Rozpad Únie bude začiatok násilného revanšizmu.

Pôvodne som chcel napísať len sarkastický komentár k dnešnému výročiu Deklarácie slovenského národa. Vyhlásenie, ktoré ruská propaganda vložila do úst Andrzeja Dudu, prezidenta Poľska (vraj na pôde parlamentu) o nutnosti historického revanšu, stavia sarkastickú polohu do iného svetla.

Ak ľudia nadšene reagujú na falošnú správu, že samotný prezident volá po „obnovení historickej spravodlivosti“ a žiada delenie Ukrajiny a „vrátenie“ pôvodne poľských území (mimochodom do prvej svetovej vojny patriace Rusku) otvára sa nebezpečné peklo nárokov a zmien.

A teraz už sľúbený komentár

Dnes si pripomíname smutné výročie. Pred 97 rokmi nikým nevolená skupina ľudí, ktorá sa nazvala predstavitelia Slovákov, spísali tzv. Deklaráciu slovenského národa, na základe ktorej vyhlásili odtrhnutie územia z tisícročného zväzku Uhorska. Toto hrubé a neospravedlniteľné porušenie Ústavy Uhorska bolo cynickým spôsobom zneužité českými politikmi, ktorí zahájili anexiu Slovenska, aby zväčšili svoju moc. Bohužiaľ, toto exemplárne porušenie medzinárodného práva nielenže ostalo bez odozvy veľmocí, Spojené štáty a európske mocnosti tento bezprecedentný akt agresie schválili na konferencii v Trianone. Darmo boli predkladané zákonné námietky maďarskej delegácie na čele s grófom Apponyim, ktorý sa do pamäte Slovákov nezmazateľne zapísal svojou školskou reformou v snahe zvýšiť gramotnosť národa. Nebolo to nič platné, právo nesmie stáť v ceste záujmom veľmocí.

Ak Vám tento komentár niečo pripomína, hádate správne. Tzv. osamostatnenie Kosova a Krymu s diametrálne odlišnými postojmi veľmocí, dáva možnosť komentovať oprávnené osamostatnenie Slovákov aj takýmto absurdným spôsobom.

Avšak na pozadí zmien, po ktorých by mohli volať intenzívne zbrojaci Poliaci, začína človek cítiť akési podivné mrazenie a začína pochybovať o tom, že podobný komentár ostane len vo fiktívnej rovine…

Zdroj:

http://m.newsweek.pl/andrzej-duda-chce-odbicia-lwowa-prezydent-ofiara-propagandy,artykuly,373004,1.html

4 komentáre

 • Prečo by Deklarácia slovenského národa mala byť smutným výročím? Azda chcete tvrdiť, že Uhorsko nebolo žalárom národov a všetky národy, ktoré ho tvorili, mali rovnocenné postavenie? A čo tak napr. násilné pomaďarčovanie Slovákov? To bolo snáď v poriadku? Mali sme sa ako národ vzdať svojho jazyka? Čo by asi nasledovalo potom? Veď jedným zo základných atribútov každého národa je práve rodný jazyk a územie, kde daný národ žije, a tie si treba brániť ako oko v hlave. (Úplne chápem 4 milióny Rusov na Ukrajine, že sa postavili na odpor, keď im siahli na ruský jazyk). Ako dopadli Slováci žijúci v Maďarsku? Koľko ich bolo na začiatku a koľko je ich teraz? Zo 150 000 ich zostalo aspoň 15 000? A podobne by dopadol aj slovenský národ, keby nevystúpil z toho žalára, akým Uhorsko hlavne vďaka Maďarom bolo. Vďaka Bohu, že sa našli takí ľudia – vlastenci a národovci – čo sa vzopreli nespravodlivosti a krivdám páchaným v rámci Uhorska a postavili sa na odpor. Spolužitie s Čechmi bolo aké bolo, nebolo tiež férové, ale určite správanie sa Čechov k nám nebolo počas trvania spoločného štátu tak zlé ako správanie Maďarov v rámci Uhorska.

 • Knieza Myskin

  “vrátenie” pôvodne poľských území (mimochodom do prvej svetovej vojny patriace Rusku)

  pripominam ze islo o uzemie ktore zasa Rusi ziskali delenim Polska v predoslych storociach

  ja by som sa zasa hlasil o uzemie Podkarpatskej rusi, ktore historicky bolo prepojene so Slovenskom cca 1000 rokov
  v podstate rusini su samostatny narod ktory chceli za cias Stalina ukrajinci asimilovat
  Mali by teda Rusini vlastny stat
  Aj z hladiska branitelnej hranice je Karptsky obluk prirodzena hranica medzi statmi
  a polske uzemie by islo dolu az po Lvov.a koncilo na Karpatoch zhora

  Je ale zaujimave ze Poliaci zjavne sleduju svoje zaujmy a podla vsetkeho ukrajincom moc nepomahaju,
  vedia ze si to vzhladom na slabost Ukrajiny(ekonomicky bankrot a politicky rozpad) mozu dovolit?

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Rozpad Únie bude začiatok násilného revanšizmu.

Pridaj komentár