup na jednotný trh únie.

  Toto je presne reakcia akú som očakával. Presný opak žiaduceho, žiadna sebareflexia, žiadne odstupovanie lídrov EK pre zlyhanie ale zastrašovanie a vydieranie.. A to ešte zatiaľ nezaperlil Schulz.

  • iba to dokazuje, že európsku úniu riadia idioti a blázni a čím skôr odtiaľ odídeme aj my, tým lepšie pre nás

 • vysledok je tesny, ale tak to byva skoro vo vsetkom dnes. Francuzi, taliani, holandania chcu tiez von. budu sledovat dianie v britanii a ak sa behom par mesiacov britania otrasie a zacne znova rast tak buduci rok tu mame dalsie referenda.
  Zaujimave bude, ci niekto z politikov navrhne hlasovanie za vylucenie grecka z unie, v zasade je to olovena gula co taha uniu ke dnu, a po odchode cistych prispievatelov to bude stále len horsie a horsie.

 • A teraz mi povedzte, kto bude teraz určovať zakrivenie banánov v Británii? To bude katastrofa, chaos …

 • Gratulujem anglanom a SKExit!

 • Dúfam že je to len začiatok konca Mordoru! Oficiálná tlačová správa z ÚV mimovládok bude znieť asi takto „Britskí občania podlahli putinovskej propagande konšpiračných webov a hlasovali za vystúpenie z EU,Britskí občania sa bez nás vrátia do jaskýň a zabudnú jesť príborom 🙂

  • Že by bol vplyv konšpiračných webov väčší ako vplyv mienkotvorných médií? No potom by sa tieto termíny mali používať v opačnom garde, SME a Nko by mali byť konšpiračné a Medzičas, Slobodný vysielač, Zvedavec, Prop., Konzerva a Hlavné spr. a neviem ešte čo, by mali byť mienkotvorné. Inak dal som 2 eurá na Exit a pôvodne som nechcel dať nič, ale novinárska agitácia hystéria na „voličmi presýtenom Slovensku“ bola priveľká na to aby to dopadlo normálne. Zrejme mali objektívne prieskumy a aj tendenčnú krivku, tak to nezvládli. Čo by ste si vybrali radšej: mať možnosť mať vlastné deti alebo krajšiu krivku ako toto? http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/grafy-kurzov/_GBP

 • Ešte budú zmeny, až sa do toho pustí CIA.

 • teraz už všetci predpovedaju brexit, podla mna to bolo jasne hned ako po scitani celoho Škótsk a polovice Londýna tábor remain ledva dotiahol leave…ked predpovedali vyrovnaný stav v Birmingham bolo po paráde…som zvedavý čo s tým idú robiť elity, či sa niečo vymyslí….inak zaujímavý je výsledok v meste Rotherham (http://www.bbc.com/news/politics/eu_referendum/results/local/r), neslávne známom divokými znásilnovackami, takmer 68% za odchod….ktovie kedy sa preberú ludia zijúci vo vzdusných zámkoch resp. bohatých stvrtiach kde clovek síce stretáva imigrantov, ale len tých dobre situovaných t.j. cca 10%…

Pridaj komentár