Rusko je pripravené dodať Ukrajine 10 miliárd kubických metrov plynu.

(MZC/Zvezda) Ukrajina dostane plyn v množstve minimálne 5 miliárd kubických metrov po splnení dohodnutých finančných podmienok

Je to očakávaná správa. 5 miliárd kubíkov je minimum, ktoré Ukrajina zaplatí bez ohľadu na to, či ich odoberie alebo nie (také-or-pay). Podľa expertov je však toto množstvo malé. Už teraz sa odhaduje, že na uspokojenie potrieb Ukrajiny je nutné dodať okolo 7 miliárd kubíkov. Všetko nad rámec také-or-pay dodávok sa bude realizovať na základe priebežných objednávok.

Zatiaľ sa čaká na odpoveď Ukrajiny čo s dohodnutou platbou časti dlhu vo výške 3,1 miliardy dolárov. V rámci trojstranných dohovorov boli dohodnuté dve tranže – 2 miliardy a 1,1 miliarda dolárov. Neskôr Ukrajina zmenila názor a povedala, že tranže by mali byť tri 1,5 miliardy a dva krát po 800miliónov dolárov. Zdá sa, že Ukrajina je rozhodnutá trvať na svojom, keďže ako tvrdí Jacenjuk zaplatila pred troma dňami 1,67 miliardy dolárov namiesto pôvodne dohodnutých  2 miliárd.

Ruská strana však aspoň zatiaľ neprejavila ochotu ku zmene názoru a podľa všetkého stále platí, že bez predbežnej platby za 5 miliárd kubíkov v cene 385 dolárov za tisíc kubíkov (celkove 1,925 miliardy dolárov) a bez úhrady 2 miliárd za starý dlh, plyn nepotečie.

Zdroj:
http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201410061608-jb85.htm

Pridaj komentár