Refugees welcome – demonštrácia na podporu utečencov

(úvodné foto: Wikimedia)

Demonštrácia  sa má uskutočniť v stredu 27. mája na Hodžovom námestí v Bratislave. Kto je organizátorom, nie je celkom jasné.

Zdá sa, že k organizovaniu akcie sa hlási kontroverzná skupina, ktorá sa  nazýva Bratislava bez náckov. Štruktúry skupiny nie sú oficiálne známe, má sa však za to, že jej šéfuje známy mimovládkar  Róbert Mihály. Presne ten Róbert Mihály, ktorý sa 14.3. pri Martinskom cintoríne stal „celebritou„.

Toto je len tlačítko na podporu facebook stránky Medzičas

[sociallocker]Vďaka za podporu[/sociallocker]

Keď píšem o kontroverznosti skupiny, mám na mysli jej odmietanie drvivou väčšinou súčasných slovenských antifašistov. Tí sa v súčasnosti od nej prakticky kompletne odvrátili.

Kde sa stal problém? Keď si všimnete jej fanpage na Facebooku v roku 2015 sa na nej nenašlo miesto ani na jeden príspevok ohľadom neonazi prvkov v súčasnom smerovaní Ukrajiny. Dokonca asi ani dodnes nevšimli tragickú smrť významného európskeho antifašistu – Alexeja Mozgovogo.

Môžeme si povedať, dobre, slovenských „antifašistov“ to nezaujíma. Lenže zaujíma, sami neraz príspevky  postovali na túto stránku. A výsledok, príspevky vymazané, prispievatelia zablokovaní. Prečo ?

Odpoveď sa priam natíska a to naozaj „konšpiratívna domnienka“. Upozorňovanie na inak zjavné nebezpečenstvo neonacizmu nebolo správcom stránky príjemné, dostávalo by ich do rozporu s politikou EU a NATO. So všetkými dôsledkami napríklad na úspešnosť v grantových schémach. Dá sa pochopiť, že admin sa možno nemal čas vŕtať v ukrajinských reáliách, ale pre aktívne blokovanie zmienok z tej často sveta musí existovať pádny dôvod.

Zdá sa, že akcia na Hodžovom námestí veľa vody reálne nenamúti, aj keď pravda články v mienkovorných médiách môžu následne vyznieť ináč. Nejeden ich novinár má zjavné problémy s predmetom, ktorý sa kedysi dávno volal v škole „počty“. Na FB stránke určite sa k dnešnému sľúbilo 93 účastníkov, ale zatiaľ takmer nikdy reálna účasť nedosiahla na výšku FB prísľubu.

Takže účasť bude pravdepodobne skromnejšia, ale dá sa očakávať, čo účastník  to pojem, zo sveta 3 sektoru a grantových schém.

Zaujímavé budú transparenty a prejavy zúčastnených, uvidíme či budú tentokrát žiadať možnosť osobne pomôcť, napríklad ubytovaním utečencov vo svojich vlastných nehnuteľnostiach, alebo to zase bude to tradičné „my by sme mali“, teda v preklade druhí by mali, majorita by mala….

Záverom odporúčam nielen antifašistom, ale všetkým občanom Slovenska túto akciu ignorovať. Život samotný prináša situácie, z ktorých človek aj nechcene vyjde ako užitočný alebo aj ako neužitočný idiot. Preto ich naozaj nie je potrebné úmyselne vyhľadávať.

Problém plánovaného núteného presídlovania imigrantov na Slovensko má mnoho aspektov a je to na širšiu diskusiu. Iste tento článok nie je mojím posledným k tejto zúfalo aktuálnej téme.

One comment

Pridaj komentár