Ruská ekonomika: Nie len prírodné zdroje


Vyjadrenia o ruskej ekonomike nie sú práve láskyplné. Je to „Nigéria so snehom,“ „Burkina Faso s raketami,“ alebo vtip, ktorý často opakuje John McCain, „čerpacia stanica maskujúca sa ako krajina.“

Zaiste, prírodné zdroje hrajú skutočne veľkú rolu. Bolo by nerozumné (a nepresné!) skúšať úplne prestať vnímať obrovský vplyv spoločností ako Gazprom, Rosneft a niekoľko ďalších štátom riadených spoločností na ťažbu surovín. Financie ruského štátu sú skutočne založené na vysokom zdanení producentov energetických surovín a Kremeľ by sa ocitol vo svete problémov, ak by plynový, či ropný kohútik niekedy skutočne vyschol.

Rusko však, napriek tomu, čo často počujete, je viac než len čerpacia stanica. Je tu odvetvie výroby a služieb, síce nie príliš konkurencieschopné vo svetovom meradle (veľmi málo ľudí v Severnej Amerike kupuje ruské autá), ale predsa existujúce.

Použitím údajov Svetovej banky o čistom zisku z prírodných zdrojov, oficiálne definovaného ako „rozdiel medzi hodnotou produkcie komodity v svetových cenách a celkovými nákladmi na výrobu,“ je poučné porovnať úroveň Ruska s typickými ropnými štátmi, ktoré sú členmi OPEC, .

 

Rusko vs. OPEC: Zisk zo zdroja 2013 (% celkového HDP)

Rusko vs. OPEC: Zisk zo zdroja 2013 (% celkového HDP)

 

Ako je z grafu zrejmé, čistý zisk z prírodných zdrojov tvorí nezanedbateľné percento ruskej produkcie. Ale tieto zisky nie sú zďaleka tak vysoké ako u veľa najväčších producentov ropy na svete. Ruské čisté zisky zo zdrojov nie sú zvlášť veľké dokonca ani v porovnaní s ostatnými post-sovietskymi republikami: Azerbajdžan (36%), Kazachstan (29%), a Uzbekistan (20,1%), všetci mali úmerne väčšie zisky.

Je tiež zaujímavé porovnať Ruska súčasné HDP na hlavu s tým, čo by bolo, keby boli odstránené všetky čisté zisky z prírodných zdrojov. Tu sa Rusko opäť nejaví obzvlášť výnimočne v porovnaní s členmi OPEC.

 

Rusko vs. OPEC: HDP na obyvateľa (PPP, Constant 2011 US$)

Rusko vs. OPEC: HDP na obyvateľa (PPP, Constant 2011 US$)

 

Naozaj po úprave zisku zo surovín, ruské HDP na obyvateľa bude zhruba 19.000 dolárov, čo je úroveň, ktorá je v podstate podobná post-komunistickým krajinám, ako je Bulharsko (15.600 dolárov), Poľsko (22.800 dolárov) a Rumunsko (18.000 dolárov). Ruské očistené HDP na obyvateľa sa tiež celkom dobre porovnáva s očisteným príjmom na hlavu v iných post-sovietskych štátoch závislých od ťažby surovín ako Azerbajdžan (10.500 dolárov) a Kazachstan (15.500 dolárov) alebo najväčších producentov ropy, s ktorými je často porovnávané ako Líbya (12.000 dolárov), Venezuela (13.500 dolárov), alebo Irán (9000 dolárov)

Takže čo je najdôležitejší poznatok? Je možné, že ruská ekonomika je akýsi prebúdzajúci sa obor? Nie. Dôležité je pamätať si, že keď Rusko porovnáte s ostatnými post-sovietskymi republikami, alebo členmi OPEC, ruská ekonomika nie je úplne primitívna alebo závislá iba od zdrojov. Musíme to mať na pamäti, nie aby sme vyvolávali u Rusov príjemný pocit, ale preto, že ak si naplánujeme politiku založenú na predpoklade, že Rusko je „benzínka zamaskovaná za krajinu“, táto politika nebude fungovať príliš dobre, pretože Rusko je oveľa viac než len čerpacia stanica.

V skutočnosti, ako je uvedené vyššie, Rusko, po odrátaní všetkých svojich príjmov z ropy, zemného plynu, dreva a minerálov je v podstate oveľa väčšia verzia Rumunska. Rumunsko, samozrejme, nie je práve ekonomický zázrak, ale je to demokratický člen Európskej únie a NATO v dobrom stave.

Mark Adomanis, Forbes, 25.4.2015

 

Zdroj:

2 komentáre

  • Článok poučný, fungovaný a zmysluplný ….
    … ale úplne zbytočný.
    90% tých, ktorí o to majú záujem už viac menej podobné informácie má a tých 10% ich nemá, lebo ich nepotrebuje.

    A nakoniec – 100% tých, ktorí tvrdia výroky uvedené na začiatku článku nepotrebujú vedieť nič!
    Oni predsa vedia čo je pravda!
    A kebyže sa predsa len trochu mýlili …. tak to len preto, že pravda sa neriadi ich prianím, ktoré samozrejme je absolútne správne a preto „Pravda“ očividne „klame“ a oni poznajú pravdivejšiu Pravdu, než je akákoľvek PRAVDA!
    Tak!

Pridaj komentár