Rusko predvídalo dopady 3. sankcií už 6 mesiacov pred ich prijatím

Šéf Rosneftu Igor Šechina požiadal ruskú vládu o pomoc.

V liste z 12. augusta 2014 žiada Šechina ministra pre hospodársky rozvoj Olega Fomicheva o finančnú pomoc štátu nakoľko 3.sankcie znemožnili Rosneftu prístup k úverom a finančným zdrojom na medzinárodných finančných trhoch.

Rosneft ponúka vláde 5 riešení situácie.

Najdrahšie je emisia štátnych dlhopisov skrze Fond národného blahobytu v hodnote 1,5 bilióna rubľov čo je 4, 45 mld. dolárov, teda čistý dlh Rosneftu do konca roka.

Obrovský dlh bol vytvorený investíciami v roku 2013 a to kúpou TNK-BP za 54mld. dolárov. Z toho v hotovosti Rosneft zaplatil 44mld. dolárov.

Napriek tomu sa podla viceprezidenta Rosneftu pre ekonomiku a financie Svyatoslav Slavinskiy firma cíti sebaisto.

Aj keď by sa mohlo zdať, že v spoločnostiach, ktoré sa ocitli na sankčnom zozname USA a EU panuje nervozita, podľa všetkého bola ruska vláda na kroky USA a EU prichystaná a už v júni 2014 premiér Medvedev podpísal dekrét, ktorým povoľuje Ministerstvu financií investovať do infraštruktúry a pomoci veľkým ruským spoločnostiam až 40% vkladu Fondu národného blahobytu, rovnako ako ďalších 20% do projektov Rosatomu a 10% z Ruského priameho investičného fondu pre každú organizáciu.

Všetky opatrenia, ktoré prijala Medvedevova vláda boli prijaté už od 1.1. 2014, teda takmer 6 mesiacov pred uvalením 3.sankcií a aj to ukazuje ako bolo Rusko pripravené na sankcie a dokázalo ich predvídať.

V tomto svetle sa javia prijaté sankcie ako absurdné, zbytočné a ešte viac posilňujúce nezávislosť ruských firiem na medzinárodných finančných inštitúciach Západu.

 

Zdroj:
http://www.vedomosti.ru/companies/news/32110991/igor-sechin-prosit-deneg-iz-buduschego#ixzz3Ad1SnzUR

 

Pridaj komentár